Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 21

  • 38 447
  • 822
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 13 539
Ако се обадиш на обява  от частно лице нищо не дължиш, или просто казано да се свържеш с наемодателя.

# 766
  • Мнения: 2 113
Предстои ми търсене на апартамент под наем и искам да попитам дължа ли комисионна някаква на агенция, ако аз се обаждам на публикувана обява /тоест не съм ангажирала брокер да ми търси  по мои критерии/?

Дала съм си частни обяви, че отдавам под наем. Интересното е, че ме питат дължат ли процент. Явно клишето е неизтребимо. Никой не вярва, че обявите са от частно лице.

# 767
  • Мнения: 1 011
Предстои ми търсене на апартамент под наем и искам да попитам дължа ли комисионна някаква на агенция, ако аз се обаждам на публикувана обява /тоест не съм ангажирала брокер да ми търси  по мои критерии/?

Не, не дължиш. Ако не си подписвала договор с някого, нищо не им дължиш. Тук все повтарят, че такава била практиката, но всъщност нищо не налага тази практика, нямаш такова задължение, но е възможно да те изнудят. В сайтовете гледай първо от собственик.

# 768
  • Мнения: 2 791
Според вас колко апартамента (без значение какви) се отдават към момента в София? Това много или малко е?

# 769
  • Мнения: 29 311
Предстои ми търсене на апартамент под наем и искам да попитам дължа ли комисионна някаква на агенция, ако аз се обаждам на публикувана обява /тоест не съм ангажирала брокер да ми търси  по мои критерии/?

Не, не дължиш. Ако не си подписвала договор с някого, нищо не им дължиш. Тук все повтарят, че такава била практиката, но всъщност нищо не налага тази практика, нямаш такова задължение, но е възможно да те изнудят. В сайтовете гледай първо от собственик.

Не дължиш, но ще те накарат да им дадеш. Иначе няма да те заведат на оглед.

Търси първо от частни лица. Малко са обявите, но има.

# 770
  • Мнения: 1 011
Според вас колко апартамента (без значение какви) се отдават към момента в София? Това много или малко е?

Ами зависи от момента - има такива, които се отдават още същия ден, на други обявите стоят с месеци. Понеже от една страна е пълно с фалшиви обяви, а от друга брокерите и наемодателите почти никога не осчетоводяват приходите си, едва ли някой може да каже.

# 771
  • Мнения: 1 878

Това ми изскочи във ФБ фийда. Необзаведено, за краткосрочен период, интересна концепция за отдаване.

# 772
  • Мнения: 29 311
Наемът не е висок, за хора с обзавеждане е ок.  Ама след година ще трябва пак
да се местят.

# 773
  • Мнения: X
Неудобството е отразено в цената.

# 774
  • Мнения: 71
Така, вчера мойте се изнесоха, взех ключовете, няма някакви поражения по апартамента, само нормални следи от употреба.
На единия матрак само има някакви две малки петна в долната част като да е разлято нещо, не знам дали ще излезнат с едно чистене.
Други ден ще идват да поядистват и чакам един нов скрин и една витрина за хола да ми докарат, да обновиме малко. В крайна сметка си взех един наем компенсация, затова че прекратяват преждевременно.

Остана само фирма за основно почистване да намеря, ще се радва да препоръчате, защото като търся разни теми и намирам само стари от преди 2-4-5-6г.

# 775
  • София
  • Мнения: 16 015
Чувала съм, че хвалят фирма Бонанза Бачорски. Но какви хора-чистачи ще ти се паднат е малко на късмет. Аз в подобен случай се уговарях с чистачката в работата ми. Тя също е към фирма, има разни препарати и не и пречи да изкара допълнително. А и няма да претупа чистенето, защото се познаваме и мога да подшушна на колеги. И други от сградата, в която работех така правеха при почистване след ремонт или по друг повод.

# 776
  • Мнения: 3 292
Чудя се кой наема апартамент  с брокери в момента..
Още един познат напуска квартирата си в София след 4 години.
Все повече и повече празни апартаменти има и ще има.

# 777
  • Мнения: 857
Брокерите не вършат никаква работа, искат да се даде бързо под наем, да вземат финанси, за които не дават никакви касови бележки или фактури и не обръщат внимание на изискванията на наемодателите, нито на наемателите, и се отказват, когато човек не бърза и си търси точните хора, с които да се разбират.
Да, сега е момента на Наемателите, имат голям избор за квартира.
Моя позната така се премести в по-хубав квартал, от жилището, където беше около 5 години.

# 778
  • Мнения: 29 311
Принципно може и да е така, но, ако трябва да платиш комисионна, превоз на багаж и депозит за новата квартира, може и да не ти е много на сметка. Ако жилището, в което си, не ти харесва и си решил така или иначе да се местиш, то, да, сега е моментът.

# 779
  • Мнения: 71
Ще се освобождават до един момент, после пак ще се върнат обратно в София всички.
Не знам защо всички си правят илюзии, че ще останат завинаги да си работят от вкъщи. Като приключи цялата истерия с тоя вирус, голяма част от хората ще се върнат по офисите. Със сигорност ще има промяна и доста хора, които преди не са имали тази опция ще я имат занапред, но тя 100% няма да е постоянна, по скоро 1-2-3 пъти в седмицата ще може да си стоиш в дома.
Тези които и преди са я имали тази опция за 100% home office и за напред ще я имат, но това са сравнително малък брой хора.
От моята фирма, въпреки че всички сме по домовете, нито един не се е върнал в родното си място (или поне колегите от моя екип). Колега който е от Варна знам, че лятото се прибра за 2 месеца с жената си, която също е 100% от вкъщи, но после пак се върнаха в София. Няма да изпадам в детайли, но някой хора имат изкривени представи - щял да се върне в родния си край.
-ако имаш дете - нова градина или училище, нови приятелчета за детето
-това, че ти можеш, не значи че женати/приятелкати има тази опция
-ако си в някой по-голям град където има градини/училища/магазини/клиники и т.н. ОК, но ако си от някое село
-стабилна интернет връзка и нормална скорост - само мога да кажа за моята работа, че генерираме стабилен трафик и това да работя от някое село, няма как да стане.
-културен и социален живот - истината е, че почти всичко се случва основно в София.

Със сигорност има и още, но не ми се пише на дълго и на широко. Не го казвам, защото отдавам апартамент, просто това е реалността.

Брокерите са за хора, които идват за първи път и вообще не познават града или за хора без свободно време и нямащи желание да се занимават с огледи, телефони и т.н.

Много хора сега гледат да се преместят или на по-хубаво жилище за горе долу същите пари или на по-евтино, но това че сега са такива цените, не им гарантира, че след половин-1 година няма да им дигнат рязко наема. Аз лично ако имама добро жилище и добър наемодател, не бих рискувал да се местя, както казах не знаеш дали няма след някакво време да ти дигнат наема и на какъв хазяин ще попаднеш.

Общи условия

Активация на акаунт