Коментари за политика в България

  • 99 040
  • 5 996
  •   1
Отговори
# 5 970
  • София
  • Мнения: 2 027
в спора законно-незаконно има решение на американският съд в което се казва, че не е незаконно да се стремиш да плащаш по-малко данъци. И има доста законни схеми по които това се случва. Примерно оформяш работниците като командировани във Франция и плащаш доста по-малко данъци и осигуровки. Когато имахме необлгаем минимум масово се работеше на граждански договори на стойност необлагаемият минимум. колкото по-сложна е фискалната система толкова повече вратички и схеми за намаляване на данъците има.

# 5 971
  • Мнения: 3 505
Нито решенията на американския съд се прилагат тук, нито намаляването на данъците е равнозначно на укриването им. Има си редица законни начини и пращането на хора, уж в командировка във Франция май не е сред тях.

# 5 972
  • София
  • Мнения: 2 027
Нито решенията на американския съд се прилагат тук, нито намаляването на данъците е равнозначно на укриването им. Има си редица законни начини и пращането на хора, уж в командировка във Франция май не е сред тях.

би ли ми обясил молко по подбробно какво точно е незаконното на командироването в чужбина.

# 5 973
  • Мнения: 1 015
Нека да се придържаме към българското законодателство, колкото и да е куцо. Наистина няма нищо незаконно в това да се стремиш да плащаш по ниски данъци и има начини да го правиш легално. Но укриването на доходи не е сред тях и си е незаконно от където и да го погледнеш. Дори има предложения освен  съществуващите към момента наказания за тази дейност под формата на глоби, тя да бъде и криминализирана. Сиреч виновното лице да бъде наказано и със затвор. Към момента законодателят не откликва на това предложение.

П.П. Поправям се. Явно съм изпуснала промените в НК, вече се наказва и със затвор, и то от 2015г. Чл. 255б от НК. Но става въпрос само за укриване  осигуровки по ДОО и З.О.В. чрез обявяване на осигурителен доход в по-малък размер от действителния за осигуреното лице.

Последна редакция: чт, 04 мар 2021, 19:43 от Marsela 17

# 5 974
  • Мнения: 24 467
Нито решенията на американския съд се прилагат тук, нито намаляването на данъците е равнозначно на укриването им. Има си редица законни начини и пращането на хора, уж в командировка във Франция май не е сред тях.

би ли ми обясил молко по подбробно какво точно е незаконното на командироването в чужбина.
Нищо.
Стига да е реално осъществен факт, когато се отчитат разходите за него.

# 5 975
  • Мнения: 3 505
Нито решенията на американския съд се прилагат тук, нито намаляването на данъците е равнозначно на укриването им. Има си редица законни начини и пращането на хора, уж в командировка във Франция май не е сред тях.

би ли ми обясил молко по подбробно какво точно е незаконното на командироването в чужбина.
Ако само ги пишеш, че са в чужбина, а реално не са командировани, извършваш измама. Съмнявам се баш законодателството в САЩ да е толерантно към данъчните измами.
Това е съвсем различно от това да сключиш застраховка и да си намалиш данъка или да ползваш някой от другите позволени начини.

# 5 976
  • Мнения: X
Стига да е реално осъществен факт, когато се отчитат разходите за него.
Еееее, хайде малко по-сериозно, а? Отчитането става с документ, който издържа насрещната проверка. Сега ако трябва да се учим как се прави, пак ще ме трият за "незаконни практики" или препоръки ли беше...?

# 5 977
  • Мнения: 24 467
Съвсем сериозно отговорих на конкретен въпрос.

# 5 978
  • Мнения: 2 683
в спора законно-незаконно има решение на американският съд в което се казва, че не е незаконно да се стремиш да плащаш по-малко данъци. И има доста законни схеми по които това се случва. Примерно оформяш работниците като командировани във Франция и плащаш доста по-малко данъци и осигуровки. Когато имахме необлгаем минимум масово се работеше на граждански договори на стойност необлагаемият минимум. колкото по-сложна е фискалната система толкова повече вратички и схеми за намаляване на данъците има.

Намаляването на подобни разходи е работа на всеки един счетоводител. Ако прехвърлиш всичките си работници от трудов на  граждански с цел намаляване на данъците това не е престъпление. Ама ако пак им плащаш "под масата" си е незаконно

# 5 979
  • Мнения: 48 039
Прикритият трудов договор не е разрешен, лесно се хваща и излиза скъпо.

# 5 980
  • Мнения: 14 716
Не мога да се начудя на борисовото бездействие посред пандемия.Измива си ръцете,че хората не спазват мерки.Навсякъде има такива хора,които не спазват мерки,НО мерки се налагаха,а нарушителите се глобяваха!Тук заради изборите,нищо-ТОЙ е бял,невинен,чист и добричък като бебешка сълза.Какво чака?!Доктори предупреждават,че има много сериозни случаи на заразата при малки деца,които все още се неглижират.А и ваксините не са за деца.Не е ли правилно вече да ги приберат да учат от вкъщи?

# 5 981
  • Мнения: 18 686
Що ние ги приберат в училищи пък.Поне за месец никакво излизане от там,  нали само разансят зарази, не боледуват, така казват.
Не го измислих аз Татяна Кайрякова май беше.

# 5 982
  • Мнения: 3 566
в спора законно-незаконно има решение на американският съд в което се казва, че не е незаконно да се стремиш да плащаш по-малко данъци. И има доста законни схеми по които това се случва. Примерно оформяш работниците като командировани във Франция и плащаш доста по-малко данъци и осигуровки. Когато имахме необлгаем минимум масово се работеше на граждански договори на стойност необлагаемият минимум. колкото по-сложна е фискалната система толкова повече вратички и схеми за намаляване на данъците има.

Намаляването на подобни разходи е работа на всеки един счетоводител. Ако прехвърлиш всичките си работници от трудов на  граждански с цел намаляване на данъците това не е престъпление. Ама ако пак им плащаш "под масата" си е незаконно

Аз пък познавам служители в счетоводна фирма, на които по документи се плаща по-малко, отколкото реално получават. Изводите всеки да си направи сам и смятам да приключа тази тема.

# 5 983
  • Мнения: 1 015
Наказателен кодекс
Глава седма: Престъпления против финансовата, данъчната и осигуителната системи, чл.255б, ал.1, т 1
https://www.lex.bg/laws/ldoc/1589654529

Който разбал, разбрал. И аз спирам.

# 5 984
  • Мнения: 12 318
Наистина е за спиране, защото тази дискусия очерта съвсем мрачна картина. Доколкото разбирам, независимо от ниския плосък данък, масово се крият приходи и понеже държавата няма намерение и възможности да бори това явление, разчита единствено на липсата на необлагаем минимум, за да вземе някой мизерен лев от преки данъци. Според мен на такава държава даже това й е много - някак си не виждам потенциал и да се разпорежда смислено със събраните средства.

Общи условия

Активация на акаунт