Майчинството счетоводно - 87

  • 30 307
  • 760
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 1
Здравейте! На 36г съм с първа бременност, инвитро в Софийска клиника, от която от 10 г. с. чрез ЛКК комисия ми издават болнични листи до момента. Там ме следят платено всеки месец. От скоро записах в родния град където ще раждам женска консултация по  НЗОК. От консултацията държат, да ми издадат те болничния за 45те дни преди раждането иначе ще бъдат глобени. Това проблем ли ще е щом досега болничните са издавани от друга, в случая софийска АГ ЛКК комисия.

# 571
  • Мнения: 828
Ако преди 45 дневния болничен не е ползван друг или има прекъсване от друг болничен, работодателя ли изплаща първите 3 дни ?

# 572
  • Мнения: 338
Здравейте! Ако преди навършване на 2-годишна възраст детето е дадено на ЧАСТНА ясла, прекратява ли се майчинството?

# 573
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте! На 36г съм с първа бременност, инвитро в Софийска клиника, от която от 10 г. с. чрез ЛКК комисия ми издават болнични листи до момента. Там ме следят платено всеки месец. От скоро записах в родния град където ще раждам женска консултация по  НЗОК. От консултацията държат, да ми издадат те болничния за 45те дни преди раждането иначе ще бъдат глобени. Това проблем ли ще е щом досега болничните са издавани от друга, в случая софийска АГ ЛКК комисия.
Редно е от консултацията да издадат 45-дневния.Не са проблем старите болнични.


Ако преди 45 дневния болничен не е ползван друг или има прекъсване от друг болничен, работодателя ли изплаща първите 3 дни ?

За 45-дневния работодателят не изплаща първите 3 дни.Изцяло е за сметка на НОИ.

# 574
  • Мнения: 1 042
Само да попитам някой има ли инфо дали има забавено обработване в НОИ, защото имам неизплатени януарски дни с болничен, предаден декември, както и неотразен предаден болничен още миналата седмица в петък?

# 575
  • Мнения: 609
Добавям още нещо към горното ми питане- вярно ли е, че ако сключа втори трудов договор на 4ч и продължа отпуска за отглеждане на дете до 2г към фирмата, към която съм в момента - ще получавам пълното майчинство до 2г на детето? Надявам се някой да се включи...
Да, ако този ТД  е към ДРУГ работодател!
И детето ест. не посещава детско заведение.

Много благодаря! Към друг работодател ще бъде да и детето не ходи на ясла. Стига само от втората фирма да са съгласни да ме осигуряват на 4ч,но като се замисля кой ще откаже Grinning

# 576
  • Мнения: 3 724
Здравейте!
От август съм на борсата с обещетение от 60%. Ноември имам половин месец работа, съкратиха ме и се върнах на борсата. Имам стаж повече от 10г. Въпроса ми е какво приблизително майчинство ще вземам? Всмисъл дали борсата се изчислява на минималната заплата или е добре да ме назначат фиктивно за да взимам поне Мин работна заплата като майчинство . Термина ми е август.
Трябва да си на трудов договор,за да получаваш майчинство.
Майчинството се изчислява за 24 месеца назад.За месеците без работа се смята МРЗ.

# 577
  • Мнения: 743
Само да попитам някой има ли инфо дали има забавено обработване в НОИ, защото имам неизплатени януарски дни с болничен, предаден декември, както и неотразен предаден болничен още миналата седмица в петък?



Няма проблем с НОИ. Януарските дни може да ги получите края на януари или след изтичане на месеца. А ако работодателят е подал болничния в петък, трябва да го видите в системата днес или утре.

Последна редакция: ср, 13 яну 2021, 14:04 от Blue`Sky

# 578
  • Мнения: 612
И аз имам подаден болничен от 08.12 - 45дневен.И все още няма плащане за Декември. Някой дали има представа какъв би бил проблема? Иначе имам ПИК и виждам, че още декември е предаден.

# 579
  • Мнения: 743
Аз също нямам плащане за декември. Пише ли ти, че се обработва болничния в системата? Ако го пише това, значи всичко е ок. Понякога на статус обработка при мен е стояло 1-2 седмици, явно си чака партидата за платежни нареждания. Поне аз така си го обяснявам.

# 580
  • София-Младост
  • Мнения: 23 319
Здравейте! Ако преди навършване на 2-годишна възраст детето е дадено на ЧАСТНА ясла, прекратява ли се майчинството?
Не с еслучват автоматично нещата, защото вие сте тази, която трябва да уведоми (чрез работодателя, разбира се) НОИ. Няма разлика м/у частна и държавна ясла. И в двата случая нямате право на този отпуск, следкато детето посещава детско заведение. От там пък следва, че нямате право и на обезщетение, а само на 1/2 докато детето навърши 2г.


По повод забавените обезщетение, ще вметна, не знам дали има връзка...НАП имаха годишно приключване до 10.01.. Може и НОИ да са правили нещо подобно.

# 581
  • Мнения: 29
Искам да попитам сега съм на борсата с обещетение, до август месец. Разбрах че съм бременна и въпроса ми е трябва ли да почна някъде , дори фиктивно за да получавам майчинство или борсата се смята на Мин работна заплата?  Термин 21.08

# 582
  • Мнения: 3 724
Искам да попитам сега съм на борсата с обещетение, до август месец. Разбрах че съм бременна и въпроса ми е трябва ли да почна някъде , дори фиктивно за да получавам майчинство или борсата се смята на Мин работна заплата?  Термин 21.08
Трябва да си на трудов договор,за да получаваш майчинство.
Майчинството де изчислява за 24 месеца назад,а месеците без работа се смятат на МРЗ.

# 583
  • Мнения: 96
Здравейте ,в момента съм майчинство първа година.Искам да сключа втори трудов договор на 4 часа.Знаете ли дали имам право да получавам майчинство или ще ми бъде спряно

# 584
  • Седмото небе
  • Мнения: 2 785
Няколко поста по-нагоре има такъв подобен въпрос и отговор.

Общи условия

Активация на акаунт