Машина за хляб - 66 тема

  • 38 886
  • 739
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 12 938
Тогава със сигурност не сме се разбрали, то това е казан, не казанче Grinning Останах с впечатлението че става дума за малка машина, предимно са такива с вертикално казанче и една бъркалка. Извинявам се ако съм засегнала някого до степен да има нужда от чак толкова удивителни...

# 676
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 248
наистина става само с много малко козуначе ако е изцяло в малката машина.
 

ама МУЛИНЕКСа ми хич не е малък въпреки че е с вертикално казанче и 1 бъркалка.Обема му е 3 000 мл. и го дават до 1 800 гр. брашно !!!
дай модела на този Мулинекс-чудо.

# 677
  • София
  • Мнения: 2 922
наистина става само с много малко козуначе ако е изцяло в малката машина.
 

ама МУЛИНЕКСа ми хич не е малък въпреки че е с вертикално казанче и 1 бъркалка.Обема му е 3 000 мл. и го дават до 1 800 гр. брашно !!!
дай модела на този Мулинекс-чудо.

И аз искам да го видя. Това трябва да е професионална тестомесачка JoyJoyJoy

# 678
  • Добрич
  • Мнения: 5 458
...
ама МУЛИНЕКСа ми хич не е малък въпреки че е с вертикално казанче и 1 бъркалка.Обема му е 3 000 мл. и го дават до 1 800 гр. брашно !!!

И на мен ми стана интересно. Дълги години ползвах Мулинекс 5000, която е за 1500 г. и си мислех, че е най-големият вариант на марката. Беше купена 2009 г.

1800 г. хляб или брашно?

Машината, която ползвам сега е с обем на казанчето над 4 л.,  но е за 1600 г. хляб и естествено ( за този размер) с две бъркалки. Максималното количество брашно, което мога да сложа в нея за опичане на хкяб е 900 г.
Така, че не разбирам как два пъти повече брашно ще се сложи в тесто и ще се опече в по-малко казанче, от моето...

Последна редакция: чт, 06 май 2021, 14:27 от Вела

# 679
  • Мнения: 28
Здравейте, мнения за тази машина — https://m.emag.bg/hlebopekarna-heinner-pastrychef-550-550w-kapac … ?ref=fav_pd-title ? Изглежда добре, дали ще може да се прави кекс в нея...? И въобще някакви подводни камъни дали има? Досега не съм имал вземане-даване с хлебопекарна и съм абсолютно невеж... Simple Smile

# 680
  • София
  • Мнения: 2 922
Здравейте, мнения за тази машина — https://m.emag.bg/hlebopekarna-heinner-pastrychef-550-550w-kapac … ?ref=fav_pd-title ? Изглежда добре, дали ще може да се прави кекс в нея...? И въобще някакви подводни камъни дали има? Досега не съм имал вземане-даване с хлебопекарна и съм абсолютно невеж... Simple Smile

Нормална, обикновена, малка хлебопекарна. Подводните камъни обикновено си ги залага самият собственик Sunglasses. Един от тях е точно това ползване на машинката не по предназначение - торти, пасти, сладолед и други подобни с полутечни теста и много захар. Това е краткият път към ускореното съсипване на казанчето и преждевременната му смяна с ново. Аз бих погледнал някоя друга по-известна марка с леснооткриваем сервиз и също така леснооткриваеми консумативи, защото казанчето и бъркалките са консумативи, чието износване не се поема от гаранцията. Разгледайте например машинките на Горение.

   П.П. Кекс в машината е лоша идея, независимо от рецептите в книжката.

# 681
  • Мнения: X
Точно преди празниците ме изостави вярната машинка от Лидл- първата партида за България( от ноември 2010г, що зор е видяла, само тя си знае) и предвид, че козунаци трябваше да се месят, а не беше предвиден бюджет, купихме Homa от промоцията на Метро( модела с двете кръгли прозорчета отгоре), за 119лв. Тия дни я тествах с какво ли не- няма грешка- не е шумна, покритието на казанчето е хубаво, нищо не остава по него, бъркалките се вадят лесно, пече равномерно...... Хубава, стабилна машина.

# 682
  • София
  • Мнения: 721
Здравейте! Продължавам борбата с моята хлвбопекарна.
И бял хляб и смесен (ръж и бяло брашно) незнайно защо хлътва отгоре.
Някой има ли идея защо?
Моля за изпитана рецепта за ръжен хляб и за бял.
Благодаря ви!

# 683
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 248
Здравейте! Продължавам борбата с моята хлвбопекарна.
И бял хляб и смесен (ръж и бяло брашно) незнайно защо хлътва отгоре.
Някой има ли идея защо?
Моля за изпитана рецепта за ръжен хляб и за бял.
Благодаря ви!
най-вероятно не си следила консистенцията на тестото.
на първа страница има таблица с възможни проблеми и причините за тях.

# 684
  • Мнения: X
Слагаш много мая, хлебопекарната е на студено или тока е слаб. При мен хлътва поради тези причини. Има доста рецепти на първия пост на темата.

# 685
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 248
тока в БГ е 220 V.
каква роля играе за недобър хляб идея си нямам.
друга е причината. Smiley

# 686
  • София
  • Мнения: 4 884
В моята хлебопекарна белият хляб излиза бухнал и пухкав, но ръженият винаги е хлътнал и набит.

Попадали ли сте на някое черно брашно, от което хлебчето става много вкусно?

# 687
  • София
  • Мнения: 2 922
...Попадали ли сте на някое черно брашно, от което хлебчето става много вкусно? ...

Преди време имаше едно румънско черно брашно, хлябът от което ми харесваше много.

# 688
  • Мнения: 5 626
Пълнозърнестото на Файн фууд, но го няма от няколко години. Уникален хляб ставаше с него.

# 689
  • Варна
  • Мнения: 3 952
И бял хляб и смесен (ръж и бяло брашно) незнайно защо хлътва отгоре.
Някой има ли идея защо?
Моля за изпитана рецепта за ръжен хляб и за бял.

Това не е борба , а трупане на опит.
Всяко зърно , всяко брашно е с различно съдържание на глутен , всяка мая е различна , за кваса да не говорим.По различен начин на всяка хлебопекарна е настроена температурата и времето за втасване. Оптималната температура за втасване на тесто е 24-28 градуса. В този температурен диапазон тестото втасва хем бързо, хем равномерно и удвоява обема си в рамките на час-два.  Не може да се каже колко точно време ще втасва, защото зависи от големината на тестото.Това е за стандартен хляб със стандартно брашно със средно съдържание на глутен.За да се получи някакво що годе нормално втасване със безглутенови бръшна като ръжени , оризови , царевични се прави съотношение поне 50/50 % с бяло брашно.

Общи условия

Активация на акаунт