Единадесети клас - 2020-2021 - живот и здраве

  • 35 916
  • 744
  •   1
Отговори
# 90
  • столицата
  • Мнения: 3 793
По повод карантинираните съученици, но не и учениците, с които положителното дете е в часовете по профил, открих тези отговори на сайта на СРЗИ 
https://srzi.bg/uploads//pages/Nachalna_stranica/1.Novini/Vupros … vori_Covid_19.pdf
"В класа на детето ми има положителен за COVID-19 ученик. Трябва ли да изследвам детето си? Подлежи ли то на карантина? Кой и как преценява кои деца да бъдат под карантина? Възможно ли е карантината да отпадне, ако направя на детето си PCR тест и той е с отрицателен резултат?
- Не, не трябва да изследвате детето си.
- Вашето дете подлежи на задължителна карантина за 14 дни, ако се обучава в една паралелка с положителното дете или заболялото дете е от друга паралелка/училище, но е прекарало повече от 15 минути с Вашето дете в общи занимания.
- При положителен случай на COVID-19 при ученик съответната регионална здравна инспекция извършва епидемиологично проучване в учебното заведение."
По-конкретно второто тире. Часовете са от 40 мин.

# 91
  • София
  • Мнения: 4 884

ПП: Тъй като вече имам преболедувал голям тийн вкъщи, та наблюдавам "остатъчните" ефекти след вируса. Млад здрав организъм, а се задъхва яко при всяко затичване... Гледа да ходи до по-отдалечена спирка (и то с темпо)  или да се прибира изцяло пеша, че да може да си повъзстанови формата. Ходи няколко пъти да порита с приятели и се майтапи, че е станал баш като български национал - на полувремето е без въздух. За обонянието няма да коментирам каква е драма... беше ни домашната "хрътка", сега мрънкоти постоянно, че трябва да си навре носа в нещо, че да му усети миризмата.

Може ли да споделиш как процедирахте вкъщи, когато тийнът е бил болен? По какъв начин предпазвахте останалите членове на семейството? Самият тийн как се справяше с изолацията, храненето, хигиената?

Интересува ме какво се случва в семействата, когато някой се зарази, но няма друго жилище, в което да се изолира. Как точно се случват организационно нещата?

# 92
  • Мнения: 8 068
Скрит текст:
Трима от четирима бяхме едновременно болни, като четвъртия беше в една стая с брат си през нощта в която вдигна температура и той го води на тест... та изолация от другите членове на семейството никой нямаше. След моя + тест дезинфекцирах брави навсякъде и баните и се изолирах в спалнята със собствена баня за около 6ч... но като Калоян вдигна температура и т.н. през нощта и мина тест следващата сутрин приключихме изолацията в рамките на домакинството. Останахме си трима болните, въпреки че баткото си беше в контакт с всички ни... Може и да го е преболедувал по-рано пролетта в Холандия, но никой не знае. Него карантината най-много го тормозеше, че си беше за месец тук, а стоеше заключен в апартамента... Писмени предписания за карантина получихме само болните, а той само инструкция по телефона до кога е в карантина (при обследването на болните кой с кого и кога е бил в контакт). Болничен получих с документа за карантина, но ЛЛ ми каза, че по ЕГН можело да се проверява кога кой е под карантина... За баткото не сме търсили болничен, че той си работеше онлайн...
В писменото предписание има насоки как организационно да се случи обгрижването на болния без разнасяне на заразата, но това предписание идва 2-3 дни по-късно... Указания дава личния лекар по телефона, както и служителите от РЗИ, много подробно и ясно, впечатлиха ме. На сайта на РЗИ имаше също практически насоки, някои изпълними, други не...
Най-трудно беше с доставката на лекарства (ЛЛ праща снимана рецепта, препращам на приятели, те пазаруват и ми оставят торбичка пред вратата...). Боклука се изхвърляше вечер след 12ч с маска и ръкавици, един късметлия виждаше звезди за 5мин Smiling Imp
С изолацията се справяхме някак си двете седмици, но се наложи аз да съм в карантина още седмица (положителен контролен тест на 14тия ден от първия).
Скрит текст:
Честно да си кажа, ревах като малко дете заради тая допълнителна седмица на изолация, трета седмици през август, аз затворена в апартамент вместо малко слънчице на море или планина...

Сега се чудя, ако карантинират класа на Калоян, дали той трябва да е в канантина или просо трябва да е на онлайн обучение с целия си клас без пълната изолация вкъщи Thinking

Последна редакция: вт, 20 окт 2020, 16:23 от peneva_a

# 93
  • София
  • Мнения: 13 206
Пенева, дефакто са те броили като двама болни тебе Wink А я кажи, имаше ли разлика при теб в тежестта на преболедуването след като толкова дълго не си го изчистила от гърлото?

# 94
  • Мнения: 8 068
3 от 7 единадесети класове карантинирани от утре, заедно с тях в карантина контактни от профилите... Чудничко! Close

Ваче,
Скрит текст:
Не са Joy броят ЕГНтата... Като ми се обадиха от РЗИ ме питаха защо съм правила месец по-рано PCR, заради какви оплаквания...

При мъжа ми се разви по-плавно и беше с по-дълго време с високата температура, а аз само 36ч с над 38,4-38,6 и нетърпимо главоболие... но още 5-6 дни с над 37 и с болки в гърлото... и след отрицателния тест бях с остър фарингит та него лекувах. Двамата с Калоян на 14тия ден бяха отрицателни.
Още не знам какви са последствията за белия дроб, следващата седмица ще ходя до ЛЛ.

Последна редакция: вт, 20 окт 2020, 20:13 от peneva_a

# 95
  • София
  • Мнения: 13 206
Пенева,
Скрит текст:
Благодаря, Пенева за споделеното! Много различно протичане има при различните хора... но факт е, че се побъркахме... Аз имам хроничен фарингит, защото нямам сливици и реално от началото на есента винаги съм в състояние да ме дразни гърлото. В резултат на това започва яко ослушване. А сега правили ли сте си тестове за антитела? Мислиш ли, че имате някакъв имунитет, макар и да е преходен все пак някакъв период си го има.

# 96
  • София
  • Мнения: 243
Здравейте,
едното училище на малкия преминава онлайн за от 8-12 клас,а за наборката днес провеждат анкета дали да ги пуснат дистанциооно от петък.Rolling Eyes
Слушах сутринта и министъра....,да ви кажа честно толкова си противоречат директори,МОН,министри,че тотално ми лудна главата.
Знам,че ако пак излязат за дълго нищо няма да се научи и тази година...
Как е при вас и училищата на децата?

# 97
  • Русе
  • Мнения: 11 918
При нас всички единайсети класове без половината клас на Светослав са карантина заради позитивни деца, а половината от неговия клас се засичат с тези деца в профилите и те каратниа. Така че са оставили десетина деца от випуска и се води някакво присъствено за 13 и дистанционно за всички останали. Отделно че събота и неделя сутринта Светослав се събуждаше с температура около 37.5 и взех бележка от личната да не ходи на училище тази седмица.Други симтоми никакви няма, а и температурата след упсарина в неделя, не се появявала. Едвам го удържам в къщи. И на училище иска да ходи, само да е навън.  Накарах го да поиска да го включат в дистанционното. Не можело. Водел се присъствения клас. Не посмях да повдигам въпроси, че ми идва повече диалога с педагози. Достатъчен ми е наборът.

# 98
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Наборът си ходи на училище и ме осведоми, че "само близначките отсъствали".  Дано си продължат присъствено, че в три дни от седмицата имат специални предмети, които он-лайн няма как да се преподават.
Дребното вече втора седмица започва дистанционно, заради съученик с положителна проба. Ще видим как ще продължи другата седмица. За момента имаме съобщение, че от 3.11 са присъствено, ама има време до петък.

# 99
  • София
  • Мнения: 13 206
Нашите в НПМГ минават за 10 учебни дни дистанционно, че почнаха да се засичат карантините, а и учители доста са с ковид Sad Това е най-доброто решение за мен, за да не са карантинирани всички. Аз не искам да е в карантина детето, че има разни неща, на които ходи. Да глътнат мално въздух и да продължават. Явно докато не ни налази и не отслабне, няма да се успокои тоя вирус. Неща, на които не можем да влияем.

# 100
  • столицата
  • Мнения: 3 793
От утре всички гимназии дистанционно
https://www.google.com/amp/s/m.dnes.bg/obshtestvo/2020/10/27/zap … hovete.467500/amp

# 101
  • Мнения: 21 455
От четвъртък.

# 102
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Да, от 29.10😊

# 103
  • София
  • Мнения: 5 011
Преди началото на учебната година се чудех дали ще удържат да се до ноември в училище. Удържаха все пак. Дано да греша, но връщане преди март не вярвам,  че ще има.

Последна редакция: вт, 27 окт 2020, 23:12 от Prizma

# 104
  • София
  • Мнения: 9 558
Призма, пепел ти на устата. Как до март онлайн?!
До сега се държах, но май вече се отчайвам. В момента е наложително да минат ДО за 2 или 3 седмици, но до пролетта....

Общи условия

Активация на акаунт