Дистанционно обучение за учениците-Teмa 7

  • 28 020
  • 801
  •   1
Отговори
# 30
  • Бургас
  • Мнения: 6 883
Пак в последния момент.
А какво пише в съотвентото писмо на заместник-министъра? И само в София ли се приемат такива заявления?

# 31
  • Мнения: 21 455
Не е само за София. В петък приятелка ме насочи към подобно съобщение във ФБ страницата на училище в София-област. Още тогава се опитах да намеря да намеря писмото от МОН, но без успех. Предполагам, че може би утре ще се появи някъде. В съобщението беше уточнено, че се очаква училищата центрове да заработят след 1. октомври. Беше посочен срок за събиране и подаване на информацията 8. септември. Може би всеки трябва да провери в училището , в което се обучава детето му. Вероятно скоро законопроектът ще влезе в пленарна зала.

# 32
  • Мнения: 1 738
Това дали ще се отнася за всеки желаещ или само за деца/родители със здравословни показания?

Последна редакция: нд, 06 сеп 2020, 10:17 от *PipiLota*

# 33
  • Мнения: 21 455
Бях пуснала назад извадка от последното внесено предложение.
Предлага се при обявена извънредна епидемична обстановка, когато присъственията образователен процес в училището не е преустановен, при наличие на необходимите технически и технологични средства, обучението в дневна, индивидуална или комбинирана форма от разстояние в електронна среда да може да се извършва за отделен ученик за повече от 30 дни до края на извънредната епидемична обстановка:
1. ако поради здравословни причини, удостоверени с медицински документ, присъствието на ученика поставя в риск живота или здравето му;
2. ако поради здравословни причини, удостоверени с медицински документ, присъствието на ученика в училище поставя в риск живота или здравето на лица, с които той живее на един адрес;
3. по избор на ученика и след разрешение на началника на регионалното управление на образованието. ( Забележка, съгласно чл 12, ал. 2 от ЗПУО изборът за малолетните се извършва вместо тях и от тяхно име от техните родители, а за непълнолетните - от учениците със съгласието на техните родители.)

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Това дали ще се отнася за всеки желаещ или само за деца/родитули със здравословни показания?
Ако  няма здравословни проблеми, а само по желание, става след разрешение от РУО (каквото и да означава това). И аз чакам да видя какви са им условията.

# 35
  • Мнения: X
Според мен проблема в електронното обучение е "неяснотата". Аз като майка, която учи и има първокласник мисля, че е редно да се спазват всички необходими условия за да се учи присъствено.
Лично аз мога да си позволя моето дете да учи от вкъщи, както и като кандидат учител (учещ в момента това) мога да предоставя на детето си необходимите знания. Не обвинявам никого, но има родители които не могат да си го позволят, защото трябва да работят и с това дете няма кой да се занимава. Да бабите могат да ги гледат, но не знам дали могат да се справят с технологиите. Също така наскоро коментирах темата с една майка, която ми каза цитирам "ти имаш представа знаеш кое какво е, ама аз като не знам как да му го обясня на детето така, че да го разбере"
С дистанционното обучение се получава разминаване в знанията на децата. Целта е един клас (20-24деца) да получат знания от учител, в крайна сметка ако родителите можеха да си научат децата и да им дадат дипломи нямаше да има нужда от училища и учители.
Системата е длъжна да предостави на всяко дете равен шанс за обучение и развитие. И учителите са длъжни да осигурят необходимия достъп до база данни, както и начин по който разбираемо да си преподадат урока без да ангажират родителя с това. Родителя единствено може да помогне с писане на домашни или да обясни на детето това, което не е разбрало от учителя.
Също така децата стават и асоциални. Без това се коментира, че сегашното поколение е по цял ден на лаптоп/таблет/телефон, а с това електронно обучение какво се постига - абсолютно Нищо - само се допринася още повече децата да стоят на лаптопа и да слушат, ако евентуално учителя реши да си изпее урока на конферентен разговор.
Училището не е само място за писане, смятане и четене. Училището е място за социализация, сприятеляване в една по друга среда от детските площадки. Там има както знания, така и игра така и образование.
По въпроса за гледните точки мога да коментирам много, но няма смисъл колкото родители, толкова гласове, толкова различни мнения.
Извинявам се за дългия пост. Хубав ден!

# 36
  • Мнения: 7 387

...... Да бабите могат да ги гледат, но не знам дали могат да се справят с технологиите.
                 Ти какво точно си представяш под "баби"??? Yum Това не са бабите,които са в съзнанието ти с готварска престилка и черпак в ръка,дето правят само баници и пити с блага усмивка! Я си помисли колко от тях са компютърни специалисти? Няма да изреждам други професии,че ще ви отегча,но крайно време е да се сетите,че бабите се справят изключително добре със съвременните технологии и техники.При това сме 21 век,а не 15-ти! Smiling Imp

# 37
  • Мнения: X
Didia Под "баби" разбирам родители на мама или тати, които обичайно се чувстват длъжни да се грижат за своето внуче. Обаче не всички раждат на по 20-21. Така, че дете на 7 може да има баба на 70-75 Wink И още нещо тези "баби" с професиите в случая са ангажирани да си посещават работното място, защото са на  по 50-60 години и отново според системата работят, за да могат да се пенсионират. Фактически се стига до извода, че пак единия родител трябва да остане безработен, а в най-добрия случай да работи home office.

# 38
  • Мнения: 7 387
Didia Под "баби" разбирам родители на мама или тати, които обичайно се чувстват длъжни да се грижат за своето внуче. Обаче не всички раждат на по 20-21. Така, че дете на 7 може да има баба на 70-75 Wink И още нещо тези "баби" с професиите в случая са ангажирани да си посещават работното място, защото са на  по 50-60 години и отново според системата работят, за да могат да се пенсионират. Фактически се стига до извода, че пак единия родител трябва да остане безработен, а в най-добрия случай да работи home office.
               Нямам подобни наблюдения.Това,което коментираш,са  по-рядко срещаните случаи.Пък и да кажа - до сега не съм видяла "баба",която не помага на децата си,за внуците пък изобщо не говоря.Контактувам постоянно с хора,точно на възраст след 60 /т.с. баби и дядовци/ и тежко му ,на който ги няма - справят се перфектно с ДО при децата.От наблюденията ми на досегашното ДО - старите учители се справиха в пъти по-добре от младите им колеги,защото просто са научени да си вършат работата при това отлично.Говоря за наблюденията ми за 3 софийски училища и преподавателите им.До сега стар учител ,който не знае каква република сме не съм срещала,но...млад....допусна на собствения си тест не само тази грешка.Когато отидох при  директора на у-щето  теста по история на внук ми му падна ченето.Такава неграмотност в елементарните неща,как да вярвам,че се справят с ДО само защото са млади?

# 39
  • Мнения: X
Само да спомена темата е "дистанционно обучение за учениците". В темата аз коментирах своята гледна точка към нещата.
Темата "кои учители се справят по-добре - младите или възрастните" е друга тема на разговор.
Аз не съм учител, а кандидат учител (в процес на обучение).
По въпроса за "бабите" да спомена моето дете е на 7 има баби на 50 едната е медицинска сестра (работи на първа линия), другата работи в производствения сектор. И двете отделят необходимото време за внучето си, но според условията им на работа не могат да се ангажират изцяло с грижите за внучето си Wink

# 40
  • Мнения: 5 639
Според мен проблема в електронното обучение е "неяснотата". Аз като майка, която учи и има първокласник мисля, че е редно да се спазват всички необходими условия за да се учи присъствено.
Лично аз мога да си позволя моето дете да учи от вкъщи, както и като кандидат учител (учещ в момента това) мога да предоставя на детето си необходимите знания. Не обвинявам никого, но има родители които не могат да си го позволят, защото трябва да работят и с това дете няма кой да се занимава. Да бабите могат да ги гледат, но не знам дали могат да се справят с технологиите. Също така наскоро коментирах темата с една майка, която ми каза цитирам "ти имаш представа знаеш кое какво е, ама аз като не знам как да му го обясня на детето така, че да го разбере"
С дистанционното обучение се получава разминаване в знанията на децата. Целта е един клас (20-24деца) да получат знания от учител, в крайна сметка ако родителите можеха да си научат децата и да им дадат дипломи нямаше да има нужда от училища и учители.
Системата е длъжна да предостави на всяко дете равен шанс за обучение и развитие. И учителите са длъжни да осигурят необходимия достъп до база данни, както и начин по който разбираемо да си преподадат урока без да ангажират родителя с това. Родителя единствено може да помогне с писане на домашни или да обясни на детето това, което не е разбрало от учителя.
Също така децата стават и асоциални. Без това се коментира, че сегашното поколение е по цял ден на лаптоп/таблет/телефон, а с това електронно обучение какво се постига - абсолютно Нищо - само се допринася още повече децата да стоят на лаптопа и да слушат, ако евентуално учителя реши да си изпее урока на конферентен разговор.
Училището не е само място за писане, смятане и четене. Училището е място за социализация, сприятеляване в една по друга среда от детските площадки. Там има както знания, така и игра така и образование.
По въпроса за гледните точки мога да коментирам много, но няма смисъл колкото родители, толкова гласове, толкова различни мнения.
Извинявам се за дългия пост. Хубав ден!

Системата няма да предостави и няма как да предостави на всяко дете равен шанс за обучение и развитие.
И, моля, слагай по някой и друг пълен член, щом ще ставаш учител.

# 41
  • Мнения: 1 212
Миналата зима взех пречиствател  за въздух.  Считам, че пречистваше въздуха, но точно тогава се разболяхме цялото семейство. До тогава не ни се е случвало всички да сме болни, и мисля, че пречиствателят помогна за това.

Последна редакция: нд, 06 сеп 2020, 22:12 от mmm75

# 42
  • Мнения: 3 982
Т.е. на принципа на климатика е завъртял вирусите? Чета описания. Би следвало да ги унищожава, правейки филтрация. Някои имат УВ лампи, други не. С оглед на ситуацията навярно трябва да се търсят пречиствателни с УВ.

# 43
  • Мнения: 1 212
Т.е. на принципа на климатика е завъртял вирусите? Чета описания. Би следвало да ги унищожава, правейки филтрация. Някои имат УВ лампи, други не. С оглед на ситуацията навярно трябва да се търсят пречиствателни с УВ.
Да, беше и срещу вируси уж, около 400 лева струваше.

# 44
  • Мнения: 1 839
При нас е обратното, тази зима за сефте не се заразих от детето, а като е болно го взимам да спи при мен да го наблюдавам.

Общи условия

Активация на акаунт