Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 46

  • 33 725
  • 738
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 972
Има праг на цените и насищане на пазара. Срещу нас строят за 3000+ евра/м2. Вярвате ли, че и за напред ще има кой да купува на тези цени?

# 661
  • Мнения: 9 920
Брат ми, ит специалист с доста висока заплата, много години беше под наем, и не искаше да купува. Искаше да има възможност да си смени работата. Живееше в апартамент на един художник -;прекрасно жилище.
Да, ама се сгаджоса, и майка и татко му мъмриха на главата, и аз се включвам отвреме навреме със същото. Накрая си купи, и сега е щастлив с избора си.

# 662
  • Мнения: 2 892
Има праг на цените и насищане на пазара. Срещу нас строят за 3000+ евра/м2. Вярвате ли, че и за напред ще има кой да купува на тези цени?

То и инфлация стои срещу нас, от къде знаеш след две години тези 3000 Е колко ще са реално?

# 663
  • Мнения: 41 615
3000 евро не е масова цена, това са нишови обекти и цената е ако мине. После ще свалят по малко и ще продават дълго.

# 664
  • Мнения: 1 718
Нека си спомним на колко неща сме се чудили, пък после се оказва, че и у нас става като на запад. В началото хората се смееха и на памперсите - кой щял да дава пари за това, вместо да пере пелени. Да, ама мисленето се смени за нула време. Ами идеята да се дават пари за питейна вода? Ама пак е масово днес. Та в този смисъл да напомня, че на Запад масово живеят под наем. И може и да не е балон, това с инвестициите в имоти, защото е много вероятно и у нас да стане така - хората ще стават по-мобилни и ще искат да са свободни да реагират бързо, а това не става с "котвата" собствен имот. Все пак щом там е станало и у нас вероятно ще стане в някаква степен.
И така е и не е точно така. Култури различни. Веднага виждам нещо, което няма как на този етап и в близко бъдеще да се постигне - а именно, тук всичко е концентрирано на 1 място в столицата. Говориш за щатите и мобилност, но там големи градове има из цялата страна. За това са и мобилни и не се знае кой къде ще го откара живота да живее. Тук тенденцията е или София, или чужбина. Алтернативи няма. Следователно няма и как да е толкова приложимо това.

# 665
  • Мнения: 41 615
А, че то от София до къде да е в ЕС е по-малко отколкото от Източния до Западния бряг в САЩ. Визи и разрешения за работа няма, същата е мобилността Wink

# 666
  • София
  • Мнения: 8 593
Неймар, само докарването на един стар апартамент до ниво ШЗ струва една торба пари, а и отнема много време.
За това няма спор. Просто обявата която колежката Тони беше дала за пример имаше едни 15к евро включени заради ремонта. Трябва на потенциалния купувач да му харесва как е направено или да е склонен да направи компромис. Иначе пак ще трябва да кърти и ремонтира и да похарчи още 15к евро за да го направи по свой вкус.
Обявата я дадох само за да отбележа, че ако ти дадеш единствената обява с наистина нереална цена, аз пък мога да ти покажа и една на средна цена. И не виждам някъде да пише "сложили сме си 15К евро за ремонта", за сметка на това виждам, че обзаведени в този район се продават на сходни цени. А единственото предлагано НС е на доста по-висока.
Та, не разбирам, на всяка от наличните обяви в района ли би предложил с 50% надолу, понеже според теб са завишени (въпреки че освен икейската, всички се въртят около посочената от теб средна цена 1300 евро/м2)?  Тази средна цена ли е завишена с 30-40%? Ако да, как успяват да ги продават тези апартаменти?

По въпроса за тенденциите и дали ще станем като други държави относно наем/собствено жилище, си мисля, че едната огромна пречка е липсата на изпълними закони за наемните отношения. В темата с наемите масово и наемодатели, и наематели не се чувстват уверени, че дори и с добър договор за наем, която и да е от страните има как да се защити. Нямаме читави закони и уреждане на отношенията на двете страни. И дори да имаме, правосъдната система е бавна и неефективна, та всяка от страните би понесла щети. Отделно концентрацията на хора в София, отделно културните различия и липсата на сигурност на работното място (особено извън София).

Последна редакция: ср, 09 сеп 2020, 16:05 от ToniShu

# 667
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Това е градска легенда за нямането на собствен дом на Запад. Имат , може да не е в града , в който живеят, но имат. И също се стремят да си купят жилище. Ипотеките не произхождат от нас.
Цитат
През 2017 г. повече от половината от населението във всяка от държавите — членки на ЕС, живее в собствено жилище, като този дял варира от 51,4 % в Германия до 96,8 % в Румъния. Наред с това, нито една от държавите — членки на ЕС, не отчита дял на наемателите, който превишава дела на хората, живеещи в собствени жилища. За разлика от това в Швейцария делът на хората, живеещи в жилища под наем, значително превишава този на живеещите в собствени жилища, като около 58,7 % от населението са наематели. В Нидерландия (52,2 %) и Швеция (60,7 %) повече от половината от населението живее в собствени жилища с непогасен заем или с учредена ипотека; такава е ситуацията и в Исландия (63,9 % по данни от 2016 г.) и Норвегия (60,5 %).

През 2017 г. делът на хората, живеещи в жилища под наем по пазарни цени, е под 10,0 % в 11 от държавите — членки на ЕС. За сравнение, в жилища под наем по пазарни цени живее близо две пети от населението в Германия (40,0 %) и Дания (37,7 %), три десети от населението в Швеция (34,0 %), Австрия (30,1 %) и Нидерландия (29,8 %) и около една пета в Гърция (21,0 %), Люксембург (20,8 %) и Франция (19,2 %). Делът на хората, живеещи в жилища под наем по пазарни цени, е още по-висок в Швейцария и достига малко над половината (50,9 %) Делът на хората, живеещи в жилище с намален размер на наема или в освободено от наем жилище, е под 20,0 % във всички държави — членки на ЕС, и шест държави извън ЕС, за които са показани данни.
Скрит текст:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?tit … D0.BD.D0.B8.D0.B5

# 668
  • Мнения: 1 718
А като ги давате тия статистики, отчита ли се факта, че във водещите държави от ЕС е пълно с мигранти и гастарбайтери, за разлика от държавите в източна Европа. Според мен това е доста ключово.
Колко хора процентно от емигриралите успяват толкова добре да си уредят живота в чужбина, че да купуват собствено жилище???
Аз лично имам доста съученици, които завършиха в Германия висше образование, но са далеч от това да купят имот. Вече си взеха немско гражданство, но това нищо не означава. Когато си мигрант първо поколение е много трудно.

# 669
  • Sofia
  • Мнения: 4 097
А като ги давате тия статистики, отчита ли се факта, че във водещите държави от ЕС е пълно с мигранти и гастарбайтери, за разлика от държавите в източна Европа. Според мен това е доста ключово.
Колко хора процентно от емигриралите успяват толкова добре да си уредят живота в чужбина, че да купуват собствено жилище???
Аз лично имам доста съученици, които завършиха в Германия висше образование, но са далеч от това да купят имот. Вече си взеха немско гражданство, но това нищо не означава. Когато си мигрант първо поколение е много трудно.

Зависи къде си емигрант. В САЩ и Канада според мен българите си купуват жилища с ипотеки. В Германия цените са прекалено високи, може би и други проблеми има специално в тази държава, за да не могат хората да купуват жилища, но явно не мислят и напред как и къде ще живеят. Като дойде момента търсят евтини държави да се изнасят.

# 670
  • Мнения: 1 088
Аз лично имам доста съученици, които завършиха в Германия висше образование, но са далеч от това да купят имот. Вече си взеха немско гражданство, но това нищо не означава. Когато си мигрант първо поколение е много трудно.
Аз също принадлежа към тая група като твоите съученици (да не излезе, че се познаваме? - 91. НЕГ) и съм живял достатъчно дълго в Германия. Имам 3-4 познати от университета и комшии от общежитията, които си купиха къщи и апартаменти - някои "предвидливо" го направиха още 2014-15г. (не че знаеха какво ще стане, просто така им се разви живота), други сега наскоро се набълбукаха с ипотеките за по 1м.

Нещата не опират до това кое поколение мигрант си, поне не директно. Има 3 фактора: Единия е, че по чисто естествени причини кръга от чужденци (не само българи), които са емигрирали и живяли в чужбина (без значение държавата) е от по-скоро млади хора. Вече има и дърти, от избягалите през 90-те, но масата са млади. Съответно техния кръг от познати е също от хора под 35-40г. Сред тази група наистина има много, много малко, които имат собствени имоти, без значение каква националност и дали са от местните или са имигранти. От по-възрастните 50г. и нагоре, съответно дела на хора със собственост е по-голям, над 50%, но като студент или младо юпи имаш малко допирни точки с такива хора.

Второ, не само в България е практика "мама и тати" да ударят по едно рамо за първото жилище на рожбата. И в Германия го правят, всеки според възможностите си, за други държави нямам лични наблюдения. Да, само дето на тамошните цени, "рамото" дето ще ударят мама и тати от България, е капка в морето. Примерно едни 50к евро в БГ са си доста стабилно самоучастие, и стигат дори за скъп имот от 200-250к, докато в Германия тия 50к едвам ще ти покрият таксите по прехвърлянето и евентуално комисионата за брокера, ако ползваш такъв. (Тарифата на брокерите е 4% + ДДС.) А изобщо за да стигнеш до там, трябва да извадиш едни 150-200к самоучастие. Т.е. проблема не идва от факта че си мигрант сам по себе си, а от разликата в стандарта между там, където купуваш имот, и стандарта на родителите ти.

И трето, сред мигрантите има една порода хора, които са си мигранти-номади по душа. Имам познати, които обрисаха половината свят, то не беше Германия, после Испания, после Щатите, после Сингапур, после ЮАР... С такъв начин на живот, къде по-напред да купуваш... Докато в БГ трандиционно хората са по-"вкоренени", да се дигнат да се преместят към София им се струва историческо начинание...

Последна редакция: ср, 09 сеп 2020, 13:52 от Slashy

# 671
  • Мнения: X
Разбира се,че на първо място е локацията. Шпионите от разузнаването използват един метод в работата си когато искат да изяснят някой заплетен случай. Тогава увеличават или намаляват мащаба на случая и подробностите се виждат по-ясно. Да увеличим мащаба. Искате да купите апартамент на нашето Черноморие. Нима за вас ще е второстепенно по значение дали ще е в Бургас или във Варна?

Разбира се, че локацията има значение. В конкретният случай, когато става дума за чуденка "дали Бургас или Варна", веднага ще направя кракто изложение на предимствата на Бургас Simple Smile  -

1. температурата винаги е поне с 1-2 градуса по-висока [от тази във Варна];
2. цените на имотите винаги са с няколко % по-ниски [от тези във Варна];
3. след ремонтите, морската градина на Бургас е по-красива [от варненската]
4. градските автобуси са по-нови [от варненските]

На прима виста - толкова Simple Smile Айде сега някой от Варна да каже предимствата на града Simple Smile

# 672
  • Мнения: 479
Провинциалистите с  кеша отиват да инвестират в София. Или поне тия които познавам, кой каквото продал, събрал - бърза да изпълни заветната от поколения мечта - апартамент в София. И детето в ИТ сектора Laughing да не забравяме.

По аналогия с американската мечта, това е българската мечта Grinning

# 673
  • Бургас
  • Мнения: 3 600
2. цените на имотите винаги са с няколко % по-ниски [от тези във Варна];
Това не е вярно, за съжаление.

# 674
  • Мнения: 3 313
Страаашно много клиенти изпуснахме заради неремонираното състояние. Клиентите масово идват с пари в брой, с инвестиционна цел. Търсещите за собствено ползване са 1 на 10.
Най вероятно пишеш за София. При нас в Провинцията НИТО един купувач не дойде с пари в брой. Всичките на ипотека. Нито един не дойде с цел инвестиция, а с цел собствено жилище. Провинциалистите с  кеша отиват да инвестират в София. Или поне тия които познавам, кой каквото продал, събрал - бърза да изпълни заветната от поколения мечта - апартамент в София. И детето в ИТ сектора Laughing да не забравяме.
Нещо им завиждаш ли?

Общи условия

Активация на акаунт