Паросмия /извратено обоняние

  • 33 597
  • 378
  •   1
Отговори
# 345
  • Благоевград
  • Мнения: 62
Ако имам усещане, че съм дишала пушек и такъв мирис на въздуха, което се появява само по време на смяната на студените въздушни течения с топли - края на зимата-началото на пролетта — това паросмия ли е?
Така започна при мен миришеше ми на пушек и не след дълго започна гадното обоняние. Стискам палци да не е така силно изразене или по скоро да те подмине Simple Smile

# 346
  • Мнения: X
При мен се оправи. Две години подред все горе-долу края на март/началото на април го има, след това следва нещо като синузит. И въздуха точно тогава ми мирише на нещо специфично, но не мога изобщо да определя на какво.

# 347
  • Мнения: 5
Здравейте, след 6 месеца. Запичнаха миризмите да ми се оправят. Повечето миризми миришат мормално. Мисля че за момента оснаха само лука, пипера и отвреме на време месото.
Вкуса също започна да се подобрява. В момента мога да ям лук, месо, пипер, пуканки, царевица и много други като в началото усещам гадния вкус и след секунди се оправя на нормалния и също по време на ядене се усеща малко гадния вкус.

# 348
  • Мнения: 309
Какви лекарства помагат при това състояние или да чакаме да мине от самосебе си.

# 349
  • Мнения: 102
Хора за първи път след 2 години след прекаран ковид истинското ми обоняние се завърна днес.Цялото семейство бяхме болни много опорит вирус който удря в трахеята и носа.Лека дразнеща кашлица със запушен нос който се редува със много жилави и опорити сополи които половината се стичат в гърлото.Минаха 5 дена от първите симптоми.И ето днес бяхме в парка на разходка.Почувствах че носът ми е задръстен.И в момнета в който го издухах.Усетик как ушите ми изпръщяха и от вътре усетих нещо да излиза.Буквално от ушните канали слезе надолу през носната кухина и излезе през носа.Усетих огромно отпушване все едно тапа ми изкочи от цялото пространство.От ушите надолу през носния канал и излезе на вън.Сега дишането през носа е нереално леко и хоп старото ми обоняние се завърна.Вече усещам всички миризми както преди.Лук,чесън,месо дори и бирата ми мирише на истинска бира!Тъй като съм голям фен на пенливата напитка 2 години беше адска мъка защото вкусът и почти беше неутрален не мога да го усетя нормално.Но ето че сега усещам и аромата и вкуса на истинската бира.Любимия ми парфюм също от днес усещам мириса му!!! Преди това ми миришеше на химилал от нефтохим.Дано вече да си остане така и да не се променя Simple Smile)))

# 350
  • Мнения: 4 199
Клин клин избива. При мен година и 3 м странно е положението. Едно от нещата е че л****та не ми миришат на л***а, а на нещо друго, леко сладникаво. Но пък всичко наоколо ми мирише на това, от където по косвен път стигам до извода, че всичко ми мирише на л***а.

# 351
  • Мнения: 102
Клин клин избива. При мен година и 3 м странно е положението. Едно от нещата е че л****та не ми миришат на л***а, а на нещо друго, леко сладникаво. Но пък всичко наоколо ми мирише на това, от където по косвен път стигам до извода, че всичко ми мирише на л***а.

Обаче имам едно подозрение и днес се сетих.3 седмици преди да ми се завърне обонянивто лекувах абцес на преден зъб точно под носът ми.Пих АБ Доктора ми каза че инфейцията е на поне 2 години! Но просто сега се е възпалил много.Прави ми 2 дренажа изтечемдоста гной и боклук.2 пъти ми слага лекаратво.След това се разболях и хоп вече имам обоняние.Та мисълта ми е на ренгеновата снимка гранулома беше стигнал носа смиаъл много близо беше като торбичка.Доктора каза че е вътрешен абцес инфекцията се е развивала вътре някак си.Нямах подутина но имах голям джоб с гной от носа до края на венеца.И ми се струва че това нещо е спомагало за извратеното ми обоняние и вкус.Ако гнойта е засегнала някой обонятелен нерв знам ли...

# 352
  • Мнения: 1 108
При мен в момента 90% от храните миришат на мухъл нямам идея какво се случва. Имам слаб много много слаб мирис но успея ли да надуша нещо е като мухъл, вкусът също е слаб.

Антонио 90, това е добре, че се е получило някакво обяснение и решение. На моята снимка нищо няма, подозирам обаче от години един зъб и даже говорихме да го отворим за всеки случай. Бях си снимала и главата да видят за синузит, според зъболекарката хирург нямало, но мисля че точно синузит имам болят ме скулити и тн

# 353
  • Мнения: 2
И аз след ковид 19 имам същият проблем....всички парфюми ми миришат на одеколон или химия,осещам дезодорантите против изпотяване,такаче не е с всичко....... а лукът ми мирише на пот и немито(отвратително е).Не осещам други изменения,за сега съм забелязал само тези двете........кофтито е че вече около година е така....и няма признаци да отмине,което ме навежда на мисълта...че май така ще си откарам докато съм жив....... Disappointed RelievedSobSobSobDisappointedDisappointedDisappointedDisappointed RelievedDisappointed Relieved    Някъде бях чел,че и тези бъркания в носа с клечките PCR ,увреждат много

# 354
  • Мнения: 4 199
И на мен потта ми мирише на лук. При доста хора е така. Акото също мирише на нещо особено.Година и половина съм така.

# 355
  • Мнения: 564
След вече 2 години прекаран ковид19, имам леко засилване на усещането за миризми. (една идея повече ги усещам, не е нужно за всичко да си пъхам носа в него за а усетя).Бирите също започнах да ги усещам на аромат, преди миришеха на нищо...
Но примерно кафе, цигари - грам не усещам на аромат... Но вкусът ми не е увреден и това най-много ме радва.
Просто свикнах за всичко (за всеки случай), да питам човека до мен как мирише, дали е ок за ядене.

# 356
  • Варна
  • Мнения: 25 350
Някъде бях чел,че и тези бъркания в носа с клечките PCR ,увреждат много
Това са пълни глупости. Не е от клечките, а от вируса.

# 357
  • София
  • Мнения: 1 183
Със сигурност клечките нямат нищо общо. Разболях се в средата на декември 2020 г, тогава не правих тест, защото всички останали вкъщи бяха положителни. Само по едно време си пуснах кръв за антитела от любопитство да видя, че имам. В края на юни 2021 г. ми се наложи да пътувам извън БГ и тогава за пръв път правих ПСР. За тези почти седем месеца не са ми бъркали с никаква клечка и пак си имах проблем с обонянието.
Към днешна дата нещата са доста добре, само цветя и парфюми усещам по друг начин.

# 358
  • Мнения: 102
На мен след декенврийското ми завръщане на обонянието сега януари и февруари пак се обърка всичко тъкмо си мислех че ми мина.Този месец има леко подобрение но ако трябва да оценя обунянието си то е на 80% от това което усещах като мирис и вкус преди да прекарам ковид преди близо 2 години.

# 359
  • Мнения: 30
Здравейте,
Бях писала преди доста време в темата. Бях със загубено обоняние около 7 месеца и последвалата паросмия поради хормонално разбъркване заради бременност. Та 9 месеца си ги изкарах така, след като родих беше същото, след като спрах да кърмя също нищо не св промени. Т.е. няма нищо общо със самата бременност и първото тримесечие, както ми обясняваха лекарите. Може би преди няколко месеца имаше някакво подобрение да паросмията. Към момента си е останала неприятна миризма или объркана към лук,чесън, пот и други  телесни миризми. Често не усещам миризма като готвя или се извращава самото сетиво. Но сравнително много неща ( почти всичко )усещам вече като аромати и вкус.  Но вероятно цял живот ще си спомням за кошмара без обоняние или  по-лошото паросмията.

Общи условия

Активация на акаунт