Машина за хляб - 66 тема

  • 38 905
  • 739
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 009
Аз пък не слагам нито захар нито сол в хляба, всичко е въпрос на вкус. А с хляба всичко е точно 😄

# 76
  • Мнения: 31 254
Аз пък ползвам готови пърнозърнести смеси от Лидл и слагам само вода малко зехтин и 500 гр. брашно. Вадя след 3.20 минути и е страхотен.

# 77
  • Варна
  • Мнения: 3 955
с  готови пърнозърнести смеси  не е кефско , губи се творчеството а и е твърде скъпо , той хляба ти става златен Simple SmileSimple SmileSimple Smile
Много се бъркат обемните с тегловните части , много е лесно да се мине на ползване само на обеми защото се отърваваш от всякакви кантари , мерене , разтегляни и то до грамове.Всичко става много по лесно с една чаена чаша и една чаена лъжичка.Достатъчно е да знаем , че 1 кг. брашно е около 6 големички чаени чаши , 1 ч.л. е около 5-6 гр. суха мая и около 8 гр.сол и захар  Simple Smile Simple Smile Simple Smile https://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D1%80%D0%BA%D0%B8
Попатна ми хлебопекарна ЕЛИТЕ без никакви номера и модели , мъничка може би за около 450 -  600 гр. брашно. Някой има ли опит с такава ?

Последна редакция: нд, 04 окт 2020, 11:07 от peterky2002

# 78
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 280
с  готови пърнозърнести смеси  не е кефско , губи се творчеството а и е твърде скъпо , той хляба ти става златен Simple SmileSimple SmileSimple Smile
Много се бъркат обемните с тегловните части , много е лесно да се мине на ползване само на обеми защото се отърваваш от всякакви кантари , мерене , разтегляни и то до грамове.Всичко става много по лесно с една чаена чаша и една чаена лъжичка.Достатъчно е да знаем , че 1 кг. брашно е около 6 големички чаени чаши , 1 ч.л. е около 5-6 гр. суха мая и около 8 гр.сол и захар  Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Скрит текст:
https://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D1%80%D0%BA%D0%B8
Попатна ми хлебопекарна ЕЛИТЕ без никакви номера и модели , мъничка може би за около 600 - 800 гр. брашно. Някой има ли опит с такава ?
и тогава е индивидуално. има разлика м/у твоите чаши и лъжици с моите.
най-добре ще е всеки да си измери сам грамажа на лъжичките и чашите които ще ги използва като мерителни.Smiley

# 79
  • Варна
  • Мнения: 3 955
и тогава е индивидуално. има разлика м/у твоите чаши и лъжици с моите.
най-добре ще е всеки да си измери сам грамажа на лъжичките и чашите които ще ги използва като мерителни.Smiley


Точно така , у нас имам ч.чаши и 200 мл.л.  и 300 мл.л. както и ч.л. и 3 и 5 и 9 гр сол примерно .Важното е да спазваш пропорциите , т.е. 3 кви да е чаши кво да е брашно и 1 чаша от същата с течност ква да е ( вода , цвик , мляко , саламура от сирене или комбинация от тях Simple Smile  )

# 80
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 280
и тогава е индивидуално. има разлика м/у твоите чаши и лъжици с моите.
най-добре ще е всеки да си измери сам грамажа на лъжичките и чашите които ще ги използва като мерителни.Smiley


Точно така , у нас имам ч.чаши и 200 мл.л.  и 300 мл.л. както и ч.л. и 3 и 5 и 9 гр сол примерно .Важното е да спазваш пропорциите , т.е. 3 кви да е чаши кво да е брашно и 1 чаша от същата с течност ква да е ( вода , цвик , мляко , саламура от сирене или комбинация от тях Simple Smile  )
да си ги спазваш твоите пропорции е истината.
но да се публикуват  води до объркване за другите. това е мое мнение все пак.

# 81
  • Мнения: 12 998
Леко да не са 5-6 грама мая в чаена лъжичка... На Йоткер пакетчетата от 7 грама точно в 3 чаени лъжички ми се побираше едно. Мерителна, 5мл, не от кухнята чаена дето не се знае колко е.

# 82
  • Мнения: 5 630
Леко да не са 5-6 грама мая в чаена лъжичка... На Йоткер пакетчетата от 7 грама точно в 3 чаени лъжички ми се побираше едно. Мерителна, 5мл, не от кухнята чаена дето не се знае колко е.
Милилтри и грамове са различни неща обаче. Както и различните вещества имат различно тегло, измерени с една и съща лъжица.

# 83
  • Мнения: 12 998
Много добре знам че са различни, хеле пък за сухи продукти... малко по-нагоре писаха "1 ч.л. е около 5-6 гр. суха мая" което просто няма как да е вярно и ще подведе някого. А пък брашно да се мери с чаши два пъти един и същ грамаж няма да се измери, то е толкова лесно да се притисне като се изравнява и да стане малко повече, да не говорим каква разлика има между чаша пресято и непресято брашно и между различните типове брашна.
Няма лошо че някой си е намерил работеща за него си система, обаче друг дето сега се учи само би се объркал от тия съвети. То и без това точното мерене е нужно по-скоро в началото, като човек не е сигурен какво прави и кара точно по рецепта. После вече по-често се импровизира и се работи на око.

# 84
  • София
  • Мнения: 10 324
В пъти по-лесно е с кантарче, абсолютно всичко меря с него и винаги се получава от хляб до боя за коса Simple Smile

# 85
  • Мнения: 5 630
Преди, със Силвъркреста често сипвах на око течността и брашното и повечето пъти дори не се налагаше корекция. Сега, с новата машина меря с везна и пак понякога се налага да добавя нещо. Напоследък все по-рядко, но се случва. Идеята ми е, че е хубаво да се следи тестото как се оформя и да се коригира при нужда, защото дори пълнозърнесто брашно от една и съща мелница понякога иска повече течност, за да стане хубава топката.

# 86
  • Варна
  • Мнения: 3 955
Разбира се че най - важен е опита.Последните няколкостотин хляба и различни подобни тестени изделия съм ги правил без везни и с много вариации .Може би единствено важното което спазвам е съотношението брашно /течност = 3/1 в обемни части Simple Smile

# 87
  • София
  • Мнения: 10 324
Разбира се че най - важен е опита.Последните няколкостотин хляба и различни подобни тестени изделия съм ги правил без везни и с много вариации .Може би единствено важното което спазвам е съотношението брашно /течност = 3/1 в обемни части Simple Smile

Правя хляб от 15г., опит не ми липсва, но използвайки кантар и едно и също брашно, съм сигурна, че резултата без да наблюдавам машината ще е постоянен.

Много рядко гледам, как се формира топката, само когато правя нещо ново с различно брашно и т.н. за мен машината с това е удобна, слагаш и след 2-3-4 часа имаш божествено ухаеща кухня.

# 88
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Преди време беше писано в по-предните теми. Още Ердинч даваше съвети за хляба. На 100 гр. брашно 60 мл течност и аз ги спазвам и винаги ми се получава хляба. Мая според зависи каква имам. Четвърт прясна или 1 и 1/2 к.л. суха за 500 гр. брашно, 300 мл вода, 1-2 с.л. олио 1 с.л. захар, 1 ч.л. сол и понякога 1 с.л. ракия за да не се рони. За тази ракия много се изписа. Понякога течността ми е прясно мляко или айран. Яйце + течност, олиото съм заменяла с масло. Слагала съм доматено пюре и вода до милилитрите. На сигнала маслини зелени най-вече или черни. Семена или сирене и чубрица. Основното е важно пропорциите за брашно и течност и мая достатъчно за брашното, не повече. Разбира се следя и тестото, като разбърква хлебопекарната, трябва да е на хубава еластична топка, ако трябва добавям брашно или течност, зависи много от влажността на брашното.

# 89
  • Мнения: 6 758
Машината я следях първите два-три пъти. Записах си какво да коригирам (беше минимално). Сега мятам продуктите , изтеглени с електронна везна, измерени с чашата и лъжицата към хлебопекарната , включвам отложен старт и сутринта кухнята ухае на хляб, а самият той изглежда чудесно. Машината е за това да ме улеснява. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт