Образователен Говорилник - Виртуално бистро, Том VI

  • 15 628
  • 740
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 12 123
Фенси, 55% наистина изглежда ниско като абсолютна цифра, но изпитът за АК е направен така, че да не може да се реши изцяло, такава му е идеята. На НВО можеш да изкараш 100т., но изпита в АК 100% са непостижими. И 90% не знам дали е изкарвал някой /ако е - със сигурност е голяма рядкост/. А минималният бал варира през годините и затова ти казах, че сам по себе си не може да ти даде база за някакви изводи. Прекрасни, умни деца има и сред приетите със 70%, и сред тези с 40%. Не вземай решение на тази база.

# 661
  • Мнения: 124
Не искам да чета темата за АК. Нещо тенденцията за сериозен спад не ми харесва. Признавам, че ни е топ желание.

Фенси, не мисля че статистически анализ на входни резултати ще даде отговор на притесненията ви.  Считам че квалификационен анализ в случая е по-полезен.

Около половината випуск от записалите се идват от ЧУ (СС, ПЧМГ, БШ, ЕСПА, КО и тн).  Трудните решения и избори са основно за тези прескачащи бариерата ДУ-ЧУ най-вече поради финансови фактори.  Преобладаващо това са деца от СМГ, 107, 125, 145, НУКК.  Средата на дете идващо от ЧУ до голяма степен остава непроменена в АК.  Съмнявам се след 3 години да има съществена разлика на училищата захранващи АК.

# 662
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 359
Че кога детето на Фенси стана 6 или 7 клас? Бързо лети времето.

# 663
  • София
  • Мнения: 7 277
Че кога детето на Фенси стана 6 или 7 клас? Бързо лети времето.
Защо трябва да е 6 или 7 клас, за да са започнали да избират училище? 5 клас ще е от есента.

# 664
  • София
  • Мнения: 16 208
Моето колежанче реши в средата на 5 кл., на един Ден на отворените врати (хем съзнателно бяхме пропуснали общата част с речта на президента и обясненията как не трябва подготовка). Така че е съвсем навреме.

# 665
  • Мнения: 2 182
Мдаа, когато някой сподели, че четвъртокласник решава задачи с кеф, за да влезе в СМГ, защото го иска, всички скачат, че майка му с болните амбиции го мъкне по курсове и го натиска да се готви. Ама викаш за мечти за 8 клас не е рано 😂

# 666
  • София
  • Мнения: 7 277
Уор, не виждам в качеството си на каква се изказваш за амбициите на хората при избор на училище за 8 клас? Нещо да си по-специална от останалите родители?

# 667
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 359
Е щом от 4 клас иска АК, няма лошо. Просто си спомних един разговор за "люпилня за АК" и възмущението на някои хора, че не било така.

# 668
  • Мнения: 2 182
Уор, не виждам в качеството си на каква се изказваш за амбициите на хората при избор на училище за 8 клас? Нещо да си по-специална от останалите родители?
Какво значи "по-специална"?
Правя разграничение между интерес на родителите към дадено училище и амбиции на 10 годишно дете. Тук се смесиха леко...

# 669
  • София
  • Мнения: 7 277
Gadamer, някак съвсем логично прозират някои неща от твоето положение на имаща кандидат-колежанче тази година. И аз на твое място вероятно щях да имам лично отношение към децата от СС, ПЧМГ, СМГ, които заемат голяма част от местата в АК. Само че аз щях да изпитвам възхищение към тези деца, а ти показваш неприязън. Оставя много неприятно впечатление.

# 670
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 359
Моето кандидат колежанче не беше чувало за АК до 6 клас, когато детето на наши приятели каза, че ще кандидатства там, междудругото беше от СС. Нямам нищо против СС, имам няколко познати деца от там и точно покрай тях знам, че СС-АК са неразривно свързани, често СС е желано от родителите именно поради тази причина. Дотук не виждам нищо лошо да съм казала.

# 671
  • Мнения: 6 319
Стига де, слънцето и трудностите за избор на почивка тази година май са опънали нервите на много от нас. Не бих казал, че Гадамер показва неприязън към когото и да било. Недейте така де. Нито пък, че Уор няма основание за мнението си. Не визирам изобщо Фенси, но много родители в темата за АК са заявявали, че колежът е мечта за децата им още от четвърти, трети, втори и дори първи клас. Като почнеш още от Данибон навремето, минеш през Жасмин, чиято дъщеря влезе първа в АК и казаха, че им било мечта от началното училище и стигнеш до днешните такива родители като Звънче например. В това отношение Фенси не е изключение, а и по принцип няма лошо. Но за мен забележката на Уор е резонна, защото е странно дете на 10 или по-малко години да има амбиции за която и да било гимназия. Докато дете, което иска да влезе в 5 клас в СМГ, е нормално да решава задачи и да има интерес от по-малките класове.
Колкото до Гадамер, тя не е демонстрирала никога болни амбиции, нито е държала да влязат в АК на всяка цена. Сигурен съм, че ако не влязат, не си го слага на сърцето и не изпитва негативни чувства към никого, особено пък към деца.
Доп. Тя пък постнала, докато пишех. Сега ще я прочета. Ми, правилно си казва.

# 672
  • София
  • Мнения: 16 208
Това внушение за "неразривно" как да се интерпретира?

# 673
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 359
Като наблюдение на тенденция. Колко от всеки випуск кандидатства в АК и има ли друго такова училище в страната? Отново ще кажа, че не тая "лоши" чувства към СС и ми е странно, че се отричат очевидни неща. Не било вярно, че много родители го избират именно заради високата успеваемост по отношение на АК. Не било вярно, че има много деца, които от долни класове знаят, че искат АК. Не било вярно, че цял випуск кандидатства, може би с по 1-2 деца от клас като изключения. Процентно училището, от което кандидатстват най-много деца в АК, с ясна цел и желание именно за там, е  СС. И това не виждам защо трябва да се отрича или да се тълкува като нещо лошо. Не знам дали самите деца помежду си като говорят се надъхват, дали от горни випуски, от брат, сестра в Колежа...

# 674
  • Мнения: 6 319
Има, Гадамер, но просто около СС най-много се шуми и разбираемо родителите от СС се дразнят пък, като се изкарва, че едва ли не още от ПУК кандидатстват в СС с идеята да отидат после в АК. Не е така, СС е голямо училище и има деца с всякакви желания. Тази година например половината от випуска на КО са приети в АК, не знам колко са кандидатствали, може и почти всички да са;)
СС не е люпилня за никоя гимназия, явно около половината влизат в АК, ето и друго училище има такова, а вероятно има и други, те не дават статистики на сайтовете си и няма как да се разбере.
Е, нормално е от 6 клас примерно да се обсъжда между децата, може би си и влияят едно на друго и то е ясно, че има много родители от СС, които са фенове на АК просто защото то си е хубаво училище. Но не е политика на СС да пропагандират АК, нито готвят за него.

Не знам дали самите деца помежду си като говорят се надъхват, дали от горни випуски, от брат, сестра в Колежа...
Да, според мен в голяма степен е това.

Но тази година има много приети в АК и отказали се, имам чувството, че има повече отказали се от всяка друга година досега. Според мен най-вече неяснотите дали наесен ще бъде пак ДО са изиграли роля, в комбинация с вдигането на таксата, но най-вече опасността от ДО, според мен. Защото има хора, които биха плащали, макар и да им е трудно, за средата и преподаването на живо, а при ДО тези неща се губят и особено за осми клас, където децата, които не знаят добре английски или хич не го знаят, трябва да учат интензивно и език - ами това не става дистанционно и е нормално да не искаш да плащаш 7к евро за дистанционно обучение. А и всичко това съчетано с мненията на родители от горните класове, които имаха доста критики към ДО в АК. Мисля, че доста от родителите, които се отказаха, не биха се отказали, ако бяха сигурни, че няма да има ДО.

Последна редакция: чт, 16 юли 2020, 09:21 от Татко Мецан

Общи условия

Активация на акаунт