Предучилищната - задължителна за 4-годишните?!?!?

  • 17 499
  • 214
  •   1
Отговори
# 165
# 166
  • Мнения: X
ОЗД - Отдел Закрила на детето.

# 167
  • Мнения: 10 578
А сега де! ОЗД какво общо има с детските? Те пък за какво да се намесват?

# 168
  • Мнения: X
Вероятно биха се мотивирали, че детето е в риск, защото е лишено от достъп до образование.

# 169
  • София
  • Мнения: 11 464
ОЗД и детските нямат нищо общо.

# 170
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не знам как е в ДГ, но в училище и след определен брой извинени отсъствия могат да подадат сигнал до социалните. А те като дойдат и ще се почне - дай да видим къщата, стаята, детето, това защо е така, това защо е онака, какво работите, какви пари получавате и т.н. Накрая пишат доклад. Предполагам и ще питат защо не ходи детето на ДГ/училище.

# 171
  • София
  • Мнения: 11 464
Да, това имах предвид и аз.

# 172
  • Мнения: 89
Здравейте, моля някой да ми разясни за тази задължителна предучилищна от 4 г. Моето дете е набор 2017г. Не е записвано никъде до момента. Доколкото разбирам има гратисен срок до догодина това да влезе в сила навсякъде. Доколкото знам в нашата община май не е прието. Отидох вчера да го запиша в градината до нас но ми отказаха защото вече били сформирани групите от миналата година. Предполагам че трябва да кажат в кои общини влиза в сила и в кои не, как мога да разбера това кога ще стане за моя град???

# 173
  • София
  • Мнения: 2 375
Моето дете е набор 2015. Не е записано никъде. Никой не ни е търсил за нищо.

Чудя се дали мога да я запиша направо в първи клас.

# 174
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Илит, направо в първи клас не може. За момента предучилищен клас е задължителен (1г преди първи клас). Вие решавате от 5г или от 6г, в зависимост от това кога е родено детето. Във вашият случай щом детето е набор 2015г трябва да тръгне в предучилищен клас най-късно тази година. Може да е в ДГ, може да е в училище. Във вашия случай бих избрала директно училище.

# 175
  • София
  • Мнения: 62 595
Формално всички деца, навършили възраст за постъпване в училище, трябва да постъпят в първи клас, независимо дали имат свидетелство за ПУК или не. Но не бих рискувала такива разправии, че не се знае дали някой няма да се запъне. Допълнително, с това райониране на училищата при подаване на документи искат и свидетелство или детето в момента да е в ПУК.

# 176
  • София
  • Мнения: 2 375
Истината е, че покрай седмокласничката миналата година съвсем забравих за малката да я запиша предучилищна. Принципно мислехме да тръгне на 6 в първи клас. Обаче изпуснахме всякакви срокове, защото тя не ходи на ДГ, а и се бяхме съсредоточили върху голямата.

И сега имаме два варианта. Тръгва сега ПУ и на 7 в първи клас. Или направо първи клас още тази година, без ПУ (ако може). Дилемата идва от това, че училището, което искаме да посещава (в съседен район) не предлага подготвителни групи, а не ни се ще да я местим след като започне веднъж.

Струва ми се, че и тук ситуацията ще е "корона" и че ще има всякакви изключения. Може би ще е най-добре да се звъни по конкретните училища и да се пита. На сайта и на двете училища никъде не пише, че искат документ за завършен подготвителен клас при записване в първи клас.

Изобщо и това е лек хаос като всичко останало.

# 177
  • София
  • Мнения: 62 595
Опитайте да запишете детето в ПУк в някоя градина или училище до края на годината, за да можете да вземете удостоверение. Сега започва вторият срок, може да имате шанс,  а детето вероятно ще покрие необходимото като материал.

# 178
  • Мнения: 10 578
Моето е набор 2014. Преди седмица го записах в 1-ви клас за уч. 2021-2022. Тръгва от 6-годишен. Когато записваш ти дават два формуляра. Единият е в случай, че не е посещавало детето никаква ДГ.
Набор 2015 тази уч. година 2020-2021 са  3-а група. Можеш да я запишеш сега до март или в ДГ - 4та група от септември или в училище подготвителна за 5/6 годишни. В училище подготвителните са две: за 5/6 годишни и за 6/7 годишни. Твоята трябва да е в 1-ви клас през учебна 2022-2023.

# 179
  • Мнения: 1 046
Моето е набор 2014. Преди седмица го записах в 1-ви клас за уч. 2021-2022. Тръгва от 6-годишен. Когато записваш ти дават два формуляра. Единият е в случай, че не е посещавало детето никаква ДГ.
Набор 2015 тази уч. година 2020-2021 са  3-а група. Можеш да я запишеш сега до март или в ДГ - 4та група от септември или в училище подготвителна за 5/6 годишни. В училище подготвителните са две: за 5/6 годишни и за 6/7 годишни. Твоята трябва да е в 1-ви клас през учебна 2022-2023.
Предполагам, че твоето е родено в края на годината? Набор 2015 ще навърши 6 години сега през 2021. Ако това стане преди септември, не е проблем да тръгне в първи клас, както аз тръгнах на 6г. и 2м. Въпросът е, че може да не разрешат заради тъпото удостоверение за предучилищна. Като че ли не можеш сам да научиш детето на буквите и цифрите.. Евентуално по втория начин да се търси нещо или някакъв приравнителен тест, не знам...

Общи условия

Активация на акаунт