Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 12

  • 42 929
  • 769
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 10 371
Майка ми преди 45 години като ме е родила е била на 33. За тогава явно не е било много прието. Помня всеки (другите деца) ми викаше в детскта градина и на училище “баба ти идва”. Толкова ме е било срам...сега народа масово ражда на 40.  Майка си е била направо млада жена. Ама а де...

# 76
  • Мнения: 1 677
Майка ми преди 45 години като ме е родила е била на 33. За тогава явно не е било много прието. Помня всеки (другите деца) ми викаше в детскта градина и на училище “баба ти идва”. Толкова ме е било срам...сега народа масово ражда на 40.  Майка си е била направо млада жена. Ама а де...

О, моля, моля... родих малката на 38 и в момента споделям училищни емоции с родители, които чувствам като връстници или дори по-възрастни. "Стандартът" вече е друг. Имах и шанса едно време да ме определят като "стара мома" на 27год. 😜  Колко са променливи времената и човешките разбирания!

# 77
  • Мнения: 10 371
Аа, аз родих на 27 и ме ожалиха каки, лели, стринки и комшийки. Последния влак съм хванала. За има няма 20 години, последния влак си е бил даже сравнително ранен.

# 78
  • Мнения: 1 677
Аа, аз родих на 27 и ме ожалиха каки, лели, стринки и комшийки. Последния влак съм хванала. За има няма 20 години, последния влак си е бил даже сравнително ранен.

Ха-ха, в един влак сме пътували 🤣

# 79
  • София
  • Мнения: 13 239
Аа, аз родих на 27 и ме ожалиха каки, лели, стринки и комшийки. Последния влак съм хванала. За има няма 20 години, последния влак си е бил даже сравнително ранен.

Ха-ха, в един влак сме пътували 🤣
Щом сме тука, комай всички сме в един влак  SatisfiedSatisfiedSatisfiedSatisfied

# 80
  • Мнения: 20 253
Вижте на какво попаднах за билката Цариче, някой пробвал ли е?

Цариче - чудодейната билка за женски проблеми!Всяка жена трябва да пие този чай-помага и предотвратява всички женски болести!
-Почти всякакви болки в малкия таз;

-Бяло течение;

-Обилна менструация;

-За предизвикване на закъсняла менструация в пубертета;

-Отслабена или смъкната матка и закрепване на плода по време на бременност;

-Слаба родова дейност;

-Пречистване след спонтанни аборти;

-Увреждания след тежко раждане и не само- препоръчва се около седмица след раждането всяка жена да пие чай от тази билка ежедневно;

-Проблеми по време на менопаузата;

Освен женските болежки, царичето има и следните полезни свойства:

-Противовъзпалително и бързо заздравяващо при различни видове гнойни рани

-Спира кръвотеченията от носа и облекчава хремата

-Успокоява съня

-Нормализира функцията на сърдечния мускул

-Помага при анемия

-Чаят е особено препоръчван при диабет

-Препоръчва се още при слабост в мускулите и дори тежки мускулни атрофии

-Ефикасно е при язви и изсипвания

-При чревни колики и диария

-При пясък в бъбреците

-Бори се с килограмите- успешно действа при затлъстяване

-За промивки след изваждане на зъб- мястото заздравява напълно за ден-два, както и при възпаления на очите
Не се препоръчва по време на бременност!
https://m.facebook.com/100231808027674/posts/443087007075484/?d=m

# 81
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 917
Lemy, честно казано толкова много хубости на едно място ми идват в повече .Smirk

# 82
  • Мнения: 1 995
Lemy, цариче то май имаше естроген подобно действие. Вижте аз какъв скрийншот бях направила

# 83
  • Мнения: 26
Здравейте, дами!

Бих искала да се присъединя към вас.

Аз съм на 45 и някъде ок. 3 години вече съм в т.нар. пременопауза.
При мен предменопаузалните симптоми стартираха малко преди да навърша 42 с едно голямо закъснение на цикъла, по повод на което ми пуснаха изследвания на хормони. Хормоните се оказаха в норма, а за закъснението се разбра, че се дължи на функционална киста. Обаче няма и година по-късно хормоните ми вече бяха извън норми - повишени LH и FSH и нарушения в цикъла - продължително зацапване след цикъл, силен дискомфорт преди и по време на цикъл - сърцебиене, понякога топли вълни.
Оттогава до днес на два пъти ми изписваха 3 месечна терапия с ХЗТ - за "рестарт на яйчниците",  няколко пъти дуфастон във втора фаза на цикъла. Това оказваше ефект и месеци наред след спиране на медикаментите менструацията ми идваше, макар и с леки отклонения от порядъка на 5-10 дни.
Също през този дълъг период съм пила и различни добавки, като в последната година пия Фемикур N, а от няколко месеца и вечерна иглика.

И последното развитие на нещата е, че това лято цикълът ми прескочи 1 месец, а след това от края на август до днес - близо 4 месеца, нямам менструация. Последно ми назначиха дуфастон за 10 дни, цикълът обаче не настъпи и при последвалия преглед се видя, че лигавицата не е нараснала от дуфастона. Също така, отново се появиха топли вълни, които в последната поне година почти нямах, и нощно изпотяване.

За последните 2-3 години много пъти съм чела във форума, както и в другия - за менопауза.
Доста информация съм получила оттук, за което съм ви благодарна.

Искам да попитам (сигурна съм изчела повечето теми, но нещата ми се сливат, та моля да ме извините) има ли такива от вас, при които периодът на премено продължава по-дълго - примерно 4-5 години и повече?

Някак си, силно се надявам, макар и с прекъсвания в цикъла, той да продължи да се появява поне още някоя и друга година. Гледах, че някои от жените тук едва ли не чакат да влязат в менопауза и да им се свършат "мъките" с цикъла, ама аз съм от другите - които си го искат:smile:

# 84
  • Мнения: 10 371
Хубаво да ти кажем колко продължава пременото, въпроса е как да разберем кога му е първия ден на пременото.
Аз на 42 от любопитство проверих полови хормони. Нямах никакви оплаквания и бях с редовен цикъл. Но FSH ми беше 17. Смятай значи от кога е почнало. Не знам да считам ли че от преди 40 съм така....? Идея си нямам. Към днешна дата закъсненията започнаха предната година. Имам на няколко месеца по 50 дена закъснения. После пак редовен. Този месец направо сама си пророкувах че ще ми закъснее. И точно така се получи. В момента вземам някои добавки и закъснението не беше съпроводено с неудобства. Но иначе болки в гърдите нетърпими, както и болки ниско долу все едно ще ми идва. И така през целите 50 дена в които цикъл не се е появил. Абе въобще голям кеф.

# 85
  • Мнения: 92
И аз съм от тези ,които си го искат и си го чакат,защото още не мога да приема факта,че на 39 ще вляза в менопауза...
Та ние до скоро мислехме за 3-то дете и правихме опити🙄
Не се наемам вече,защото, ако евентуално забременея,може и да минат няколко години,а трябваше вече да съм го родила😆
Пия си добавките от вечерна иглика,див ям,мака,и  womanfix,но цикъл няма вече  2  цели календарни месеца.Уж помагат за настроението ми тези добавки,като мога да кажа ,че от месец ги пия и пооблекчих депресията ,смяната на настроенията и напрежението,но от 2 седмици съм със страшно подути и болезнени гърди🙄🙄🙄.Не ми се бяха подували така може би година🤔 и когато бях бременна също .
От какво ли ще е това?Кой хормон пак се прави на интересен🤔😆
Има ли някоя от вас така и колко време трае ,че не се трае?

И нещо друго ,за което мисля напоследък,е че последния ми цикъл 10.10 е датата на рд на дъщеря ми(първородната).Та мислих си дали има връзка с това,че това може би ще ще ми е последния след 19 години🤔🤔😅🤣
Ей такива мисли ми се въртят странни,ама не спирам да се надявам:)

# 86
  • Мнения: 26
vici75, iren georgieva, благодаря ви за отговорите!

По отношение на закъснение на цикъла и болезненост в гърдите, и аз имах такива случаи в предните месеци. И докато преди напрежение и болки в гърдите ме спохождаха преди цикъл - максимум 10 дни по-рано, и отшумяваха с идването на менструацията, вече в пременото съм си карала от цикъл до цикъл с болки и напрежение. И след това в следващия цикъл са се нормализирали нещата.

Бях ходила на мамолог по този повод, той ме увери, че в този период, това са нормални неща (като, разбира се, трябва да се ходи поне 1 път годишно на профилактичен при мамолог).

Иначе кои хормони са отговорни за това, аз лично се обърквам от информацията, на която съм попадала - някои твърдят, че е от доминиращ естроген, други - че от липса на прогестерон. При всички случаи ще да е от типичния за периода хормонален дисбаланс или като минимум много крехък хормонален баланс, който лесно се разстройва.

iren georgieva, иначе, по темата за приемането, че можеш да влезеш в менопауза на тази ранна възраст, те разбирам 100%. Аз съм била на повече (42) когато ми почнаха разните нарушения и дълго време изтръпвах при мисълта, направо бягах от темата, дори не си позволявах да чета в нета, сякаш ако го направех, това щеше да "валидира", че вече вървя натам:) Мина време докато почнах да минавам на фаза "приемане".

Но, както пише на много места, в този форум и всякакви други източници на информация, периодът на пременопауза може да продължи 8-10 години. Така че,  дано така да бъдат нещата за нас - тези, които си го искаме цикъла Simple Smile

И само още това да напиша (че пак стана много дълъг пост), в последните 2-3 години като ходя на различни АГ - всички това говорят, че  има тенденция към по-ранно настъпване на пременопауза и менопауза, стрес, замърсена околна среда, ксеноестрогени, лоша храна и т.н.

Лека вечер ви желая!

# 87
  • Мнения: 14 044
Според мен напълно е възможно да продължи години. Не съм чувала не познавам човек при който нещата са се случили бързо и комфортно.  Въпросът е, че с времето определени симптомите се влошават ( поне при мен ) и в някакъв момент вече почва да тисе иска цялата тази работа да приключва. Аз съм на 52 и съм в премено от три години . това лято нещата определено бяха трудни за изтърпяване. Но имах цикъл октомври. Тъй като за настъпване на менопауза става въпрос когато две години нямаш цикъл значи аз ще съм била в премено пет (3+2) години. Като се огледаш, току станали 8 години , защото като гледам за сега не ми спира. Ето така стават 8-10 години премено.

За гърдите много помагха фемикур. Виждам че сте го пили.

А дали доминира естроген или прогестетон е индивидуално. Затова симптомите са различни.

Аз лично смятам че ранната менопауза е нещо съвсем нормално. Просто живеем във век на информацията и сега много се пише-  говори, хората са информирани. А преди никой нищо не знаеше, но ранна менопауза също е имало. Просто ние не сме знаели. Трябваше аз да вляза аз в премено за да науча че на майка ми се е случило на 40, но на баба ми на 50. В другия род - на леля ми на 42.  Както се вижда не е било нещо необичайно. На тази възраст жените са имали вече големи деца.

# 88
  • Мнения: 6 453
Може ли и аз да се включа с тъп въпрос. Прословутите топли вълни задължителни ли са като симптом на този период. Вече 2г се редуват няколко месеца с цикъл и няколко без. Преди по 2-3 месеца отсъстваше, а този път станаха повече от 4м и го няма. Обаче и топли вълни няма и понеже съм в трайно стресов период лекарката (гинеколог) каза, че може и това още да не е пременопауза, а реакция на стреса. Дълго време гърдите бяха напълно отпуснати, но преди около 1-2 месеца се наляха със съответните неразположения и болезнено надуване както при ПМС, но цикъл няма. Аз не съм от тези, които си го искат, приела съм че ми е време, даже очаквах по-рано да настъпи този период защото съм с един яйчник, но искам да се отърва от напрежението в гърдите. Преди изчезваше на 2ия ден от цикъла, а сега няма цикъл и няма успокояване на гърдите. В тази връзка има ли подходящи добавки, които биха ги успокоили. Боря се и с ужасен косопад, но това което ми дадоха в аптеката не помага. Според детето не само на главата има зони без коса, но и миглите ми се били разредили. Как пък го установи не знам, но всъщност е разтревожено от темповете на загубата на косата (и миглите). Все пак продължавам с добавката, която уж е против косопад макар, че за сега не се забелязва ефект. И в тази връзка се чудя възможно ли е тази комбинация от В витамини и някои други елементи да е причина за напрежението в гърдите?

# 89
  • София-Младост
  • Мнения: 23 416
Здравейте, дами!
Искам да попитам (сигурна съм изчела повечето теми, но нещата ми се сливат, та моля да ме извините) има ли такива от вас, при които периодът на премено продължава по-дълго - примерно 4-5 години и повече?
Някак си, силно се надявам, макар и с прекъсвания в цикъла, той да продължи да се появява поне още някоя и друга година. Гледах, че някои от жените тук едва ли не чакат да влязат в менопауза и да им се свършат "мъките" с цикъла, ама аз съм от другите - които си го искат:smile:
Аз...от 5-6 години съм така. Последните две години цикъл имам по 1-2 в годината. Да си призная тазгодишен и не чаках, зацапване след АГ преглед получих през февруари и изненадващо цикъл отново през м.11, който пък продължи със зацапване сигурно поне две седмици.
Лятото против изпотяване пиех Ремифемин.
Сън искам аз, пълноценен и непрекъснат поне 6-8 часа...

Общи условия

Активация на акаунт