Жестоко главоболие след спинална упойка

  • 1 917
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
Здравейте,понеделник родих секцио,и ме боли много главата от упойката,като се изправя е ад,някой с подобен опит

# 1
  • Мнения: 18 684
Пий много вода и кажи на персонала да ти дадат нещо за главоболието. Аз също родих със спинална упойка, бяха дали прахчета, Нимезил май беше, които да пия при нужда.

# 2
  • Мнения: 52
Пий много вода и кажи на персонала да ти дадат нещо за главоболието. Аз също родих със спинална упойка, бяха дали прахчета, Нимезил май беше, които да пия при нужда.
При главоболието от упойка, не действат хапчета,пих аулин,дексофен,нищо

# 3
  • Мнения: 1 685
Здравейте,понеделник родих секцио,и ме боли много главата от упойката,като се изправя е ад,някой с подобен опит
Имах такова усложнение след една хистероскопия и спинална упойка. Дължи се на промяна в налягането на гръбнака спрямо това в главата, когато е изтеглена повече течност при поставяне на упойката Единственото, което помага, е Ацефеин, но не знам дали ще е подходящ, ако ще кърмите.
Минава, налягането се изравнява, но наистина много вода трябва да се пие. Аз можех единствено да лежа хоризонтално.

# 4
  • Мнения: 18 684
Кофеинсъдържащи медикаменти мисля, че помагаха. Не пий на своя глава нищо, освен много течности. Допитай се до лекуващия лекар за лекарство.

# 5
  • София
  • Мнения: 12 653
Не пий хапчета, а много вода и ябълков сок. Важно е организмът ти бързо да изчисти химията. По 2-3 л. течности. Евентуално може и кафе, за да ти се пишка повече.

# 6
  • Мнения: 4 180
Постпункционно главоболие.
Да ти направят повече вливания. От хапове кой знаа каква файда няма. Оводняване, оводняване и пак оводняване.
И аз бях така след първото секцио. Изкарах така 3-4 дни и беше ад. Съчувствам ти. Ще мине.

# 7
  • France
  • Мнения: 12 244
Ще се опитам да го обясня на български, извинявам се предварително ако не е сполучливо. При поставянето на упойката са пробили фиброзната мембрана или la dura mater.  Трябва да ти направят кръвен "пач" на мястото на дупката за да спре главоболието. Няма да стане с медикаменти или детокс. Как си с кръвното?

# 8
  • Мнения: 4 180
Няма как да стигнат субарахноидното пространство, ако не пробият дура матер. Няма как да се достигне кръвта, без да се пробие стената на съда,  груба аналогия.
От горното може някой да направи извода, че пункцията е неправилно извършена и да започне поредната вълна обвинения срещу "некадърниците в бели престилки с купените дипломи". Определено нямаме нужда от подклаждане на тази нагласа. Тя и така и така си се шири масово в последните десетилетия.

# 9
  • France
  • Мнения: 12 244
ra2, благодаря за пояснението. Не претендирам за точност на изказа, дори се извиних предварително. Двама анестезисти са ми обяснявали, че силно главоболие в първите 48 часа след поставянето на упойката е възможен признак на "brèche", което се превежда като дупка, нарушаване на целостта. И се дължи на това, че анестезистът е отишъл "твърде далеч". Предупредиха ме, че рискът е минимален, под един процент, но съществува. Аз, от една страна се подписвам, че го приемам, те от друга, че веднага след първите симптоми ще ми направят blood patch, за да оправят въпросната brèche. Това се нарича информирано съгласие и явно някои "бели престилки" предпочитат да са сигурни, че пациента е разбрал всички рискове (включително и този от човешка грешка), от колкото да бъдат взети за нещо по-малко от ходещи богове.
Другия риск, свързан със тежко главоболие, за който ме информираха е след родилна преекламсия. За това и попитах за кръвното налягане на авторката.
Странното в случая е, че се налага да се допитва до бг мамма, а не до медицинските лица, които са я следили. Липсата на информация е далеч по-голям проблем от евентуалното запазване на нечия репутация. Но всеки с приоритетите си.

# 10
  • Мнения: 4 180
Мислех, че анестезиологът си ти.
Тук секцио се прави със спинална анестезия, при която упойката се въвежда нарочно и тъкмо в субарахноидното пространство, то не попада там "по погрешка", а съвсем целенасочено. За да се постави на това място, се преминава с пункционната игла през мозъчните обвивки -дура матер и арахноидея и целта е подпаяжинното /субарахноидното/ пространство. Понякога неизбежно направената "дупка" от иглата не се затваря моментално и през нея се процежда в малки количества гръбначно мозъчна течност, ликвор. Именно това е причината за главоболието. Описано е във всички специализирани литературни източници и никъде не е казано, че се появява вследствие на неправилно проведена манипулация или грешка в изпълнението.
Допитване традиционно във България се прави на поне 2-3 различни места, за да е сигурно, че е така, а не онака. Въпрос на обществена нагласа, както вече казах.
Имала съм постпункционно главоболие, говоря за опит и от първа ръка.

# 11
  • France
  • Мнения: 12 244
За съжаление медицинските познания не се предават по генетичен път.
Не мисля, че е толкова въпрос на обществена нагласа да се иска 2-3 мнения, колкото до традиционното разделение на "знаещи" (лекарското съсловие) и "незнаещи" (всички останали) и липсата на добра комуникация между тях.
След това лирическо отклонение мога само да посъветвам авторката да не оставя нещата просто така. Никоя болка не трябва да се банализира.

# 12
  • Мнения: 52
ra2, благодаря за пояснението. Не претендирам за точност на изказа, дори се извиних предварително. Двама анестезисти са ми обяснявали, че силно главоболие в първите 48 часа след поставянето на упойката е възможен признак на "brèche", което се превежда като дупка, нарушаване на целостта. И се дължи на това, че анестезистът е отишъл "твърде далеч". Предупредиха ме, че рискът е минимален, под един процент, но съществува. Аз, от една страна се подписвам, че го приемам, те от друга, че веднага след първите симптоми ще ми направят blood patch, за да оправят въпросната brèche. Това се нарича информирано съгласие и явно някои "бели престилки" предпочитат да са сигурни, че пациента е разбрал всички рискове (включително и този от човешка грешка), от колкото да бъдат взети за нещо по-малко от ходещи богове.
Другия риск, свързан със тежко главоболие, за който ме информираха е след родилна преекламсия. За това и попитах за кръвното налягане на авторката.
Странното в случая е, че се налага да се допитва до бг мамма, а не до медицинските лица, които са я следили. Липсата на информация е далеч по-голям проблем от евентуалното запазване на нечия репутация. Но всеки с приоритетите си.
Кръвното ми се вдигна началото на 8ми месец,пиех Допегит,след раждането се оправи,иначе от персонала никой не ми помогна,даже се държаха ужасно

# 13
  • France
  • Мнения: 12 244
Съжалявам за което. Колко време мина от раждането? Няма ли начин да поговориш с анестезиста?

# 14
  • Мнения: 2
Здравейте на всички Simple Smile Да си призная като сте споделили главоболието след секцио се успокоих че се случва и че не съм единствената. Имам адска болка отпред по цялата глава, след спинална упойка. Вървя като изгърбена баба с ниско разположена глава, не мога да се изправя. Депресирах се да не би да ми остане за цял живот така. Вече съм 5и ден така и няма признаци на отшумяване.. на първия ден нямаше такава болка. Имам усещането че като се изправя някой ми рита главата. Като инвалид се чувствам, мога да лежа или лазя на колене гледайки пода и не мога да се погрижа за бебето си... На 4ия ден вече ми се срина психиката тотално..Добре че беше братовчед ми, работи като анестезиолог в майчин дом и ми обясни подробно защо се получава и че трябва време да мине. Интересното е при мен че вечер към 22 изчезва изведнъж болката, няма и следа и на другия ден като се раздвижа и пак започва.. Чудя се колко ли още ще продължи.
 В такива моменти човек оценява какво богатство е да си здрав, да се чувстваш добре за да можеш да се радваш на малките неща

Общи условия

Активация на акаунт