Ежедневен план за бързо готвене, почистване и организиране на дома?

  • 21 078
  • 290
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 114
Имам такава ножица, броя я за една от най-ненужните покупки, наред с машинката за сгъване на сарми. Ръцете стават целите в пришки, а резултата не е нищо особено, с нормална ножица е много по-удобно и бързо. Мислех за унищожаване на документи, че ще стане, ама не.

Ха, това е полезен пост. Тъкмо щях да инвестирам в такава. А машинка за сарми съм гледала, но не ми е проблем да ги завивам, даже ми е приятно.

Гледах една машинка за дъмплингс или пелмени, която ми се видя удобна.

# 226
  • Мнения: 2 495
Копър,магданоз,джоджен смилам на ситно в чопъра, изсъшавам върху кухненска хартия и след това местя в пликове със цип и баааам ...във фризера

# 227
  • Мнения: 1 271
Изобщо не се справяме в повечето време. Чистим в движение и все бързаме, че ни чакат куп задачи. Абе трудно си е особенно с деца. ние засега сме само с едно, но се готвим за второ. Представям си какво ме чака Simple Smile

# 228
  • Мнения: 238
Как да съхраня лук и морков за зимата? Да ги изсуша във фурната или да ги замразя във фризера? Целта ми е да си запазят максимално вкуса?

# 229
  • Мнения: 8 952
Как да съхраня лук и морков за зимата? Да ги изсуша във фурната или да ги замразя във фризера? Целта ми е да си запазят максимално вкуса?

А това за какво ти е?
Имаш в промишлени количества лук и морков ли?
Защото иначе  няма смисъл..

За сушенето не знам. Има и някакви машини за дехидратиране на плодове/зеленчуци.

Замразяване на лук не мисля, че ще се получи.

Някои правят в бурканчета със сол, ама май лук не слагат, само морков, чушки, домати и т.н.

# 230
  • Мнения: 238
Как да съхраня лук и морков за зимата? Да ги изсуша във фурната или да ги замразя във фризера? Целта ми е да си запазят максимално вкуса?

А това за какво ти е?
Имаш в промишлени количества лук и морков ли?
Защото иначе  няма смисъл..

За сушенето не знам. Има и някакви машини за дехидратиране на плодове/зеленчуци.

Замразяване на лук не мисля, че ще се получи.

Някои правят в бурканчета със сол, ама май лук не слагат, само морков, чушки, домати и т.н.

Да, имам. Със солта пробвах с лук и моркови, но се отделя сока от зеленчуците и остава на дъното. И не ми издържа много, може би не повече от седмица. Затова сега се чудя какво да правя с количеството, което имам. Мислех да го изсуша на фурна, но не знам дали ще се запази вкуса.

# 231
  • Мнения: X
Сушеният лук има превъзходен аромат. Хиляди пъти го предпочитам за супа пред пресния. Понеже ме мързи да суша, си купувам. Ти можеш да го изсушиш заедно с морковите, като ги нарежеш на малки кубчета и ги подредиш на чисто платно или хартия на перваза на слънчев прозорец, ако нямаш сушилня.

# 232
  • София
  • Мнения: 16 029
Може да се изсушат във фурната на слабо - 50 градуса.
В друга тема писах за домати, но то за всичко става.

# 233
  • Мнения: 13 188
Морковите се сушат много бързо и се запазват дълго.
Не знам каква грешка има при осолените лук/моркови. Издържат ми поне два месеца, даже повече.

# 234
  • Мнения: 238
Може да се изсушат във фурната на слабо - 50 градуса.
В друга тема писах за домати, но то за всичко става.

Благодаря. Ще пробвам така тогава. Горе долу колко време им трябва?

# 235
  • София
  • Мнения: 1 423
Може да се изсушат във фурната на слабо - 50 градуса.
В друга тема писах за домати, но то за всичко става.

Благодаря. Ще пробвам така тогава. Горе долу колко време им трябва?

За сушенето на лук във фурната, първо си застелете тавата с вестник или хартия за печене и дръжте вратичката на фурната постоянно леко отворена, за да излиза влагата. Не слагайте много наведнъж, слоят трябва да е тънък, а и си иска постоянно наглеждане. Ако видите, че отгоре започва да се запича, сложете му и отгоре хартия. Когато лукът започне да се отлепва от хартията на дъното,  от време на време го разбърквате. Готов е, като започне да се чупи при стискане. тогава го вадите, чакате да изстине, той през това време си поема влага от въздуха и става един еластичен такъв, престава да се чупи. Тогава е готов за прибиране. Времето зависи от самия лук, колко е воден, но минимум 3 часа на 60-70 градуса ви трябват.
Иначе, ако не ви се виси край фурната да сушите, главите лук издържат много дълго в стар чорап или крачол от чорапогащник - пускате глава, връзвате възел, пускате следваща - връзвате и т.н. и после провесвате някъде да си висят. Като ви трябва глава лук, просто отрязвате най-долната част под възела и готово.
Скрит текст:

# 236
  • Мнения: 1 651
Според мен лук би се съхранили дълго време на сухо и тъмно място, например в мазе. А морквовите аз нарязвам на дребно и замразявам.

# 237
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
Морковите, ако има мазе, също се съхраняват изключително дълго, заровени в пясък.

# 238
  • Мнения: 2 266
Когато се случи да имам повече магданоз отколкото изяждам (отглеждам си го сандъчета и се случва понякога), замразявам. Измит, подсушен напълно и после поотделно листата и дръжките, на две отделни пакетчета. В по-късен момент може да добавя още към същите, но не ги слагам заедно. Така имам само листенца ако искам да гарнирам нещо при поднасяне и само дръжки, ако ще ги влагам в нещо при готвенето. Дръжките реално са дори по-ароматни от листата при готвене, така че в кюфтета или нещо друго предпочитам тях да сложа. За мен е по-удобно да са отделени, аз и от свежия не винаги слагам дръжките в салатата а прибирам отделно за в ястие.

Рязането с ножица наистина спестява време за такива зелении, режа направо над съда с това което овкусявам, аз и без това магданоза го бера с тая същата ножица от саксията. Няма нож, че дъска, че после ги мий, прибирай... и това за няколко стръка.

Сравнително наскоро открих че сушена коприва на прах било много хубаво нещо. Купих малко пакетче без ясна идея какво ще го правя, сложих малко в сместа за един омлет... ами изглежда че ще си купувам редовно, много ми хареса. Предполагам че и в супа или нещо от сорта би било хубаво. Чудя се дали се продава и спанак така изсушен?


Моите родители сушат коприва и аз след това я готвя.Уникално вкусна е.

# 239
  • Ст.Загора
  • Мнения: 678
Замразявала съм лук и моркови настъргани за супа , в торбички за една супа и няма разлика във вкуса. Също така и топчета за супа , взимам повече кайма , правя я на топчета едната част правя в момента , другата замразявам в тавичка , след като замръзнат ги разделям в торбички за 3-4 супи. Спестява ми време когато бързам .

Общи условия

Активация на акаунт