Образователен Говорилник - Виртуално бистро, Том VI

  • 15 572
  • 740
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 7 277
Хоумскулингът може да е само с родител.

# 466
  • София
  • Мнения: 16 194
Aнди, Антеа пусна линк към АУБГ и как те ще си организират есенния семестър. Чудесно е описано как се комбинират едновременно присъствено с онлайн за който иска или му се налага.

# 467
  • Мнения: 5 639
Виж последната точка.

# 468
  • София
  • Мнения: 62 595
Все пак това е университет. И моите да ги питаш, в университета всичко си е чудесно с дистанционното, имаха си часовете, влизаха си през мудъл или каквото им бяха казали, участват в дискусиите, пишат си домашните. Все още не са ми казали дали се предвижда и за догодина, но моите са напълно ок да си продължат така.

# 469
  • Мнения: 912
Все пак това е университет. И моите да ги питаш, в университета всичко си е чудесно с дистанционното, имаха си часовете, влизаха си през мудъл или каквото им бяха казали, участват в дискусиите, пишат си домашните. Все още не са ми казали дали се предвижда и за догодина, но моите са напълно ок да си продължат така.
Чак се изненадвам от теб, която иначе толкова разумни коментари правиш.... Твоите деца са големи, разумни, осъзнати хора, които имат цел в живота и я преследват. Моля те, в качеството ти на логопед, психолог и т.н., ама научно ми кажи, как едно дете на 7 години- първокласник, разполага в наличност с тези качества и може да ги управлява. Не говоря за генийче, говоря за нормално дете.

Честно, изуми ме. Не винаги може да си прав. Или дори и за себе си да си права, то за останалите може да не си.
И понеже питаш, ще ти кажа - учителите могат да да в училище и да водят от класните стаи занятия, които се предават онлайн. Който иска си пуска детето, който не иска - не го пуска.
ММ в момента чат-пат пътува, но като цяло си е вкъщи - хоум офис. Въпреки това, въпреки, че живеем в къща (т.е. имаме двор), детето е на лятно училище. Защото пак ще се повторя, но си мисля, че психическото здраве, игрите на чист въздух, общуването вдигат много имунитета на едно дете. А и да не забравяме, че то като не виси пред компютъра, таблет, телефон не се видиотява толкова.
Така че нека да поживеем и да видим.
Важното е да се търси начин да се разреши даден проблем. Най-лесно е да затворим децата вкъщи и готово.

Последна редакция: сб, 11 юли 2020, 00:48 от Pulitash

# 470
  • Мнения: 912
В случай, че се наложи, трябва да има различни опции за смесено обучение, на смени, на групи, по дни и седмици, малките повече да са в училище, по-големите по-рядко,  с много добра организация, с повече работа от страна на училищата, повече мисъл и с повече пари.


Много си прав, ама много

# 471
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз също искам всичко да си е като преди, но в момента сме в положение и ще бъдем още месеци в положение да избираме по-малката злина. Затова през целия хаос, който е много вероятно да настъпи с новата учебна година, и както очаквам при сегашното положение наесен болниците да се пръскат по шевовете, по-добре ДО, отколкото някаква куца версия на полуприсъствено училище. Това го казвам като родител.  Като професионалист дълбоко се съмнявам, че тази година, ако направят смесено, организацията ще е добра, по-скоро ще е още по-голям хаос предвид нашенските традиции да се спускат едни неща отгоре и на място всеки както дойде да се оправя. Единсвено частните училища и някои държавни ще успеят да се справят организационно със смесеното обучение, другите неправо не ги виждам.
Като виждам от години колко много време провисяват над таблети, то поне това време да го проучват пред таблета, отколкото да гледат тъпите ютубеблогъри и всякакви простаци. Вижте, тук в темата повечето хора са от умните и красивите, но нещата извън нея хич не стоят добре.
Колкото до чистия въздух - в училище не съм забелязала да им е много чист въздухът и много да играят. През повечето време се щурат като в брауново движение през междучасията по коридора, а зимата навън в двора за петнайсет минути малките успяват да се намокрят до кости, вечно има болни, понякога половината клас липсва или децата едва дишат от сополи в клас, обаче са в клас, защото иначе им се пише отсъствие и пропускат материал. В момента мислиш в състоянието на лятото, когато е топло навън и повечето хора обичайно не боледуват, ваканция е, а аз представям нещата откъм три месеца студ и сняг, когато много деца боледуват и са в училище почти по цял ден и си дишат всички видове вируси.

# 472
  • Мнения: 19 296
Пулиташ, не се изумявай,  родителите са различни. За мен доводите на Андариел са основателни и разумни. Ако имах дете на 7, за нищо на света нямаше да ми е спокойно да го пусна на училище в тази обстановка.
По логиката за изграждане на имунитет в училище хоумскулваните или децата през лятната ваканция нямаше да имат такъв. За мен имунитет се прави с движение, разходки навън, каляване. Нищо от това не се случва в училище.

# 473
  • София
  • Мнения: 2 779
Така е, Анди, организацията ни редовно куца. Аз още март-април като обсъждахме ДО, написах, че повечето ЧУ биха могли да се справят с организацията на някаква форма на присъствено, предвид по-малкия брой деца, по-ангажирани родители и т.н. Както и по-малките училища в страната, които имат намаляващ брой ученици, но пък стари сгради с по-голям капацитет. Тези с по 1000 деца и на смени ще трябва да използват много повече ресурс и еквилибристики за да организират нещо работещо. Навсякъде ще е нужно и обучение на работещите в училище за правилата за дезинфекция, не смесване на класовете. Ще трябва реорганизация на програмите и т.н. Тези неща е нужно да започнат да ги мислят още сега, да не кажа, че трябваше да започнат още през март. Нотарис е прав, че с повечко мисъл и пари много неща могат да се решат (наемане на помощен персонал за почистване, организационни дейности, евентуално учители ако има, закупуване на оборудване за паралелен дистанционен и присъствен процес и т.н.). Но, само ще припомня, че март една от причините да удължат ваканцията беше липсата на възможност за дезинфекция... Познат директор ми каза, че от МОН са пуснали тогава писмо до училищата с въпрос имат ли дезинфектанти и какви наличности. Отговорът масово е бил, че нямат и така. А МОН така или иначе не могат да спуснат супер конкретни изисквания към училищата, защото си има специфики из страната и ще го има момента "измислете нещо на място". Това дори е полезно, стига от самите училища да са наясно с целите и спецификите на мерките, да са убедени в необходимостта им,  да имат желание и ресурс. Та, да, с повечко мисъл и пари, всичко може. Въпросът е ще има ли поне едно от двете Simple Smile

Дъждец, и аз като теб мисля. Ако нещата се влошат много, ще ми е трудно да съм спокойна. Само социалното взаимодействие, навици, физическото присъствие на учител и т.н., психическите последствия са ми най-голямото притеснение и затова толкова ме е яд на това, което се случва.
Естествено, че ще тъпо всичко да е отворено, а само училищата затворени. Ей тъй, да ни лъснат хубаво приоритетите в държавата.

Изобщо, силно се надявам отсега да мислят и подготвят някакви реални планове и варианти. А най-много се надявам, все пак ситуацията да се подобри.

# 474
  • Мнения: 206
Ако се наложи или ни го наложат ДО от началото на учебната година, а ако е и за цялата учебна година, то по- добре да обявят нулева година. Или  пък да  се измести учебната година към следващото лято . Не ме убивайте с камъни за тази ми идея  Blush .... 
ДО си е чиста самоподготовка - спускат ни конспект и си обучаваме децата. Това от моята камбанария- за малките.
ЧУ и няколкото дължавни гимназии явно добре организираха всичко, но останалите.... Шокирана съм , че в  едно от спряганите за добри софийски ДУ- в седми клас , в час по математика редовно се сливат 2 класа и децата онлайн в час са 70/седемдесет/- 20 мин проверяват присъстващите по именно...
А първолаците ? А подгответата? А университетите с практика- зъболекари, лекари,  инженери? Гласувам за нулева година пред този абсурд ДО!
Ако има ДО , трябва да се промени учебната програма- следва да отпаднат всички онлайн часове по пеене, физическо, рисуване, театър, психолог и др. подобни, за да се спестят тези часове пред монитор.  Не е справедливо спрямо учителите по тези предмети, които може би ще загубят работата си, но и много родители в условия на ДО също ще загубят своята...

# 475
  • София
  • Мнения: 62 595
Не могат, защото това задръства системата. Какво ще правят следващите набори, ще трябва след една година да тръгнат два набора първолаци, два набора седмокласници, два набора десетокласници? Абсурд е да стане това нещо, трябва наистина хладилни камиони да се наредят на опашка и Ариана да стане морга.

# 476
  • Мнения: 19 296
Миленче, при нас тези часове бяха отпаднали. Имаше някакви задания от време на време и няколко пъти включвания на живо. За малките обаче не знам дали е било така.
Ако трябваше да карат 9 учебни часа пред компа, мисля, че детето щеше да се побърка.
Изместването на годината към лятото не е толкова лоша идея, ако обаче направят нещо, за да потиснат разпространението на вируса.

# 477
  • София
  • Мнения: 7 277
Аз пък да ви кажа, че на народа масово не му пука за вируса и една мярка като ДО ще дойде доста странно. Този уикенд решихме с ММ да се наградим с почивка - без децата, защото тях ги пазим. В курорта е фрашкано, хората са си взели децата, басейните са пълни, има и баби и дядовци и въобще по нищо не личи, че на някой му е притеснено. Затова не виждам как би се приело едно ДО от септември. По-скоро да е присъствено с опция за хоумскулинг си мисля.

# 478
  • София
  • Мнения: 62 595
Не му пука, защото е лято, всички искат да почиват, а животът през лятото винаги изглежда по-лесен. Ама като дойде есента с дъждовете и студовете пукането много бързо ще се промени.

# 479
  • София
  • Мнения: 7 277
Добре, а на мен как ми пука и през лятото за децата? Не е вярно, че есента ще е различно.

Общи условия

Активация на акаунт