За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 24 196
  • 753
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 9 547
Марчева, категорично си действай с водната баня!
Между другото, ако искаш да запалиш шоколад, микровелето е идеалният уред. Зрелищно е и внуците ще се изкефят.
За мен е мега вредна. и нашата седи като паметник.

# 361
  • Мнения: 3 417
До ден днешен съм категорично против микровълнова . 
Едно, че нямам място . Друго - освен пуканки - друго не виждам какво бих правила в нея .
Определено не бих притопляла храна - на работа имаме и въобще не ми харесва резултата . Особено на кроасани и закуски .
По принцип съм фен на нововъведения - но бързо им се нарадвам и после събират пепел .
Хлебопекарна - оризоварка . Гофретник - за мой срам не можах да улуча правилната рецепта или пък той нещо не пече както трябва или аз съм най- големият непрокопсаник .

# 362
  • София
  • Мнения: 11 713
Знаеш , че не съм спец , но споделям как аз действам с моята "баба"- микровеле на 20 год.почти:
Скрит текст:
масло и шоколад разстопявам на ниска мощност, в купичка с капак , за две/три минути , като спирам и разбърквам няколко пъти ( според количеството), понякога и по-малко от 2 мин.стигат. Макс.мощност при мен е 900 W, с копчето променям на 400W.
А, не си спец, всички можем и знаем еднакво, благодаря, че ми отговори. Ще трябва да я разгледам и да видя как се сменят, намаляват  W. Ще пробвам
Марчева, категорично си действай с водната баня!
Между другото, ако искаш да запалиш шоколад, микровелето е идеалният уред. Зрелищно е и внуците ще се изкефят.
За мен е мега вредна. и нашата седи като паметник.
Молим, моли, да се разберем, аз внуци нямам, щото съм млада и красотна, той, Марчев е с внуците, което говори , че е възрастничък, да не кажа старичък, ха-ха, ако ме прочете ще ме душне за гръцмуля веднага.....А водната баня за топене на шоколад  си е истината, зная си, ама да пробвам нещо ново  не мога да я гледам, добре поне , че е черна, ама си е отврат, но е доволен ходил до \Лидл и си купил, специално за нея бургер, да му се чудиш на акъла, но като си навие нещо..............край, искам го, веднага го искам.

# 363
  • Мнения: 12 892
По стечение на обстоятелствата се сдобих с микровълнова. Хич не съм много доволна, стои ми като паметник,  само я поглеждам и ми е като пирон в окото,  защо не обичам ли, защото обичам чисти плотове , но.........това е положението, Марчев си я искаше , да си топли сандвичите, дрън-дрън та пляс. Та да питам за колко време се топи шоколад, като минути/секунди  и как е по-добре на водна баня или е същото и няма значение, благодаря!!
В редките случаи като съм разтопявала шоколад, гледам да е на ниска мощност, в противен случай трябва на кратки интервали че се загрява бързо и не толкова равномерно. Идеалният вариант ми е на размразяване, там работи на импулси и има време постепенно да се загрее цялата маса, в някаква стъклена или порцеланова купичка. Освен това, изваждаш преди да е разтопено напълно всичко, примерно половината да е втечнено и си го разбъркваш вече само, купата също е задържала доста топлина и тя. Но ти това предполагам си го знаеш, не е като да нямаш опит с шоколад и кувертюри.
Времето варира много - както от количеството, така и от това колко маслен е шоколадът или там сместа ти. Мазнината се загрява по-бързо отколкото без нея. За водната баня ако питаш дали да слагаш в самата микровълнова - не, няма нужда, само си го разбърквай на често.

# 364
  • София
  • Мнения: 11 713
По стечение на обстоятелствата се сдобих с микровълнова. Хич не съм много доволна, стои ми като паметник,  само я поглеждам и ми е като пирон в окото,  защо не обичам ли, защото обичам чисти плотове , но.........това е положението, Марчев си я искаше , да си топли сандвичите, дрън-дрън та пляс. Та да питам за колко време се топи шоколад, като минути/секунди  и как е по-добре на водна баня или е същото и няма значение, благодаря!!
В редките случаи като съм разтопявала шоколад, гледам да е на ниска мощност, в противен случай трябва на кратки интервали че се загрява бързо и не толкова равномерно. Идеалният вариант ми е на размразяване, там работи на импулси и има време постепенно да се загрее цялата маса, в някаква стъклена или порцеланова купичка.
Много добър съвет!! Благодаря, ще пробвам!!!

# 365
  • Мнения: 39 413
Да, подкрепям и аз- шоколад в микровеле се топи с функция размразяване. Но го правя на няколко пъти, като така проверявам до къде е стигнал процеса.

# 366
  • Мнения: 861
Момичета,  имам въпрос към тези от вас които са правили крамбъл.  Мисля да направя днес такъв с тиква , намерих една рецепта в gotvach.bg,  и въпроса ми е има ли нещо по специфично което трябва да се направи за да е сполучлив крайния резултат? И ако може някоя изпитана рецепта за крамбъл с тиква ?

# 367
  • София
  • Мнения: 19 253
Хич не съм много доволна, стои ми като паметник,  само я поглеждам и ми е като пирон в окото,  защо не обичам ли, защото обичам чисти плотове , но.........това е положението, Марчев си я искаше , да си топли сандвичите, дрън-дрън та пляс. Та да питам за колко време се топи шоколад, като минути/секунди  и как е по-добре на водна баня или е същото и няма значение, благодаря!!
В МВ се размразява, разбира се, на ниски ватове - 100 или макс 180. Може да отнеме 20-ина минути, но все пак е помощ. Ако се размразява кайма - докато стане цялата, периодично обирам размразеното на повърхността, защото започва да се запича. И щом омекне малко - разчупвам на парчета, за да стане по-бързо.
Стават целувки, крутони, задушени картофи или други зеленчуци. Цял патладжан, надупчен.
Домашен чипс - картофи на тънко върху хартия, за на не залепнат.
Зелка за сарми с прясно зеле не варя в тенджера, а задушавам в МВ, също и карфиол. Определено е по-бързо, а и не тече вода отвсякъде.
За стерилизиране на бебешки шишета е много полезна.
Вярно е и това, че без нея спокойно може. За затопляне би могла да бъде заместена от някоя мини-фурна.

Последна редакция: ср, 02 дек 2020, 15:18 от Cuckoo

# 368
  • Мнения: 12
До ден днешен съм категорично против микровълнова . 
Едно, че нямам място . Друго - освен пуканки - друго не виждам какво бих правила в нея .
Определено не бих притопляла храна - на работа имаме и въобще не ми харесва резултата . Особено на кроасани и закуски .
По принцип съм фен на нововъведения - но бързо им се нарадвам и после събират пепел .
Хлебопекарна - оризоварка . Гофретник - за мой срам не можах да улуча правилната рецепта или пък той нещо не пече както трябва или аз съм най- големият непрокопсаник .

И аз никак не съм почитателка на микровълновата..... Но хлебопекарната и гофретника ги използвам много често. За гофрети мога да ти препоръчам мнг лесна и вкусна рецепта - 1 яйце, 1 ч.ч. брашно от спелта, разбъркано с 1/ пакет бакпулвер, 1 ч.л. какао, 1/2 ч.л. канела, 1 ч.л. чия и прясно мляко - колкото да стане като смес за палачинки. Включвам гофретника, като загрее го намазвам с масло и сипвам по малко от сместа - колкото да покрие изпъкналите части на плочите.  и за всяка следваща гофрета отново намазвам с масло. Накрая гофретите могат да се намазват и с мед, и с кашакавал и сирене Simple Smile

# 369
  • Мнения: 2 641
А какви подправки биха отивали на сос за спагети със съомга?

И на аз правих гофрети преди няколко дни и не ми се получиха. Ползвах пълнозърнесто брашно от лимец. Станаха клисави вътре.

# 370
  • София
  • Мнения: 19 253
За сьомга няколко пъти срещнах копър, явно си отиват.

# 371
  • Мнения: 3 417
А какви подправки биха отивали на сос за спагети със съомга?

И на аз правих гофрети преди няколко дни и не ми се получиха. Ползвах пълнозърнесто брашно от лимец. Станаха клисави вътре.
Споко моите и с бяло брашно стават такива . Или пък ги пека дълго време - но нямат тази структура ,която искам и стават точно като вафла . Искам да са изпечени добре отвътре - да имат обем . Структурата да е на готовите от Лилд или нещо такова . Но ако бухнат и ги извадя бързо - вътре са клисави - ако продължа да ги пека - стават просто една кора и толкова - бухналото изчезва .
Стават за ядене - но аз си ги представям различно . Може вината да е в моите представи .

# 372
  • Мнения: 12
А какви подправки биха отивали на сос за спагети със съомга?

И на аз правих гофрети преди няколко дни и не ми се получиха. Ползвах пълнозърнесто брашно от лимец. Станаха клисави вътре.

На сьомгата най-много й върви босилека /според мен, разбира се/. Винаги, когато пека сьомга, я поръсвам само със сол и сух босилек. И децата също много я харесват.
Според мен гофретите са ти станали клисави не от брашното от лимец, а защото си изсипвала мнг от сместа върху плочите. Аз слагам само, колкото да се покрие горната им част и винаги стават Simple Smile

# 373
  • Мнения: 3 417
А какви подправки биха отивали на сос за спагети със съомга?

И на аз правих гофрети преди няколко дни и не ми се получиха. Ползвах пълнозърнесто брашно от лимец. Станаха клисави вътре.

На сьомгата най-много й върви босилека /според мен, разбира се/. Винаги, когато пека сьомга, я поръсвам само със сол и сух босилек. И децата също много я харесват.
Според мен гофретите са ти станали клисави не от брашното от лимец, а защото си изсипвала мнг от сместа върху плочите. Аз слагам само, колкото да се покрие горната им част и винаги стават Simple Smile
Като човек дето от 5-6 години се мъчи да ги докара . Ами не е от количеството смес.
Поне при мен . Пробвам какви ли не варианти . И малко и повече . И по - рядка смес и по-гъста.
И  с краве масло - 250 г за една доза .  И белтъци разбити на сняг .
 Аз торти и питки правя - едни прости гофрети - ми не .
Срамувам се

# 374
  • София
  • Мнения: 19 253
Може би просто двете имате различни разбирания и вкусове за гофрети.
Саня Богомилова 680181, 4tinaGi4eva да те покани на гофрети, ако нейните ти харесат, тогава търси проблем.

При готовите от Лидъл един Господ знае какви набухватели и машини са ползвани, за хранителната промишленост.

Общи условия

Активация на акаунт