Малко трудна тема...за болеста рак - тема 5

  • 370 027
  • 6 648
  •   2
Отговори
# 4 635
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
whitefang   На въпроса какво му е та не може химиотерапия - не се е хранил пълноценно много време,защото отказваше фрезубините и всичко, което можеше да яде ( било гадно) слаб с лоши кръвни показатели от недохранване. Сега е със стент и продължава с неяденето ( 10 дни трябва пасирано - не му било вкусно и отказва). Онкологът каза,че е невъзможно в момента лечение, имало си изисквания за започването му.

Къде препоръчвате да ги направя изследванията? Онколожката ми каза име на лаборатория,но не го запомних,а тя уж да го напише на листа,но не е.
Да , прочетох.
Използвайте времето за допълнителните генетични и имунохистохимични изследвания и новата онко-комисия да му подобрите общото състояние. Съвет как да го убедите да се храни не мога да дам. Но след като има стент не е проблем да приема макар и пасирана храна и добавки - желязо, Маоло , евентуално Б12 и фолиева киселина. Направете изследвания за тях за да давате какъвто дефицит има.
Телешко варено, пасирано не знам как ще му е безвкусно пасирано и дроб телешки/свински може да добавите към бульона.Ако трябва го заплашете , че ще го оставите да си умре ако не яде пасираната храна и протеините защото няма никои да го лекува ,ако не се възстанови.И му кажете диагнозата, ако не я знае все още.Може да се посъветвате с психолог как да го убедите или да говори с него.
За лаборатория, най-вероятно става въпрос за "Трансхеликс". Понеже HER2 най-вероятно ще правят имунохистихимично изследване, което не е много точен метод, ако има съмнения за достоверност вече може да ги дадете за второ мнение при някой от светилата.
За PD-L1 имунохистохимичното антитяло е стандартно, за EGFR също могат да направят изследване там.

Последна редакция: пт, 17 юни 2022, 00:07 от whitefang

# 4 636
  • Мнения: 4 793
Само с добавки и без адекватно хранене няма как да станат нещата. Дори да си набавя нужните микронутриенти (витамини, минерали и тн) с хапчета, при липсата на достатъчно макронутриенти (въглехидрати, белтъци и мазнини) пак ще губи тегло.

Имате три варианта за този проблем - психолог, лекарства за стимулиране на апетита (питайте онколога) или (в краен случай) сонда. Ключово е да го закрепите, иначе никой няма да се съгласи да проведе системно лечение при недобър ECOG-PS.

Относно пасираната храна/супи - слагайте повече подправки (според каквито са позволени), за да има вкус, както и масло, което добавя калории. Ако обича мляко - давайте овче/биволско, което е по-калорично от кравето. Като цяло, мислете как с количеството храна, което все пак яде, да прокарате максимално количество калории.

# 4 637
  • София
  • Мнения: 1 345
whitefang   казах му вече диагнозата, обясних,че ако не яде няма да го лекуват,заплашвах и нищо! Отговри ми се - еми толкова мога,колкото изкарам. За психолог дума не може да се изрече, отказва.

Hope4C   Попитах за сонда, отказаха за момента, вече забравих обосновката в детайли,но имаше резон в казаното. Има и чернодробна стеатоза,та и с мазните храни се внимава. Ужасно капризен и с ужасен характер, това е истината. Какво ли не направих за тези дни и всичко е боклук,а не е така,но се изчерпах вече Sad

# 4 638
  • Мнения: 4 204
Насила хубост не става. Преди да започна онкологичната сага баща ми боледуваше, не онкологично, но тежко, възрастен, кисел, отказващ... Разбирам те напълно. Изясни за себе си целта си- ще се бориш ли, за кое, коя е реалистично постижимата такава, какви усилия и шанс има да стане. После си прецени силите /идва момент на изчерпване, да/, прибави и възможните самообвинения после, ако нещата не извървят както ти се иска, вземи едно решение и го следвай. Животът продължава и трябва и да оцелеем, а сметката върху нас си ще си я плащаме после, няма да ни се размине.

# 4 639
  • Мнения: 12 798
whitefang   казах му вече диагнозата, обясних,че ако не яде няма да го лекуват,заплашвах и нищо! Отговри ми се - еми толкова мога,колкото изкарам. За психолог дума не може да се изрече, отказва.

Hope4C   Попитах за сонда, отказаха за момента, вече забравих обосновката в детайли,но имаше резон в казаното. Има и чернодробна стеатоза,та и с мазните храни се внимава. Ужасно капризен и с ужасен характер, това е истината. Какво ли не направих за тези дни и всичко е боклук,а не е така,но се изчерпах вече Sad
Ти чудеса не можеш да направиш. Според мен, гледай да приемеш, че си само помощник и обгрижващ, а не си човекът, който е отговорен за това, което се случва и което има да става занапред.

# 4 640
  • Мнения: 4
Здравейте! Ще съм благодарна да споделите мнения за д-р Красимир Шопов от Александровска. Почти не намирам  информация за него

# 4 641
  • Мнения: 94
Направих вече днес, новините не са никак приятни ... Назначиха изследването за прицелна терапия най- накрая,но това ще забави поне още 10 дни нещата. За момента химиотерапия не може заради състоянието му,евентуално прицелна ако е положителен резултата.

Какво точно изследване за прицелна сте пуснали...

# 4 642
  • София
  • Мнения: 1 345
За сега HER2 имунихистохимично, ще чета и за другите,които тук ми казаха.

# 4 643
  • Мнения: 94
А дали такова изследване , и принципно имунохистохимия е полезно  при   умеренодиференциран карцином на дебело черво... извинявам се , ако въпроса е глупав.

Утре е четвърта вливка , татко  се чувства добре , няма оплаквания , дори каза , че е напълнял ... мен ме човърка обаче дали лечението е правилно и дали се повлиява ...очаква се след тази вливка или поне след петата 5 скенер .Понеже терапията е в Св.Марина Плевен  предполагам , че там ще поискат да го правим.Дали е ок или да търся друго място.Чудя се да изчакам ли и скенера и да направя второ мнение с него и епикризите до тук.

Последна редакция: нд, 19 юни 2022, 22:25 от osinka88

# 4 644
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 673
На мама два пъти е правен скенер в Света Марина (ние сме от София, но е оперирана там от професор Томов). Всичко беше както трябва, резултатите в зависимост от натоварването излизат след пет до десет работни дни. Първият път беше в Токуда - там излезе на следващия ден.

# 4 645
  • Мнения: 444
Здравейте, съжалявам че виждам нови хора в темата.
Сестра ми днес трябваше да започне лъчетерапия, но изпаднала в паника не може да лежи по гръб (задушава се не може да диша),слага ли и някаква маска на главата и това е голям проблем, а има назначени 33 лъче терапии. Едвам говори много съм притеснена, че е и сама в болницата. Незная какво да правя. Надявах се че нещата ще се подобрят, но......
Дълго време ли продължава като времетраене самото облъчване за деня?!
Оф объркана съм и пиша несвъразно сигурно, но се притесних страшно много.

# 4 646
  • Мнения: 12 798
Каква маска са й слагали? Главата ли й облъчват?
Тя получава някакви паник атаки, може би може да й дават някакво успокоително. Иначе няма как да стане терапията.
Мен са ме питали дали не страдам от клаустрофобия, защото ме вкарваха, нали знаете, в нещо като тръба. Не знам ако страдах от клаустрофобия, какво щяха да правят.

# 4 647
  • Мнения: 444
Да тумора е под лявото ухо . Сега са и казали че ще и дадат лекарства и пак ще пробват. Дано се повлияе. Много ми е притеснено.

# 4 648
  • Мнения: 317
Да тумора е под лявото ухо . Сега са и казали че ще и дадат лекарства и пак ще пробват. Дано се повлияе. Много ми е притеснено.
Когато туморът се води на глава и шия се слага маска. Няма нищо страшно, процедурата трае не повече от 5 минути. Тя нищо няма да усети, а за страничните ефекти би трябвало да са я уведомили преди терапията. За да не мърда маската се закопчава.

# 4 649
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Маската и фиксира главата за да не мърда докато облъчват  ,но е в много "неудобно" за шията/гръкляна положение и за хора без проблем в тази зона(на мен ми беше трудно да преглъщам и ми се събираше слюнка в устата и ми беше трудно да дишам - за SRS на мозък).Представям си на нея какво и е ако има отток  и/или притиска нещо тумора, най-вероятно и е трудно наистина да диша при тази позиция на главата  ,а не е "паник атака". И успокоителни лекарства  няма да помогнат. Ще трябва да му "хване чалъма" на преглъщането и дишането,може би да направят няколко "пробни облъчвания" ,за по-кратко  ,за да свикне. Времето на самото облъчване е кратко, щом е фракционирано ЛЛ -няколко минути, но цялата процедура от момента на на закопчаване на маската ,до освобождаването е по-дълго.

Последна редакция: пн, 20 юни 2022, 12:01 от whitefang

Общи условия

Активация на акаунт