Майчинството счетоводно - 86

  • 30 447
  • 746
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 209
Здравейте,

На 12.10 получих потвърждение за изплащане на еднократна помощ при раждане на дете, но сумата все още не е преведена. Дали има определена дата, на която се правят подобни плащания?

# 706
  • Мнения: 52
Някой има ли представа, дали мога да работя по граждански договор по време на болничен?

# 707
  • Мнения: 41
Някой има ли представа, дали мога да работя по граждански договор по време на болничен?
и мене ме интересува ,че вкъщи ще откача

# 708
  • Мнения: 232
Малко разяснение може ли относно майчинството ..С първото ми детенце не съм получавала защото нямах стаж и не съм на ти с майчинството .През 2019 работех 3 м .  И сега от м.Февруари до момента като (м.Март ,Април , Май бях съкратена заради пандемията , но след това отново назначена )то въпроса ми е ако сега забременея ще получавам ли майчинство и как мога да измисля колко ще получавам...Прочетох  в сайта на НОИ за това че трябва да имам минимум 12м.

# 709
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Може, преди няколко страници пак го писах.

# 710
  • Мнения: 20
Здравейте, в началото на годината бях бременна, но направих спонтанен аборт, лежах в болница по това време.  Имам и дете на 5 г . ,което доста често се разболява и се оказа ,че 40 дена пологаем болничен за 1 кал.година са свършили. Пък ми казаха, че болничните по време на бременност не влизали в тези 40 дни.  Някоя от вас имали повече инфо по този въпрос? Благодаря предварително.

# 711
  • Мнения: 430
Втора година майчинство, върнах се на работа от 12.10 и съм в отпуск. Детето е на ясла. За дните до 12-ти получих превод още предния месец. За останалите днес нямам превод. Нормално ли е или да звъня на ЧР да питам дали са ми подали правилно документите, за да вземам 50% докато детето стане на 2г.

# 712
  • Мнения: 2 017
Здравейте! Преди няколко дни излязох в 45 дневния преди раждане. Въпросът ми е дали и при него(и в последствие следващите БЛ след раждането) се чака да приключи срока на болничния, съответно да бъде предаден от работодател към НОИ и пр. както и с останалите и съответно тогава се очаква плащане?

# 713
  • Мнения: 3 750
Здравейте! Преди няколко дни излязох в 45 дневния преди раждане. Въпросът ми е дали и при него(и в последствие следващите БЛ след раждането) се чака да приключи срока на болничния, съответно да бъде предаден от работодател към НОИ и пр. както и с останалите и съответно тогава се очаква плащане?
Процедира се по абсолютно същият начин като ори останалите болнични.
Срока на работодателя е 10-то число на месеца,следващ месеца,през който сте му го дали.След това НОИ имат 10 работни дни да го изплатят,но само,ако обхваща минал период,тоест ако имате дни от октомври може да Ви ги изплатят през ноември,но за ноември ще получите плащане през декември.Пари предварително не се дават.

# 714
  • Мнения: 802
Здравейте! Извинете, ако въпросът ми не е за тук, защото става въпрос за таткото. Очакваме бебче през януари, но може и през декември да ни изненада. Мъжът ми иска да си вземе отпуск от средата на декември до средата на януари например. Чудя се обаче, ако бебчето дойде около датата на термина ми почти няма да му е останала отпуска и дали ще има право на 15 дневния отпуск по бащинство? Дали когато му дадат бележка за новия отпуск ще се прекъсне стария?

Последна редакция: ср, 04 ное 2020, 09:56 от I*Belive*in*Angels

# 715
  • Мнения: X
Той не е отпуск, а се води тип болничен и се изплаща от НОИ - няма общо с годишният полагаем отпуск, така че няма как да "не му го дадат". За останалите въпроси не съм компетентна Simple Smile

# 716
  • Countryside
  • Мнения: 11 635
Болничен прекъсва отпуска, само трябва да се уведоми счетоводителката, за да знае. Така, че не би следвало да е проблем за отпуск по бащинство, който се издава от деня на изписване на родилката. Обаче да пита счетоводителка във фирмата все пак.

Последна редакция: ср, 04 ное 2020, 10:29 от Г-жа Букет

# 717
  • София-Младост
  • Мнения: 23 371
КТ
чл.163, ал. 8
Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.

Къде видяхте да пише болничен?!

# 718
  • Countryside
  • Мнения: 11 635
Ала-Бала извинявай, понеже се плаща от НОИ съм се объркала. Обаче при всички случаи следва да може да прекъсне платен отпуск. Ще си оправя горния пост.

# 719
  • Мнения: X
Не пише болничен, но дефакто се третира като такъв - изплаща се от НОИ и парите на бащата за периода са 90%.

Общи условия

Активация на акаунт