ОСМИ клас 2020/2021 - На море, на планина или пък вкъщи на дивана, до 8-ми клас време не остана!

  • 26 011
  • 756
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 6 957
А с колежката от Варна още спорим що е то чушка Simple Smile. Тя на моята чушка й казва пиперка, а чушка според нея май било лютата чушка. Имаше дума и за топчета (играта) нещо като вальорчета май звучеше.
Това с гуглата е много яко. От кой край е?

# 76
  • Мнения: 1 402
Да Мария, чушка за нас е лютата чушка, а другото е пиперка или пипер. Топчета?- "лимки" може би имаш в предвид? Чувала съм и "джаменки" и "билюри" за същото, вече не знам кое от кой край е...Simple Smile
"Гуглата" - Разград (И в Русе го използват)

Последна редакция: вт, 18 авг 2020, 00:06 от MollyBy

# 77
  • София
  • Мнения: 3 578
Гугла и чувен съм чувала в Добрич.

# 78
  • Мнения: 1 114
Правилно е АНЦУГ не АНЦУНГ. Имаше го в пробните по БЕЛ Wink

# 79
  • Мнения: 7 328
Като малки в Б.сме играли с братовчедите ми на "билички"(стъклени топчета).
Тук на село ( София-област) вече свикнах с по-особените местни думи , но не мога да приема това , че тротоарите се ползват за сушене на зърно , място за дърва и подобни...преди години ММ ми викаше , че бързо всички ще разберат , че не съм от тук , ако не ходя по улицата...

# 80
  • Мнения: 6 957
Да, точно спорът между колежката и мъжа й (от Русе) беше за лимки и билюри, как се казвало. И двете бяха нови думи за мен и беше много весело.

# 81
  • София
  • Мнения: 12 298
Ние им викаме долнище и горнище Simple Smile
Да, чувала съм и "пекани", но не зная от кой край.
Имам колега, който казва "нея" химикалка (примерно), а не тази химикалка.
Много ми е интересен езикът в различните краища на бг. Всякакви нови думи са ми супер любими.
По този начин говорят и в Добрич. Подай ми нея чаша или него яке и тн. Забавно ми е, свикнах им. Мъжът ми докато си е тук говори нормално, но прибере ли се в Добрич или говори ли с родителите си по телефона и почва да се изразява по стария начин.
За чушките също имахме проблеми в началото докато се разберем с майка му, но ме успокои - разбирала ме, защото имала колежка, която била от моят край и знаела, че казваме на пипера - чушка Simple Smile
Другото за което спорехме бяха гъска и патица. При тях гъската е патка, а патицата е юрдечка. Доста трудно се уточнихме и разбрахме кой, за кое животно говори Simple Smile Специално му показах тогава и детските книжки на малките, че не пише патка и юрдечка. Той пък след като заживяхме заедно, не ме разбра първият път, като му казах да ми донесе лихена. След като му видях погледа, се замислих и се поправих на легена. Странно му е и че наричам сините сливи - дургуни, май само на село така ги наричат, но за мен нямат друго име.
Откакто имаме и къща и отглеждаме зеленчуци констатирах, че на израстъците на доматите, които се махат и ние наричаме култуци, те им казват пичове Simple Smile

# 82
  • София
  • Мнения: 5 795
За първи път чух за долница и горница от мъжа ми, родом от Югозападна България. Колеги от Русе-Силистра ме впечатлиха с доматито и дънкито. На панталони казваха гащи, а на бельото - пликчета. То си е стара дума и тук де. А също и "него ден", като за "същия ден".

# 83
  • София
  • Мнения: 1 578
"Листи" от кой край е? Много често се използва във форума.

A този сериал Little fires everywhere не можах да спра, докато не го изгледам. Има доста за отношенията тийнейджъри - родители.

Последна редакция: вт, 18 авг 2020, 01:37 от bazel

# 84
  • София
  • Мнения: 7 088
Ааа, на Бургас "дънкините" ризи, "дънкито" и "нощниците" (разбирай и пижами), никой не може да им ги отнеме! Обичам го този Бургас и неговите трудови хора! Joy
В Северозапада също имат страшен диалект. Аз съм родом от София-област, братовчедите ми, когато идваха на гости лятото, минаваше по една седмица, докато заговорим на един език и започнем да се разбираме. Joy

За анцузите да се изкажа, много лоша практика е, децата да се изпращат на училище с анцуг, в дните, в които има ФВС. От там тръгва този навик. Моето дете не носи анцузи навън никога, но и никога не съм го изпращала на училище с такъв. Е, прибирал се е от училище с анцуг, щото си е загубил дънките, докато има час по физическо.... JoyJoy

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 10 367
Да се запиша и аз в осмокласната тема. Не че ще мога да я прочета, но като имам време хвърлям по едно оЧо. 🙂

Раница поръчах Vans от Амазон, днес трябва да пристигне. Голяма мания е тази марка сред тийновете.. 🙄 И гуменки взехме - изглеждат ми съвсем обикновени, а цените им космически..
Компенсирахме с дрехите, като му купих няколко панталона, дънки(та) по бургаски 😄) и суитчери от намаленията в Wikiki.
Остана само да мине РС, за да купим учебници и е готов за нови приключения в новото училище. 🙂

# 86
  • Мнения: 1 402
За анцузите да се изкажа, много лоша практика е, децата да се изпращат на училище с анцуг, в дните, в които има ФВС. От там тръгва този навик. Моето дете не носи анцузи навън никога, но и никога не съм го изпращала на училище с такъв. Е, прибирал се е от училище с анцуг, щото си е загубил дънките, докато има час по физическо.... JoyJoy

То избор нямаш - съблекалня няма, то и салон нямаха в началния курс, а по-голяма стая Wink А моя никога няма да се съблече пред съучениците си Simple Smile

Сетих се и друго което ми правеше впечатление в Русенския край, ама понеже е разбираемо, само странно произношение....казват "ракЪта". "главЪта", "косЪта"

bazel, дори не разбирам кое те учудва в "листи"? Simple Smile)

Последна редакция: вт, 18 авг 2020, 08:20 от MollyBy

# 87
  • Мнения: 48 194
За мен е странно анцуга да е така заклеймен, дреха като дреха. Мека, удобна. Но ще гледам да не се излагаме в новото училище, че явно е важно.

# 88
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 387
Хаха, много яки думи. Ние още спорим с мъжа ми какво е "слива"- за него джанката е "слива", за мен под "слива" се разбира само синя слива. И използва думата мерудия за шарена сол.
Играта на топчета е "гелнички", в Хасково са билюри, в Димитровград - скамбалови, в Търново- лимки. В София - топчета! Joy

# 89
  • Мнения: 1 402
За мен е странно анцуга да е така заклеймен, дреха като дреха. Мека, удобна. Но ще гледам да не се излагаме в новото училище, че явно е важно.

За мен просто си е разговор...нямам намерение дори и да се опитвам да им променям стила (на момчетата) Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт