Проблеми в работата след майчинство...

  • 3 580
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 29 815
Авторката не е казала, че плаща на черно. Плащането на черно, между другото, облагодетелства само и единствено работника. Смятала съм го. За работодателя разликата е съвсем минимална, но при работника идва по-голямото спестяване. Така че кой крие доходи не е много ясно.

Пълни глупости!
Искаш да кажеш, че за теб е все едно дали те осигуряват на 1000 лв. или на минимална, като накрая пак ти плащат 1000 лв.? Даже ще си доволна?!? Щото е голямо спестяване?!? …..

# 31
  • Мнения: 4 420
От плащането на черно губи работника.Болнични, борса, майчинство всичко се плаща на база осигуровки.

Да, за това съм съгласна, че е така. Обаче, във финансово изражение, за работодателя няма кой знае каква разлика дали ще плаща 1000лв нето или 610+ остатъка до 1000 на черно.

При заплата 1000 лв нето, общо разход за работодателя - 1532,50.
При заплата 610 лв, общ разход за работодателя 725,41. Работника получава 473,25. Работодателя му доплаща 526,75, за да може заплатата да е отново 1000лв нето. Така разхода за работодателя е 725,41+526,75+52,67/данък 10% непризнати разходи/ = 1304,83. Разлика 227,67 лв спестяване за работодателя.
Спестяването за работника - 152,04 всеки месец от по-малко внесени осигуровки. Така, че когато се осигурява на нереален доход, плюса не е само за работодателя. Естествено, че ще се отрази на болнични, борса, майчинство и всичко, за което се иска доход.

# 32
  • Мнения: 29 815
Работникът си получава 1000 лв. чисто. Това, че брутната му заплата е по-висока, е друг въпрос. За него е хиляда пъти по-добре.
Независимо от осигуровките на него му се плаща 1000 лв., не повече.

Като не е толкова голяма работа за работодателя, защо тогава всички не спазват закона и да осигуряват, както е редно, а се циганят? Не ми казвай, че работникът има избор, защото в повечето случаи не е така...

# 33
  • Мнения: 4 420
Не мога да ти кажа защо не спазват закона. Може би имат много приходи, които са без документи и могат да си позволят да плащат заплати без осигуровки. Ако всички приходи са обвързани с документи никак не е ок да плащаш заплати "под масата". Става и трудно после, защото ти висват едни пари в касата, които реално ги нямаш.
За избор - може би нямат. Единствения избор е да не започнеш работа там, където не те устройва. Ама ако тази работа ти е единствения избор, значи пак си с вързани ръце. Но щом си подписал договор, съгласил си се на едни условия, после нямаш право да мърмориш. Работиш си предизвестието и се махаш и се молиш следващия да е коректен.

# 34
  • София
  • Мнения: 38 779
Всички транспортни фирми осигуряват на МРЗ. Всички! Избор просто няма.

# 35
  • Мнения: 29 815
Когато работодателят не е коректен и не спазва закона, работникът може също да си вземе болничен за 30 дни и просто да приключи с отношенията им. Болничният не удължава срока на предизвестие.

# 36
  • Мнения: 2 710
Когато на интервю се обсъжда бъдещото заплащане се говори за НЕТО. Осигуряването на минимален осигурителен доход в 99% от случаите е предложение на работодателя. Така че не ми обяснявай, каква полза има работника то това.

# 37
  • Мнения: 4 420
Има много варианти, с компромиси от двете страни.
Приемаме, че договарям нетна заплата от 1000 лв, но искат да ме осигуряват на 610, което за мен не е ок.

1. Не се съгласявам
2. Съгласявам се, но не мрънкам колко е долен работодателя ми, защото е ясно, че така и двете страни не са изрядни
3. Договарям брутна заплата с работодателя 1300 - толкова, колкото му струвам по принцип ако ще ми дава нетна 1000 и ме осигурява на 610, и получавам 848,29. Ако работодателя е наистина читав, след някой друг месец може и да си получа желаните 1000 лв като увеличение на заплатите.

Сега не искам да кажа, че всеки който тръгне на интервю трябва да знае какви удръжки се плащат и на кой колко му струва труда на работника. Просто искам да кажа, че когато някой се подписва под даден договор, то си търпи последствията. Защото съм сигурна, че ако аз съм работодател и честно съобщя на бъдещ работник, че не мога да му дам 1000, а 848,29, но за сметка на това ще го осигурявам на реалната сума, то същия ще отиде при оня другия с 610 и разликата под масата.

# 38
  • Мнения: 5 101
Не е сигурно къде ще отиде.Лошото е,че масово хората са финансово неориентирани или пък мислят само за днес.

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 6 428
То ако имаше избор никой нямаше да се съгласява.Млад човек може и да не се сети в началото, но рано или късно ще му светне лампата.Масово се процедира така и на всичкото отгоре карат хората да работят много повече от 8 часа без подобаващо заплащане за извънреден труд, или почивен ден ако има един -стига толкова,  не им позволяват функционални почивки, да седнат, да се хранят и т.н нечовешки условия на работа като бонус.Големи изроди са се навъдили.И хората пак се навиват от нужда.

# 40
  • Мнения: 5 101
За това има и текучество и затова работодателите реват,че нямало кой да работи.При нас в провинцията има 5-6 фирми,които плащат по 3-4000 на месец+бонуси+продукти за Коледа и Великден,ами никой не напуска даже и след пенсия.Трябва някой да умре за да се освободи място.

# 41
  • Мнения: 25 819
Когато работодателят не е коректен и не спазва закона, работникът може също да си вземе болничен за 30 дни и просто да приключи с отношенията им. Болничният не удължава срока на предизвестие.
Мисля, че с това темата се изчерпва.

# 42
  • Мнения: 2 710
Какво стана в края на краищата? Далинда, напусна ли вече или още се разправяш?

# 43
  • Мнения: 188
Не. ПРЕДИ майчинството смените бяха 2 на 2,сега ме караше от понеделник до петък от 6 до 14ч да работя. Така никой, никога във фирмата не е работил. Винаги е било 2 на 2,но защото знаеше, че няма да се съглася, ми предложи това. По договор ми е 8ч,610 лв.,без да е вметнато работно време и т. н. Заплатата не ми е била колкото е по договор. Отделно имаше и %, и бакшиши, което пак не е споменато в договора. Така че, за мен е черен, да. Защото ми постави такива условия, за които никой няма да се съгласи и да се махна. Защото си имал персонал, не му трябвал, заради мен нямал да освобождава никой. Макар че, аз се връщам след майчинство и би трябвало да си имам мястото.... Но както и да е... Прецакаха ме от всякъде. В частните фирми е така. Договор на 8ч и МРЗ, а другото никъде не се споменава....
Аз нещо не разбрах, как изкарахте работодателя черен? Предлага й да работи по 15 дни в месеца на минимална заплата. Не е ясно преди каква заплата е получавала, но явно по договор е било същото. Няма нощни смени и на всичкото отгоре искал да си отработи предизвестието. А на кой работник ще му е ок да го освободят от днес за утре? Има си права и задължения на двете страни.
Давате съвети да я съкратят, ама никой работодател няма да си сложи таралеж в гащите, защото е защитена от закона.
Значи можеш да не си работиш предизвестието. Дължиш една заплата обезщетение. Те ти дължат за платената отпуска. Т.е. прежалвай тези пари и почвай при новия работодател. Няма нужда да си късате нервите взаимно.
Другия вариант е наистина с болничен, но не можеш да започнеш работа, преди да те освободят. Единствено няма да отработваш. Обаче ако детето ти ще тръгва на ясла сега, за теб е ок да имаш дни, в които ще си у вас, поне в периода на адаптация. Един месец понякога е достатъчен на децата да свикнат с яслата.

# 44
  • Мнения: 188
Какво да стане, пуснах предизвестие, уж искаха да си го работя после пък ако не съм искала, да не съм го работила, щяли да ме освободят. Другата работа, която намерих я изтървах....сега съм в болнични, защото детето малко беше настинало. Като ми свърши болничния трябва да ме освободят... Ще се запиша в бюрото по труда за сега, пък за напред ще видим. Благодаря на всички за съветите! Simple Smile
Какво стана в края на краищата? Далинда, напусна ли вече или още се разправяш?

Общи условия

Активация на акаунт