COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 5

  • 916 197
  • 22 282
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
Когато излязат резултатите ще видим каква е причината.

Нотарис, разбирам какво  целиш. В общи линии не ти дреме особено какво се случва.

# 61
  • София
  • Мнения: 12 551
Милиони шведчета не носят.
Там пенсионерите им са в старчески домове, а и учителите не са на пенсионна и предпенсионна възраст, нито живеят по три поколения в една къща, нито си ходят на гости със съседите всяка вечер. Например.
И във Франция има почти 1 млн възрастни в старчески домове срещу малко над 10 000 у нас. Иначе е чудесно да се правят сравнения, но начинът на живот, културните различия не са за подценяване изобщо. Нека се сравняваме с Гърция, Сърбия, евентуално Испания. Нищо общо нямаме с шведите. Нищо.

# 62
  • Другата България
  • Мнения: 37 729
Аз съм убедена, че област Благоевград ще е първата, която ще има проблем с училищата. Дори в сегашната ситуация не мисля, че е редно да започват присъствено. Имам близка роднина, която е учителка в гимназия в града. Притеснявам се, въпреки че е млада и здрава. Като цяло ситуацията изобщо не изглежда добре от доста време насам и очаквам с учениците и студентите да се влоши значително, за съжаление. Дано се решат на някакви по-строги мерки. Вчера починалата млада жена на 27г. е от града.

Мери, в последните дни никъде не намирам информация за случаите в областта. Единствено на това попаднах за деня, в който имаха 59 регистрирани случаи:

https://www.blagoevgrad.eu/nay-mnogo-novozarazeni-ot-koronavirus … evski-region.html

Най-притеснителното е, че тази бройка не се дължи на конкретно огнище.
Много ти благодаря, МК.
И аз не можах да се ориентирам, преди да питам, първо сама се опитвам.
А и тук вече от доста време се коментира основно училище, ученици, ДО и т.н.
При все, че си има тема за това в съответния подфорум.
Благодаря ти още веднъж, че се опита и ти.

# 63
  • Мнения: 6 941
Едно е при работа да носиш предпазни средства и съвсем друго- в ежедневието. Маските не са предназначени за постоянна всекидневна употреба.
Предпазните средства са за да те предпазват при нужда и е без значение къде.

# 64
  • София
  • Мнения: 7 810
"Когато се сравняват данни трябва да е минимум на 14-дневна заболяемост. Процентът на новозаразените се влияе и от желанието на хората да пътуват в чужбина и им се налага да направят тестове за коронавируса", обясни д-р Кунчев и подчерта, че за него интересни са изследванията, които се правят в Националния център по заразни и паразитни болести, където се тестват контактни и хора с клиника и съмнения, там процентът на заразени стига от 15% до 23%:   от ТУК
Излиза, че ако не броим екскурзиантите, а само контактните и тези със симптоми - процентът вирусоносители сред тестваните е вече съвсем различен. Нищо чудно, че официално не публикуват разделно данните за положителните тестове между различните групи, че като нищо ще ни сложат пак в червената зона, а сезонът още не е свършил.

# 65
  • Мнения: 9 276
Има народи, които масово носят маски много преди пандемията. По нищо не личи да са получили "дългосрочни мозъчни увреждания", напротив, досега са едни от най-добре справящите се, за разлика от тези, при които се вихрят конспирации, фалшиви новини и манталитет всеки сам за себе си. При тях наистина има риск от по-мащабни дългосрочни мозъчни увреждания.

Как коронавирусът атакува мозъка

https://www.nytimes.com/2020/09/09/health/coronavirus-brain.html

# 66
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 963
В Швеция маски в училище нямат, не са и имали.

И в Швеция, и в Исландия, и в Норвегия, и в Дания, и във Финландия не се препоръчват и не са се препоръчвали маски поне в началните училище. За тези страни знам. Може и други да има. То и дистанция няма особена. В Исландия със сигурност. Хигиената, оставане у дома при симптоми единствено се препоръчват като мерка. (И дистанция между учители) Но пък гледам и в Дания, примерно, е подобно. Наели са и повече учители, за да има разделение на класовете на групи. Статия от днес:

No masks, no distancing: Schools in Denmark defy COVID-19 - with success so far
(Без маски, без дистанциране: училищата в Дания се противопоставят на COVID-19 - с успех досега)

# 67
  • Мнения: 2 821
Че то колко теста изобщо се правят в Националния център...

# 68
  • Мнения: 1 435
Благодаря за новата тема.

Ей, с тия маски значи! Всички, които сте против маските, сте за присъствено обучение, доколкото виждам. Много ми е интересно как си го представяте това присъствено обучение, ако учителите масово се натръшкат? Да, не е приятно с маска часове, но след като помага, можем поне да опитаме. Смятам също така, че това е удобен момент да се обясни на децата, що е то общество и емпатия, определено ще ни е от полза.
Маските само в междучасията не са достатъчни.  
В час е по желание, но е по-добре да имат, там е основният престой на децата. Докато в коридорите е за кратко, а и нали различни междучасия ще имат.
Прочетох, че се дискутира излизането извън двора на училището през деня. Има училища, където няма нито стол за хранене, нито лавка.  Те от вкъщи ще си носят, но може да им се наложи нещо да си закупят, напр. вода или др. Преди Ковида си купуваха разни закуски, джобове и пр. в района.   Сега не знам как ще е.

# 69
  • Мнения: 8 847
Така като гледам....маските ще станат само препоръчителни още от първите дни, но казано с половин уста. Не вярвам да се носят повече от ден-два и ще ги захвърлят.
Явно са решили да видят как ще потръгнат нещата и ако започне сериозно заразяване, още след месец ще минат на ДО. Жалко ще е за тези, дето ще изгорят с тази първа вълна. Имам предвид " сухите съчки" в домакинството на ученика.

# 70
  • Мнения: 545
Има ли официална информация или са общи слухове, че предстои затваряне от средата на октомври включително и КПП?

# 71
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 550
Е, как ще има подобна информация, всичко е ЕЖК.

# 72
  • Мнения: 5 646
Когато излязат резултатите ще видим каква е причината.

Нотарис, разбирам какво  целиш. В общи линии не ти дреме особено какво се случва.

Тук защитавам дребничката теза, че малките деца до 7 клас не бива да носят маски в час. Нищо повече, нямам дете в училище. Жал ми е за дечицата.

Иначе по ред причини ми дреме много повече от на теб или други свръхфокусирани във вируса, извинете, хора в темата, но не е в моята власт да променя нещо. Много по-важни от маските за деца биха били мерки за кръчмите, за ГТ -повече автобуси и влакчета, хора за контрол на дистанцията в тях,  редовно информиране на материала по медиите що да прави и защо да го прави, пълно заплащане на родителите, които гледат малки деца поради карантина, заплащане на част от разходите на работещи, които ходят на работа с личен транспорт, локални мерки - например в Благоевградско, разни други такива неща, които няма да се случат.

Лили, стига с тия мозъчни увреждания. Дай нещо за сърдечните. За интензивните, за чувалите и за фиброзата на белите дробове. Ти друго не знаеш.

Затваряния няма никаква нужда да има, не го ли разбрахте. Пълно безумие е това.

# 73
  • Мнения: 1 738
Мисля слуховете за преминаване към ДО в средата на октомври, края на октомври почиват на логиката: отваряме на 15.09 и да има болни ученици, предполагаме безсимптомни. Към 30.09 вече имаме други болни ученици, заразени от първите, предполагаме и те са безсимптомни. Към 15.10 вече имаме болни родители, някой със симптоми. Почва се тестване и карантиниране тук-там. Температурите падат. Потичат носовете и започват сезонните бацили. И към края на октомври -ДО.
Мисля дори и най-големите оптимисти предполагат че така ще стане. И почти съм сигурна, че родителите, които реват сега срещу маските и ограниченията също ще се включат да искат ДО. Справка броженията за обявяване на грипна ваканция всяка година. Родителите натискат за такава, всеки се възмущава защо се чака всички да се натръшкат и тогава да се обяви грипна ваканция и така.

В България маски ще се носят само в коридорите и общите части, Нотарис. Така че не разбирам тезата ти.

# 74
  • sofia
  • Мнения: 3 706
Мисля, че родителите, които смятат, че маските ще навредят и убият децата им, могат да изберат ДО. Така останалите, които са склонни да спазват мерките ще ходят спокойно на училище.

Общи условия

Активация на акаунт