(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 42)

  • 32 506
  • 787
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 927
Ръгбито по- добре се справя.
Ха сега да си направя изводите..какво вали от това небе, какъв дъжд пада, не знам, но за другата година, да сме живи и здрави, ще "изнасиля" ММ за още една оранжерия, навън за мен лично, няма смисъл.
Потвърждавам! допреди 3-4 г. доматите бяха навън и в най-добрия случай оцеляваха до началото на септември. Преди 15-20 г. оцеляваха и вързваха до първите слани през ноември.
Ръгбито е много сполучлив сорт, ражда много, чудесен за доматен сос Wink и е устойчив на някои болести.
За мен има смисъл дори да е само конструкция от колове/стълбове и найлон отгоре, колкото да пази от дъжд и слънце. Отстрани може да няма найлон, за да е проветриво.


Аз имам познати, които гледат от години, без абсолютно никаква химия. Вчера говорих с един такъв по телефона. Каза, че всичко му е прекрасно и върви отлично и тая година даже и почти нищо не е пръскал / имам предвид билкови отвари/ - чакам снимки.
Много искам да попадна на такива хора, просто да го видя с очите си...за съжаление не познавам...
От нета знам за чичо Митко в Бачково и съм любопитна как изглежда биодинамична градина.

# 76
  • Мнения: 2 101
Гордостта ми,казваха ми че тук не виреели

От бамя бургунди,вече се оплакох,че само четири стръкчета оцеляха

Напролет ще сеем на новия парцел,който си купихме,че ни е по-близо и е чернозем,не като тук -глинест.Поне засега се радваме,че на новото място нямаме съседи.Там ще включа по-голямо разнообразие от зеленчуци.

# 77
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
И аз сях т тази бамя, но не расте. Май се спомина. Песъчливата почва не й понася.

Дроид, с чешмяна, престояла на слънце.

# 78
  • Мнения: 6 452
Баща ми не ползва никаква химия. Тори с оборска тор рано напролет, толкоз. Бедна, планинска земя. Полива редовно.  
 Съседите му не спират да пръскат с какво ли не, при тях е зле, оплакват се. При татко е екстра. Сърцето на Албенга е с по 10 домата на корен и нагоре.

Ние вече ядем собствени зеленчуци.  Доматите ми са превъзходни.


Тази година патладжанът е дребен. Забравих да сложа компост на коренчетата, сигурно заради това. Но пък чушките тръгнаха, вече берем. И зелен боб има много. Бера през ден. Шушулките на смилянския са много и огромни. Миналата година есента имаше много миризливки по боба, ще видим тая година как ще е.

Последна редакция: пт, 17 юли 2020, 14:21 от Mößbauer-Effekt

# 79
  • Мнения: 2 101
И аз сях т тази бамя, но не расте. Май се спомина. Песъчливата почва не й понася.


При мен градушката я помля.

# 80
  • Мнения: 6 002
И моите съседи пръскат с какво ли не. Миналата неделя беше ред на тревата на улицата, и от двете страни с отрови, даже и на мъжа ми предложиха ( за цветята).Правя се че не чувам и виждам...
След градушката само веднъж пръскахме с листен тор и бордолезов р-р. Всичко се възстанови. Съседите казаха,  че доматите не са се отправили . Аз май баня забравих тази година да сея.

# 81
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Почвайте да давите в буркан с вода шарените бръмбарчета по доматите и боба. Иначе до есента ще имате мно-о-ого миризливки. Докато са малки не пускат миризлива течност и става лесно.
Проверявайте долната повърхност на листата за БЕЛИ ЯЙЦА. Те са на миризливки. Унищожавайте ги.
Но не пипайте ЖЪЛТЕНИКАВИТЕ, ЖЪЛТИТЕ И ОРАНЖЕВИТЕ ЯЙЦА. Те са на калинки. Тях пазете.

Колкото повече люспи имат доматите, толкова повече ликопен (противораково) има в тях. Най-малките доматчета са най-полезни.

За първа година доматите ми са без върхово гниене. Характерното е, че още когато първата китка едва се оформяше имаше много дълъг дъждовен период. Явно това им е трябвало. Определено не е резултат от мои усилия.

Последна редакция: пт, 17 юли 2020, 16:21 от amica1

# 82
  • Мнения: 751
Аз садих домати за първи път, пръскала съм само с домашни отвари засега, нямам скорошна снимка, тук са в началото, но понеже са до къщата не ги вали много. Ще видим ще има ли реколта. Simple Smile
Скрит текст:

Няколко коренчета засадих и в земята, те бяха бая зле, сега изведнъж дръпнаха страшно много, даже не съм имала време да им сложа колчета, черитата се закрепиха за оградата от мрежа, другите полегнаха, но съм мулчирала и засега не виждам да има проблем. Дано не е само първоначалният късмет на начинаещия. Simple Smile

# 83
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Останах без пилешки тор. Колко време трябваше да кисне?
Отвратително време . Какъв е тоя есенен дъжд . Бавно и напоително .

Последните ми години показват че доматите навън трябва да се садят  на по сенчесто място и по къъсно . Някакви  щуротии има в първите дъждове. Какви са един господ знае . От 100 стръка домати , изскубах само два . Да не чуе дявола де.  . От споделянето до тук . Първите ви оплаквания за пожълтяване на листата - недостатъчно вода . Така са тиквичките ми и бостана ми, малините ,  къпините .  .Пръскала съм само веднъж с  актара и листен тор и ридомил голд още една седмица след  разсаждането .
Обаче сега ще имам проблем с миризливките . Плъзнали са и върху зърната на гроздето . Няма как да ги събирам  в буркан . .

# 84
  • Мнения: 6 452
Днес доста градинска работа отхвърлих. Освен плевенето, дето е перманентно, обрах зеления боб и го замразих, оскубах безколовия и посях семена за втора реколта. Зеления боб на колове излезе много сполучлив - дълги, широки плоски шушулки,  без лико , много рожба. Оставих шушулки за семе, ще се сади пак, само дето трябва да намеря поне 3 метрови колове за другата пролет.
Обрахме къпините и ги направих на компот, така ги искат.

Обрахме част от ябълката-  ранна, сочна и вкусна, но много нетрайна. 2 - 3 сладкиша ще изпека, другите ще ги хрупат.

Имам много тиквички, ще ги мисля утре.

Сдобих се с уред за сушене. Ще го сефтосам с алабаш, да видим.

# 85
  • Мнения: 19 302
Хора, изпуснах ви. Сега изгледах видеото за ДДТ-то и съм в шок. Какви глупости говореха инспекторите от БАБХ.
Направо ми се плаче Cold Sweat

# 86
  • София
  • Мнения: 24 839
От това, ще ти се доплаче още повече:

БАБХ е частна търговска фирма, регистрирана в Лондон и като такава не може да бъде държавна агенция, още повече да дава нареждания на полицията.
Фирмата BULGARIAN AGENCY FOR FOOD SAFETY е регистрирана на сайта upik.de
UPIK® - Unique Partner Identification Key

като частна търговска фирма със sic code 9199 и D-U-N-S® Number 523794016 от
Dun & Bradstreet
https://www.orgduns.com/duns-number-application
The DUNS number is a nine-digit number, assigned to each business location, having a unique, separate, and distinct operation for the purpose of identifying them.

ВСЕКИ МОЖЕ ДА ПРОВЕРИ ТАЗИ ИНФОРМАЦИЯ, АКО ВЪВЕДЕ ДАННИТЕ В САЙТА

upik.de BULGARIAN AGENCY FOR FOOD SAFETY

В ПОЛЕТО ЗА ТЪРСЕНЕ НА ТЪРГОВСКИ ПАРТНЬОР
https://www.upik.de/upik_suche.cgi

ПРОВЕРЕТЕ ГИ И ВИЕ

# 87
  • София
  • Мнения: 5 190
Да, БАБХ работи в своя полза, това е вярно, но тези са си други. Българските министри и министерства не ги регистрираме в чужбина.

# 88
  • София
  • Мнения: 24 839
Това не го разбрах.
БАБХ  е частна фирма, оторизирана от държавата да изпълнява надзорни функции от нейно име?

# 89
  • София
  • Мнения: 5 190


Любимият ми сорт Трапезица безколов, по съвет на Рорик ги отглеждаме изправени Simple Smile Височина от 60 до 100см и спира.



А това е джудже Трапезица, самозадънено, любимото ми растение Simple Smile Никакви грижи досега, а има повече плод от поне 1/3 от растенията.
Високо е 30 см, има 3 листа и 2 плодни китки, с общо 7 домата.


Извинете, че на снимките не са червени, така сме някои Sad

Общи условия

Активация на акаунт