(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 42)

  • 32 236
  • 787
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Сложи и при пипера, патладжана и картофа. И там ходела тутата. А и изкоренявай кучето грозде. Ако няма друго - там обитава. Това е, ако вече е дошло де. Засега кучето грозде го намирам за много красиво и ми е сред цветята в градинката.

Вижте, намерих една много доброжелателна и информативна статия, която ще окуражи усилията ни за справяне с тутата.
https://www.hortzone.com/blog/how-to-control-tuta-absoluta-in-tomatoes/

Последна редакция: вт, 14 юли 2020, 14:58 от amica1

# 61
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Тия черните калинки са всъщност миризливките . Тая година ми нападнаха картофите и то върховете и няма да имам картофи .То тук не стват картофи де .  Пипера ми е добре .
Чимшировия молец не казвате ли на тия белите пеперуди или китайски пеперуди. А пък ония американските ми нападнаха черниците  . Светвах им една лампа през нощта и рано сутрин всички се бяха залепили на стената до лампата . Обездвижени от ранния хлад . Пръсках ги  с мухозола от магазина . Пак ми затриха обаче половината чимшири. Доматите у наше село масово чернеят. Комшията ми е специалист  по пръскане и не може да направи нищо . Аз оставих щира да расте колкото доматите и имам само 2 стръка  . Трябва да ги изскубя. Трябваше обаче да поизчистя от щира около тях , че нещо не можаха да се опрашат . То не беше пек тая година толкова рано . Извадих си чесъна . Лука ми не знам как е че се  не види от щир . Хем тая година рано го садих и трябваше да направи хубави глави .Миризливките са ми нападнали гроздето, доматите .  .
Каква твар се навъди  по нашите земи . .
Тутата се вижда , Листа се завива и пожълтява. Късаш го и в огъня.
Обикновенно поливах  по 1 път на седмица сега растенията ми  плачат за вода през ден . Добре че съм оставила щира да пази сянка  на вадата . Писна ми да поливам . Дали ще ми остане време да видя помпата че лесно се полива с нея а и така се чисти герана , иначе се затлачва.

Последна редакция: вт, 14 юли 2020, 17:41 от rorik

# 62
  • София
  • Мнения: 5 170
Аmica, мислиш ли, че тази твоя рецепта за домати може ли да се ползва при налична алтернария и мана, обогатена с масло от нийм:

1 с.л. сода бикарбонат, 1 с.л. зехтин (не просто растително масло), 1 с.л. течен сапун "Фрош"  (това е по-екологично от обикновено веро за миене на чинии), 4 литра вода.Първо се разбиват на емулсия (с пръсти) содата, зехтина и течния сапун, след това постепенно се добавя водата.

Първо изрязах болните листа.

Последна редакция: вт, 14 юли 2020, 23:39 от ЗаСлон

# 63
  • Мнения: 3 927
Доматите у наше село масово чернеят. Комшията ми е специалист  по пръскане и не може да направи нищо .
Аз се уча от хора, гледали домати цял живот и те са безсилни.
Благодаря ви за съветите. С отсраняване на листата не става, коренът ще остане без нито едно. А по-лошото е, че най-възрастните молци живеят в земята, т.е. няма спасение. Хората в съседното село скубят целите оранжерии, обеззаразяват и бучат нови корени. Хубаво е, че има региони, които не са нападната от молеца, но там където се е разпространил борбата е обречена.
Истина е,че по нашите ширини идват и се настаняват врдеители от други региони, които тук нямат естествени врагове и така унищожават нашите видове. Чемширите бяха изядени преди 3-4 години. Вижте какво ства и с кестените в градовете - вече 7-8-9 години ги мори друг молец, май македонски беше...
п.п.извинете за разсъжденията, малко прекалявам Simple Smile

# 64
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Nothinger, това да не те притеснява, не прекаляваш. Обратно, караш ни да мислим и да се образоваме.
Бързам да дам един линк: https://www.locus.ufv.br/bitstream/handle/123456789/24554/artigo … 1&isAllowed=y
Статията е платена по други сайтове, но тук е безплатна. На мен ми е много любопитна. Става въпрос, че в естествените условия на Южна Америка смъртността на тутата е цели 99.08%, изследвано на база 10 000 екземпляра. Основният фактор е естественият хищник - осата Protonectarina sylveirae, но има и други фактори, като други хищници, дъжд, бактерии, гъбички, паяци ... Като нов вид храна нашите хищници още не са се наловчили, но ние можем да им помогнем като дадем малко помощ на тези, които вече се пробват и да намерим място в градинките си за бял равнец, невен, тагетес, бял синап, елда, ..., които осигуряват хабитата им.
Още нещо любопитно: https://www.cabi.org/Uploads/CABI/about-us/Scientists%20output/W … evidence_note.pdf
Изследваните домакинства, които отглеждат домати, намират, феромоновите уловки и простото механично смачкване на ларвите за по-ефективни от пръскането с химически средства.

ЗаСлон, това е само за алтернария и то само забавящо болестта.
С картофената мана шега не бива. Ако вече я имаш унищожаваш засегнатото, че и малко повече - в черен чувал и на слънце няколко дена, за да убие патогена. Ако превантивните мерки - там йод, калие перманганат и всички други, за които сме писали минали години не са помогнали, ще се прежалиш за карантинния период и ще пръскаш с химия. Преди това си пообери доматите, които са просветлени и могат сами да дозреят. Няма накъде. Не изключваме разумното ползване на химия, иначе с картофена мана можеш да си погубиш цялата реколта. Вили, ако ни посещаваш понякога - ПОКЛОН.
Маслото от нийм го използвам пестеливо, защото ми идва много скъпо и то само като инсектицид.

Рорик, може би не обичаш баница със зелено, но твоя щир да съм го обрала, докато е млад и мек и да съм го сготвила или замразила за зимата. Аз това го правя от много години. Ако вече прави цветове или е дал семена не се пробвай за кулинарни цели (груб е, а семената бодат). По-добре си купи почистени семена за 9 лв от магазина. Семената се водят от суперхраните. Първите години, като го харесах като зеленчук, го берях с корените и на следващата година имах само няколко растения, които ги пазех за семе. Сега вече режа само върховете и го оставям пак да расте. Зеленчук като спанака, манголда, лапада и лободата, само дето се готви.

Последна редакция: ср, 15 юли 2020, 09:54 от amica1

# 65
  • Мнения: 6 843
За тутата, прочетох снощи статията. Мисля, че комбинацията от препоръчаните-  бял равнец и невен около растенията, да привличат неприятелите й + лампи да улавят летящите форми +  допълнително феромонни капани,    да ловят мъжките пеперуди, жълти лепкави  капани, ще сравнително ефикасно, но сложени още в началото, за да се попречи на разпространяването на тутата. Препоръчват и доматите да се отглеждат в мрежи за насекоми. Посочват като неприятел една бактерия (Bacillus thuringiesis), за която има данни, че пречи и на чимшировия молец,  Амитица продават такава, но не зная дали е добра идея да се яде тази бактерия.
Срещнах и поръсване на растенията с прахообразна сяра като репелент.
Това, че някъде няма още тута, е въпрос само на време, защото пеперудата прелита 10 км. Точно както при чимшировия молец от Китай  - там има неприятел, пак май беше оса, доста опасна за хората, но в Европа няма.
За тези, които не са прочели, тута напада и други растения, всички соланиеви, картофи, патладжан, пипер.

# 66
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Сами ли си правите жълтите лепкави капани? Подскажете!

От сярата остава много характерна лоша миризма по дрехите и кожата. На място не се усеща, защото всичко мирише, но после в града веднага проличава с кои дрехи си бил на вилата.

Последна редакция: ср, 15 юли 2020, 15:11 от amica1

# 67
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Не, продават се. С феромони са.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Като тотален начинаещ - имам нужда от съвет / абе то от много съвети, ама...Simple Smile /
На 20 -ти март сме си посяли картофите. Познат ни даде семето за Агрия, но забелязвам тук там и по-светли на цвят и с по-островърхи листа. От месец хапваме, че и на децата дадох по щайгичка. Тъй като съседката извади нейните, че нещо ѝ ги ядяло, се чудя да вадя ли наште. Миналата неделя извадих едно гнездо за готвене и най-големият картоф имаше кафеникави петна, като от кълнове. ММ иска да ги вадим, че щели пак да покълнат.
Какво ще ме посъветвате? Вече ми светна лампата, че би трябвало да посеем малко за ранни, а по-късно тези за зимно съхранение.

П.С. иначе, като изключа поповото прасе, имам чувството, че всички болести и всички гадове са по зеленчуците ни....

# 69
  • Los Angeles CA
  • Мнения: 531
имам чувството, че всички болести и всички гадове са по зеленчуците ни....

Не знам защо, но и аз имам чувството, че има популацията на гадовете и е свръх.
Не си спомням баба да е пръскала зеленчуците постоянно, както сега аз го правя почти всяка седмица. Разбира се, че причината е комплексна, като се започне от промяната на климата, но въпросът  е като сме тръгнали по този друм, докъде ще стигнем.

Последна редакция: пт, 17 юли 2020, 05:37 от lindor

# 70
  • София
  • Мнения: 24 839
Има една група във ФБ- "Хоби градинарство".
В нея е забранено да се говори дори за "бабини-био - еко" пръскания.
Създателят й публикува разни схеми на пръскания с различни препарати от засяването, до обирането на реколтата.
Че и ги комбинира по няколко. Има  си последователи, които на всичкото отгоре, продават продукцията си.
Земята се трови безмилостно с оправданието, че не пръскаш ли, нищо не става.

# 71
  • Русе
  • Мнения: 2 598
Не е приключил още сезаона, но вече мога да обобщя при мен какво се случва. Имам оранжерия, малка 3/6м, в нея 48 корена домати. Пръскани са веднъж с Ридомил, 2 пъти с Моспилан и Актара. През другото време са пръскани с каквото там се сетите- листен тор, мая, мляко, сода. Към момента в никой случай не са прекрасни, но се справят, дават доматки. Жалко, че ми падна втора китка, така и не разбрах защо, но сега се образуват нови. Навън- още 25 корена домати, предимно Чери. Към момента от тях имам 4,изчаквам ги да узреят едни 6-7 домата и търгам и тях. Пръскани са с всичко, което ММ слага на лозето- Дитан, Ридомил, Сигнум, Моспилан, Актара, както и с остатъка от оранжерията. нападна ги това дето му викат черна мана и няма оправия. Уж черити не боледувало, нищо подобно. Ръгбито по- добре се справя.
Ха сега да си направя изводите..какво вали от това небе, какъв дъжд пада, не знам, но за другата година, да сме живи и здрави, ще "изнасиля" ММ за още една оранжерия, навън за мен лично, няма смисъл.

# 72
  • София
  • Мнения: 5 170
Тръпки ме побиха от написаното от Цвете. Значи по 10 и по 20 химизират?

Аз всеки път като вляза в насажденията и броя дните,  колко още дни е 1:0 за мен

# 73
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Конвенционално отгледаните ябълки се пръскат 17-20 пъти на сезон. Не се знае комбинацията от препарати как действа на човека.
Общо взето: щитовидната поема част от удара, тепродуктивни проблеми....

Аз почти съм убедена, че от водата имам върхово гниене. Различни сортове, в различни почви, на различни места, единственото общо е водата за поливане.

Сега на 3 сорта се навиха листата. Вредители не виждам.

Един домат се оказа друг сорт, явно див, не подлежи на колтученето. Узря. Невероятно ароматни доматчета, но ципата е мега твърда.
Отделих семе.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Скрит текст:
Има една група във ФБ- "Хоби градинарство".
В нея е забранено да се говори дори за "бабини-био - еко" пръскания.
Създателят й публикува разни схеми на пръскания с различни препарати от засяването, до обирането на реколтата.
Че и ги комбинира по няколко. Има  си последователи, които на всичкото отгоре, продават продукцията си.
Земята се трови безмилостно с оправданието, че не пръскаш ли, нищо не става.
Ей това ми е най-болната тема. То като мантра го повтарят нон стоп.
Аз имам познати, които гледат от години, без абсолютно никаква химия. Вчера говорих с един такъв по телефона. Каза, че всичко му е прекрасно и върви отлично и тая година даже и почти нищо не е пръскал / имам предвид билкови отвари/ - чакам снимки.
Хубавото според мен, като се размислих, е че двора му е закътан и някак отделен от съседи.
При нас имаме гранични четирима и всички пръскат с отрови. Особено едната баба - цял ден ръси нещо и пръска.
Та се замислям, като завали как да се спася. А и поливаме от сонда, която вероятно също е замърсена от химикали на фона на общото лудо пръскане.
Имота, който купихме също не се знае колко години наред е тровен. Старите собственици не са сяли, а само пръскане с раундъп, за да няма трева. Така прави и съседа от север.
наесен смятам да се информирам и да проведа някакво "БИО лечение" за подобряване състава на почвата, за да имам по-малко вредители. Ама с всички около мен.......
Скрит текст:
Конвенционално отгледаните ябълки се пръскат 17-20 пъти на сезон. Не се знае комбинацията от препарати как действа на човека.
Общо взето: щитовидната поема част от удара, тепродуктивни проблеми....

Аз почти съм убедена, че от водата имам върхово гниене. Различни сортове, в различни почви, на различни места, единственото общо е водата за поливане.

Сега на 3 сорта се навиха листата. Вредители не виждам.

Един домат се оказа друг сорт, явно див, не подлежи на колтученето. Узря. Невероятно ароматни доматчета, но ципата е мега твърда.
Отделих семе.

asyalein, с каква вода поливаш? И при мен има върхово гниене, ако правилно го разпознавам.

Общи условия

Активация на акаунт