Буйно и трудно дете

  • 8 792
  • 112
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 360
Съжалявам, че се намесвам в темата на Мира, но така и така се обсъжда и набляга на телевизията.
На каква възраст според вас е нормално детето и телевизорът да се "запознаят"?

# 91
  • София
  • Мнения: 62 595
Като родител - моите са запознати с телевизора от раждането си, но той беше нависоко, та не може да се каже, че им е бил пред очите постоянно да гледат. Но беше доста време включен.

# 92
  • Мнения: 540
Съжалявам, че се намесвам в темата на Мира, но така и така се обсъжда и набляга на телевизията.
На каква възраст според вас е нормално детето и телевизорът да се "запознаят"?
Проблема не в това на  каква възраст ще е детето при запознанството с телевизора !!!!Проблема е там дали той  е ежедневие както и телефона.Дали детето играе с играчки ,рисува ,разглежда книжки?все такива неща които също са образователни😊

# 93
  • Варна
  • Мнения: 36 569
Въпросът е в количеството, предполагам. Но вероятно и в самото дете, донякъде. Моята се запозна от малка с бейби тв, започна да казва думички на английски и да брои, но в никакъв случай не се стигна до това яко зарибяване, както при някои описани случаи. Не съм я ограничавала, на нея просто не й беше интересно за дълго. Вече е на 8 години и все още е така. Има таблет, компютър, телевизор, но гледа/занимава се известно време и й писва. Винаги предпочита да излезе да играе с други деца навън или да се занимава с играчките си, с тях може да откара часове, станала е много изобретателна да си играе сама. Докато племенникът ми, на 10 години, буквално е зомби по отношение на всякакви устройства.

# 94
  • София
  • Мнения: 62 595
Честно, ако можех, щях да махна от телевизионните програми всякакви от групичката на бейбитивита и подобни. За мен няма нищо развиващо в тези филмчета, а дори обратното - обида са са интелигентността на децата. С риск хора да се засегнат го пиша. Ако децата ще гледат телевизия, то поне да са български детски предавания. Да, трудно се откриват вече, защото са архивни, но БНТ навремето правеше доста добри. Да, не са за бебета, но по-добре от глупостите по бейби-каналите. Признавам, много се радвам, че навремето нямаше такива неща, а най-многото, което са гледали са Том и Джери и Ну погоди за малка възраст и отчасти Улица Сезам (поне там има живи хора и кукли). На практика отраснаха с образователните канали, с детските предавания на БНТ, филми и каквото ние сме гледали (дори спорт). Без сапунки и подобни женски сериали. В случая колкото съм пристрастна като родител, толкова го казвам за бебешките канали и професионално. И не, няма да научат английски от каналите, но е вероятно да влошат българския като косвен резултат. Не критикувам никого, всеки си прави сметката какво да пуска на бебето си.

# 95
  • Германия
  • Мнения: 3 417
Съжалявам, че се намесвам в темата на Мира, но така и така се обсъжда и набляга на телевизията.
На каква възраст според вас е нормално детето и телевизорът да се "запознаят"?

Препоръките поне тук в Германия са никакво екранно време до 3г, след това по 30 минути на ден до към 6 годишна възраст.

Това на мен не ми се получава, но все пак се опитвам да ограничавам времето пред телевизора до колкото мога.

# 96
  • Мнения: 1 076
Съжалявам, че се намесвам в темата на Мира, но така и така се обсъжда и набляга на телевизията.
На каква възраст според вас е нормално детето и телевизорът да се "запознаят"?

Препоръките поне тук в Германия са никакво екранно време до 3г, след това по 30 минути на ден до към 6 годишна възраст.

Това на мен не ми се получава, но все пак се опитвам да ограничавам времето пред телевизора до колкото мога.

Това следваме у дома, общо взето. На 2,5г се запозна с телевизора. До преди това не мисля, че го беше виждала включен. Позволеното й време на ден е 25-30мин. Понякога, на 2-3 седмици веднъж през уикендите, си правим “кино-парти”. Тогава има домашни пуканки или пица, ядем пред телевизора и гледаме цял филм на Дисни от 1,5часа.

# 97
  • Мнения: 5 360
Andariel, и аз това се бях замислила, че не е важно само количеството, но и качеството. Simple Smile
За щастие, технологиите много помагат в случая.
На телевизора можеш да пуснеш предварително свалени филмчета и поне малко от малко да контролираш "програмата".

# 98
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
На каква възраст според вас е нормално детето и телевизорът да се "запознаят"?
Вкъщи телевизора се използваше предимно за фонов шум - музикален канал или някои от старите комедийни сериали. Това не се промени особено с появата на поколението. Пускат се определени неща по-често, а други са с бан, което мисля е нормално. При нас (изненадващо за една специалистка) телевизора се оказа много добро средство за учене при "специалното" ни. Но това е индивидуален случай, не се наемам да давам мнение "по принцип" в тази насока.

# 99
  • Мнения: 5 360
Моят син е много малък, на 3.5 месеца и се чудех дали мога да пускам релаксираща музика от YouTube на телевизора.
Там няма движещи се образи, а само една постоянна картина. Той обаче така се фиксира в нея, че пробвах веднъж и спрях.

# 100
  • Мнения: 11 873
Синът ми се "запозна" с телевизора на петмесечна възраст. Докато плачеше и се чудех как да го утеша (нямаше видима причина - храна, вода, дрехи, сън) се сетих, че съм чела за въздействието на класическата музика при бебета и малки деца. Пуснах телевизора на канал за класическа музика. В момента, в който "чу" музиката спря да плаче и се обърна към телевизора. Гледа 2-3 минути екрана с интерес. После се успокои и след време заспа. Пристрасти се към класическия канал, но го ползваше за фон като само от време на време се заглеждаше в диригента или певците, ако е опера. Бейби тв и останалите детски ги откри почти на две годишна възраст. Тогава свикна да гледа на обед преди да заспи. Въпреки, че настояваше телевизорът да е непрекъснато пуснат никога не е стоял продължително време да гледа, по-скоро му е било като фон на игрите. В продължение на две години го гледа баба му, а тя не можеше да го извежда, така, че дълго време прекарваше затворен у дома и сред възрастни и явно телевизорът му е бил вид компенсация.

Последна редакция: сб, 26 сеп 2020, 18:30 от Mama Ru

# 101
  • Мнения: 503
Честно, ако можех, щях да махна от телевизионните програми всякакви от групичката на бейбитивита и подобни. За мен няма нищо развиващо в тези филмчета, а дори обратното - обида са са интелигентността на децата. С риск хора да се засегнат го пиша. Ако децата ще гледат телевизия, то поне да са български детски предавания. Да, трудно се откриват вече, защото са архивни, но БНТ навремето правеше доста добри. Да, не са за бебета, но по-добре от глупостите по бейби-каналите. Признавам, много се радвам, че навремето нямаше такива неща, а най-многото, което са гледали са Том и Джери и Ну погоди за малка възраст и отчасти Улица Сезам (поне там има живи хора и кукли). На практика отраснаха с образователните канали, с детските предавания на БНТ, филми и каквото ние сме гледали (дори спорт). Без сапунки и подобни женски сериали. В случая колкото съм пристрастна като родител, толкова го казвам за бебешките канали и професионално. И не, няма да научат английски от каналите, но е вероятно да влошат българския като косвен резултат. Не критикувам никого, всеки си прави сметката какво да пуска на бебето си.

В Ну погоди пък има толкова насилие, че не бих го пуснала на детето си. Предпочитам Пепа. И е образователно. Моето дете пък е усвоило над половината си речников запас на английски от филмчета, останалото от мен. Друг е въпросът, че то е и с доста добър български /на 4+ е/. И че на английски си говорим по няколко часа на ден. Съвсем отделен въпрос е, че след още няколко години ученето на езици ще е напълно излишно покрай развитието на технологиите, но пък им развива мозъка.

# 102
  • София
  • Мнения: 62 595
Хайде сега, само образователни филмчета ли търсим? Не мога да повярвам, че аз го пиша (хората, които ме познават знаят възгледите ми), но чак толкова пазене от насилие и залитане в образователното вече идва вповече. А за езиците не искам да коментирам.

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
На почти година е и за ужас на част от роднините не гледа телевизия. Самата аз не гледам и не ми е зор. Като стане детето по-голямо, ще гледа, но аз съм на принципа човек да гледа нещо конкретно и след това телевизора/компютъра/каквото там се спира, а не бръмчи по цял ден за фон.

# 104
  • Мнения: 503
Хайде сега, само образователни филмчета ли търсим? Не мога да повярвам, че аз го пиша (хората, които ме познават знаят възгледите ми), но чак толкова пазене от насилие и залитане в образователното вече идва вповече. А за езиците не искам да коментирам.

А, не, гледа и доста глупости /по мое мнение/, които сам си избира в youtube. Но аз специално Ну погоди не бих му пуснала /баща му му е пускал/. Не виждам причина да пускам филм, в който половината си е насилие, като има още 800,000 детски. Който си го харесва - да си го гледа. За езиците не разбрах какво няма да се коментира, детето ми знае толкова добре български, колкото и английски, тоест прави някои граматически грешки и на двата езика в стил аз бешех. Но пък има богат речников запас и използва и по-сложни конструкции. То е ясно, че човек си преценява по собственото дете на един език ли да го учи или на четири. Моето пък не може да рисува и то много прости неща. Ясно е, че няма да го запиша в тематична работилница/кръжок.

Общи условия

Активация на акаунт