Сексуално образование в начален етап! Що за дивотия!?

  • 8 446
  • 312
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 62 595
Мерикити, то пак ще е регулирано, просто ще е по проект.

# 241
  • София
  • Мнения: 17 591
Мерикити, то пак ще е регулирано, просто ще е по проект.


Аз не говоря за "регулирано". Говоря за "квалифициран (да преподава в начални и средни училища), правоспособен преподавател. Примерно аз не съм такъв.

# 242
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, едва ли ще изпратят някого от улицата. По-вероятно е да е психолог или нещо около тази специалност, който е минал някакво обучение за конкретния проект. Може и училището да реши да си наеме човек само по проект за това обучение. Дори по-добре би било да е психолог, отколкото учител, но как и защо вече само МОн могат да кажат.

# 243
  • Мнения: 2 020
Преди много години работех в чужда НПО. Тогава вярвах че са тук с благородна мисия. Те успяха да прокарат промени в законодателството чрез устанояване на по-тесни връзки с министри, водне на обучителни пътувания в чужбина, даряване на средства, т.е. лобиране. Сега, като по-зряла не знам дали това не е част от цялостната ни глобализация и стандартизиране на "ценностите", за добро или за лошо. Много от сегашните трендове ми се струват неправилни и много е възможно чужди НПО да повлияят на различни области в образованието.

# 244
  • София
  • Мнения: 17 591

НПО, ПО, Друга Огранизация или Хванат От Пътя за мен е едно и също. Ако няма учителска правоспособност да бъде така добър да придобие такава преди да влезе в клас.

# 245
  • Мнения: 2 020

НПО, ПО, Друга Огранизация или Хванат От Пътя за мен е едно и също. Ако няма учителска правоспособност да бъде така добър да придобие такава преди да влезе в клас.

НПО-тата работят с правещите законите, при учителите идват само абсурдните неща за изпълнение.

# 246
  • София
  • Мнения: 17 591

Добре де, но все пак темата не е "Съгласни ли сте някакви случайни хора да учат децата ни на каквото и да е", а "съгласни ли сте с идеята за въвеждане на часове по сексуално образование в начален етап" - по презумпция предполагащ воденето на часовете от редовния учител - педагог... Аз поне така го разбирам.

# 247
  • Мнения: 4 344

Ако няма учителска правоспособност да бъде така добър да придобие такава преди да влезе в клас.

Внимавай какво си пожелаваш!
Под предлог че не достигат учители, се отварят вратички за спешна  квалификация на такива.

Не е случайно, че  на малките по всички предмети преподава един и същи учител. Има много сериозна причина за това и то не е нито от днес, нито от вчера, нито пък  е  практика само у нас.
Аз изобщо не разбирам при това положение защо изобщо се коментира какъвто и да било достъп на друг, пък бил той и учител до деца 1-4кл.Много добре знаем каква травма им причинява, когато в тази възраст им се наложи някой да замени любимия учител.

Последна редакция: чт, 17 сеп 2020, 08:53 от mamamari

# 248
  • Мнения: 2 020
В момента по религия, час по желание, идва външен преподавател в нашия клас, представител на Българската правослвна църка. Сигурно се смята че е тема, която един начален учител не познава достатъчно.

Последна редакция: чт, 17 сеп 2020, 10:27 от Sparkles

# 249
  • Мнения: X
Ами, аз не съм сигурна доколко начален учител е запознат с религията и църковния канон.

# 250
  • София
  • Мнения: 11 855
Много забавна тема, не знам как съм я пропуснала!


3-4 клас са 11 годишни. Няколко момента преди да им дойде на момиченцета феята, а на момченцата да им се подуят гащите.
Всъщност, 3-4 клас е няколко момента след появата на подчертаното и считам, че е добре някой да обясни на момченцата, че това, което им се случва е нормално и не е повод за срам, след като майка им не го е направила, защото чака "хормоните да заработят" Joy някъде към 12-годишна възраст.

Последна редакция: чт, 17 сеп 2020, 15:22 от sanaka

# 251
  • София
  • Мнения: 17 591

Ако няма учителска правоспособност да бъде така добър да придобие такава преди да влезе в клас.

Внимавай какво си пожелаваш!
Под предлог че не достигат учители, се отварят вратички за спешна  квалификация на такива.

Не е случайно, че  на малките по всички предмети преподава един и същи учител. Има много сериозна причина за това и то не е нито от днес, нито от вчера, нито пък  е  практика само у нас.
Аз изобщо не разбирам при това положение защо изобщо се коментира какъвто и да било достъп на друг, пък бил той и учител до деца 1-4кл.Много добре знаем каква травма им причинява, когато в тази възраст им се наложи някой да замени любимия учител.


Аз не разбирам какъв е тук проблемът. Смяташ, че началните учители дотолкова не познават анатомията, че не знаят кой чарк за какво им е ли? Причината да има един учител по всичко в началния курс... е именно в това, че нивото е елементарно. Както се предполага на елементарно ниво да се преподава и сексуалното образование. Какъв е точно проблемът да го правят?


В момента по религия, час по желание, идва външен преподавател в нашия клас, представител на Българската правослвна църка. Сигурно се смята че е тема, която един начален учител не познава достатъчно.


Не е задължителен час. Не е длъжен да я познава. И е въпрос на лично виждане - всичко, вкл. и лексиката, с която ще избере да преподава. Защо си избрала да подложиш детето си на такова влияние от такава крехка възраст аз не мога да знам, но не е и моя работа - детето си е твое, решението си е твое. За мен е важно единствено това да не е и никога да не стане (за разлика от биологията) задължителен час.


Ами, аз не съм сигурна доколко начален учител е запознат с религията и църковния канон.


С коя от всички?

Последна редакция: чт, 17 сеп 2020, 16:10 от katiABV

# 252
  • Мнения: X
С която и да било религия, Кати. Но ти сама го каза, познаването на религиите и конкретно на православния канон не влиза в служебните им задължения.

# 253
  • София
  • Мнения: 17 591

Ми... Вероятно ще преподават онази религия, с която са запознати - коя да е...
Пък ако не е особено запознат с някоя съвременна религия винаги може да преподаде египетска, гръцка и римска митология - от тях поне би имало конкретна полза, че по-късно се изучават по литература и история.

# 254
  • Мнения: 7 917

Ми... Вероятно ще преподават онази религия, с която са запознати - коя да е...
Пък ако не е особено запознат с някоя съвременна религия винаги може да преподаде египетска, гръцка и римска митология - от тях поне би имало конкретна полза, че по-късно се изучават по литература и история.

Сакън! Гръцката митология бъка от сексуално образование в к'ви ли не разновидности Smiling Imp
А и много по-лесно се обясняват всякакви реални неща от общата полова/сексуална култура на дете, от колкото да изнамериш отговор на въпроса "Защо Зевс е имал толкова много деца, а само част от тях са от Хера?", "Защо Зевс се е преобразявал, че да има деца от...?" и т.н. не много безобидни зевсови похождения Simple Smile Или и гръцката митология да отпадне от образователната програма?

По темата: 3-4 клас е най-подходящото време за начално ограмотяване по темата в училище. За вкъщи тярвба да започне мноооого по-рано. Мимичета на 11 години в класа на дъщеря ми са си с фигура и поведение на девойки, ако не ги познавах, бих казала, че са на поне 14г. Някои неща ги възприемат понякога по-сериозно от доверен лекар и учител, отколкото от родителите, особено като започне тийн възрастта с честия пълен игнор на родителите... та за мен възрастта за засягане на темата и в училите си е точно 9-10г.

Общи условия

Активация на акаунт