Какъв процент от доходите си спестявате с цел пасивни доходи?

  • 26 807
  • 740
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 40 752
Ми то какво повече да се каже по темата, което не е казано?

# 706
  • София
  • Мнения: 4 668
Ами обяснете кое е правилният път на темата, какво е правилно да се пише, какво да не се пише, кой да пише, кой да не пише.
Ще слушаме.
Няма никаква разлика между лични финанси и бизнес управление.

# 707
  • Мнения: 40 752
Няма никаква разлика между лични финанси и бизнес управление.

+1

Тоест разлики има, но принципите са все същите.

# 708
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 727
Няма никаква разлика между лични финанси и бизнес управление.

Това въобще не е вярно.
Разлика между лични и фирмени финанси  има и то огромна. Ако разгледаме разходите при двата вида финанси, ще видиш, че не могат да се сравнят.

# 709
  • София
  • Мнения: 4 668
Управляване на пари, така че да не се губят, а да се увеличават.
Какви лични разходи!?

Личните разходи винаги се вадят. Те са безусловни.

Финанси беше употребено в смисъл финансови активи и управление, а не финанси с разходи за хляб и салам.
Нали говорехме за лекции, учебници? Къде има учебници за лични разходи, сапун, тоалетна хартия?

# 710
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 727
Бърз сърч в Гугъл и ще ги намериш.

# 711
  • Мнения: 201
За мен темата лично е за мотивация да видя дали има и други хора, които ценят времето си повече от парите си и не искат цял живот да работят за пари, а парите им да работят за тях.
Но малко хора, които пишат в темата, гледат на пасивния доход като на възможност да живееш без да имаш нужда да работиш. Повечето коментират сякаш говорят за малки пасивни доходи, които са в допълнение към другите им основни не-пасивни доходи. Явно в България се гледа с подозрение на инвестициите, но след краховете от 90те и КТБ, може би е разбираемо защо никой не вярва, че може да има сигурност в икономиката.

# 712
  • София
  • Мнения: 4 192
Точно обратното.
Масово продължават да се държат пари на влогове в банка, дори на отрицателна лихва, просто такава е народопсихолигията.

# 713
  • Мнения: 18 477
Не всеки си мрази работата. Така че размерът на доходите от наеми, ренти, дивиденти и т.н. рядко е определящ дали човек да работи или не.

И с малък доход от наем може да се спре работа - ще се икономисва от всичко възможно, ще досажда на околните как трябва да живеят като него и ще се побере в сумата. Обаче заслужава ли си такъв живот?

# 714
  • София
  • Мнения: 16 005
Понякога е скучно да не работиш.
Имам такива познати и си продължават  на същата работа.
Доволни са от колеги и това, което вършат. Някакси не си представят да се събудят, да напазаруват и да дремят цял ден.
Аз напуснах по собствен избор преди 1 г. За сега не ми е скучно в къщи. Но всеки ден излизам на разходки, имам и доста за четене и следене покрай търговията.

# 715
  • Мнения: 201
Не всеки си мрази работата. Така че размерът на доходите от наеми, ренти, дивиденти и т.н. рядко е определящ дали човек да работи или не.

И с малък доход от наем може да се спре работа - ще се икономисва от всичко възможно, ще досажда на околните как трябва да живеят като него и ще се побере в сумата. Обаче заслужава ли си такъв живот?

Не говоря за това дали си мразиш или работата или не, а затова че не зависиш от нея, за да можеш да живееш. Ако ти харесва работиш, ако не ти харесва, не работиш. Има голяма разлика.

И никога не съм писала, че трябва да живееш бедно, за да живееш от пасивни доходи. Ние получаваме три средни заплати от пасивни доходи. Колко семейства в България живеят с по-малко от това и не в мизерия? Но явно за някой, ако нямаш поне 10,000лв на месец, живееш в мизерия.

# 716
  • София
  • Мнения: 4 668
Аз съм така. Може би съм писал в по-предните страници.
Последните 20г съм се стремил към това. Съответно имотите и дългосрочното отдаване за мен са един добър вариант на пасивни доходи. Не при всеки е възможно, обаче.
Добре е по-скоростно да се натрупа един начален капитал. Аз живях 11г в Канада. Подготвях се други 2. Също и други 2-3 се адаптирах обратно.
Има го и основният момент, че през 2000та какво ти се вижда достатъчно като пасивен доход е едно, (1000лв си го представяш като предостатъчно), сега е друго. Представяш си вече 3-5к. А започваш и да осъзнаваш, че след още 10-20г, може да си представяш и 10к. Не знаеш здравните услуги как ще са и тн.
Сега са по-скъпи отпреди, но по-качествени и многообразни. Също и останалите предложения от бита на консуматора. Сега има вече смартфони, таблети, преди 20г нямаше. Не че са много пари, просто са пример за неща, които се появяват и които не можеш да предвидиш. След 20 г може да са на мода домашните роботи. И да струват едни 50к. Имаш кола, имаш робот.

Другият основен проблем е, че като си стигнеш таргета, отлагаш и работиш за още и още.
Тоя феномен е абсолютно същият при някои емигранти тип гурбетчии в чужбина. Печелят и все отлагат още и още връщането. Познавам поне няколко такива.

Има и други непредвидени случки, като този вирус. Малко или много повлиява на финансите. Дори и с малко да е, започваш да търсиш някаква сигурност.

# 717
  • София
  • Мнения: 597
Аз съм инвестирал половината си спестявания в различни финансови инструменти:
6000 във взаимен фонд на Шродерс.(в момента стойността му е 6670 т.е-670 лева печалба за 11 месеца)
2200 във физическо злато ,което в момента е на минус 189 лева
4300 във Българската фондова борса в 4 компании(в момента съм на 150 лева печалба
600 лева във SiP500,индекс,който включва 500-те най-печеливши американски компании,там съм горе долу на нула за сега.
Опита ми е 11 месеца.Златото е купено дългосрочно,взаимният фонд също,за да мога да се възползвам от сложната лихва.
Разсъжденията са ми следните-тоталната печалба ми е 4 процента засега.Ако правя 4 процента върху 13000 лева,мога да правя 4 процента и на 130000,което е 5200 на година.
Недостатъкът на всичко това е липсата на контрол върху моите инвестиции.
Използвам тези финансови инструменти ,за да пазя парите си.
Не мисля да търся пасивни доходи и да не работя,защото обичам работата си,но това умение ще ми е полезно един ден,защото се надявам като стана на над 50 години,да имам втори източник на доходи.
Финално относно имотите-Ако нямам поне 60 процента от парите в брой,не бих взел имот за доходност.Защо?Ако си дам всичките пари и изтегля кредит-оставам без кеш и си затварям много врати.А все пак смисъла на парите е да ти носят свобода-свобода да пазарувам храна,без да ме интересува,че малините сега са 7лева във фантастико или касиса е 8 лева за една кутийка.Свобода ,да мога да отида в най-добрия плувен център,без да ми пука  от 320-те лева на месец,които плащам.Ако дам сега 15 000 евро за един гараж,за да имам 150 лева пасивен доход,си губя тази свобода.

# 718
  • Мнения: 18 477
Скрит текст:
Не всеки си мрази работата. Така че размерът на доходите от наеми, ренти, дивиденти и т.н. рядко е определящ дали човек да работи или не.

И с малък доход от наем може да се спре работа - ще се икономисва от всичко възможно, ще досажда на околните как трябва да живеят като него и ще се побере в сумата. Обаче заслужава ли си такъв живот?

Не говоря за това дали си мразиш или работата или не, а затова че не зависиш от нея, за да можеш да живееш. Ако ти харесва работиш, ако не ти харесва, не работиш. Има голяма разлика.

И никога не съм писала, че трябва да живееш бедно, за да живееш от пасивни доходи. Ние получаваме три средни заплати от пасивни доходи. Колко семейства в България живеят с по-малко от това и не в мизерия? Но явно за някой, ако нямаш поне 10,000лв на месец, живееш в мизерия.

А аз ти обяснявам, че животът без да се работи не е някакъв свръх невъзможен и далечен лукс. Стига да се даде един наследствен апартамент под наем и човек да се задоволи с това. Пълно е с такива семейства.
Пълно е и с хора, които не си мразят работата и колегите, и нямат причина да спират работа, дори когато хлябът и маслото им са платени още преди първо число. И това, че има други, които живеят с малко, не им е кой знае каква мотивация за личния живот.

пс:

Разсъжденията са ми следните-тоталната печалба ми е 4 процента засега.Ако правя 4 процента върху 13000 лева,мога да правя 4 процента и на 130000,което е 5200 на година.

Малко пари се инвестират далеч по-смело, отколкото много пари. 10 000 по един начин, 100 000 по друг, 1 000 000 по трети, защото не ти е съвсем все едно дали няма да ги изгубиш.

Последна редакция: сб, 16 яну 2021, 10:53 от EmmaT

# 719
  • София
  • Мнения: 4 668
Пропускаш инфлацията.
Хубаво 4%, но това е 4% върху номинална сума. С времето тя се обезценя. Виж какво става с цените на имотите. Скачат с повече от 4%.
Друго слабо място е, че трябва да има и фонд резерв и загуби. Няма как ако средното ти е 4%, все да правиш 4%. Може и -4 да е. А може и по-зле.

Общи условия

Активация на акаунт