Косопад - 18

  • 64 037
  • 896
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 75
S.Magnifica, добре ми е железния панел - в долните граници, но пия Феро Фолгамма и Лактоферин. Леко са се вдигнали. Антителата на щитовидната са изследвани преди около 2-3 месеца, и те са във норма. При мен противозачатъчните, които споменаваш, че спират косопада, дали биха имали търсения ефект?

# 76
  • София
  • Мнения: 615
Веси, ако имаше повишени надбъбречни андрогени като ДХЕАС, Андростендион и 17 хидрокси прогестерон, може би щяха да имат ефект, но ти нямаш проблем с тези хормони.Иначе изписват Диане 35 в комбинация Миноксидил за женски андрогенен косопад.Работещата съставка в Диането е ципротеронов ацетат, който се съдържа и в Андрокур.А Ясмин уж трябва да действа като Спиронолактон, но те са много слаби и обикновено не са подходящи за раждали жени.
Това е на теория.
На практика при много жени коспада не само не спира, ами и се увеличава...След спирането им се увеличава още повече, особено ако го е имало като симптом преди това...
Противозачатъчните не са решение на никакъв проблем, те евентуално го замаскират временно, а не може да се пият вечно...
Другото, което се сещам е, че на практика противозачатъчните съдържат синтетичен прогестерон, който всъщност е отново естроген.Това е причината за по-честото образуване на повишено кръвно налягане, тромбози и рак на гърдата по време и след употребата им, както е описано в листовките.
Също така подтискат и работата на щитовидната жлеза.

# 77
  • Мнения: 93
Дъщеря ми е на 18 г има по обилно окосмяване и от няколко месеца косопад. Косата и стана наполовина, прави домашни маски. Към момента има нов ред косъмчета отпред. Мисля да и пусна изследвания, но кое да изследваме?

# 78
  • Мнения: 282
По темата 'противозачатъчните ще спрат ли косопада?' отговарям - зависи. Зависи каква е първопричината за косопада. На Ясмин съм от година и нещо (по медицински причини, замаскираме проблем, който не можахме да решим по никакъв начин с гинеколога ми, но влошаваше качеството ми на живот) и имам косопад и допълнително разреждане... при мен е хроничен проблем, имам периоди, в които косата ми пада и такива, в които - въобще не. Не забелязвам да има каквото и да е общо с противозачатъчните. Наясно съм, че спра ли ги, ме чака кошмарен косопад (играла съм го преди десетина години). Та, аз лично не бих почвала противозачатъчни само с тази надежда.

# 79
  • София
  • Мнения: 615
Дъщеря ми е на 18 г има по обилно окосмяване и от няколко месеца косопад. Косата и стана наполовина, прави домашни маски. Към момента има нов ред косъмчета отпред. Мисля да и пусна изследвания, но кое да изследваме?
Лале, проверете нивата на Естроген, Тестостерон,Пролактин и надбъбречните андрогени-DHEA-s, Androstendion, 17-OH-Progesterone.Също изследвайте за Инсулинова Резистентност( Глюкоза и Инсулин)и Поликистоза(FSH и LH).Изследванията направете на 2-3 ден от цикъла.И посетете ендокринолог и гинеколог.

# 80
  • Мнения: 39 775
S.Magnifica, какво означава андрогенен женски косопад? Може ли да го обясниш?

# 81
  • Мнения: 459
Аз с месеци се навивам да почна Ясмин, т.к. нямам цикъл от 3 месеца вече (СПКя) с надеждата, че и косопадът ще спре. А пък вие тук казвате, че се увеличава и сега дилемата продължава. Малко ме е страх от тези хормони..накупила съм си опаковки за 3 месеца напред понеже съм в чужбина, и всеки ден съм м/у да почна ли, да не почна ли. Но пък иначе докога мога да си седя без цикъл и аз не знам. Само чета и само се обърквам и накрая нищо не правя

# 82
  • София
  • Мнения: 615
S.Magnifica, какво означава андрогенен женски косопад? Може ли да го обясниш?
Трудно ще ми е, защото няма еднозначно обяснение.Общоприето е да се смята, че андрогенен косопад има когато имаме повишаване на андрогените.Но също така има маса изследвания, които сочат, че и при нормални нива на андрогените пак може косопада да е андрогенен.
Според мен наименованието “андрогенен” е изначално сбъркано.Става въпрос за хормонален дисбаланс, който може да е в различни конфигурации.Например при продължителен косопад над 6 месеца и видимо разреждане, обикновено нарушенията може да са свързани с Инсулинова резистентност и хипофункция на щитовидната жлеза( те често вървят ръка за ръка)Друг сценарии е да има естрогенова доминантност и повишени тестостерон и/или надбъбречни андрогени, които вървят заедно с ПКЯ и СПКЯ, които пък често водят до ИР.
Трети сценарии, повишен Пролактин, хипофункция на щитовидната жлеза съпроводени или не от повишени андрогени.
Проблемите с щитовидната жлеза обикновено са свързани и с проблеми в диманимиката на железния панел и Вит.Д от което следва отново косопад.Също така хипофункцията се свързва и с естрогенова доминантност.
Повишения Кортизол в следствие на стрес също води до косопад.Хроничния стрес води до хронично високи нива на Кортизола, който от своя страна черпи от Прогестерона и той намалява...

И така конфигурациите между проблемните хормони могат да бъдат много, но никога не става въпрос за проблем с един хормон или един дефицит на някой витамин или минерал.
Нещата са сложни, защото в този процес участват много системи.

Реално косопада е цялостен метаболитен проблем, организма страда от недостиг на енергия и изключва ненужните “пера”, каквото е косата.
Сезонния косопад също е свързан с хормоналните промени в следствие на смяната на сезоните.И при здрав човек ще мине и замине, и без да се ползват ампули и лосиони.
Аз например никога през живота си не съм имала сезонен косопад преди да ми започнат проблемите.

MDD91, хормоните винаги може да ги започнеш, но след като се колебаеш с основание, пробвай първо с други начини.
Разбери каква е причината за липсващия цикъл.Преразгледай си храненето,оправи си циркадния ритъм, прочети повече за Витекс и виж дали би бил подходящ за теб.

# 83
  • Мнения: 282
А пък вие тук казвате, че се увеличава
Само да доуточня, ако не съм се изразила ясно - казвам, че:
1. след спиране на противозачатъчни съм имала зверски косопад;
2. по време на прием на противозачатъчни имам косопад, който бих имала и да не ги пиех;
Тоест, може да подобри състоянието на косата, ако единствената причина тя да пада, е някакъв определен хормонален дисбаланс, който противозачатъчните временно да замаскират. Ако причината е друга или сбор от няколко, косопадът е много вероятно да продължи.

# 84
  • Мнения: 459
MDD91, хормоните винаги може да ги започнеш, но след като се колебаеш с основание, пробвай първо с други начини.
Разбери каква е причината за липсващия цикъл.Преразгледай си храненето,оправи си циркадния ритъм, прочети повече за Витекс и виж дали би бил подходящ за теб.
[/quote]

Няма особено основание. Откакто ми откриха Поликистозата се бутам с разни добавки, билки пих също с месеци, Утрогестан съм пила отделно ( от който мисля, че ми започнаха и проблемите с косопада след 3 месеца пиене и после спиране. Даже май ти беше написала тук за нискодозираният прогестерон и косопада тези дни). Не знам дали Витекс е за мен, защото имам висок LH, а той май го увелчава. To това са ми проблемите с хормоните 1:3 ФСХ:ЛХ и нисък Прогестерон. Така де, това малко офтопик.

# 85
  • Мнения: 39 775
S.Magnifica, какво означава андрогенен женски косопад? Може ли да го обясниш?
Трудно ще ми е, защото няма еднозначно обяснение.
Благодаря, че си направи труда.

# 86
  • София
  • Мнения: 615
Няма особено основание. Откакто ми откриха Поликистозата се бутам с разни добавки, билки пих също с месеци, Утрогестан съм пила отделно ( от който мисля, че ми започнаха и проблемите с косопада след 3 месеца пиене и после спиране. Даже май ти беше написала тук за нискодозираният прогестерон и косопада тези дни). Не знам дали Витекс е за мен, защото имам висок LH, а той май го увелчава. To това са ми проблемите с хормоните 1:3 ФСХ:ЛХ и нисък Прогестерон. Така де, това малко офтопик.

Да, аз писах за жените с увеличен косопад след прием на Прогестерон.Повечето от тях са ползвали прогестеронов крем.Ето някои от историите...
https://www.progesteronetherapy.com/progesterone-cream-losing-hair-help.html
https://www.progesteronetherapy.com/hair-loss-after-two-months-o … progesterone.html
https://www.progesteronetherapy.com/hair-loss-on-progesterone-cream.html

# 87
  • Мнения: 250
Благодаря за  изключително компетентните и полезни мнения.
В момента ме е яд, че в паниката изръсих 120 лв за спиртосаните ампули на Фито.
Открих ето този серум на канадската марка Deciem, която е с много добър рейтинг. Цената е добра, как ви се струват като поддържащо средство?
https://theordinary.deciem.com/product/rdn-multi-peptide-serum-f … sity-60ml?redir=1

# 88
  • Мнения: 39 775
И аз мазах прогестеронов крем и сега имам косопад. Нямам идея дали двете са свързани, но.....

# 89
  • Мнения: 282
Открих ето този серум на канадската марка Deciem, която е с много добър рейтинг. Цената е добра, как ви се струват като поддържащо средство?
https://theordinary.deciem.com/product/rdn-multi-peptide-serum-f … sity-60ml?redir=1
Две шишенца измазах, ефект не видях. Хубавото е, че не ми дразнеше скалпа по никакъв начин. Съжалявам, че се включвам само с негативни отзиви за неща. Наистина може да е някаква специфика, че при мен не помагат. Не пречи да пробвате, не мисля, че ще навреди.

Предполагам знаете, че някои от продуктите на the ordinary се предлагат в douglas. Мисля, че в ring mall ги имат във физическия магазин налични, не знам за другите им обекти. Вече е въпрос на това да се сметне откъде е по-изгодно да се закупи. Едното шишенце поръчвах от сайта на deciem, другото взех на място от douglas.

За да не съм изцяло негативна, ще върна темата назад, за да дам хубав отзив за твърд шампоан. Ползвам двата на Морава (а понякога и твърдия балсам) от повече от година и съм доволна. Правят богата пяна и измиват добре. Не бих могла да кажа как се отразяват на дължините, защото нямам такива, но поне за скалпа не са пресушаващи. Има ги в зоя и лайка бг. Единственият минус е, че не са толкова икономични, колкото пише на опаковката им: линк към розовия за нормална/суха коса.
Като сравнение - твърдият шампоан на сапунената работилница не ми измиваше хубаво косата.

Общи условия

Активация на акаунт