Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 62

  • 21 511
  • 730
  •   2
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 915
Трябва ли да се плаша от високите нива на ТРАК и МАТ? Откриха ми Хашимото преди 4 години. Около 6 месеца пиех Пропицил и някакъв бета блокер, който спрях сама в един момент. Качвам снимка на резултати от него период (ТСХ винаги ми е бил под критичния минимум, но не и сега, което също ме притеснява)
Това са сегашните ми нива: https://prnt.sc/tpp6t0
Утре имам час при ендокринолог, нямам оплаквания, исках да се видя профилактично
Пропицила ли спря сама или бета блокер? С тоя Трак говори за Базед, ако не е грешка

# 181
  • Варна
  • Мнения: 814
И двете лекарства спрях сама, но първо бетаблокера Simple Smile

# 182
  • Мнения: 1 915
За бета блокер - ок, ама Пропицила защо си го спряла? Алтернативно лечение ли провеждане или какво?

# 183
  • Варна
  • Мнения: 814
За бета блокер - ок, ама Пропицила защо си го спряла? Алтернативно лечение ли провеждане или какво?
[/quote
Не живеех във Варна тогава и единствената причина да се прибирам освен семейството ми разбира се, беше Проф. Христозов, който е единствения ендокринолог, на който имам пълно доверие и като дете ме е спасявал от некадърна своя колежка, която на 12 години ми постави диагноза, но без да ми пусне изследвания. Тъпчеше ме с йод при реална диагноза Тиреотоксикоза. Доста безотговорно поведение от моя страна, но това е положението и резултата явно е налице този път...
Стискайте палци поне с ехографията всичко да е наред, последната показа бели петънца, което в него момент не било за притеснение, сега ще видим. Лошото е, че пуснах изследванията в последния момент, а ми се иска да имах време за нови, че на тези не им вярвам много, но каквото такова. В 16:40 ми е часа

# 184
  • Мнения: 1 915
Bistra, пиши как е минал прегледа. Той ако има съмнения, ще те прати пак на изследване

# 185
  • Мнения: 239
Здравейте. Заедно ли пиете т4 и т3 сутрин, или по различно време? Благодаря

# 186
  • Мнения: 3
Здравейте!
Както виждате съм нов потребител на БГ Мама. Relaxed
Реално съм чела и използвала много съвети по различни теми, така че по-скоро съм нов "коментатор". Smile
И аз не съм сигурна какво точно търся като пиша в момента - може би най-вече психическо разтоварване и подкрепа от хора, които знаят какво ми е... Disappointed
На 32г. съм, от София, нямам деца (все още) и ми предстои сватба следващият месец.
Не съм от жените, които се оплакват и мрънкат, за да им се обърне внимание и вероятно за това предпочитам тук да споделя и да намеря някакво решение, тъй като мисълта някой мой близък да ме гледа жално ме влудява!
След кратката автобиография, да премина към проблема - почти два месеца имам много сериозни проблеми с концентрация, сън, световъртежи, гадене и нервни изблици (последното е крайно нетипично за мен - аз съм последният човек, който би избухнал за каквото и да било!). Постепенно започна проблем с ходенето до тоалетна (извинявам се, но това все пак си е важен елемент), втрисане, студени и топли вълни, пищене в ушите, проблем с паметта... абе с две думи пълен разпад!
Отдавна си имах и лек проблем със зрението - не виждах много на фокус далечни обекти. Обаче сега се засили и това.
Дърпах се да ходя по доктори точно в момента, но вече не се издържаше и си записах час за офтамолог и гинеколог (профилактично).
И двете (жени са) докторки ми обърнаха внимание да си изследвам щитовидната жлеза. Очната ми каза, че имам синдром на сухото око (принципно е нормално за работа с компютър) и повишено вътреочно налягане. Гинеколожката обърна внимание на забавените ми реакции и как забивам като говоря, и направо ме насочи за ТСХ, като ми каза ако е над 2 да отида при ендокринолог за допълнителни изследвания.
Ендокринолога ми назначи изследвания и ми прегледа гушата с ехограф. На снимката се вижда петно с променена структура (при първият преглед не знаеше какво е точно, при втория каза, че е "мястото, на което антителата ми гризкат жлезата"... аз не го намирам за смешно, но ОК...)
Изследванията трябваше да излезнат в четвъртък (16.07.2020), най-късно в петък. В понеделник (20.07.2020) се обадих аз. Чаках половин час да проверят и ми върнаха, че резултатите са "много лоши" и при такива стойности по протокол се прави верификация. Не ми казаха стойности, само ми записаха час за сряда. Обещаха във вторник да ги има качени в профила. Съответно от сутринта бях на бутона рефреш на страницата (предполагам всеки би изпаднал в ужас след такова обаждане)... следобед звънях... казаха ми че сега идвала жената от лабораторията и поне след 2 часа ще ги качат... след 2 часа спряха да вдигат! Rage
В сряда пак почнах звъненето от сутринта. След час ми вдигнаха и след още 1 ги качиха...
Ето ги и тях:

ХОРМОНАЛНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

TSH   3.73   mIU/l   0.3   4.5
FT4   17.84   pmol/l   11.45   22.1   
TAT   1856.00   IU/ml   0   95.0   H
MAT   743.20   IU/ml   0   30.0   H

Така, след целият цирк, аз вече бях в чиста истерия - едвам преглъщам, имам чувството, че ще припадна всеки момент и направо не знаех къде се намирам...
Доктора видя резултата и на оплакванията ми каза единствено "Ще свикнеш" и "Като забременееш ще ти дадем хормони малко"...
Нормално ли е това според вас като отговор?
Аз за една седмица съвсем се сринах, рева всеки ден по няколко пъти и не знам какво да правя да си стана нормален човек отново! От два дни ограничавам "влияещите храни", за да направя нови изследвания с максимално точен резултат. Утре ще пусна всичко, което намерих в темите тук: ПКК, Пълен пакет за щитовидна, глюкоза, инсулин, желязо, В 12, фолиева киселина, D total... не знам какво ще излезе, но вече почвам да си мисля, че имам психически отклонения...
Искам да се оправя възможно най-скоро, защото по този начин не виждам как ще изкарам собствената ми сватба... Sweat
Извинявам се, ако съм се увлякла в писането!

# 187
  • Мнения: 541
Здравей, най-важно в случая е да се успокоиш, защото стреса много влия на жлезата поне при мен. Когато аз заподозрях че нещо не е наред имах доста изразени симптоми - виеше ми се свят, вечно бях уморена, заспивах веднага щом застана в легнало положение, пулса си усещах с цяло тяло, качих 3 килограма. Направих си сама изследване и ТСХ ми беше 14. Веднага пуснах пълен пакет и записах час за ендокринолог. При мен също имаше завишени антитела, но в по малки от твоите стойности. Веднага започнахме терапия с л-тироксин и селен и след 2 месеца нямаше и помен от симптоми. ТСХ ми се повлия много бързо, намерихме подходящата дневна доза на лекарството и от тогава (2015г.) нямам никакви симптоми.

# 188
  • Мнения: 3
Здравей, най-важно в случая е да се успокоиш, защото стреса много влия на жлезата поне при мен. Когато аз заподозрях че нещо не е наред имах доста изразени симптоми - виеше ми се свят, вечно бях уморена, заспивах веднага щом застана в легнало положение, пулса си усещах с цяло тяло, качих 3 килограма. Направих си сама изследване и ТСХ ми беше 14. Веднага пуснах пълен пакет и записах час за ендокринолог. При мен също имаше завишени антитела, но в по малки от твоите стойности. Веднага започнахме терапия с л-тироксин и селен и след 2 месеца нямаше и помен от симптоми. ТСХ ми се повлия много бързо, намерихме подходящата дневна доза на лекарството и от тогава (2015г.) нямам никакви симптоми.
Много благодаря за отговора! Наистина имам нужда да знам, че просто трябва да се предприеме лечение и всичко ще се нормализира с времето. Стиснала съм зъби и се надявам скоро да ми предпишат план (лекарство, диета, добавки - каквото трябва), по който да действам да се оправя.
Благодаря много наистина! Purple Heart

# 189
  • Мнения: 581
baby_booze ,  имаш цялата ми подкрепа. Успокой се всяко начало е трудно. Най -важното освен изследванията е да намериш добър ендокринолог . Доколкото разбирам не ти е изписана терапия, което не е нормално. ХормонА не се пие след като забременееш,  а преди това, и при бременност се увеличава дозата по лекарско предписание.
Успех 🍀

# 190
  • Мнения: 62
Момичета, вие знаете ли някакви начини за сваляне на TSH без лекарства? Моето е 2.8 и докторите казват, че не е проблем. А тук масово се пише, че трябва да е по-ниско . И какво да направя в този случай, искам да се опитам да го смъкна? Frowning1

# 191
  • Мнения: 27 549
Моето ТСХ си спадаше само от 2,700- 2,900 до 1,615 при нормализиране на желязото+ нвх режим. Но аз от години се боря с железен дефицит и падне ли желязото, ТСХ се покачва. Confused Вероятно има и други фактори, при мен съм забелязала, че има връзка с желязото. Но аз нямам Хашимото.

# 192
  • Мнения: 1 381
Baby booze, защо не е изследван и ФТ3? Трябва да пуснеш и него, иначе МАТ и ТАТ са доста високи, което ако си чела назад в темите, говори за инфекция - по черва, пикочни пътища, гърло, нос.. каквото се сетиш. Препоръчително е да ограничиш или спреш /въпрос на личен избор/ глутен, млечни, захар.
За начало се успокой! Прочети и асимилирай спокойно информацията. Темата тук е изключително полезна, аз научих толкова много от всички тези момичета, че ако не бяха те.. не знам 🙂

# 193
  • Мнения: 11 844
Момичета, вие знаете ли някакви начини за сваляне на TSH без лекарства? Моето е 2.8 и докторите казват, че не е проблем. А тук масово се пише, че трябва да е по-ниско . И какво да направя в този случай, искам да се опитам да го смъкна? Frowning1

Тук също така постоянно масово пишем, че ТСХ сам по себе си не значи нищо... Така, че целта не е само неговото сваляне.


baby_booze дишааай Simple Smile , нищо фатално и животозастрашаващо в момента няма, така че се успокояваш и се подготвяш за сватбата Wink . Нормално е да си притеснена, но се успокой всичко е поправимо до известна степен.

Както си решила изследваш всичко необходимо за да видиш цялостното състояние, задължително и Т3 . ТСХ е висок, Т4 обаче не е зле, затова е хубаво да се види и Т3 как е. Като провериш за дефицити на витамини, почваш попълване, те спомагат за подобряване на функцията на жлезата. За антителата трябва си малко четене и търсене на причина за повишението им. Но, по мое мнение това може да го направиш след 1 месец, като ти мине прекрасното събитие. Тогава както е казала и Бенчита, по възможност диета без глутен, най-добре и без млечни.
За този висок ТАТ ще потърсиш причина - бактерия нос, гърло, пикочни пътища, зъби, алергия, синузит...За МАТ се търси в стомашно-чревния тракт - бактерии, паразити. Понякога само от спиране на глутен и антителата се повлияват доста.

Нищо не е спешно за седмица-две, успокой се имаш време ще се информираш и ще вземеш мерки Simple Smile

# 194
  • Мнения: 166

Изследване проведено в Кандиларов.
От резултатите ми там това е най-високият (преди беше първо 3.8, после 3.5). Предишния път (преди година) МАТ беше 33, сега е 21.
Да разбирам ли, че щом като не е над нормата, надали ще получа друг отговор освен да зачакам да се вдигнат антителата и да развия Хашимото и чак тогава да се предприеме лечение?
Като симптоми имам подуване (задържане на вода) на краката и под очите от време на време, редуване на периоди на силна умора и инсомния, избухливост. От около месец и половина виждам и доста размазано на моменти - в някои дни, други не. Сега предстои да запиша час за преглед и снимка на жлезата, но все пак, очаквам, че няма да има реакция от страна на лекаря.
Препоръки за лекар?

Общи условия

Активация на акаунт