Операция на щитовидна жлеза -18

  • 48 958
  • 795
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 5
Здравейте, включвам се отново. Направих консултация и ехография в ендокринологията на МД. Диагнозата е нодозна струма, възли на щитовидната жлеза и мнение, че харатхормона ми е висок поради нисък витамин Д. Изписаха прием на витамин Д и контрола след 3 месеца. Благодаря от сърце на всички за съдействието и насоките.

# 376
  • Мнения: 2
Здравейте! Преди месец бях диагностициран с Хашимото и един възел с размер 25мм. Ендокринологът ми каза, че трябва да се оперира. Тъй като е от ВМА ме насочи към хирург във ВМА. Видях, че там нямат хирурзи, които са специализирани в операции на щитовидна жлеза и исках да попитам някой опериран ли е там и дали може да сподели мнение? Благодаря!

# 377
  • Мнения: 354
Здравейте! Преди месец бях диагностициран с Хашимото и един възел с размер 25мм. Ендокринологът ми каза, че трябва да се оперира. Тъй като е от ВМА ме насочи към хирург във ВМА. Видях, че там нямат хирурзи, които са специализирани в операции на щитовидна жлеза и исках да попитам някой опериран ли е там и дали може да сподели мнение? Благодаря!
Потърсете и друго мнение. Ако възела е "добър" може да се следите и да не се оперирате.

# 378
  • Мнения: 2
Здравейте! Преди месец бях диагностициран с Хашимото и един възел с размер 25мм. Ендокринологът ми каза, че трябва да се оперира. Тъй като е от ВМА ме насочи към хирург във ВМА. Видях, че там нямат хирурзи, които са специализирани в операции на щитовидна жлеза и исках да попитам някой опериран ли е там и дали може да сподели мнение? Благодаря!
Потърсете и друго мнение. Ако възела е "добър" може да се следите и да не се оперирате.

Благодаря! Утре ще се консултирам и с д-р Емил Начев.

Доколкото разбрах, операция трябва да се направи, защото при възли с такива размери често биопсията дава фалшиво негативни резултати и единствения начин да се определи със сигурност дали е доброкачествено или злокачествено образование е с хистология която се прави по време на операцията. Ако възелът се окаже злокачествен се отстранява цялата жлеза още по време на същата операция.

# 379
  • Мнения: 354

Потърсете и друго мнение. Ако възела е "добър" може да се следите и да не се оперирате.
[/quote]

Благодаря! Утре ще се консултирам и с д-р Емил Начев.

Доколкото разбрах, операция трябва да се направи, защото при възли с такива размери често биопсията дава фалшиво негативни резултати и единствения начин да се определи със сигурност дали е доброкачествено или злокачествено образование е с хистология която се прави по време на операцията. Ако възелът се окаже злокачествен се отстранява цялата жлеза още по време на същата операция.
[/quote]
Един добър ендокринолог разпознава възлите и при съмнение се пуска туморен маркер и се прави сбиопсия. Възлите се следят дали растат или се видоизменят. Винаги можете да се подложите на операция, но ако не ви преччат само е следят. Аз имах три големи. Следях се три години и когато единият достигна 7см се реших на операция. Сега има част от жлезата, която функционира и поя 50 мкг. Еутирокс.

# 380
  • Мнения: 722
Здравейте!
Въпрос към тези от вас, които са с отстранена щитовидна жлеза /изцяло или частично/ - колко време продължи при вас косопадът след операцията и как успяхте да се възстановите?
Скоро ще станат три месеца от моята операция. Преди няколко дни правих изследвания и TSH вече е в оптималните стойности, но все още ме мъчи с пълна сила.
Още повече, че при мен имаше усложнения с постоперативен хипопаратиреодизъм, от който също започнах постепенно да се възстановявам, тъй като нямам отстранени паращитовидни жлези.
Преживеният стрес последните месеци по всяка вероятност също дава своето отражение.

Последна редакция: ср, 08 сеп 2021, 13:42 от Meddyy

# 381
  • Мнения: 3 124
Аз съм без жлеза, не помня нещо страшно като косопад да е имало т.е необичайно, но аз забременях 2 месеца след това и косата ми и кожата ми бяха чудесни от хормоните, отрази ми се чудесно.След раждането имах косопад, но влезе в норми след 4-5тия месец.Не съм правила нищо различно освен витамини.

Последна редакция: ср, 08 сеп 2021, 17:35 от Orion_Sagitta

# 382
  • Русе
  • Мнения: 245
При мен може би 1 мес. след операцията/отстранена жлеза/ започна страшен косопад,направо се свличаше косата, това трая около 2 седмици, но през това време нагласяхме дозата на елтирокса, тогава ТСХ ми беше много високо около 18 при норма до 3.След като ми влезе в норма около 1 сам ми спря и косопада.

# 383
  • Мнения: 3 124
Така е, зависи и от хормоните, много е индивидуално, но е поправимо, аз си правя профилактика и сега нещо не пих добре лтироксина, пиех и кафе скоро след него и ми скочи тсх до 5 и нещо и имам косопад, но съм взела мерки вече, да съм по-изпълнителна,хаха

# 384
  • Мнения: 306
Здравейте !
С предложение за биопсия от 2016г., но направено едва тази!
Имам планове за забременяване, хормоните са ми в норма- от време на време когато съм под стрес имам напрежение и “буца” в гърлото!
Утре имам час при професор Пендев, той ми прави и биопсията..
Чета ме доста отлага операциите, а аз искам да на правя такава, за да се възстановя и продължа с плановете от живота ти!
До колкото метях из нета, биопсията ми не е добра, а я смятах за формалност 🤷♀

Последна редакция: пт, 10 сеп 2021, 08:20 от mlqs

# 385
  • Мнения: 184
Здравейте, записвам се да следя Simple Smile Оперирана съм, струма нодоза при влизането ми в пубертета, 15 г. по-късно пак се появи възел, наблюдаваме го само, не расте, не пия хапчета, но се замислих наскоро та почвам да чета темите назад, бъдете здрави

# 386
  • Мнения: 14
Здравейте!
Оперирах се и аз, вече 11 дни след операцията съм. Струва ми се, че имам проблем с разреза, сякаш операцията е започнала да се разтваря. Не зная дали е възможно това. Лепена съм, не съм се къпала все още и не съм мазала с нищо. Според хирурга мазането трябва да е след 10-15 дни, а според сестрата - след 30 дни. От снощи ме притеснява дясната част на разреза, сякаш се разтваря кожата. Ще се опитам да кача снимка, ако някой разбира и види нещо да ме посъветва.

# 387
  • Мнения: 895
Не може да се отвори разреза като във филм на ужасите. Ако не ме лъже паметта, със спирт ми бяха казали да дезинфектирам. Не ми се вижда нещо страшно, но където няма още коричка, за да не стане инфекция - отидете или се обадете на хирурга да ви консултира и да каже да дезинфектирате ли.

# 388
  • Мнения: 14
Не може да се отвори разреза като във филм на ужасите. Ако не ме лъже паметта, със спирт ми бяха казали да дезинфектирам. Не ми се вижда нещо страшно, но където няма още коричка, за да не стане инфекция - отидете или се обадете на хирурга да ви консултира и да каже да дезинфектирате ли.
Благодаря! Нещо се стреснах предишните дни не изглеждаше така сякаш.
На изписването ми казаха да правя превръзки само с риванол през ден за седмица и след това къпане. Мазане с Контратубекс, хирургът каза след 10-15 дни, сестрата - след 30. Минаха вече 9 дни, а аз не смея да се изкъпя. Довечера може да се престраша.

# 389
  • Мнения: 895
С мазило тип контратубикс и подобни трябва след като е паднала коричката и е чисто мястото (няма раничка).

Общи условия

Активация на акаунт