Паспорт: Относно изписването на името на латиница?

  • 1 076
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте всички! Не знам точно дали тук е мястото за подобен въпрос но просто искаме да научим как стоят нещата.

Очакваме да ни се роди дъщеричка и много сме си харесали името Клаудия. След като не ни е безразлично как ще фигурира името на дъщеря ни на латиница, искаме да попитаме дали имаме право да напишем англицизираната версия на името (което е Claudia или поне Klaudia) вместо транслитерираната версия (Klaudiya). Чували сме даже, че това име се пише Клавдия на Български а транслитерираната версия става тогава (Klavdiya) където вече пък хептен става друго име....

Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 4 543
Моето име не е транслитерирано. Аз си го изписах навремето, като ни смениха паспортите с лични карти, така както сметнах за добре. Имала съм проблем при издаване на банкови карти, че някой не беше гледал как е по лк, но ми я смениха за тяхна сметка. Сега не знам да има задължение името да се транслитерира.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 980
При подаване на заявлението за паспорт има поле, в което да укажете как искате точно да е изписването на латиница.

# 3
  • Мнения: 12 626
Не може никой да ви каже как да си изпишете името на латиница, освен ако вие не желаете да се възползвате от тия транслитерации.
Моето име и фамилия си се пишат на латиница, както аз казах и точка. Даже на децата и на нас с мъжа ми фамилното име се изписват различно: децата не ползват френски и в техните фамилии една буква е, както е най-добре на английски, докато ние родителите сме се съобразили и с френския също.

Общи условия

Активация на акаунт