Майчинството счетоводно - 86

  • 30 449
  • 746
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 310
Може ли повече яснота за тези дни на бащата?
След като се изплащат от НОИ, работодателят дължи ли осигуровки за тези дни?

# 721
  • София-Младост
  • Мнения: 23 373
Дължи само здравна вноска.

# 722
  • Мнения: 140
Да попитам за една приятелка - чакат с приятеля си дете февруари, живеят в София, нямат брак, нямат временно местожителство на един адрес, а само постоянен адрес по лк в два различни града. В този случай бащата всъщност има ли право на този 15 дневен отпуск, защото според цитата от КТ аз разбирам, че трябва минимум да се води, че живеят на един адрес..

# 723
  • София-Младост
  • Мнения: 23 373
А те не живеят ли заедно? Иска се да живеят в едно домакинство...защото ако не са заедно, какъв е смисъла бащата да излиза в този отпуск. Целта е да е от помощ за майката вкъщи, според мен.
Така, че ако те действително си живеят заедно, без значение къде, това се декларира писмено.

# 724
  • Мнения: 140
А те не живеят ли заедно? Иска се да живеят в едно домакинство...защото ако не са заедно, какъв е смисъла бащата да излиза в този отпуск. Целта е да е от помощ за майката вкъщи, според мен.
Така, че ако те действително си живеят заедно, без значение къде, това се декларира писмено.
Ясно, помислих си, че може да им искат някакъв документ за доказване на съвместното съжителство. Благодаря!

# 725
  • Мнения: 20
Здравейте искам да попитам за отпуска по бащинство  родих на 21.09.20 и на 26.09 ни изписаха и съответно дадоха на таткото   бележка с която може да ползва отпуск по бащинство  та въпроса ми е следния може ли да се ползва този отпуск по късно защото все още не е дал бележката във фирмата в която работи или  се ползва от датата в която са ни изписали

# 726
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте искам да попитам за отпуска по бащинство  родих на 21.09.20 и на 26.09 ни изписаха и съответно дадоха на таткото   бележка с която може да ползва отпуск по бащинство  та въпроса ми е следния може ли да се ползва този отпуск по късно защото все още не е дал бележката във фирмата в която работи или  се ползва от датата в която са ни изписали

Не може да се отлага, ползва се веднага след изписването.

# 727
  • Мнения: 14
Здравейте,
В момента съм безработна без право на платено обезщетение , в същото време ми тече втората година от майчинство ми. Ако си намеря работа на 4 часа, на срочен трудов  договор ,ще имам ли право на 50 % от тези 380 лв.? Или трябва да съм на 8 часа назначена. Няма да излизам в отпуск за отглеждане , а действително ще работя. Благодаря предварително за отговора!

# 728
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте,
В момента съм безработна без право на платено обезщетение , в същото време ми тече втората година от майчинство ми. Ако си намеря работа на 4 часа, на срочен трудов  договор ,ще имам ли право на 50 % от тези 380 лв.? Или трябва да съм на 8 часа назначена. Няма да излизам в отпуск за отглеждане , а действително ще работя. Благодаря предварително за отговора!

Ще имаш право на обезщетение, ако имаш все пак нужния стаж.

# 729
  • Мнения: 14
Здравейте,
В момента съм безработна без право на платено обезщетение , в същото време ми тече втората година от майчинство ми. Ако си намеря работа на 4 часа, на срочен трудов  договор ,ще имам ли право на 50 % от тези 380 лв.? Или трябва да съм на 8 часа назначена. Няма да излизам в отпуск за отглеждане , а действително ще работя. Благодаря предварително за отговора!

Ще имаш право на обезщетение, ако имаш все пак нужния стаж.
Благодаря!

# 730
  • Мнения: 94
Здравейте. Бихте ли казали обезщетението от 50% майчинство при започване на работа кога се изплаща? Всеки месец или общо след навършване на 2-та година? Имам подадена декларация от предишния месец, но няма плащане. Благодаря.

# 731
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте. Бихте ли казали обезщетението от 50% майчинство при започване на работа кога се изплаща? Всеки месец или общо след навършване на 2-та година? Имам подадена декларация от предишния месец, но няма плащане. Благодаря.

Всеки месец се изплаща.Все пак е началото.

# 732
  • Мнения: 94
Това означава ли, че трябваше да е платено? Според календара на НОИ вчера са се изплащали обезщетения за майчински, а статусът при мен е "обработва се". Какво имате предвид под все пак е началото?

# 733
  • Варна
  • Мнения: 556
Здравейте, за изплащане на болничен 6 месеца осигурителен стаж ли трябва да имам или 6 месеца трудов?

# 734
  • Мнения: 138
Здравейте. Предстои ми раждане в началото на месец март. Пресмятам, че 45 дневен болничен се издава около 20 януари. Въпроса ми е мога ли да изляза по-късно в болничен, например около средата на месец февруари? Или ако не го пусна 45 дни преди раждане, не мога да използвам никакъв болничен преди раждане? Благодаря ви много!

Общи условия

Активация на акаунт