Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 48

  • 27 238
  • 798
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 100
Обезлюдяването на селата е тръгнало още с доброзорната колективизация по соца. Като му вземеш на човек земята и го пратиш да живее в панелка в града и да работи в някой "хубав" завод на сянка, вместо на гадното слънце на полето. После чакай да се върне на село. Ми няма. Връзката със земята е прекъсната. Ще си я продаде на безценица..., за да си купи по-голяма панелка.

# 661
  • Мнения: 42 174
Осъзнайте се, в коя модерна държава половината население си изкарва хляба със земеделие??? Това вашето са някакви страшно объркани идеи. Селското стопанство е печелившо, когато е поставено на индустриални основи, с модерна техника, големи обекти (ниви, ферми или каквото и да е).  5%, хайде 10% да са с разни био и прочее ферми, но за повече хора няма поминък в селското стопанство.

Цитат
Нищо не е било на загуба Станция, изнасяхме вагони с домати, ябълки , грозде и дини.

И защо за теб "изнасяхме" е равносилно на "печеливши бяха" и "икономически изгодни" ? Даже да не са били на загуба, един трудоден на селските труженици е бил някакви стотинки там. Питай днес какви са им пенсиите, от там ще се сетиш какви са им били вноските, от там заплатите. При нормално заплащане сметката никога няма да излезе със стотици селяни на полето да копат с мотиките.

# 662
  • Мнения: 1 001
Осъзнайте се, в коя модерна държава половината население си изкарва хляба със земеделие??? Това вашето са някакви страшно объркани идеи. Селското стопанство е печелившо, когато е поставено на индустриални основи, с модерна техника, големи обекти (ниви, ферми или каквото и да е).  5%, хайде 10% да са с разни био и прочее ферми, но за повече хора няма поминък в селското стопанство.
Еми това можем.Туризъм и земеделие. Ти самата каза че си водила ведомостите и си наясно с баланса на големите ни индустриални гиганти на глинени крака. Сега Червена Могила, Ленин , Кремиковци, Химко и т.н е трябвало да развиваме ли според теб ?

# 663
  • Мнения: 9 952
Аз също не споделям тъгата и носталгията по соц-а, ама и с последното изказване на ЧС за индустриализацията на селското стопанство, в смисъл на окрупняване на собствеността, не го смятам за съвсем вярно.
Да, има окрупняване, ама в Европа-та, освен крупните производители, има достатъчно много малки производители. Но там те са, по правило, обединени в кооперативи (кооперации), които нямат нищо общо с нашите ТКЗС-та и АПК-та от соц-а. И си струва да се замислим защо при тях (Италия, Франция, Испания със сигурност) има, а при нас - не. И там и отделните малки ферми/стопанства получават субсидии, и кооперативите (кооперациите) - също, че и кооперациите имат допълнителни привилегии по Общата селскостопанска политика. А у нас тези пари за кооперативите ги взимат големите, не малките.

Затова в техните супермаркети има 200-300 вида сирена от малки производители, а тук - БДС на ...оров, ....аджаров и т.н.

# 664
  • Мнения: 42 174
Еми това можем.Туризъм и земеделие. Ти самата каза че си водила ведомостите и си наясно с баланса на големите ни индустриални гиганти на глинени крака. Сега Червена Могила, Ленин , Кремиковци, Химко и т.н е трябвало да развиваме ли според теб ?

Глупости. Туризъм и земеделие носят до 10% от брутния продукт. Другото от къде идва според теб?
Никакви ведомости не съм водила и не съм казвала такова нещо. Търгувала съм с тези заводи и им познавам хала. И да принципно е трябвало да ги развиваме, ама не така и не в тези мащаби. И веднъж построени да се рекапитализират, а не да се източват. Химко си е било добро предприятие, ама веднъж построено после само е доено и никой с десетилетия не им е сменил автоматиката. Същото е било и с Кремиковци, ама те на всичко отгоре не са били добре замислени - на грешно място, в грешен мащаб, с енергийно неефективни технологии и на всичко отгоре и там после не е реинвестирано.
Днес имам много заводи, но всички си изкарват печалбата без да бълват пушеци, тихо и кротко.

Цитат
Да, има окрупняване, ама в Европа-та, освен крупните производители, има достатъчно много малки производители. Но там те са, по правило, обединени в кооперативи (кооперации), които нямат нищо общо с нашите ТКЗС-та и АПК-та от соц-а.

Ами да се обединят, бре, кой ги спира? Дадоха им земята, защо не се обединиха? Защото никой не иска да се занимава със земеделие. А ги отучи от земята социализмът с индустриализацията. Ако не беше колективизацията може би щеше да има нормално сдружаване и пак масата хора щяха да отидат в градовете, ама и по места щяха да останат потомствени земевладелци с традиции.

Проблемът е, че нещо счупено не може да се върне все едно не било чупено никога. От частите може да се направи нещо ново, ама няма да е същото. И пълна справедливост никога няма да има. Икономически най-изгодно щеше да бъде ТКЗС-тата да не се разтурят, а да се преобразуват в АД-та и на всеки член-кооператор да не се връща нищо в реални граници, а да получи акции. Да де, ама дали щеше да е честно спрямо всички? Един внесъл, в кооператива супер нива, друг камънак на майната си. Един десет крави, друг дръгливо магаре. И после еднакви акции... Това, което се направи, беше в гонене на уж по-справедливия модел - даваме на всекиго неговото си, а те после да се обединят. Е, грешката е, че няма как да стане. Да не говорим, че местните дерибеи опошлиха и справедливия характер на идеята. Ама нямаше как да стане супер, след като веднъж е била забъркана кашата. Сега се казва "Не се оправдавайте с комунизма, вече 25 години що не оправихте нещата?". Ми що ли? Щото някои неща не могат да се оправят.

Последна редакция: нд, 01 ное 2020, 18:30 от Черна станция

# 665
  • Мнения: 9 952
ЧС, с 99% от написаното от теб съм съгласна. Но за единия цитиран от теб гигант не съм 100% съгласна, освен че яко е източван. Но и освен бълващите пушеци гиганти, имаше и други - ДЗУ, кари-те, те не бълваха пушеци, добре си пласираха и продукцията, не само в СИВ. Ама тях хем ги източиха, хем паднаха жертва на приятелски огън.
Приключвам, да не оспамваме съвсем темата.

# 666
  • Мнения: 2 930
Леле като почнете "земеделието по време на соца" и имам чувството че не розови, ами цикламени очила слагате.

Прабаба ми е 22-ра година, цял живот си е изкарвала хляба с двете си ръце. Работила е в ТКЗС за 50 стотинки на ден. Пенсията ѝ беше минимална. Вярно е построила къща, ама с какви лишения, дори тия с 500 лв. заплата нямат понятие.

Дядо ми беше земеделец през 90-те. Имахме 3 трактора, какви ли не машини, не знам дори колко декара. Цялото семейство от пролет до късна есен (ей това време), ставаше в 4-5, прибираше се 22-23. Някои ходеха и на друга работа, събота и неделя копаят царевица. Какво според вас спечелиха от това? Неговата пенсия все толкова.

Всичката земя сега в кооперации. Има техника, има трактори и комбайни дето струват колкото софийски апартамент. Има много местни хора, които работят в тези кооперации и им плащат добри пари. Собствениците си получават който каквото иска, дали зърно да си гледа животните, дали пари накрая на сезона.

Не ми обяснявайте как земеделие се прави от малки земеделци с мотики, ако кракът ви не е стъпвал в ред царевица.

# 667
  • Мнения: 1 001


Ами да се обединят, бре, кой ги спира? Дадоха им земята, защо не се обединиха? Защото никой не иска да се занимава със земеделие. А ги отучи от земята социализмът с индустриализацията. Ако не беше колективизацията може би щеше да има нормално сдружаване и пак масата хора щяха да отидат в градовете, ама и по места щяха да останат потомствени земевладелци с традиции.
А защо трябваше да разтурят за да се обединяват пак ? Написала съм в предходния си пост - вместо да се разграбва и ликвидира, трябваше да се модернизира и адаптира. ТКЗС тата - структури в които са работели агрономи, механизатори, животновъди , шлосери и т.н, собствена ремонтна и складова база, традиции и опит. В един момент всичко отива по дяволите. Раздава се техника, животни, халета..Приемственоста отива по дяволите, хората скачат по площадите и мечтаят за Америка..

# 668
  • Мнения: 42 174
ЧС, с 99% от написаното от теб съм съгласна. Но за единия цитиран от теб гигант не съм 100% съгласна, освен че яко е източван. Но и освен бълващите пушеци гиганти, имаше и други - ДЗУ, кари-те, те не бълваха пушеци, добре си пласираха и продукцията, не само в СИВ. Ама тях хем ги източиха, хем паднаха жертва на приятелски огън.
Приключвам, да не оспамваме съвсем темата.

Не е спам, цели квартали с панелки са построени заради Кремиковци и така Кремиковци се явява формиращ фактор за днешния пазар на имоти. Но не виждам с какво не си съгласна за Кремиковци?
А за карите имам лична представа за качеството им, била съм на бригада там и сме сглобявали панелите за управление. Ми то трябваше да се завинтят с два болта две тенекии, ама съосността на дупките се разминаваше с по 3, 4 или 5 милиметра. Как се захващат с винт? Удряш с чука, то накриво, то не прилепнали... Кой ти гледа и НА КОГО МУ ПУКА... Aко са били добри защо умряха? Защо не стана като с чешката Шкода?

А защо трябваше да разтурят за да се обединяват пак ? Написала съм в предходния си пост - вместо да се разграбва и ликвидира, трябваше да се модернизира и адаптира. ТКЗС тата - структури в които са работели агрономи, механизатори, животновъди , шлосери и т.н, собствена ремонтна и складова база, традиции и опит. В един момент всичко отива по дяволите. Раздава се техника, животни, халета..Приемственоста отива по дяволите, хората скачат по площадите и мечтаят за Америка..

Още преди да попиташ дописах в горния си пост защо - беше избран подходът за максимална справедливост, вместо подходът за максимална икономическа целесъобразност. И двата не са съвършени и си имат кусури. А опорочаването по нашенски нямаше да се размине независимо от избора.

# 669
  • Мнения: 9 952
ЧС, не съм казала, че говоря за Кремиковци. Може за Химко да съм говорила.
Кари-те, а и другите, без пушеците, ги ликвидираха/приватизираха, за да не правят конкуренция. Защото имаха потенциал. Машини за автоматизиране на изрязването на ламарините можеш да купиш, ама инженерите-проектанти, станали шофьори на такси или отворили минимаркет във входа на панелката, за да преживяват, трудно ще ги създадеш след 30 и повече години без тях. Чехия не може да се дава за пример - там нещата по друг начин са се случили, а Шкода е марка още отпреди соц-а.

Факт е, че вече имаме най-вече нискоквалифицирана работна ръка, а с такава индустрия не се прави. В съвременен завод/производство полуграмотен младеж трудно ще се впише. И ще продължаваме да шием кожени калъфи за волани или да шприцоваме пепелници за коли. Полуавтоматизирано производство, не ти трябва особено квалифицирана работна ръка, нито пък много такава.

Мария, няма как да оставиш ТКЗС-то, без да върнеш земята, защото земята не е била на ТКЗС-то изначално. Както вече казах, кооперациите/кооперативите в другите държави са обединения на малки земеделци/животновъди/ферми, които са собственици на земята си/животните си/продукцията си и сами са поискали да се обединят, за да продават по-изгодно. Няма нищо общо с ТКЗС-то като държавна структура - К-то в името е само за заблуда.

Между другото, македонци и хървати водят аналогични спорове още от разпада на Югославия. Македонците казват на хърватите - ние произвеждахме плодове и зеленчуци, вие ги изкупувахте евтино, правехте ги на консерви и ни ги продавахте скъпо, само защото Тито е хърватин. А хърватите казват - ами що не сте си ги правили сами на консерви (с намек, почти директно казване - защото сте тъпи и некадърни).

# 670
  • Мнения: 1 001
Предлагам да спрем спора, най малкото поради факта че е извън темата. А и не виждам наистина смисъл от него. За мен тъпи и некадърни хора на този свят няма. Всеки човек си има качества които могат да бъдат полезни на него и на обществото в някоя свера.

# 671
  • Мнения: 42 174
Друго си е къща (или апартамент). Късметлийка съм в това отношение и го оценявам. Когато има имоти, човек има и по-голяма свобода и би бил по-склонен да рискува, да прави бизнес и т.н. Ако бях в ситуацията да не съм материално устроена от родителите ми, най-вероятно все още щях да бъда някъде на заплата и с кредит да изплащам собствено жилище. Така както моите родители и баба и дядо са го направили за мен, така смятам и аз за детето си. А каквото иска после да прави с тези апартаменти.

Хайде малко да сменим темата с един по-неортодоксален поглед върху въпроса с наследството Simple Smile

Ние пък онзи ден си говорихме с половинката как ако нещо се случи с единия от нас, дали е възможно детето да не наследи нищо. Имам предвид, че ако единият си отиде, детето наследява половината му имущество, а дали е редно на толкова млада възраст да се сдобива с немъчени активи? Още повече, че ако единият притежава на хартия  еди какво си, това не значи, че дефакто това е негово имущество, а просто е било целесъобразно да се води на негово име. И всъщност тези активи трябва да останат за за оцелелия родител, за да си доживее спокойно живота и чак когато и той си отиде, каквото е останало, вече си е за детето. А до тогава е редно то само да се мъчи и бори с живота. Обаче у нас няма как да се завещае всичко на половинката и нищо на детето. Единственият начин е детето доброволно да се откаже от наследство, ако има съвест.

# 672
  • Мнения: 18 962
Това за наследяването и аз съм го мислила, също и аз съм на мнение, че преживелият съпруг трябва да наследи всичко. Моето дете е и малко, в общия случай до пълнолетие кола, имот, мисля, че и банкова сметка ще бъдат блокирани, което е гига тъпо. Имам позната, която остана вдовица с две деца, едва продаде апартамента, за да се преместят в по-голям, за колата нямаше сили да минава по същия път.

# 673
  • Мнения: 131
Там и манталитетът е друг. Селски тип.
В Калофер имаше обява, която видях с очите си, за 800 лв за работа в местния магазин железария. И чух коментара - ма няма да.му работя на тоя за 800 лв! Преди около 2-3 години да е било, защото заплатата беше повече от моята.
Та, там и манталитетът им е такъв.

Имаме мъничка къщичка там. Ей, не можеш да намериш свестен човек да ти свърши работа. Мислехме да я правим за селски туризъм, ама ни е далеч от нас. А с това мислене на местното население, е невъзможно.
И са... Ми не много умни. Масово работят жените шивачки за под минимума. Ама мъжете за на някой да изкарват, не искат да се хванат. Занимават се с животни.
Не че са се счупили да печелят, ама ... Нали не изкарват на някого пари.??
Ако бяхте предложили 1600лв щяха ли според вас да се навият?

# 674
  • Мнения: 9 952

Хайде малко да сменим темата с един по-неортодоксален поглед върху въпроса с наследството Simple Smile

 ....дали е редно на толкова млада възраст да се сдобива с немъчени активи? ... И всъщност тези активи трябва да останат за за оцелелия родител, за да си доживее спокойно живота и чак когато и той си отиде, каквото е останало, вече си е за детето. А до тогава е редно то само да се мъчи и бори с живота.

Родителите само могат да се надяват да не изтрещят тотално на стари години. Леко изтрещяване си е почти в реда на нещата. Защото никой не е застрахован от подобен развой на събитията. Давам за пример Рейгън, Тачър, разсмявалия до попикаване поне 2 поколения българи Константин Коцев.

И какво прави детето/децата - чакат родителя/родителите да се споминат? Междувременно изплащат ипотека, за да живеят все пак сносно. А след това - още повече апартаменти остават, нужни-ненужни, няма значение, вече за внуците (дай Боже всекиму).

Аз смятам, че един малък апартамент - 2-стаен примерно, би могъл да даде спокойствието, от което наследникът се нуждае, за да може да не се чувства под напрежение. Примерно, да не се хваща на първата мижава оферта за работа, само защото има кредит за изплащане. Да може малко да изчака, докато намери по-перспективната позиция.

И нали знаете - сегашните младежи, ако нямат апартамент и то приличен, трудно биха си намерили половинка в живота. Освен ако не са ИТ-та с 5-6-8К на месец, естествено. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт