Шестокласници през 2020/2021 година

  • 19 899
  • 791
  •   1
Отговори
# 780
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
И ние сме така по ИТ.
Последните задачи са свързани именно с таблици в Excel.
На практика се налага мъжът ми да обяснява предварително, да направят репетиция и чак тогава  детето да направи задачата.
Липсва им практиката според мен.


По География 6 на теста от днес.

Притеснява ме, че по История сме с една оценка - от входното. После нали отсъствахме три седмици заради ковид и изтървахме едно контролно. По време на ДО може би 5-6 часа подред я изпитва, но така и не й писа оценка...
Именно  и аз така мисля, аз лично с таблиците, не се справям, и не мисля, че децата (повечето  от техния клас
) са се справили сами( за едната 6-цта съм 100% сигурна) това нещо се учи с практика и с повтаряне, за съжаление имам наблюдение за повече от повръхностия обучителен вариянт.

# 781
  • Мнения: 8 228
И нашите взеха Ексел и имаха за домашно да направят една таблица горе-долу 5 на 6, като задават и различни формати за отделните колони. Имаше дата, проценти, валута, целочислени стойности, текст. Към ресурсите за съответния урок обаче, които са налични в платформата, имаше и един много подробен клип за всичко, което трябваше да направят. Стъпка по стъпка показано. Единствено трябва да го гледаш, да слагаш на пауза, работиш си по таблицата, гледаш следващата стъпка, пак пауза и така до края. Признавам си, че аз набързо му показах откъде се задават различните формати и го зарязах. Не знам нататък дали е карал само с моите насоки или си е помагал и с клипа, но има 6 на това домашно. Аз съм доволна от учителката му по ИТ и той си я харесва. Понякога аз му показвам неща, но само, защото го мързи да прочете в учебника. Поне ИТ е предмет, който не го мисля. На тестовете допуска грешки, но практическите задачи са му лесни.

# 782
  • София
  • Мнения: 3 058
И моите наблюдения са, че децата се справят съвсем успешно с ексел, ако работят от компютри, но една част са от телефон и тогава е по-сложно. Разбира се, много е важно и какво и как е обяснено в час. "Нашата" госпожа споделя екран, кара ги да отворят по един ексел и преподава, каквото е предвидено, тя цъка на нейния екаран, всички го виждат и го правят на техните си ексели. После праща презентация с това, което е учено, с картинки, клипчета и едни тромави описания, които ако само ги четеш е много сложно да си схванеш, но клипчетата съдържат всичко, което детето рябва да направи. В тази презентация е и домашното, обикновено са 3-4 таблици, големи, с всички учени функции - намиране на средно аритметично, минимум, максимум, проценти, сменяне на формата на клетки (да стане дата, валута, такива неща). Давала им е какво ли не - таблици с валежи и температури, списъци за пазаруване с остойностяване (единична цена, брой продукти, общо), превръщане в евро (всички клетки с цени се делят на "закована клетка" с валутния курс), да направят таблица с децата от класа и различните предмети, да напишат рандъм оценки на децата и после да смятат среден успех по предмет, на дете, на класа, колко деца имат 6 по мат, такива неща. Последно учиха как се заключва файл, но с оставени клетки, които могат да се редактират - аз това го научих от щерката, хем прилично се оправям с ексела. До тук са направили поне 20 таблици, домашните се пращат на мейла на госпожата.
Но най-важното е, че жената не просто изисква нещо, а си прави труда да направи клипче и какво казва ston - гледаш една стъпка, паузираш, правиш го, минаваш нататък. Не ми се е налагало да се намесвам, да помагам, да обяснявам.
Защото по ТП е точно обратното - вечно някакво безумно домашно, за което никой хабер си няма какво трябва да се направи и там редочно търся нещо в интернет и скалъпваме нещо по/около темата Flushed

# 783
  • Мнения: 8 228
Ексел от телефон със сигурност би било тегаво и невъзможно за учене.
На моя телефон Ексела ми служи единствено за отваряне на някоя свалена таблица, когато нямам търпение да стигна до компютър.

# 784
  • Мнения: 8 944
Ако има стъпка по стъпка, е по-лесно. При нас обаче беше така само на едната задача.
А имаха общо три.
Друг е въпросът, че детето ще направи таблицата, гледайки стъпка по стъпка, но това не означава, че ще може да я направи отново само...

# 785
  • Мнения: 1 565
Като ви чета и се радвам, че госпожата ни по ИТ и по ТП е една и съща. Wink

Иначе и при нас децата сами се справят с поставените задачи по ИТ (поне моето, за другите няма как да съм сигурна на 100%). Разбира се има и такива, които не се справят. На моята не ѝ помагам да си прави домашните по никой предмет. Само когато има проект по нещо първо ни го представя на нас и ако нямаме забележки го изпраща. Ако имаме го преправя, докато го удобрим и тогава го праща.

# 786
  • София
  • Мнения: 6 177
Нас ни върнаха от ваксина днес. А изпусна блок от два часа преговор за класно по БЕЛ. Господинчото имал зачервено гърло и ЛЛ не посмя. Права е жената. Изписа му бонбонки за смучене, които той отказва - бебешка му работа. Затова пък се скара със сестра си и се драха с пълно гърло и двамата. А сега буквално от час не е спрял да си боботи, пее, говори сам на себе и имитира свистенето на вятъра. Е не мога да повярвам, че го боли гърло. Другата седмица - втори опит, че тръгнат ли на училище до пролетта няма да му секне сопола.

Някоя добра душа, ще пусне ли нова тема!

# 787
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Божеее, гледам домашните за другата седмица и припадам.
История- нов урок, уч тетрадка и класно в понеделник
ИТ- екселова таблица
ТП- да се знае устройство на водомер?!?
Литература- проект за театрите по времето на Вазов, сбит преразказ на Радини вълнения
Английски- класно или контролно не розбрах , плюс някакво съчинение с тема “ Група от хора”
Математика- не го броя
ЧП —нов урок, уч тетрадка да се попълни и да преговорят за контролно
Само се чудя кога ще спи.

# 788
  • Майничка
  • Мнения: 12 580
Рени, в прогимназията класните са само по БЕЛ и математика, каква е тази история!?

# 789
  • Мнения: 2 418
По ит правят по една таблица седмично,нищо сложно.Всичко е описано в урока и то подробно,а домашната работа е задача след него.Няма оценка до този момент,нямам идея какво е предал(не съм проверила).По тп има да пише рецепта за ядене ,сготвено полезно и с уред от новите-без мазина,скари,плочи,мултикукър и т.н.
По история ще  правят тест и по фвс.

# 790
  • Мнения: 8 228
Рени, редуцирай.
По ТП моят дори няма учебник. В училище са, изобщо не им ги раздават. Е, може да ползва онлайн учебника, но изобщо не го и поглежда. Позволявам му да ги кара по-лежерно по някои предмети и така мога да изисквам там, където е важно.
И той има да прави някакъв проект по история, но има доста подробен план за работа и не мисля, че ще се затрудни.
Днес мина класното по математика. Било уж лесно. Вчера имаше контролно по английски. Отново - беше лесно. Ще видим колко лесни са били. Другата седмица предстоят контролни по ЧП и БЕЛ.

# 791

Общи условия

Активация на акаунт