На море в България 2020 г.! - 4

  • 45 914
  • 749
  •   1
Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 4 884
Не вярвам след 1 септември да има чужди туристи на нашето море, най-малкото защото децата им масово започват училище тогава.
Може да дойдат евентуално някакви младежки компании, но като цяло не вярвам да им се получат прогнозите за активен сезон след 01.09.

# 391
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Актуално инфо за цените в Каварна, току-що ми попадна:

https://novini.bg/biznes/turizam/606553

# 392
  • Варна
  • Мнения: 765
Скрит текст:
Всъщност, икономическата логика е първо нещо да инвестираш, а ПОСЛЕ да очакваш възвращаемост. Не да скалъпиш там какво да е, да чакаш туристите да го платят, а после да се оплакваш, че клиентите ти ежегодно намаляват. Нарича се приемственост, инвестиция и т.н. и в други държави е познато. Инвестицията пък, по дефиниция започва с това да вложиш парите си с цел възвращаемост. А не да скубеш туристите за да ти финансират сезона. Системата на croud funding-a, както и дотирането на определени браншове е нещо съвсем друго.

В този смисъл, икономически погледнато, повечето гости капарират или дори изцяло предплащат нощувките си, което дава един първоначален ликвиден капитал преди началото на сезона, с който (например) да се започне при по слабите начални месеци. При даденото ценообразуване, което хотелът е избрал и предложил на крайните си клиенти, следва да е сметнал, че при непълен хотел, маржовете са други, съответно и бизнес кейсът се измества. Това са съвсем нормални неща в икономиката.

Не е нормално обаче предприемач да не се сети за тях, да не ги вземе предвид или да ощетява клиентите си, само защото сезонът му е по-слаб.

Изобщо, логиката на пазарната икономика изисква от него той да предложи услуга, която аз да потърся/закупя. Ако той се скрива зад ниските обороти и бройки хора и не желае или не може да предложи качествена услуга, така да бъде. Но да не очаква и наплив на туристи тогава и да не се оплаква за финансовото си състояние.

Това не важи само за България, а за навсякъде в сферата на услугите. Но сякаш в България има подобни опити за обяснение на собствения неуспех... Неефективно било с 30%... Разбира се, че е неефективно, тогава, ако прецени ИКОНОМИЧЕСКИ, нека не отваря. Но да очаква миналогодишни маржове тази година е не просто нереалистично, то си е направо тъпо...
chrissy, не правиш разлика между паричен поток (това че хората щели да капарират и да плащат предварително) и обикновена печалба (че и да са ти платили предварително и да използваш парите, то пак може да си на загуба поради ниската заетост). А разликата е огромна. Само на запад могат да си позволят да работят за единия паричен поток и като свършат парите да чакат държавата да помага. Което си е чиста пирамида.

# 393
  • Мнения: 267
В Блу Ориндж сме от 3 дни, не е като да не сме били последните 4 години тук.. Тотално разочарование откъм храна, бедно и адски безвкусно. Плажът е без концесия, но са сложили някакви чадъри от плат, поне не са едно в друго. Барчетата на плажа уж ще отворят на 1.07., ще видим.

Няма ги сламените чадъри значи? Нали имаха техни чадъри и шезлонги на плажа?Цените им са височки,а има ли чужденци?
От сламените чадъри сложиха 2 реда отзад само, напред са платнени. Чужденци има броени семейства румънци и австрийци, с коли са пристигнали.
 

Плажът ми харесваше много, изглежда ми много различно 🥺

# 394
  • Мнения: 19 518
Мария, въобще не ме интересуват сметките и печалбата на хотелиерите. За мен ако пакетът, предлаган от тях е орязан по някаква причина /както тук се спомена храната е с влошено качество или асортимент, липсва анимация, няма междинни хранения, няма осигурен чадър на плажа и т.н./ е редно да платя по-малко за услугата. Ама че те нямали сметка - да си преценяват и да не отварят. Щото кой ме пита аз пък имам ли сметка да си хвърлям парите за по-лоша услуга. То не случайно тази година масово се наемат апартаменти без изхранване и се пазарува от супермаркетите храна.

# 395
  • Мнения: 1 015
Абсолютно подкрепям. Цените поначало са доста завишени и определено има възможност за коригиране при добро желание. Да се оправдаваш с ниска посещаемост и да предлагаш непълен пакет на цена за пик сезон не е решение. По добре е въобще да не отваряш щом си на загуба. Между другото  нали не си мислим, че в крилата на сезона при по-малко гости и съответно по-ниски цени, работят благотворително, без печалба?

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 15:31 от Marsela 17

# 396
  • В.Търново
  • Мнения: 6 696
    Миналата година бяхме в хотел Нева, храната не беше ок. Хигиената също не беше кой знае каква, затова тази година резервирахме в Ариана.
[/b]
Миналото лято мисля, че хеаната в хотел Нева беше по-добра от Ариана в Китен. Не очаквам много, но мисля че на свободно ще са надути цените по заведенията и найрая ще останем гладни или недоволни от храната. Платих капарото за Нева. Отказах се от Обзор.
Аз за това подминах хотел Ариана, защото качеството и количеството на храната бе занижено миналото лято.Предполагам, че сега ще е по-зле. Миналото лято отзивите за хотел Нева бяха по-добри.Храната на Нева е по-разнообразна от тази на Ариана.
Звъннах преди малко до хотел Нева, храната е на самооблсужване.

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 16:42 от Русалка_1

# 397
  • София
  • Мнения: 1 489
Не вярвам след 1 септември да има чужди туристи на нашето море, най-малкото защото децата им масово започват училище тогава.
Може да дойдат евентуално някакви младежки компании, но като цяло не вярвам да им се получат прогнозите за активен сезон след 01.09.
Аз пък не вярвам изобщо да има удължен сезон до октомври вкл. Кой ще ходи на море октомври да му тракат зъбите?! Ако е 25 градуса, да, но времето не се интересува от това какво е решила Ангелкова. Случвало се е да има няколко слънчеви и топли дни началото на октомври. Даже сме се къпали тогава в морето, 2011 беше така, но само около седмица, а след това застудя и заваля.
На нас ни предстои доплащане за Аркутино Фемили Ризорт до края на седмицата. Засега не сме се отказали.

# 398
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
chrissy, не правиш разлика между паричен поток (това че хората щели да капарират и да плащат предварително) и обикновена печалба (че и да са ти платили предварително и да използваш парите, то пак може да си на загуба поради ниската заетост). А разликата е огромна.

Напротив, правя, точно това съм и написала. Предплащанията са ликвиден капитал, не печалба, никъде не споменавам печалба. Също и точно това казвам, за намалените маржове, съответно и по-ниската печалба.

В никой момент не приравнявам ликвиден капитал с печалба. И да, мен също не ме интересува дали хотелиерът Х има или няма печалба. Като няма - ще затвори, ще влезе в процедура на фалит и пр., аз не нося отговорност за неговите бизнес решения, нито виждам за себе си морална такава да му спасявам бизнеса с "дотации".

Като не предлага добра услуга, той да си мисли начини какво и как да прави, аз съм просто клиент.

Цитат
В този смисъл, икономически погледнато, повечето гости капарират или дори изцяло предплащат нощувките си, което дава един първоначален ликвиден капитал преди началото на сезона, с който (например) да се започне при по слабите начални месеци. При даденото ценообразуване, което хотелът е избрал и предложил на крайните си клиенти, следва да е сметнал, че при непълен хотел, маржовете са други, съответно и бизнес кейсът се измества.

# 399
  • Варна
  • Мнения: 765
Сезон през Октомври може и да има само в началото на месеца, но ще е голям късмет да стане. През Октомври слънцето вече е много слабо, веднъж да дойде по-студено време и вече няма стопляне. Реално може да има сезон като този през Май месец Simple Smile.

# 400
  • Мнения: 1 686
Ааа тя Ангелакова се е разбрала със Слънцето.... Даже Коледа ще е на Първа пролет... Хахах

# 401
  • Варна
  • Мнения: 17 994
Пълни глупости говори Ангелкова, летните хотели затварят защото нямат записвания, не защото "сезона е свършил". Малкото останали ентусиасти да почиват през октомври се поемат от целогодишните хотели.

# 402
  • Мнения: 19 518
Да и като знам повечето хотели по морето каква архитектура имат -  с открити коридори и огромно остъкляване,  с ресторанти на открито точно си представям октомврийски студ и дъжд и "ваканция" на морето. Единици са тези хотели, които имат някакви СПА центрове и вътрешни басейни, всичко е навън и се разчита на слънцето и топлото.

# 403
  • София
  • Мнения: 9 116
За мен логиката е - сваляш цените, свиваш си печалбата, но си запълваш повече хотела, съответно си покриваш постоянните разходи - за персонал, ремонти, амортизации разни и т.н.
А не държиш цена от 400+ лева на апартамент Ол инклузив, докато предлагаш услуга като за 200 и в резултат и малкото ти заблудени гости се разочароват за години напред. Също така разказват на още три пъти по толкова човека, че хотелът не си заслужава. И после се чудиш защо не се пълни.

# 404
  • Мнения: 19 518
Не е съвсем по темата, но и СПА хотелите тази година са си повярвали много. Цени от 350 лв за двойна стая само със закуска не са рядкост.

Общи условия

Активация на акаунт