Сладко от сини сливи

  • 8 833
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 550
Наскоро в една от групите във фейсбук беше публикуван клип, който за съжаление не съм запаметила.
Някакъв мъж седи край масата на двора и с доста сприхав тон (явно клипът си е имал предистория) показва интересна технология на нещо като сладко от сливи. Цепят се сливите, вади се костилката, на нейно място се поставя орехова ядка. След това сливите се нареждат плътно в буркан и се заливат с горещ захарен сироп. Бурканът се затваря и тук вече не помня дали така си стои, дали трябва да се обръща периодично... Сигурна съм, че не се вари. След време сливите се набръчквали и ставали на сладко.
Някой попадал ли е на този клип? Даже не помня и в коя група беше... Sad

# 16
  • Bарна, морето, сините вълни
  • Мнения: 6 021
Аз попаднах на много сочни и сладки сливи и направих сладкото без захар.

2кг. сини сливи
150мл. вода

Сливите се измиват, почистват от костилките и се нарязват на ситно в голяма тава. Заливат се с вода и се слагат във фурна, предварително загрята на 200°. Първите 30 минути не се проверяват, а в следващия час и половина се разбъркват от време на време. Сладкото е готово, когато плодовете са напълно омекнали и сосчето, което са пуснали се е сгъстило. Разсипват се в буркани, затварят се и се обръщат с капачката надолу.

# 17
  • Мнения: 22 867
Деспи, едната ми баба правеше такива сладка и компоти без никаква захар. Дори не знам имала ли е здравословна причина или просто така са правили. Плодовете си бяха техни, имаха доста ниви, лозя, градини. И ми беше интересно като ми даваше компот, който не беше сладък като на майка, но беше много приятен, имаше си някаква сладина все пак.

# 18
  • Мнения: X
Деспи, това сладко без захар ще се пробва задължително.
Лабрекс, да знаеш, че твоето сладко от сливи с какао става разкошно и ако замениш какаото с черен шоколад. На всеки килограм сливи слагам по 1 шоколад. Но аз съм шокохолик, иначе предполагам,може и по-малко, според вкуса.

# 19
  • Мнения: 5 639
Темата е от миналата година, но дойде сезона на сините сливи.
Ще правя и аз сладко. Въпросът ми е защо се слага оцет? Линомонтозу се слага да не се озахари, и оцета ли е за това?

# 20
  • Мнения: X
Да, оцетът заменя лимонтузуто. А, ако използваш наистина хубав винен оцет, вкусът е по-добър.

# 21
  • Мнения: 5 639
Да, оцетът заменя лимонтузуто. А, ако използваш наистина хубав винен оцет, вкусът е по-добър.
Благодаря, значи ще се купува и хубав винен оцет!

# 22
  • Мнения: 4 808
Никога не съм слагала на сладко нито оцет, нито лимонтозу и не ми се е захаросвало.

# 23
  • Мнения: X
Те се слагат не само против захаросване, а и за да балансират накъртващо сладкия вкус. Може и без тях, разбира се. Зависи от индивидуалните предпочитания.

# 24
  • Мнения: 10 862
Сладкото от сливи го пека, разполовени сливи, поръсени със захар, кой каквото съотношение предпочита, аз оставям да престои една нощ, за да пуснат сок и пека. Има вариация с чаша бяло вино, пръчка канела и карамфил, ако обича човек.
По изключение точно сладкото от сливи не го обичам съвсем гъсто, затова не го сгъстявам съвсем.

Сините сливи са много благодатен плод.
Правя и печени сини сливи, които пека на един ред в тава без захар. Обикновено се изяждат веднага, но съм затваряла и като сладко и си издържат. Може да им се сложи канела, ванилия, каквото харесва човек.
Аз си и замразявам и си пека и през зимата.

# 25
  • Мнения: 8 933
Сладкото от сини сливи ми е любимо.
Правя всяка година -  зимата залепям с него меденките.

Моята рецепта е от най-простите, но става страхотно.
Ползвам фикс на д-р Йоткер за сладко /от оранжевия, който е 1кг. плодове и 0,5кг. захар/
Никога не слагам лимонтозу или друга киселина.
С фикса сладкото става за броени минути. Има хубав вкус и бързо се сгъстява, защото фиксът всъщност съдържа пектин.
Задължително слагам индрише и карамфил.

Много е вкусно и печеното сладко от сини сливи, но нямам време да се занимавам с толкова сложни дейности.

# 26
  • Мнения: 10 862
Утро, и аз все си мислех, че е сложно печенето на сладко, но се оказа лесно. Само трябва да внимава човек да не е препълнена тавата, че тръгва да те търси Simple Smile пускаш си фурната на 180-200° без вентилатор и на 40 мин - час го наглеждаш и разбъркваш.

# 27
  • Мнения: X
+1 за печеното сладко. Рецепти не спазвам, на око - кръгла тава диаметър около 35 см, незалепваща, пълня на един ред с разполовени сливи, отгоре поръсвам със захар колкото съвсем леко да ги покрие, оставям поне 2-3 часа покрита да престои. След това на около 180 градуса във фурната, почти не добавям вода, сливите си пускат. Най-накрая - малко лимонена киселина, разтворена ввъв вода на дъното на чашата. Разбърквам, оставям 20-30 мин на изключена фурна, после насипвам в бурканчета на винт, докато горещо и обръщам с капаците надолу да изстиват. Минимум хамалогия, максимум натурален вкус. Мъжете в къщи се спукват да мажат на палачинки и пържени филии.

# 28
  • Мнения: 4 190
Нямам точна рецепта, спомени какво правеше баба ми навремето. 100 сливи, по-зелени, се обелват внимателно с тънък нож, оставят се за една нощ във варна вода, да се стегнели. На другия ден се вадят костилките с куха тръбичка с подходящ размер, ако някоя слива се разкъса, баба ми я изхвърляше. И после вареше, колко захар не знам. Ставаше божествено, вътрешността беше пълна със сладък сок и като се сдъвче, се разлива в устата.
Мармаладът се правеше по друга рецепта, сливите се слагаха цели и се вареше на огъня до частична готовност. После се претриваха през гевгир, да падне месестата част и да остане кожата и костилките. Вече само месото се слагаше на второ варене, към края с малко захар и задължително индрише за аромат. Великденски козунаци с мармалад от сливи е класика.
П.С. рецептите са от Троян

# 29
  • Мнения: 542
Ха, не подозирах за съществуването на гелфикса. Аз правя конфитюр от сливи, за предпочитане с желираща захар (плод:захар=3:1) и сгъстявам с пектин на прах (от аптеката).  Разтварям пектина (на око - около 20 г )със сок от сладкото, пасирам, за да разбия бучките и прибавям към конфитюра към края на варенето.

Общи условия

Активация на акаунт