Образователен Говорилник - Виртуално бистро, Том VI

  • 15 657
  • 740
  •   1
Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 62 595
Бях забравила за него, мислех, че вече не съществува, пък то било живо и здраво.

# 646
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 313
Аз па мое ли съм толко назаднала да не съм чувала досега, че и Демократично училище сме имали... Отдавна ли е туй чудо?
То е без лиценз. В него ходят деца, чиито родители не харесват насилствения начин за ограмотяване - анти-ваксъри, вегани, зелени, крейзимадърс, други маргинали, случайно попаднали, май имаше от асоциация родители, ама не съм много сигурна. Имах приятелка там, след три месеца избягаха. След като караше детето да решава задачи у дома, щото в училище си играеше навън по цял ден, я извикаха и получи мъмрене от останалите родители, че разваля концепцията.
А тя (концепцията) е - когато тогава, колкото толкова.
Имат и нещо по-официално, ама не ми се рови Simple Smile

# 647
  • София
  • Мнения: 62 595
И в един момент може да опрат до услугите на такива като мен - нещо стана, нещо изпуснахме, давай да наваксваме. Всеки има право да си възпитава детето така, както намери за добре, да го обучава както намери за добре, но после идва часът на истината, когато обикновеното и дори посредствено комшийско дете се окаже на светлинни години напред от нашето.

# 648
  • София
  • Мнения: 1 754
Почна май да ми проблясва, като ви прочетох. Даже май съм им разглеждала сайта. Не беше ли дело на няква уона би алтернативна кака, която с нещо друго се беше занимавала/станала известна првди това... е, ся ще ровна, че да зАпра спама си тук Simple Smile в стил лутания хамлетовски 🤪

# 649
  • Мнения: 194
Аз па мое ли съм толко назаднала да не съм чувала досега, че и Демократично училище сме имали... Отдавна ли е туй чудо?
То е без лиценз. В него ходят деца, чиито родители не харесват насилствения начин за ограмотяване - анти-ваксъри, вегани, зелени, крейзимадърс, други маргинали, случайно попаднали, май имаше от асоциация родители, ама не съм много сигурна. Имах приятелка там, след три месеца избягаха. След като караше детето да решава задачи у дома, щото в училище си играеше навън по цял ден, я извикаха и получи мъмрене от останалите родители, че разваля концепцията.
А тя (концепцията) е - когато тогава, колкото толкова.
Имат и нещо по-официално, ама не ми се рови Simple Smile

Аз не мисля, че Демократичното училище е училище спрямо разбирането на всички тук.
То е нещо средно между образователен център и частна училище със свободни да правят каквото си поискат деца.Училище се води само на хартия. Дори между родителите няма ясна представа какво точно искат да са, 'център за демократично образование' или училище.
Опитват се да имат някакъв 'учебен' процес който се свежда до това всичко да е пожелателно, кой когато поиска.
Ученето е далеч от систематизиран процес, по-скоро е нещо от типа 'ела да ти покажа нещо интересно', на което децата се 'кефят максимално' и след седмица са го забравили.
Иначе се опитват да вкарват някакви интересни предмети като програмиране и роботика.
На края на всяка учебна година си издават някакви техни сертификати за завършен съответен клас.

Това което споменаваш за 'развалянето на концепцията' е точно така.
Част от родителите са твърдо против методите на класическото образование.
За тях МОН и задължителното образование са гнилите ябълки в щайгата от щастие за децата Ни.
За някои от тях писането не е важно защото 'те сега времената са такива, че кой пише вече на хартия, всеки използва компютри.'
Интересно е, че има родители всъщност които водят децата си на външни курсове. Искат да имат все пак някаква диплома. Което аз лично не мога да разбера. Оставят децата си по цяла седмица на свободен режим, но събота и неделя ги карат на курсове и изпити.
Съответно нещата не се случат само със  събото-недолните курсове та се налага учене и вечер вкъщи.
Но има такива които не карат децата си да учат нищо на сила. Което до 3-4 клас е почти нищо. Не знам дали имат по-големи деца.

# 650
  • София
  • Мнения: 2 150
Аз не мисля, че Демократичното училище е училище спрямо разбирането на всички тук.
То е нещо средно между образователен център и частна училище със свободни да правят каквото си поискат деца.Училище се води само на хартия. Дори между родителите няма ясна представа какво точно искат да са, 'център за демократично образование' или училище.
Опитват се да имат някакъв 'учебен' процес който се свежда до това всичко да е пожелателно, кой когато поиска.
Ученето е далеч от систематизиран процес, по-скоро е нещо от типа 'ела да ти покажа нещо интересно', на което децата се 'кефят максимално' и след седмица са го забравили.
Иначе се опитват да вкарват някакви интересни предмети като програмиране и роботика.
На края на всяка учебна година си издават някакви техни сертификати за завършен съответен клас.
Хиперцивилизация, братче, това е някакво тотално извращение вече /жалко, че я няма иконката с пляскащото се по главата човече/. Навремето хората са се лишавали от залъка си, за да си пратят някое от децата да се изучи, а в наши дни някакви "новатори" се чудят как да си върнат децата в Средновековието. Изумяват ме глупостите, на които са способни някои родители. Горките им деца. Flushed

# 651
  • Мнения: 5 946
Мараба, ясас! Не съм ви чела има няма 20-тина страници. Какви важни теми обсъждахте? Вили за къде търсите?
Имам едни приятни апартаменти наблизо, които ползваме за уикенд туризъм. Плажовете пред тях са добри в протежение на доста километри и нагоре и надолу https://goo.gl/maps/vAsD6DkRn6HV7WtC9 Накрая на селото са, което за мен винаги е задължително. На минута от брега.

Да питам Шарки...Шарки, кажи ми най-ниския бал за приет в АК тази година? Не искам да чета темата за АК. Нещо тенденцията за сериозен спад не ми харесва. Признавам, че ни е топ желание.

# 652
  • София
  • Мнения: 12 276
Всъщност няма спад, доста високи са баловете тази година. Но и изпитът в АК /както и НВО/ са с различна сложност в различните години, затова абсолютната стойност на приемния бал в различните години не е нкакъв показател, сам по себе си.

# 653
  • Мнения: 5 946
Сложността на изпита би се отчела, ако се види най-висок резултат и къде е концентрацията на среден резултат. Изобщо статистика Но въпреки това 55 % за мен е много, много ниско.

# 654
  • Мнения: 5 653
Хвърли едно око на темата за АК, там има и един статистик, много ми хареса.
И за пари се говори.

# 655
  • София
  • Мнения: 12 276
Сложността на изпита би се отчела, ако се види най-висок резултат и къде е концентрацията на среден резултат. Изобщо статистика Но въпреки това 55 % за мен е много, много ниско.

Никак не е нисък за изпита на АК. Дори е най-високият в последните години, необичайно висок.

2017: приети момчета с резултат: 67,55% макс. - 40,94% мин.; момичета: 72,14% макс. - 43,77% мин.

2018: момчета: 75,10% - 1-во място,  момичета - 69.22 % - първо място, 44.41%. - 66-то място. Не намирам резултата на последния приет, но приемаха с под 40%
 
2019: момчета: 72,72% макс - 40,5% мин.; момичета: 62.24% макс, 42.34%мин
 /За 2017  и 2019 данните са представени от Колежа на отворените врати и не съм сигурна дали включват приетите резерви./

2020: момчета: не намирам за първите, но на 7-мо място - 75%, момичета: 86,54% - първо място. В момента канят резерви с над 50%. Очевидно тази година балът е доста по-висок от предходните - и максималният, и минималният.

Както казах, зависи от трудността на изпита.

# 656
  • София
  • Мнения: 16 216
Отговарям (сори за закъснението);

Момичета: 58,10% ( при максимален 86.54%)
Момчета: Някъде около 54% (но нямам точна информация колко 110тият)

Моят син влезе с резултат някъде между 48 и 49, сега не мога да изровя колко точно беше (старост-нерадост, не помня толкова наизуст).  Очевидно силно е поумнял през последните 4 години.


# 657
  • Мнения: 7 163
За статистиката:
2008 година,  много силен набор и страхотна конкуренция, момиче с резултат около 46%, 12 % на есе беше на около 180-то място в класирането.

Последна редакция: чт, 05 ное 2020, 08:21 от bubanka

# 658
  • София
  • Мнения: 12 276
Ами, да, 2014-та момиче с 52% е на 19-то място, 2018 - пак там някъде, а 2008 и 2020 със същия процент е назад в резервите. Има две възможни обяснения: или умът се разпределя по набори, като някои набори са изключително умни, а други особено тъпи, или изпитът в различните години е с различна сложност. На кой, което му звучи по-логично. Laughing Специално за АК известно влияние може да има броят кандидати през годината, но твърдото ядро кандидати - тези, за които АК е първият избор и си се готвят за него по един или друг начин - според мен е относително непроменлива величина. И спортисти винаги има. Същите наблюдения могат да се направят и при НВО, на което се явяват всички /почти всички/ - балът варира според сложността на изпита. На НВО това може да се засече доста ясно, тъй като се публикува статистика с успеваемостта на випуска и може да се засече през отделните години какъв е резултата на дете, заемащо напр. позиция 100 в статистиката с резултатите.

# 659
  • Мнения: 5 946
Тенкс за разсъжденията и цифрите. Ще попрочета темата за АК в старите и издания за по-задълбочен поглед и формиране на мнение. Имам 3 години за наблюдение.
Шарки, има момичета с по-нисък бал. Вероятно резерви.

Общи условия

Активация на акаунт