Как тренирам -26

  • 67 826
  • 813
  •   2
Отговори
# 705
  • Мнения: 6 304
Не е стриктно по темата за тренировките, но минавам да ви кажа, че съм много приятно изненадана от способността на AI (ChatGPT) да съставя менюта по зададени критерии.
Пример: Казах му, направи ми кето меню, около 1300 ккал., да е разделено на закуска, обяд и вечеря, като държа в закуската да присъстват кафе и една малка ябълка.
Направи ми много разумно меню, показа ми всяко ястие колко калории е. Беше вкарало авокадо (нетолерантна съм) и чушки (не ми се ядат сега чушки), а и мерките му бяха в "чаши" и "унции". Rolling Eyes
Казах му да извади авокадото и чушките и да си поправи мерките в грамове. Изкара ми меню за чудо и приказ! Мисля да продължа да го питам, в дните, в които ми е омръзнало да мисля с главата си. Grinning
То половината готвене е в измислянето, което поне за мен е невероятна досада.

# 706
  • Бостън
  • Мнения: 13 509
Пак ще ударя едно рамо на Тифи за ходенето и колко полезно може да е то, ще прикрепя обява за аудио-визуален курс, създаден от Харвард Уни с цел да те научат да ходиш за здраве и ще приведа цитат от Хипократ:


https://www.health.harvard.edu/promotions/harvard-health-publica … &dlv-mlid=5249750

# 707
  • Мнения: 3 311
Аз съм човек, който винаги е носил теглото си предимно в коремната зона, и единствения начин по който успях да променя това е със силови тренировки. С интезивно трениране на крака и глутеуси успях да променя пропорциите на тялото си, сега долната част на тялото ми е доста по- голяма от коремната зона. Отделно тренировките за гръб и рамена направиха талията ми да изглежда по- малка.
Ходенето ми е любимата форма на кардио, лесно възстановяване, няма умопомрачителен глад след това. За жалост не е приложимо за всеки, защото отнема много време.

# 708
  • Мнения: 2 570
И от мен глас за много умерено бягане (който го влече), или никакво. Изтощава сърцето.

# 709
  • София
  • Мнения: 11 989
Откакто започнах да тичам, започнах да свалям и пулса в покой. Но тичам с контролирано бавно темпо - около 7:30 -8:00 минути на километър.
От години не бях виждала пулс под 80 в покой, вече се случва често.
Напълно съгласна съм, че бързото ходене е най-доброто за сваляне на килограми.

# 710
  • Мнения: 3 311
 Аз съм виждала невероятни атлети, включително и в нашия форум, които тичат активно. Не знам как успяват да запазят толкова много мускулна маса, но който си го може- може. Елитни гени, за които благородно завиждам.
Ако никога не си вдигал тежести и решиш да вдигнеш най- тежката гиричка, естествено ще си нараниш ръката. Но ако започнеш от най- леката и постепенно стигнеш до най- тежката е съвсем друга история.

# 711
  • Мнения: 10 012
Любимата ми форма на кардио е тичане, бокс, и Т25 на Шон Т.
С ходене не вдигам толкова пулса, колкото и да забързвам. Лек тръс вече е 130. (Едит: пулсът ми в покой е 45-47).
А да, и не губя мускулна маса и при маратонски тренинг, но много обичам да ям, и никога не съм била на много нисък процент подкожни мазнини.
За човек който няма излишни мазнини, а иска да тича,  ще  е необходим друг тип хранене.

След серия нелепи контузии ще се връщам в режим, първо в домашна обстановка, страхлива съм откъм тежести още. Мазното ще боря с режим. Достатъчно си угаждах, стига толкова. Satisfied

# 712
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 332
Много интересна тема сте подхванали. Интересно ми е да чета.
Да кажа малко за себе си, започнах скоро да тренирам - преди 3 месеца, все още не интензивно. Ходя 2-3 пъти в седмицата или на фитнес или на групови тренировки - кръгова и табата основно. Имам много за сваляне - около 20-ина кг ☺ качени през втората бременност седем години назад във времето …
Явно заради килограмите забелязвам, че пулсът ми се качва много и малко се притеснявам заради това.
Откъм режим на хранене, не съм започнала нещо стриктно все още, но се опитвам да си променя ежедневния режим на хранене от преди.
Знам, че храната е най-важна и трябва да започна явно от там, за да започна да виждам някакви резултати. До тук съм надолу с 2-3 кг. едва и по някой друг сантиметър откъм обиколки, които са почти нищо на фона колко имам за сваляне.
Планирам и да започна по-редовни тренировки, които да нагаждам според ежедневието си.

# 713
  • Мнения: 10 012
Днес беше виртуалното състезание Wings for life. Използвах го за тренировка с пулс 160-165, над 165 забавях.
Колата ме хвана след 15.6км, 01ч 33мин.


След него спрях часовника, и кротки 2.5км до нас.
Довечера силова за горна част.

Последна редакция: нд, 07 май 2023, 16:29 от Dez

# 714
  • София
  • Мнения: 11 989
Днес леко тичане 4,5 км + 55 км с колелото.
Силово не съм тренирала отдавна.

# 715
  • Мнения: 10 012
Днес ми е ден за експерименти. Ходихме на разходка в парка с Опус 3, и засякох какво се случва.
Вдигнала съм пулс за кратко докато съм говорила, иначе всичко е в синята зона.
Може и да се гори мазно така, но със силови е още по-добре. С ходене няма да изваеш нищо, нито ще е кардио като кардио. Но е приятно, спор няма.
Снимков материал:




Изобщо не съм озверяла от тичането на обяд, но то и не беше тежко тичане, нито дълго.
Отивам да правя вечеря, след нея- силова.

Последна редакция: нд, 07 май 2023, 20:11 от Dez

# 716
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Скрит текст:
Пак ще ударя едно рамо на Тифи за ходенето и колко полезно може да е то, ще прикрепя обява за аудио-визуален курс, създаден от Харвард Уни с цел да те научат да ходиш за здраве и ще приведа цитат от Хипократ:


https://www.health.harvard.edu/promotions/harvard-health-publica … &dlv-mlid=5249750

Много благодаря за информацията!! Ще го разгледам курса.
Мен Хуберман (препоръка от съседна тема) тотално ме развали Smile - вече все от проучвания се интересувам, науката зад препоръките.
Слушах негов подкаст, в който одобрява продължителното ходене с темпо в ден за кардио тренировка, тъй че вече съм спокойна - ще има ефект. Иначе сигурно щях да започна каране на колело. (В момента оптимирам тренировъчния план Simple Smile)
В други дни препоръчва силови тренировки за оформяне и физическа сила, което е ясно.

# 717
  • София
  • Мнения: 1 583
Лично аз не подкрепям тичането, защото натоварва коленете и коленните връзки. Не се препоръчва за хора с наднормени килограми.

Подкрепям мнението за високия пулс - трябва да е между 130 и 140. Наистина това е един от най-добрите методи за изгаряне на мазнини. Аз ходя интензивно и под наклон.

Имам много нисък пулс по принцип. В покой го държа 53-54 и като цяло трудно го вдигам над 120.

# 718
  • Бургас
  • Мнения: 2 066
Да ви разкажа и аз колко "много тренирам" последния месец, да се посмеете.
Имам часовник Гармин, който отчита минути интензивност на седмица - цел 150. Нямам спомен дали аз съм ги определила или е автоматично, но в случая е без значение.
Та напоследък прекалено често взе да ми бръмка часовника и гледам на дисплея иконката за постигната цел, а те в случая са две - гореспоменатата и крачките, но те са с друг символ. Първоначално не се замислих много, реших, че нещо се прецаква часовника, а то какво било. Аз постоянно съм била с толкова висок пулс, че го отчита като минути интензивност. За тази седмица например имам 1078 (пон-чет, след това 0 ), при положение че съм болна и почти не мърдам. Тъй че, ако пита Гармин, съм призпълнила плана отвсякъде Joy

# 719
  • Мнения: 3 311
От мен тази седмица доста скромно, но има и такива моменти.
2 дни долна част и един ден горна
В търсене съм на нова напитка за преди тренировка, може ли да препоръчате нещо? Купешки микс по възможност, пробвах да си бъркам разни натурални шейкове, вкусни ама до там.

Общи условия

Активация на акаунт