Градинарство - моето хоби 26

  • 29 294
  • 746
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 370
Да, в равното сме. Преди години само в Самоков имаше жега през лятото, не обичах да ходя в града по никакъв повод. Обичах да се качваме нагоре по Искъра, из планината. Водата беше ледена и много чиста. Последните години и в селото ни е жега, няма къде да се скриеш.

Сега намерих, че дървото ми си има име,  казва  се гроздовидна песъкиня Grinning Иначе е благодарно растение, орязвам всички клони до дъно рано напролет, и то си прави хубава компактна корона след това.

# 61
  • Мнения: 7 776
А,виж какво интересно растение,за пръв път го чувам. И явно наистина привлича насекомите (пише,че кората му излъчва силен мирис) и от там тез рояци. Пробвай с някакъв препарат за въшки. Хареса ми,че е студоустойчиво. Ще взема да го потърся по разсадници.

# 62
  • У дома !
  • Мнения: 700
Здравейте! Закупих имот, в който никога не е копано. Почвата е твърда и многоооо камениста. Първото нещо, което наседих  беше една роза закупена от Лидъл миналия месец. Еми едва изкопах дупчица за нея, дори и на мокра почва, ужас. А тя май се оказа стайна и я съсипах....
Искам да питам за съвети в темата относно копаенето, фреза някаква да ли ще ми свърши работа? Искам като начало покрай едната страна на оградата да си наседя цветница. Сега в момента какви цветя , храсти,  дървета се седят? Откъде се купуват на нормални цени? Мястото е в близост до София.
Брагодаря предварително!

# 63
  • Мнения: 7 776
Сега, по-скоро след месец, сега е още топло,се садят пролетните луковици, декоративните и плододайни храсти, дървета.

Обработката ще облагороди почвата. Винаги в началото е отвоюване на терен от природата. Почвата при мен е изключително камениста, речни камъни на килограм дупка, но с годините се облагородиха лехите, поизчистиха се, наторихме ги и така. Но където и да се копне има речни камъни. Явно реката е минавала от тук някога.  Та не знам фрезата дали ще се справи с камънака,ние не посмяхме да пробваме и да инвестираме, с вилата и лопата на ръка го правихме.

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Дърветата се садят като им опадат листата, по това време.Може да е дори през зимата, само почвата не бива да е замръзнала.  Изкопавате дупката, полагате фиданката, заривате с пръст и поливате. Може и напролет да се свърши тази работа. Най-добре е да отидете в градински център или агро-аптека, където продават и дръвчета, и хем ще си купите дръвче, хем ще ви обяснят какво да го правите. Казвайте в кой край ще го садите, за да е ясно дали падат до късно слани и други подробности и да се съобразите ранни или късни сортове да купите.
Дръвчетата и касиса залагат пъпки през август, затова не се притеснявайте от измръзване

# 65
  • Мнения: 5 370
Тифони, от личен опит ще те посъветвам. Голяма грешка е в уплътнена почва да изкопаеш дупка за растение. Така правиш нещо като ваза, при дъжд водата се задържа в дупката и корените загниват. Почти убих една азалия така. Разрохкай дълбоко цялата леха, и след това прави дупки за растенията.
Няма стайни рози. Малките слаби растения които се продават, са отгледани за бърз цъфтеж и рядко оцеляват след това, независимо къде се отглеждат. Сега е подходящ момент да си вземеш рози на гол корен, те ще се прихванат и догодина ще имаш цвят.

# 66
  • У дома !
  • Мнения: 700
Момичета, благодаря Ви за мненията. Ще следя темата с удоволствие. За сега само лаленца съм купила да насадя. Още не съм пробвала от сондажа да вадя вода, дано има за да мога да си поливам бъдещата градинка....

# 67
  • Мнения: 751
Аз много се колебах какви дръвчета да насадя в двора. Много обичам черници, но черницата, която насадихме, не се прихвана, явно бяхме изпуснали вече самата фиданка и беше изсъхнала. После не посмях точно заради насекомите. В крайна сметка насадих 1 дюля, 2 мушмули, 1 ирга и 1 японска вишна. Мушмулата и дюлята не правят боклук в топлото време, а са устойчиви и цъфтят много хубаво. Иначе в двора имаме заварени 2 череши, 1 ябълка и 1 круша. Ако трябва да подменя някое от тях, пак бих насадила череша. Ябълките и крушите са много капризни.

За люляците знам, че се режат веднага след прецъфтяване, иначе може да отрежете заложените през лятото пъпки. Аз много обичам люляци, насадила съм два, но нещо не растат впечатляващо. Ако не се бъркам, обичат по-скоро неутрална, леко глинеста почва, а аз мисля, че при нас е по-скоро леко кисела.

Последна редакция: сб, 03 окт 2020, 13:10 от bflmp

# 68
  • Norge
  • Мнения: 2 311
...... гроздовидна песъкиня .....

Имаме много такива храсти-дървета край нас. Всяка пролет събирам нацъфтялото за букети Innocent
Понякога биват нападани от вид молец и се превръщат в кошмарна гледка: буквално цялото дърво прилича на нещо извънземно, оплетено в паяжина и мърдащо от гъсениците Flushed По-добре да не прилагам снимки...

# 69
  • Мнения: 5 370
Нелка, ужасно е това с гъсеницата. Моето дърво става към 3-4 метра високо, ако го нападнат не мога да го спася.
Заради подобни гадове изкорених красив чашкодрян, беше оформен на дръвченце и много атрактивен, но две поредни години гъсеници го увиваха в паяжина. Наистина е ужасна гледка. Прочетох, че тази конкретна гъсеница се храни само с този конкретен чашкодрян, и го изкорених Confused
Иначе, песъчинката за съжаление никога не цъфти при мен. Орязвам здраво напролет, за да не расте много. Пази сянка на терасата, друга полза няма от него,  също така пуска много издънки. Втора година се чудя, дали да го заменя с нещо друго.

Искам мушмула, от две седмици ги гледам и им се чудя. bflmp, имала ли си проблеми с болести или вредители по мушмулите?

# 70
  • Мнения: 4 152
Здравейте, След карантината в началото на годината започнах да обръщам повече внимание на градината ни. Взех една малка смокиня от Mr. Bricolage и се чудя дали няма да я съсипя ако я засадя сега. Дръвчето е само 7-8 см високо. Дали да не го засадя в саксия и да го преместя в градината на пролет? Какво мислите?

# 71
  • Мнения: 119
За толкова малка смокиня може би е по-добре да се изчака. Аз ще засаждам две , но около 60 см. Имам два вкоренени резника от вайгела и касис. Заложени са пролетта. Може ли още тази есен да ги преместя на постоянните им места или да изчакам пролетта?

# 72
  • Мнения: 7 776
За вайгелата не знам, за касисът да. Той по принцип няма нужда да се чака изобщо. Просто бучите клона в земята или накланята един от храста и го заривате и така се размножава.

# 73
  • Мнения: 751
Phloxx, аз нямам много опит с нищо по принцип, а мушмулите насадих миналата есен. Но ги насадих точно защото не са капризни, не знам да имат някакви проблеми, издържат на суша и студ, раждат плод, който не се продава по магазините и то - късно есента. Аз се колебаех дали да насадя, защото растат бавно, не са много високи, но имат широка корона, която заема място.

# 74
  • Мнения: 5 370
bflmp, благодаря. Моите аргументи ЗА мушмулата са същите Grinning

beni, за вайгелата знам, че първата зима трябва да е на светло и студено, но без да замръзва, около 10 -15 градуса. През следващата пролет, през май, може да се засади на мястото си. Ако е на много ветровито и студено място, може първата зима навън лекичко да се завие с листа или слама.

Същото бих направила и със смокинята.

Общи условия

Активация на акаунт