Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 21

  • 38 444
  • 822
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 9 754
Ами какво да прави човекът Smirk? Наемодателят му е казал, че търси наематели със стабилни професии и брокерът е проявил съобразителност (и образованост дори) - казал е на потенциалния кандидат "Като те питат какво работиш, кажи ---- (търговски представител на лекарства в случая)!"
Но пък потенциалният наемател очевидно не е бил с достатъчно капацитет (интелектуален), за да се измъкне подобаващо от контролния въпрос на наемодателя.

То е ясно - и брокер, и наемател, могат да си изберат някоя от 10-те топ-платени професии в България и да кажат това на наемодателя. Но да се ограничават с по-познатите, че иначе може фал да стане.

# 646
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 266
Виждаш сама, че стават грешки, кой знае реално какво е работело момичето, какво е разбрал брокера и какво предава тук наемодателя. При всички положения има взаимовръзка между професиите, пък сега кой какво и защо, не е ясно. Я има лъжа в случая, я има объркване и препредаване.

# 647
  • Мнения: 29 276
В днешно време сигурна работа няма.

Фирми фалират, производства се закриват.... Да не говорим, че до преди 1 година хотели и ресторанти печелеха на поразия, сега е различно. Утре може съмсем друго да е....

Много е грозно да се коментират професиите и доходите на хората. Има хора, които ще стоят гладни, но ще си платят сметките и други, които имат пари да те заринат, но се стискат, за да прецакат някого....ей тъй, за спорта.

Разбира се, всеки си преценява какви хора да пусне имота си, но не е нужно и да бъдат разнасяни няколко страници в темата.
Аз например не бих приела наемател с огромни претенции и поставящ условия. Ако ще и директор да е....

# 648
  • София
  • Мнения: 5 931
Никой нищо не коментира с лошо. Не е от лошотия. Тръгна от това, че жената не искала наематели студенти, но накрая склонила и те след 1 месец се изнасят. Ми права си е да е недоволна. Оттам взехме да коментираме кой профил на наематели е по - сигурен. Те ако щат и танцьори в барове да работят. Но като настаняваш, особено сега, все се чудиш кой ще те излъже или ще остане без работа и ще стои само 1 месец. Права си е наемодателката да не иска студенти. Особено сега са най- рискови. Затова стана дума.

# 649
  • София
  • Мнения: 4 668
Грозно е като сключиш договор за 1 година, а се изнесат след месец, насред зима и локдаун, с неплатени сметки.
Грозно е да лъжеш.
Грозно е да си немарлив и да даваш нещо, за което си вложил труд, пари, време, със затворени очи.

Не е грозно да се обсъди може ли човек да си спази задълженията и дали ще си плати дължимото.
Не е грозно да си коректен, да си спазил всичко по договора за наем, да си спазил всичко, с подготовката на един апартамент, уреди, ремонти и да търсиш същата коректност.

Грозно е също така да се прави сметка на другите и да се раздават квалификации, кое е грозно и кое не.

Да отбележа, огледът мина. Момичето не приличаше на фармацевтка. Впрочем и на управителка на заведение не приличаше. Изглеждаше около 20те, с надути устни и доста приветлива и силна в театралното представяне. Виж, за сервитьорка определено вярвам, че е била. Като я питах фармацевтка ли работи, следваше дълго "ъъъм", завъртане на очи, гледане в страни и "Да, това работя, също и доста други неща" ...
Това ако не е странно ... Simple Smile
И, да, много е грозно да се съмняваме така.

# 650
  • София
  • Мнения: 2 375
Един лаишки въпрос.
Какво означава синьото кръгче за VIP обява в имот.бг?

# 651
  • Мнения: 29 276
Танграта, съмнявай се, колкото си искаш, но не квалифицирай хората и доходите им според професията.

Както казах по-назад, тези с много пари може да те "ужилят", докато по-скромни хора да са коректни.

Всеки си преценява наемателите според собственото си усещане за тях, но в няколко страници се изписаха ненужни коментари относно професиите и доходите. Не може всички да са програмисти и директори, все пак....

Какво означава синьото кръгче за VIP обява в имот.бг?

Платена обява, която излиза преди безплатните.

# 652
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 266
Хора, наистина е неприятно да се изнесат наемателите ти по никое време, но в момента обстановката е такава, аз не знам какво очаквате. Вероятно нямат възможност да плащат, като нямаш пари, какво да направиш? Не бих го квалифицирала като грозно, да, неприятно е, но хора остават без работа и просто нямат избор.

VIP обявите в имоти си плащат да излизат по-напред. Нищо друго не значи, освен че са позиционирани преди останалите. Първо излизат топ офертите, явно се плаща повече, после вип, накрая безплатните обяви.

Последна редакция: вт, 24 ное 2020, 21:18 от Не се сърди, човече

# 653
  • Мнения: 1 088
И тук съм съгласен с Мимито (отнася се за по-предните постове, не този над мен, който е излязъл едновременно с моя). Не виждам кое е грозното в дискусията, нито пък защо толкова всички се хванаха за думата "грозно".

Права е Соул, че коректността и парите нямат директна взаимовръзка. Който иска да е коректен, дори да няма пари в излишък, си прави сметката така че да е коректен. А който иска да не е коректен, никой не може да го спре.

Не виждам защо обаче пак толкова обвинявате хората, че се изнесли по-рано. 1 година, та 1 година... Нещата се менят седмица за седмица и ден за ден, до началото на октомври никой си нямаше хал хабер от вирус, и изведнъж всичко избухна точно за 5 дена. Напълно е възможно през септември някой да е имал добросъвестно намерение да стои дълго в квартирата, и 2 седмици по-късно нещата да стоят по друг начин.
Ама договор подписали - еми тия дето ги уволняват от работа, и те имат договор. Кел файда от договора ти, като фирмата фалира.

Малко преувеличавате някои от наемодателите, абсолютно разбирам, че не е приятно да ти намалеят приходите, ама в крайна сметка един празен апартамент ни го 'раниш, ни го поиш. Ще стои 3 месеца празен, па после ще си е пак същия. Друго си е да имаш Х човека персонал и да вадиш активно пари от джоба си за заплати, при едновременно намалели или нулеви приходи.

# 654
  • Мнения: 9 754
А, това с изнасянето 2-3-4 месеца след подписване на договора за наем не се случва само сега. И преди се случваше, заради което хазяите са си сложили клаузата за неустойка при предсрочно прекратяване на договора, поне при първия договор. Това още и далеч преди кризата с короната.
Да не говорим, че е добре да си правиш сметката предварително, консервативно. Студентите бяха на дистанционно обучение още от началото на академичната година, поне около мен беше така - и изпитите, и обучението. Заведенията работеха (заетост за персонала), но все пак имаше макс месец-месец и половина (септември-октомври) с прилична заетост на масите - това са личните ми впечатления от заведенията по Витошка.
А за голямата вероятност да се увеличат заразените и болните през есента и зимата се говореше още през лятото. Така че очевидно конкретните наематели са подходили доста оптимистично.
 Вероятно е заради възрастта, ама аз, например, съм отчела вероятността от нова карантина през есента-зимата и съм се лишила от разни неща през лятото, за да имам "мазнинки" за кофти моментите.
Както и да е, човек е добре да се учи от грешките си - и наемателите, и наемодателите. Обици за ушите така да се каже.

Уини, освен бакшишите, и заплатите им над МРЗ са без данъци и осигуровки. Слушала съм ги да си коментират - по договор са на МРЗ, реално на над 2 хил. заплата, бакшишите са отделно. Данъци и осигуровки - само върху МРЗ.

# 655
  • Мнения: 14 591
Цитат
Хубав апартамент в центъра не остава празен.
Да,бе да.На каква база е това заключение?Хора с възможности,които между другото отдават отлични жилища на топ локации в София,от края на мин.ИП са без наематели.Споделиха го,не се оплакват и ще чакат по-добри времена.Не разчитат на наемите.Икономисти са и двамата.От нашите приятели и познати,икономистите са с постоянни и високи доходи.Нямаме близки фармацевти.Приятел работи в кол център за поръчка на лекарства от аптеките.Стресът и заплатите са колкото и в другите колцентрове.Първото много,второто не си струва стреса.
Колкото до празните жилища,че си стоят,остават,така е.Наши са си,но си има разход за общи части,минаващи тръби,такса за подръжка на входа.Въпреки това по-добре празно,отколкото да влезе кой да е,със съмнителни доходи,или дори липсващи такива поради кризата.Аз след такива кандидат наематели при миналата иконом.криза 2010-2011г.,заключих апартамента за около 1год.Махнах обявите и си гледах спокойствието.Наши приятели по онова време намалиха наеми на два имота,а най-вървежният до Витошка стоя празен 10м.Има и такива моменти.Аз затова пролетта писах,че и на отдаването под наем,не може да се разчита да си подсигуриш постоянен доход или старините,но поне в две теми не се хареса това ми мнение.
Между любимите  професии на брокерите са:технически ръководител,полицай,военен.Успиват и с тираджии:Той ще се прибира за 2-3 дни.Няма да цапа,няма да вдига шум.Наспива се и заминава.Laughing

# 656
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 793
Моята наемателка рускиня искаше да напуска, защото интернета бил слаб, имало само в хола достатъчен сигнал. Сега синът й учел по интернет, по-рано не било такъв проблем. Наема от 2 години апартамента. Като влизаше в апартамента, й казах, че не давам да се прокарват външно нови жици, защото току-що бях боядисвала апартамента, а и във входа правихме ремонт скоро и също забраниха да се слагат. Тя има план на А1 за домашен интернет и телефон, но от А1 й казали че наличните кабели в апартамента са стари и затова сигналът е лош. 
Апартаментът е построен 2002 година, тогава сложих телефонна връзка във всяка стая, интернета ставаше през телефонен кабел.  Аз живях последно в апартамента, като се върнах от чужбина, от 2015 до 2018. По това време сложих домашен Интернет от Виваком, но понеже са големи мошеници, разкарах интернета от тях и си сложих интернет от Нет 1.
Мислех, че като има вече прокарани кабели на интернет, при това от двама доставчици на интернет услуги, това е достатъчно, затова при боядисването вкопахме кабелите за интернет в стената.
Говорих с мой близък, който се занимава с инсталиране на оптични кабели в Германия, той обеща като се върне за Коледа да отиде, според него може да се улови сигнала, където влиза в апартамента и там да се свърже с рутера, с други думи ще види какви възможности има  да се усили сигнала и ще се опита да помогне.
Наемателката не иска да смени доставчика на интернет с Нет 1,  което ще реши проблема, мисля че просто не й се занимава. Опитали са с усилвател на сигнала, но не е имало резултат. Убедих я да остане, че вероятно ще може проблема да се реши.
Някой имал ли е подобни проблеми? Щом всеки доставчик иска да си пуска интернета по неговите кабели, как точно да стане аз да окабеля апартамента с кабелите на всички възможни доставчици на интернет, за да може всеки наемател да си ползва неговия? Не виждам как мога да го направя.

# 657
  • Мнения: 6 276
Ми той - кабелът, който прокарват фирмите е един и същ за интернета. Имах Нет 1 и без проблем пуснаха през него Виваком. Наистина е добре кабелите да се сменят. Вашите ако са от 2002, са си остарели и е трябвало 2015 да ги  подмените.
При мен проблемът се реши с усилвател на ТП линк. По принцип рутерите на доставчиците са калпави. Аз имах свой, когато ползвах НЕТ 1.
От А1  от сто кладенеца вода ще изкарат без да са проверили. Лятото пък от Виваком ми говореха и те пълни глупости.

 Най-добре е вашият познат да ви консултира!

Последна редакция: ср, 02 дек 2020, 01:06 от drago_2008

# 658
  • Мнения: 1 088
@Гликоза, тука говориш за две различни неща - едното е сигналът на безжичната мрежа (WiFi), другото е кабелът на доставчика. Не става ясно кое точно е проблемът - че WiFi сигналът в рамките на жилището е слаб на определени места, или че самия интернет от доставчика, който идва по кабела, е твърде бавен/нестабилен? Двата проблема са коренно различни и решенията също са различни.

Щом казваш, че "само в хола има достатъчен сигнал", предполагам по-скоро става дума за WiFi сигнала. Това наистина е проблем, напълно разбирам наемателката. Налагало ми се е да водя онлайн срещи с лош сигнал, убийствено е, да не говорим, че ако е с непознати хора си е чисто и просто излагация и береш срам.
Добрата новина е, че този проблем е изцяло в рамките на апартамента и си зависи само от вас. Единия вариант е да се премести рутера, така че да покрива апартамента по-равномерно. Ако няма такова място или ако пак не е достатъчно, има усилватели на безжични мрежи - потърси за repeater или range extender, има много такива устройства на пазара и не са скъпи. Някой директно се пъхат в контакт, като зарядно, без допълнителен монтаж. Евентуално може да е достатъчно и да се вземе по-добър рутер и да няма нужда от усилватели, както някой вече каза, тези дето предоставят операторите, не са първа хубост.

Ако проблемът е от страната на доставчика, вече е друго. Но тогава няма да зависи в коя стая си, ще еднакво добре или зле навсякъде.

Тия кабели дето сте ги вкопали при замазването, не стана ясно дали са кабелите на доставчика или вътрешните кабели за телефон, дето са във всяка стая? Кабелите за телефон не виждам какво пречат в случая, след като вероятно не се ползват така или иначе? През 2002г. нямаше WiFi, тогава сигурно е било важно да имаш извод за телефон във всяка стая, но сега в момента тези жици си стоят напълно неизползвани в стената.

Да се вкопава кабел на доставчика е кофти идея, най-малкото понеже не е твоя собственост и в някакъв момент може те да искат да си го подменят по своя инициатива, просто защото си обновяват мрежата. Това, че вече имаш два кабела на два доставчика, изобщо не е гаранция, че като се свързваш отново към същите оператори, няма да искат да прекарат трети кабел, защото предните са твърде стари. Че даже може да искат и да си вземат стария обратно, защото си е техен.
Ако сте ремонтирали, е трябвало да прекарате в замазката гофрирани ("набръчкани") тръби, през които да може да се прекарва и изважда кабел по всяко време. От доста време не съм чувал да се полагат кабели директно в мазилката...

И още нещо - както каза и Драго, какво казват тези от оператора тотално го забрави. При тия проблеми ако не е идвал някой на място да види за какво става дума, няма как да каже каква точно е причината. Със същия успех може да хвърляш боб или да гледаш на карти.
Но е вярно и друго, че отговорността на доставчика е да имаш нет по техния кабел, който влиза в рутера. Оттам насетне ти как ще си организираш мрежата в твоето жилище и в коя стая какъв ти е сигнала, си е твой проблем. Точно както не е проблем на енергото, ако контакта у вас дава на късо, примерно.

Последна редакция: ср, 02 дек 2020, 01:18 от Slashy

# 659
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 092
Да си вземат по -качествен рутер. аз също съм на А1 - освен че понякога всичко им гърми и има авария особено в Младост - не съм имала проблеми и интернета е силен навсякъде. Но тези аварии и претоварвания, за които говоря се случват много рядко и предполагам се случват и с други доставчици.

Общи условия

Активация на акаунт