Какво ви е мнението за тарикатите от HelpKarma

  • 21 731
  • 358
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 120
Да, но такива платформи популяризират кампании, за които иначе не всеки би могъл да разбере. Защото когато трябва да се съберат бързо пари за някое дете-има информация- телевизии, социални мрежи. Но има случаи, които не са "спешни", събират се пари за терапия или вливания... Не знам , ужасно грозно и безочливо е, не смятам че само баламурници даряват, толкова хора отделят от ограниченият си иначе бюджет.
Напомни ми за един частен случай тук във форума, в който накрая се намесваха и администраторите. Кампания започнала със събиране на неголяма сума за терапия завърши с разкриване на титулярката на сметката че си е купувала скъпа техника и плащала семестри на детето си в американския. Пак имаше две мнения, дали дарилият има право да иска отчет на парите си, или просто дарените пари титулярът може да ползва както си поиска. След като се намесиха и администраторите предполагам , че има и морална страна.

Последна редакция: сб, 07 ное 2020, 08:35 от A_Joker

# 31
  • Мнения: 4 120
Angel_wing, сподели некомпрометирана платформа? (Ако има такава). Покрай дискусиите във фейсбук препоръчват bcause.

# 32
  • Мнения: 12 473
Жокер, не бих се наела да препоръчам каквата и да е, дарявала съм чрез ХелпКарма и Fundraiser.
Аз съм далеч от модерните технологии, и съм скептична към всичко, което фунционира добре, но с много наливане първоначално на капитал.
 Никой не дава много пари да създаде нещо, ако не очаква добра възвръщаемост.
Има дарители с възможности и наистина осъзнати и духовни. Те могат да дарят големи суми, но няма да тръгнат да правят платформи и тн.

# 33
  • Мнения: 1 099
Вчера и аз много се ядосах, защото често съм дарявала чрез тях и ги смятах за "сигурни". Алчността им край е нямала, а моралът е отсъстващ.

Но този репортаж удари най-сериозно нуждаещите се. Хелпкарма събираха много и все пак голямата част отиваше по предназначение. Цялата дарителстка система е опорочена още повече след поредната загуба на доверие.

Печелившият е ясен - БТВ и г-жа журналистка. Успяха набързо да си вдигнат заспалия рейтинг и да излязат големи детективи. Но на каква цена??  Не направиха добро- ако искаха да помогнат щяха да подадат иск, да задействат държавните органи. Търсят сензацията в прайм тайм и не са по-морални от господата.

В този ред на мисли подобен тип репортажи, не трябва да се излъчват без да е включена прокуратура. Сензацията е пак за сметка на хората в нужда...

А тези от Хелпкарма , не са открили топлата вода.
- В америкаска преса курсират едни 67% от дарената сума, които отиват по предназначение. В Англия 60-70%
- В Германия регулираните организации, отределени от независим орган като качествени, прибират средно 13% от даренията .

# 34
  • Мнения: 4 120
Във Великобритания има ясна информация кое къде отива, предполагам и на другите места. Аз не знаех и подкрепях 2 charity организации с доброволчески труд. След това местни ме 'светнаха' кого подкрепям точно, работейки без заплата. Сега подкрепям малка организация за хора в нужда, за които съм сигурна, тъй като на официалното ми работно място работим с хора в нужда и се уверих лично, че помагат. Те дори не приемат парични дарения, а само стоки, поддържат food bank, някои от дарените неща продават на символични цени и парите пак отиват по предназначение.
  То е ясно, че е и бизнес, дори кралското семейство беше компрометирано с една фондация, не следя развоя, отклонявали средства за лични нужди, може би ако има ясна информация за разходите дарителите сами могат да преценят коя кампания да подкрепят.

# 35
  • Мнения: 11 505
По спомен, защото съм дарявала в няколко кампании за болни деца, винаги е било ясно, че хелпкарма удържа висок процент комисион, но средствата се събираха по спешност. Такъв е механизмът и на бързите кредити, защо се чудите.... имате нужда от пари за вчера, дават ви ги срещу убийствена лихва. Ако са си изпипали общите условия, не виждам защо се оправдаваха като ученици в интервюто

# 36
  • Мнения: 9 481

Печелившият е ясен - БТВ и г-жа журналистка. Успяха набързо да си вдигнат заспалия рейтинг и да излязат големи детективи. Но на каква цена??  Не направиха добро- ако искаха да помогнат щяха да подадат иск, да задействат държавните органи. Търсят сензацията в прайм тайм и не са по-морални от господата.



И какво? Трябваше да мълчат ли?!?!?!
Разследващата журналистика е именно това. А прокуратурата се самосезира вчера от репортажа...друг е въпроса, че аз лично,  именно в нея не вярвам.

# 37
  • Мнения: 19 007
Като съдя по реакциите,  Бтв са 'направили добро', доколкото работата на медиите е да са в обществен интерес.

Наистина е грозно да раздаваш и получаваш такъв доход покрай болестите на хората. Може и в други държави да се прави, но това не е оправдание.

И моето мнение е, че даряват много хора с нормален дори нисък доход, според възможностите си, и е важно като дадат 20 или 50 лв. да знаят, че дават 5 лв и за апартамента на Славчо, който  зимал почти 30 бона заплата.

# 38
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Намеквал съм:
Да, helpkarma вземат процент и сумата, която пише е с включени техните такси,  
При дарителските сметки на банките няма такси, напр. https://dskbank.bg/docs/default-source/%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B8% … 3%D0%BB%D1%81.pdf
Хубавото е, че те са гарант за истинността на кампанията - проверяват документацията и гарантират, че нуждата е реална.
Банките също проверяват документацията.
Скрит текст:
Нелпа (КОНСТАНТИН ТОДОРОВ КРЪСТЕВ) са и кредисимо https://papagal.bg/person/CB5E07CE43002B8A42FA81F8CF9D4E0F765C99 … A88EB949E6B14704C
Цитат
Едноличен собственик на капитала на дружеството е регистрираното в Малта "Кредисимо холдинг лимитид", но зад него стоят основателите на бизнеса, обясняват от компанията. Това са Сокол Янков с 30.83% от компанията, Коста Кънчев с 28.34% дял, Асен Бенев с 22.83% от акциите, "Адвенкос" на Константин Кръстев с 15% и Георги Карпузов с 3%.
https://www.capital.bg/biznes/kompanii/2019/02/10/3387443_credis … mi_i_v_kolumbiia/
Само на дарителски сметки съм правил преводи. Популяризирането става и чрез Фейсбук.
И какво проверяват Хелпа, относно истинност на документи/заболяване? - НЗОК ли са?
Кое медицинско заведение ще предостави такава информация за пациент на Хелпа, за да се направи насрещна проверка на Епикриза...?

# 39
  • Мнения: 500
Най-голямото престъпление в казуса ХелпКарма е, че лечението на болните деца на България зависи от подаяния.

# 40
  • Мнения: 859
За мен пък е скандално, че изобщо такъв голям процент от средства, дарени с благотворителна цел, отиват за всевъзможни други неща - заплати, такси, таксички и т.н.

Абсолютно съм "за" хората да се борят на работа за големи заплати и изобщо не ми пука кой колко печели (защото, да си го кажем честно,  в такива случаи Ганьо масово го "боли", че някакви други хора са взели пари, които той не е, а не, че не било морално и дечицата... бла... бла...!). НО след като си се захванал с малко по-възвишени уж цели, то нека дадеш първо пример ти. Пари се изкарват. След като са блестящи програмисти и бизнесмени - ще печелят от частния си бизнес, не от средствата за болни, училища и т.н. каузи. Даже и да им се полагат по право, даже и да е законно.

Но само като си представиш, че тези пари масово са дарявани от хора с ниски доходи, от боледували от тежки болести, които знаят какво е, от родители, които лишават от нещо своите деца за други деца, защото пък знаят какво е да си родител, от пенсионери, които буквално ги отгладуват... Е, някак с поне малко съвест не би пипнал и лев. Да, да, знам, че е наивно!

Благотворителността схващам лично аз и като изява на добро сърце, и морално, и като обществен дълг и ще продължа да дарявам. Не се чувствам прецакана, нито глупава. Измамниците има кой да ги съди, всеки си намира майстора.

За съжаление от цялата работа ще страдаме пак невинни - и дарители, и болни, и деца с бъдеще, а разни схемаджии просто ще се преориентират и ако мине номерът.

# 41
  • Мнения: 1 099

Печелившият е ясен - БТВ и г-жа журналистка. Успяха набързо да си вдигнат заспалия рейтинг и да излязат големи детективи. Но на каква цена??  Не направиха добро- ако искаха да помогнат щяха да подадат иск, да задействат държавните органи. Търсят сензацията в прайм тайм и не са по-морални от господата.



И какво? Трябваше да мълчат ли?!?!?!
Разследващата журналистика е именно това. А прокуратурата се самосезира вчера от репортажа...друг е въпроса, че аз лично,  именно в нея не вярвам.

Не трябваше да мълчат, трябваше просто да докладват първо в прокуратурата. Първо се докладва, а после се излъчва, а не обратното. Нали се сещаш, че след интервюто им веднага са покрили безброй следи. Да показват интервюто след като са предприети мерки. Репортажът им не е наказателно дело- дори не е ясно дали поведението на въпросните е наказуемо. Всичко е въпрос на рейтинг.

От цялата работа пострадаха само нуждаещите се, защото се срина доверието в даренията като цяло. По-важно ли да се гледа сеир по телевизията от това да бъдат спасени човешки животи?

# 42
  • Варна
  • Мнения: 14 539
Вярвате в бг прокуратура и съд? Повече от наивно. Имено медиите активират неефективните институции. Ще се оправдаят с някоя удобна клауза, липса на укази и т.н. Подобни платформи се създават само с комерсиална цел. За мен по-фрапантно беше безсъвестното оправдание. Грам разкаяние не видях . Наскоро измамничка, ощетила НОИ с милиони, получи само условна присъда. Това не е прецедент.

Последна редакция: сб, 07 ное 2020, 14:39 от Viviana91

# 43
  • Мнения: 3 510
Ibsena, доста глупаво твърдение.
Тоест, според теб по-малкото зло е да си "крадат", но да продължат да помагат.
А сещаш ли се колко още животи можеха да са спасени с парите, които си взимат за заплати?
Освен това благотворителност е имало и преди ХелпКарма, ще има и след нея. Има ли добри хора, ще има и благотворителност.

# 44
  • Мнения: 19 007
Цънцарова и телевизията си вършат тяхната работа. Това че интитуциите у нас обикновено се задействат (или симулират дейност) след като се разшуми публично по някой казус е друг въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт