Най-неверни клишета, които се приемат като мъдрости

  • 9 571
  • 196
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 3 865
+1
Аз съм на обратния принцип - залудо стой, но залудо не работи.

Зависи кво се разбира под работа. Може да лежиш, но мозъкът ти да работи на високи обороти. И току виж си измислил нещо гениално за правене.
Въпреки че аз като лежа мозъкът ми забавя дейността си или ми хрумват лузърски идеи. Smart идеите почти винаги ме сполитат докато тичам около гората или работя в градината. Явно мозъчния метаболизъм се задейства от физически усилия

# 121
  • Мнения: 1 243
Аз съм обратно, качественото ми мислене и нови идеи идват най-вече при пълно спокойствие и изолиране от всякакви дразнители, шумове и т.н. - предимно рано сутрин преди ставане, събуждам се обикновено доста рано и започвам да мисля и да правя разни планове лежейки.

# 122
  • Мнения: 3 865
Аз съм обратно, качественото ми мислене и нови идеи идват най-вече при пълно спокойствие и изолиране от всякакви дразнители, шумове и т.н. - предимно рано сутрин преди ставане, събуждам се обикновено доста рано и започвам да мисля и да правя разни планове лежейки.

И аз го правя. Но точно тия, с които се събуждам обикновено или не се реализират поради някаква причина или ако ги реализирам дълбоко съжалявам след това. Тази сутрин примерно се зарекох да направя нещо, но в последствие се оказа, че не е релевантно за ситуацията
Аз също имам нужда от спокойствие, което получвам докато тичам или работя в градината сама, защото освен звуците на природата други дразнители няма. Единствено тия звуци ми действат успокоително - всичко друго ме дразни

# 123
  • Мнения: 1 243
Да си призная и мен също, дори и звуците от разни домашни животни или ел.уреди примерно. За щастие в момента живея в силно залесена местност и това ме спасява от ежедневния стрес от работата

# 124
  • Мнения: 1 788
Аз имам клише, което много обичам да ползвам и за мен е изключително вярно: "Work smart, not hard".
В много ситуации е важно да се реагира умно и да се пестят излишни усилия, средства или време.

Относно идеите, идеи ми идват винаги, понякога несъзнателно в процеса на работа най-вече - интуиция, професионализъм, опит - всичко това се комбинира, за да се зароди идея, да вземеш решение в дадена насока.
Мисълта е достатъчно бърза, дори за да не отчетеш, че умът ти е родил идея и я реализираш.

На мен шумът не ми се отразява особено. Когато почивам обаче, държа да е тихо като в гробница. И тогава не искам да мисля за нищо. Но... обикновено все има за какво да се мисли Simple Smile

# 125
  • Мнения: 9 104
Може би само хората на изкуството изпитват пълно удоволствие докато работят. Самата им "работа" е удоволствие.
Джордж Буш-младши веднъж е казал,че ако са му били предложили да стане рефер на мачовете по бейзбол във висшата лига,е щял да откаже да се кандидатира за президент.

# 126
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Може би само хората на изкуството изпитват пълно удоволствие докато работят.
Не само.

# 127
  • Мнения: 1 788
Може би само хората на изкуството изпитват пълно удоволствие докато работят. ...
Не мисля.
Смятам, че всеки, който наистина обича работата си и работи това, което е искал, мечтал, харесва да прави, изпитва удоволствие.
Това, че други хора може да не разбират неговото удоволствие и да си мислят, че работата му е скучна, прекалено рискова или друго, е друг въпрос.

# 128
  • Мнения: 18 590
1. Никой не е по-голям от хляба

Айде бе! Верно ли? Дотам ли стигат мечтите ти – да се наплюскаш? И няма нищо по-важно от това?
2. Преклонената главица сабя не я сече

Да, преклонената главица може и да не я сече сабята, но постоянно я боли задникът.
3. По-умният винаги отстъпва

Значи трябва да оставяме тъпаците винаги да ни побеждават, така ли?
4. Всяко чудо за три дни

По нашите земи се смята, че каквото и да направиш, то ще бъде забравено и няма да има последствия.
5. Дума дупка не прави

Приказвайте си глупости безотговорно, обиждайте хората. Думите нямат значение.
6. Акъл не ща, пари ми дай!

Голяма част от българите вярват, че пари може да имаш и без акъл. Това е причината цял живот да нямат пари.
7. Овца, която се дели от стадото – вълкът я изяжда

Стойте си в стадото, пасете, блейте. Всеки опит за индивидуалност се наказва жестоко.

Иво Сиромахов тълкува пословици

# 129
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Олеле, Боряна, чукнала си точно най-омразните ми Grin

# 130
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

6. Акъл не ща, пари ми дай!

Голяма част от българите вярват, че пари може да имаш и без акъл. Това е причината цял живот да нямат пари.

Иво Сиромахов тълкува пословици
Май с всичките ти съм съгласна, но особено с тази. Не спира да ме изумява. Все едно на някой среден представител на широката маса ако му дам да вложи 1 милион евро някъде, той ще знае откъде да го подхване, така че нещо да остане и да се инвестира разумно... Rolling Eyes

# 131
  • Мнения: 41 061
1. Никой не е по-голям от хляба
Айде бе! Верно ли? Дотам ли стигат мечтите ти – да се наплюскаш? И няма нищо по-важно от това?
Не забравяй кога е създадена. Не случайно вече не се използва, но когато мечтите на хората масово са били на не умрат от глад, поговорката си е бил съвсем на място. Може би е анахронизъм, но не е без смисъл. Днес може да се смени "хляба" с "икономиката" и какво става? Получаваме Бил Клинтън с неговото "Икономиката, глупако", което е много умна приказка.


2. Преклонената главица сабя не я сече
Да, преклонената главица може и да не я сече сабята, но постоянно я боли задникът.
Ама е вярна. Тук не се гледа дали ти харесва, а дали е достоверна, нали? Да знаеш някой уволнен за подмазване? Аз не.

3. По-умният винаги отстъпва
Значи трябва да оставяме тъпаците винаги да ни побеждават, така ли?
Всъщност излишното е думата "винаги". Човек трябва да си избира битките и наистина е глупаво да водиш такива за нещо, което няма значение. Битки трябва да се видят само, когато има смисъл.


4. Всяко чудо за три дни
По нашите земи се смята, че каквото и да направиш, то ще бъде забравено и няма да има последствия.
А къде не е така? И най-големият скандал затихва и идва нов.

5. Дума дупка не прави
Приказвайте си глупости безотговорно, обиждайте хората. Думите нямат значение.
Съгласна. Ама по-горе писах, че имаме и точно обратната поговорка Wink

6. Акъл не ща, пари ми дай!
Голяма част от българите вярват, че пари може да имаш и без акъл. Това е причината цял живот да нямат пари.
Е, това вече е наистина глупава идея. Но то не е и поговорка всъщност, а по-скоро идиоматична фраза, описваща определен тип хора, при това съвсем не ласкателно.

7. Овца, която се дели от стадото – вълкът я изяжда
Стойте си в стадото, пасете, блейте. Всеки опит за индивидуалност се наказва жестоко.
Да, понеже е използвана алюзията за стадо овце. отричането идва веднага и автоматично. Ако беше нещо за дървото и гората може би щеше да е различно. Но без защитата на мнозинството нямаше да е възможно да има нито пенсии, нито застраховки, бито здравеопазване, нито изобщо държава. Изобщо за всички пословици е добре да се гледа по-философски и по цялостно, а не да се търси тесен смисъл. Иначе си имаме и баш обратните - "всяка коза за свой крак" например.

# 132
  • Мнения: 18 590
Е, все пак ,макар отдолу е написан автора, не съм аз...

# 133
  • Мнения: 41 061
Аз никога не опонирам на човек, но винаги изразявам несъгласието си с написаното. Та не го вземай лично, щом не е твое дело, значи съвсем няма общо с теб. А Сиромахов си има своя адженда и я гони, търси внушения и да впечатли, а не да анализира всестранно. Аз за него си имам едно наум.

# 134
  • Мнения: 18 590
Аха, аз пък съм съгласна с него, то си зависи и гледната точка, смятам всяко нещо има повече от една.Все едно го гледаш отпред, отзад ,отгоре...или като онзи слон дето слепи го пипали.
А си права, че той като автор мисли да стигне определена аудитория.Често пише обратното да провокира.Но го следя , че ме разсмива...Не го купувам обаче...то нищо не купувам вече за четене, но и мерак за него нямам.

Общи условия

Активация на акаунт