Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 62

  • 21 635
  • 730
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 27 674
Въглехидрати (определени количества) има не само в плодовете, но и в млечните, зеленчуците, ядките...А и не е само до въглехидрати, разбира се. Има и други фактори. Освен това, млечните са инсулиногени и е добре да се внимава с тях. Според мен, важно е и от колко време се е развивала ИР, инсулин не се сваля бързо. Би могло да се допусне и, че преди тези 7 месеца инсулинът е бил още нагоре...т. е. вероятно имаш някакво подобрение за това време.

Последна редакция: нд, 26 юли 2020, 00:40 от dolce miele

# 166
  • Мнения: 620
Здравейте, и аз се включвам към групата. Много полезни неща прочетох...направо си е планина от информация. Тепърва се запознавам с всичко.Simple Smile  Отскоро започнах с еутирокс в очакване Tsh да падне под 2, за да почнем опити за бебе. Засега на 40я ден е паднало до 2.9, а почна при 4.4 TSH. Дозата  е 25 еутирокс. Ще ида на контролен при ендокринолога, но има да почакам часа си и исках да попитам от вашия опит дали ще продължи да пада във времето или вече се е нагласило с тази доза и ще грябва увеличаване?
 И още 2 въпроса:
Относно намалявето на кафето- почнах да пия безкофеиново заради пулса и сега и по-добре, но трябва ли да се спре изобщо? Кофеинът ли пречи на жлезата?
Относно спорта -всеки ден стартирам с йога, но включвам и кардио, за да поддържам все пак някаква остянала форма 😂каква е ситуацията с по-интензивния спорт и защо не се препоръчва ?

Благодаря ви Simple Smile

# 167
  • Мнения: 20 182
Това ми е второ тсх, в рамките на месец. Първото беше още по зле-0.00нещо си. Следващата седмица се надявам, че ще успея да стигна до ендото с нови изследвания, защото сега ми предстои  планова интервенция от нефрологичен характер. След раждането, имам чувството, че почнах да се разпадам. Никога преди това не съм имала каквито и да е оплаквания.
Относно инсулина, не е ли по-добре да си пусна направо обременяване, или с това 22 е ясна работата ако пак излезе? Лекарката предполага, че е от стрес, но възможна ли е от него такава снойност?
С това тсх, ако няма лабораторна грешка, и още по зле ще започнеш да се чувстваш, не отлагай нещата и си насочи вниманието натам. За инсулина, той е свързан и с хипера, може да хвърлиш поглед тук, разбира се за какво иде реч:
Инсулинова резистентност като последица от хипертиреоидизъм Пациенти с тиреотоксикоза  много  често   имат нарушен  глюкозен  толеранс  в  резултат  на  засилена  глюкозна  абсорбция  от  гастроинтестиналния  тракт  и  постабсорбционна  хипергликемия, повишена  ендогенна  хепатална  глюкозна  продукция  в  базални  условия  и  намалена  хепатална  инсулинова  чувствителност.  Тези  феномени се  обясняват  с  различни  механизми  –...
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url … hid=1595743541041

# 168
  • Мнения: 2 323
Здравейте. Това са днешните ми изследвания пия по 37,5 еутирокс. Декември 2019 ТСХ беше 5,74, а тогава пиех по 25 еутирокс. ФТ3 и ФТ4 тогава не съм изследвала. Чудя се дали да мина само на  50, или да взимам за кратко време по 50 и после 62,5, или да комбинирам? Не искам да вдигам рязко, защото се е случвало да вдигна кръвно. След 2 месеца ще пусна контрола и ако няма съществена промяна ще отида и на ендокринолог и освен да искам смяна с Л-тироксин. Има ли  исред вас такива, при които новата формула не се усвоява добре? Със старата нямах проблем, с 25 мкг започнах и беше добре.
Инсулина зна, че е висок. Декември беше 15.7, та това е формален спад Simple Smile
 

# 169
  • София
  • Мнения: 2 345
Момичета, аз пък да се оплача каква съм “овца”:(. Знаех си, че без да искам все някога ще съгреша с глутена:(. И по такъв тъп начин...В Гърция сме и бая лакомо си хапнах тарама. В един момент се замислих, дали не смесват хайвера с нещо глутеново...Погледнах няколко рецепти в нета и Weary... хайверът се забърквал с хлебни трохи:(. Сега след 6 месеца неядене на глутен как ли ще ми се отрази това? Значи ли, че се връщам от нулата? Не знам, дали от филмиране, но усещам пристягане в гърлото:(.
Също да ви попитам отичат ли ви лятно време краката? При мен някак се уплътняват глезените и прасците и кокалите изчезват...Надявам се сега да е свързано с цикъла, но е много неприятно.

# 170
  • Мнения: 48 009
Стреса е по-лош от всичко друго

# 171
  • София
  • Мнения: 2 345
Права си Happy! Трябва да се науча да го контролирам и менажирам стреса:(. Случайно в друга тема видях, че се бориш и с кандидатгимназиалните кошмари. Ще взимам пример, че и на мен след една година ми предстои това за втори път. НВО е най-големият враг на Хашимотото. От опит говоря. Simple Smile)))

# 172
  • Мнения: 239
Здравейте, момичета. Въпрос. На 8.06 тсх ми излезе 5.21 (0.35-5), т4 12.8 (9-20). Тогава бях на 125мг, 7 дни. В петък, 24.07 тсх ми излезе 3.26, а т4 13.3. Имайте предвид, че увеличената доза от 150мг, 7 дни я започнах на 11.06, т.е минали са точно 6 седмици от старта с новата доза. Виждам, че все още не са ми ок стойностите и т4 е ниско. Трябва ли да вдигам дозата още( може би 6 дни 150, 1 ден на 200, офффф, хич не ми де иска с тея конски дози), или да изчакам още 2 седмици на същата доза и да тествам пак? Август се надявам да стартирам инвитро и трябва да ми е под 2.5 до към средата на месеца. Благодаря!

Последна редакция: пн, 27 юли 2020, 19:45 от Carambaa

# 173
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Дозите са конски,да.
Ако изчакаш,ще се натрупа хормонът и ТСХ ще ти падне много и само на доза 125 .Аз съм без жлеза,оперативно премахната цялата и бях на доза 125 един ден,100 на другия,редувах ги.За около два,три месеца ТСХ е успяло да падне на 0.31,а Т4 да се качи над горна граница.
Не мога да си го причиня това с доза 150.Нямаш ли сърцебиене,гадене...200 ми е немислима доза.
Бях веднъж само на доза 125,за месец и нещо ТСХ ми беше доста потънало.
Л Тироксин действа с натрупване в организма.Предозирането е опасно,както и предозирането на каквото и да е друго,дори вода.Седем дни е изключително малък период.Л Тироксин се натрупва,ТСХ се изследва след непрекъснато приемане,без пропуски,поне 40-50 дни.Да,изчакай.Такова пришпорване на хормоните е ужасно.Направо не вярвам,че лекар може да го изпише това лечение.Нямам много добро мнение за лекарите изобщо,но това е извън пътя.

Последна редакция: пн, 27 юли 2020, 22:21 от mariqivanova799

# 174
  • Мнения: 239
Благодаря, Мария. За кое казваш, че са малко 7 дни? Вече 6 седмици съм на 150мг всеки ден. Т.е изследвам се след 40 дни на 150мг и тсх ми излиза 3,26. Не знам какво друго да направя честно казано. Трябва да свалям тсх и освен високата доза, друго не виждам, като вариант. Въпросът е дали да продължа на 150мг още 2 седмици и пак да изследвам, за да видя дали има напредък, или да си увелича дозата. В Англия съм, тук тази стойност се счита за ок, но за мене не е, защото искам да си правя трансфер през август, живот и здраве. Ок съм, само сънят ми не е ок, но и това ще се оправи, когато тсх спадне. Правих си скан на жлезата януари, който беше ок- нямаше промени отпреди 2 год. Залагам това покачване на алергии, които ме съсипват някои години.
Моля за мнение, опитвам се да разбера, дали да пия повече хормон, или да държа тази доза и след 2 седмици пак контрола.

# 175
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Аз нямам опит с такива дози.На мен 125 ми идва в повече.
Виж темата Операция на щитовидна жлеза.Там момичетата са били с неприятно заболяване и им се налага да пият високи дози,за да поддържат ниско ТСХ.
Вижда ми се много странно,че 150 не понижава ТСХ до почти пълна нула.Попитай и там,не мисля,че някой обаче е пил 200.
Ти нямаш жлеза или не функционира добре?
Има и тема автоимунен тиреоидит на Хашимото. Може там също да са имали подобни проблеми.

# 176
  • Мнения: 172
Има ли значение в колко часа ще се вземе кръв за проба специално за изследване на ТСХ, целия пакет - плюс хормони, антитела?
Въпросът ми е породен от това, че в сайтовете на различни лаболатории пише просто сутрин на гладно, без прием на кафе и кофеинови продукти. В Синево, ако не се лъжа, пишеше, че ТСХ варира в различните часове в денонощието и най-късно в 23ч вечерта може да се вземе проба. За сравнение спрямо изследванията за инсулин - там се препоръчва до 9ч сутринта да се вземе пробата. А пък когато съм пускала други изследвания и просто съм питала за цена на пакет за щитовидна жлеза, една от жените на рецепция ми каза, че може и сега (около 17-18ч вечерта) да ми вземат кръв, стига да не съм пила кафе или кола или да съм консумирала нещо с какао.

# 177
  • София
  • Мнения: 2 345
В темата за изследване на хормони пише, че е добре изследванията да се правят на “чист ден”, което ще рече няколко дни след като е приключил цикълът.

# 178
  • Варна
  • Мнения: 814
Трябва ли да се плаша от високите нива на ТРАК и МАТ? Откриха ми Хашимото преди 4 години. Около 6 месеца пиех Пропицил и някакъв бета блокер, който спрях сама в един момент. Качвам снимка на резултати от него период (ТСХ винаги ми е бил под критичния минимум, но не и сега, което също ме притеснява)
Това са сегашните ми нива: https://prnt.sc/tpp6t0
Утре имам час при ендокринолог, нямам оплаквания, исках да се видя профилактично

# 179
  • Мнения: 20 182
Не мога да разбера сегашния резултат на Трак, по-голям е от горната граница на тестовете на лабораторията и не могат да го хванат ли Thinking
Ако е така, доста е висок. Хубаво е, че сте на ендокринолог. Но пък е странно, че нямате оплаквания и TSH и ft4 са добре, дали не е някоя лабораторна грешка.
Иначе по принцип Трак е висок, когато се касае за Базедова болест.

Последна редакция: вт, 28 юли 2020, 10:19 от Lemy

Общи условия

Активация на акаунт