Как се върнахте на работа след майчинство

  • 11 025
  • 191
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 202
И аз съм на мнение, че жената не бива да остава прекалено дълго в майчинство и да отсъства от работа с години. Не защото шефа ще се сърди, а защото подобно откъсване действа деморализиращо за майката и я откъсва от социалния живот. Но уважавам избора на всички жени, дори и на тези които са решили да станат домакини и да се отдадат на семейството си, въпреки че това не е съвместимо с мен.
За децата с малка разлика в годините- ами, много е хубаво! Аз съм с малка разлика със сестра ми(1г.8м) и сме си много близки, а и майка ми казва, че деца с близка възраст по-лесно се раждат и по-лесно се гледат.
Идва обаче въпроса- кога да дадем детето на ясла? В момента очакваме първото ни дете и темата ми е много полезна, особено мнението на дамите, които са пуснали децата си по-рано. Със съпруга ми говорихме, че на година-година и нещо е добре детето да започне ясла. Вие как мислите?
*Интересно ми е да споделя, че от акушерка знам, че от бебе дава фреш от грейпфрут на детето си за добър имунитет(по няколко капки в началото, после и по повече). А лелите в градината я питали- абе, какво му даваш на това дете, че само то не отсъства от градината, а другите все боледуват?

# 31
  • Мнения: 2 352
И на мен ми предстои връщане на работа. Работих 7 месеца и излязох в болнични, не че имах проблемна бременност, но професията ми не е никак подходяща за бременна.  Излязох още като разбрах, че съм бременна.
Искаме и второ дете, но първото родих секцио и не знам как ще се получат нещата. Не искам точно да се върна на работа и след няколко месеца пак да излизам в болнични. Излишно е да се върна и пак да трябва да ми търсят заместник. По- добре изобщо да не се връщам, а да изкарам второ майчинство.
Много си харесвам професията, за няколко месеца даже успях и да се издигна. На моменти много ми липсва. Чувствах се полезна и значима. Заплатата не е голям фактор, тъй като не разчитаме на нея.
Ще си гледам и втората година детето вкъщи, като стане на 2 ще я пусна на ясла. И ще видим какво ще стане.
Аз на бебето си не бих дала, каквото и да е различно от мляко. Със страх дадох чай, но тя и него не искаше, за мое облекчение. А грейпфрута е цитрус, а те се въвеждат около годинката. Алергени са и имат висока киселинност, дразнят стомаха.

# 32
  • Мнения: 11 078
*Интересно ми е да споделя, че от акушерка знам, че от бебе дава фреш от грейпфрут на детето си за добър имунитет(по няколко капки в началото, после и по повече). А лелите в градината я питали- абе, какво му даваш на това дете, че само то не отсъства от градината, а другите все боледуват?
Като порасне, ще отсъства от работа да ходи по гастроентеролози и гастроскопии, ама дано съм лош пророк и да си е добре детето. Абсолютно "бабешки" подход, противоречащ на медицинската наука. Но темата не е за това.

И далеч не на всеки майчинството действа "деморализиращо" Stuck Out Tongue Примери за обратното има много.
Относно яслата - по-горе споделих моя опит, дадох на 1 г. 10 мес. на частна градина с малко деца (2 г. на пълен ден) и за моето дете беше рано. Но тогава такава е била преценката ми кое е добро за всички в семейството.

# 33
  • Мнения: 202
*Интересно ми е да споделя, че от акушерка знам, че от бебе дава фреш от грейпфрут на детето си за добър имунитет(по няколко капки в началото, после и по повече). А лелите в градината я питали- абе, какво му даваш на това дете, че само то не отсъства от градината, а другите все боледуват?
Като порасне, ще отсъства от работа да ходи по гастроентеролози и гастроскопии, ама дано съм лош пророк и да си е добре детето. Абсолютно "бабешки" подход, противоречащ на медицинската наука. Но темата не е за това.

И далеч не на всеки майчинството действа "деморализиращо" Stuck Out Tongue Примери за обратното има много.
Относно яслата - по-горе споделих моя опит, дадох на 1 г. 10 мес. на частна градина с малко деца (2 г. на пълен ден) и за моето дете беше рано. Но тогава такава е била преценката ми кое е добро за всички в семейството.
Приемам забележката и ще го поправя на "деградиращо" Grinning

# 34
  • Мнения: 11 078
Приемам забележката и ще го поправя на "деградиращо" Grinning
И на базата на какви наблюдения съдиш за деградацията?

# 35
  • Мнения: 2 146
За яслата- моят син тръгна на 2. Беше приет като беше на 1.3г., но сърце не ми даде да го пусна-струваше ми се много малък, таман проходи като хората. Сега  на 2 ми се струва идеално- без биба, без памперс, без млека, яде всичко.

# 36
  • Мнения: 2 039
Според мен най-рано на ясла на 2 год.Ако може да се избегне още по-добре.Говоря от личен опит.

# 37
  • Мнения: 397
Дъщеря ми тръгна на 1,6 м. на ясла, според психоложката на яслата най-добрата възраст за детето. Ако е по-малко още си е бебе, а след 2 по-трудно се адаптират някои дечица заради така наречения "бебешки пубертет". Това беше нейното мнение като специалист. Аз чак се учудих колко бързо се адаптира детето, не е плакала, играе си много с децата, винаги я даваха за пример как добре приема промяната. А аз не очаквах тъй като, беше страшно привързана към мен и все още е, не иска никой друг да я гледа, само мен търси.
Аз нямах търпение да се върна на работа, харесвам си много колектива, винаги съм получавала разбиране. В началото е малко зор със всички ангажименти, но се свиква. Чувствах се смазана физически, това е нормално, но пък психически ми подейства много добре. Потвърдих си за себе си, че определено да бъда само домакиня и да гледам деца с години, не е моето нещо, имам нужда да работя, за да се чувствам пълноценна и не затъпяла.
По ирония на съдбата явно, 3 дни след като детето стана на 2г, разбрах че съм бременна пак😀. С много смесени чувства бях в началото, но гледам постоянно да си давам позитивна нагласа за бъдещето, защото вече е станало и вероятно е за добро. Сега съм решила да работя до последно, защото с мъжа ми планираме да пробваме много голяма промята, малко след като родя. Ще видим какво, ще стане.

# 38
  • Мнения: 85
За яслата- моят син тръгна на 2. Беше приет като беше на 1.3г., но сърце не ми даде да го пусна-струваше ми се много малък, таман проходи като хората. Сега  на 2 ми се струва идеално- без биба, без памперс, без млека, яде всичко.

Уау, браво! Моето е с биби, мляко, памперси и още се следим по петите да не се пребие, защото много падаше Sad как да го оставя на чужд човек Sad

# 39
  • Виена
  • Мнения: 899
Аз се върнах на работа практически без да съм излизала в майчинство, три месеца след като родих. Радвам се, че го направих, не съм се чувствала смазана, нито деградирала, правя с желание това, което ми харесва. Детето го гледах с помощта на мама, на свекърва ми, на мъжа ми и дори на снаха ми, докато стана на 7 месеца и тогава го дадохме на тагесмутер, това е нещо като ясла с 5 дечица. Не е боледувало детето, контакта с други хора му помогна да е спокойно, комуникативно, лесно приспособяващо се. За жените, които харесват професията си и държат на нея споделям собствения си опит. Имаше хора, които ми говореха за нарушена връзка майка - дете, подминава съм тези неща. Колкото по- дълго останете вкъщи, толкова по-трудно е връщането.

# 40
  • Мнения: 2 586
Аз минах през това през 2016г. Първо работих до 6-я месец сравнително тежка работа, стояла съм права по 4-5 часа без да седна, без ям. С голямо удоволствие излязох в болнични. Бях решила да си гледам детето 2 години, но още след първата започнах всеки ден да се паникьосвам как ще се справя с домакинство и дете на ясла, да не говорим за работното ми време. Приеха детето на ясла на 1,6г., но я пуснах на 2г. Трудно я понесе, доста боледува. Когато се върнах на работа, предложението беше да работя на 4 ч.след 16ч., 1 почивен ден. Така направиха, че сама да си отида. После смених още една работа докато си намеря моята. От 3 години вече съм в хармония със себе си и всички около мен. Справям се с домакинството, но гледам да прекарвам повече време с детето. Планирам още едно дете след около година, но от сега съм в ужас как ще спра работа( при мен средата го изисква да го направя веднага).

# 41
  • София
  • Мнения: 861
Как се върнах - ами с огромно удоволствие Sweat Smile Sweat Smile Sweat Smile

Върнах се малко преди детето да стане на годинка. Тя тръгна на ясла. Боледуваше много в яслата. Но тя и вкъщи пак толкова си боледуваше. Три пъти съм била с нея в болница дотук. Иначе там научи много неща и супер много ѝ харесваха и госпожите, и децата, през почивните дни все за тях говореше.

На мен лично стоенето вкъщи ми се отразяваше ужасно. Колкото и да ме натоварва работата, да се ходи е по-добре. То и без това излизах в чести болнични и пак имаше немалко висене в нас.

След яслата сега с градината е направо песен.

# 42
  • Мнения: 1 187
Започнах нова работа когато малкото беше на година и месец. Баща и я гледа. След 10 сутринта  се прибира аз в 11 търча към спирката. Стрес си беше. Ново място,  нови хора, непозната професия. Ужасно бях затъпяла вкъщи мечтаех да започна работа. Трудно е но човек винаги намира начин да се справи особено ако дохода е от голямо значение. А доста хора ми казваха недей започва работа цял живот ще работиш гледай си детето още година, децата веднъж са малки блаблабла. Е да ама живота не работи така. То като ти е дотегнало от седене вкъщи и се чувстваш безполезен  никой не може да те убеди колко е хубаво. И добре че не ги послушах че вижте какво стана. Сега е на 2 и ще я пускам на ясла макар че вече доста време съм хоум офис и двамата си я гледаме с мъжо. За мен яслата е хубаво нещо. Детето излиза малко от зоната си на комфорт, научава много неща, играе, развива социални умения. Не смятам че вкъщи с двама уморени родители е по добре. Аз като си взема 1 2 почивни дни после ми е едно такова странно на  работа не мога да се настроя пък камо ли година 2..

Последна редакция: ср, 12 авг 2020, 22:51 от cherrypie20

# 43
  • Мнения: 2 050
Аз също съм фен на яслата, моите ходят до обяд. Ами признавам си, че явно не съм от майките, които умират да прекарат всяка минута с децата, омръзва ми, дотежава. В този смисъл връщането на работа дори на 1/2 ден беше супер разнообразие за мен, особено в чужбина и с ограничен социален кръг. Смятам, че и за децата е по-добре да имат свежа майка, а не изнервена и кисела леличка, каквато съм ако съм нон-стоп с тях.

# 44
  • Мнения: 2 513
С каката и с бебето се върнах на годинка. Дори смених работата. Каката я гледаше баща ми, приеха я на 2,3 мес на ясла. Много лесно свикна, но направи пневмония, цяла зима беше вкъщи.
Сега бебето е прието на ясла, на 1,2 мес е, но ще я пусна пролетта по-редовно.
Сега ги гледам и двете вкъщи, работя на половин ден хоум офис, ставам в 6, лягам късно, не се наспивам, но пък за моята професия е важно да съм в крак с нещата. Харесвам си работата, шефа, така че не ми тежи че работя. Всеки ден ходим да вземем храната на малката, после парк за каката, обядваме, малката спи, аз доработвам. После оправям кочината. Разтребвам и излизаме за вечерна разходка. Нямам и една свободна минута, понякога дори няма време да се среша. Според мен се справям доста добре с работата. Изобщо не съм затъпяла, около месец преди това си гледах онлайн курсове, та имам повече знания и от преди.

Последна редакция: чт, 13 авг 2020, 04:02 от Elsi86

Общи условия

Активация на акаунт