Плюсове и минуси на кварталите в София - 10-та тема

  • 38 880
  • 808
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: X
Съгласнна съм с ТониШу, нормална цикличност.

# 256
  • Мнения: 49
Здравейте, може ли мнения за Мусагеница и Дървеница? Най-вече, кои са предпочитаните части на кварталите? Частите най-близо Студентски град ги избягвам, тъй като не това ми е таргет групата.
Търсенето ми е с инвестиционна цел, като първоначално гледахме единствено и само в кв. Гео Милев, но тъй като там предлагането е доста ограничено и скъпо, решихме да разширим кръгът на търсене. Държим на двустаен с нормална квадратура (не от типа на 42 кв. чиста площ), асансьор (което прави част от старото строителство неподходящо), добро изложение и среден етаж.

# 257
  • София
  • Мнения: 16 070
Хубави, тихи и спокойни са кварталите. Мусагеница няма части, близки до Ст. град. СС там е предимно панели и си имат асансьори.
Като виден любител на ЕПК харесвам тези около Пепко. И в двата квартала има нови блокчета, но какво и дали се продава...
За Дървеница - не познавам квартала. Но не бих купила около старческия дом. Не ми се гледа  грозна действителност.

# 258
  • Мнения: X
Не знам СС в тези квартали без асансьор, там огромното болшинство  СС са ЕПК и панел,  и всички са с асансьор.
Мусагеница има и други ЕПК-та, не са само около Пепко. За под наем са добре.

# 259
  • Мнения: 2 817
Цикличност? Казва се бум/бъст цикъл, което реално е балон и в очевадно колериран от раздаването на кредити и лихвени нива.
Тангра - 2007-2008 пробвал ли си да вземеш кредит? Всеки ще ти даде, а пробвал ли си 2010-2011? Много по трудно беше. Последните 4 год не съм взимал, но знам че е в пъти по-лесно, защото виждам на какви хора раздават. Ето днес излезе нлвина че в холандия лихвата става 0%, но пак ще кажете, че балон там няма. В човешката психология е да се взема колкото се може повече щом може и дават. Много малко хора биха помислили за другите и за общото положение. Всеки гледа себе си и прекалява и именно заради това накрая стават фалове и всички страдат.

# 260
  • София
  • Мнения: 16 070
Да, има много ЕПКта и в двата квартала. Но имах предвид, че около Пепко мястото е по-тихо и   метрото е по-близо.

# 261
  • Мнения: 49
Не знам СС в тези квартали без асансьор, там огромното болшинство  СС са ЕПК и панел,  и всички са с асансьор.
Мусагеница има и други ЕПК-та, не са само около Пепко. За под наем са добре.

Панел не е опция за нас. Не познавам и двата квартала изобщо, за това и не знам дали имат или нямат асансьори. Примерно, в Гео Милев масово малките стари тухлени блокчета за без.

# 262
  • Мнения: 9 815
Ако ще ти помогне да се ориентираш, правилото беше (за старо строителство) - до 5 ет. плюс партер (и тавани) - без асансьор. Има и изключения в някои тухлени по-ниски, но са много редки изключения.

# 263
  • Мнения: 3 589
"От другата страна на моста, след Лидл е Захарна фабрика. Там са малки тухлени блокчета на 4 етажа."
😬😬😬😬😬😬😬😬😳😳😳😳😳
Това е ужасно място във всяко отношение. Дори  ми е абсурдно да започна да изброявам, както ми е трудно да се сетя за по-ужасни места от това.

# 264
  • София
  • Мнения: 2 413
Много зловещо изглеждат на стрит вю тия блокчета, макар и от сателит да е изглежда подредено. ...твърде подредено.

# 265
  • Мнения: 40
Скрит текст:
Здравейте, може ли мнения за Мусагеница и Дървеница? Най-вече, кои са предпочитаните части на кварталите? Частите най-близо Студентски град ги избягвам, тъй като не това ми е таргет групата.
Търсенето ми е с инвестиционна цел, като първоначално гледахме единствено и само в кв. Гео Милев, но тъй като там предлагането е доста ограничено и скъпо, решихме да разширим кръгът на търсене. Държим на двустаен с нормална квадратура (не от типа на 42 кв. чиста площ), асансьор (което прави част от старото строителство неподходящо), добро изложение и среден етаж.

В Мусагеница НС е рядко, за последните почти 10 години се сещам само за три нови блока (двата на Тобо до метростанцията и дългия до пазара). На първичния пазар се разпродадоха бързо, а на вторичния много рядко излизат обяви. Ноември има издадено разрешително за строеж на още един блок, на ъгъла до частното училище, но строителните дейности не са стартирали.  Проблем на квартала беше/ще бъде влизането/излизането с автомобил, има само два изхода - на следствието и под метрото. Преди извънредното положение се случваше по 10-15 минути да не може да се излезе сутрин, за сега е доста по-добре.

В Дървеница в момента има много ново строителство в 'горната' част - около и отвъд Ляпчев. Строи се малко хаотично и на парче и доста ми напомня на Ливадите. Освен това е далеч и от транспорт и от нормални магазини. Строи се и около метростанцията, там незастроеното каре поне е малко и няма как да стане супер пренаселено. Сградите в 'старата' част са предимно 4-5 етажни кооперации, отвън изглеждат добре подържани, не съм влизал вътре. Има и ЕПК, сещам се за поне един 15-тина етажен блок срещу ЛТУ.

Като цяло и двата квартала са много спокойни и доста добре уредени, има транспорт, магазини, училища и тн. Междублоковите пространства и градинките са ОК, намират се и места за паркиране без голям проблем. Не са 'престижни' като напр. Изток или често споменавания напоследък Дианабад, но предлагат добро качество на живот.

Колкото до сравнение с Гео Милев - живял съм 5 години в най-хубавата за мен част - до пазар Ситняково. Освен че Орлов Мост ми беше на 15 минути пеша, други предимства не виждам. И последно - макар, че Дървеница е близо до Студентски, повечето студенти предпочитат другата посока - кв. Витоша и нагоре по Симеоновско.

Последна редакция: ср, 06 яну 2021, 14:47 от UguBugu

# 266
  • София
  • Мнения: 259
Ок, съгласих се за това с балона. Факт е, че заплатите много се променят, има вече много outsourcing фирми. Въпреки това не смятам, че стандартът се е подобрил за последните няколко години, затова и виждам т.нар балон . Сигурно от преди 30 години, да, но цялостно не виждам такава тенденция. Не съм IT, за сега, но и не съм на заплата 800 лв, както много хора. Това мен ме вкарва в чуденка за сегашните цени и какво прави човек ако взима заплата под 1000 лв, което не е рядкост. Особено ако не знае език. Каквото и да си говорим, не са много младите хора, които владеят дори английски на ниво да го ползват за работа. Да, странно и тъжно е, защото го учим от детската градина, но е факт.

Отностно Захара фабрика- абсурд. Минах от там, то само роми, ако ще кварталът да е супер приятен, то жителите не са.

# 267
  • София
  • Мнения: 5 960
То 2хил лева да е заплата, пак да се чудиш. Или деца има, или наем плаща или ипотека, кола и поддръжка, комбинация от няколко от тези...
Не виждам как се справят и с 2хил лева. Това за София,... и ако не живее при бабата и дядото. Confused

# 268
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 186
Малки тухлени блокчета са по-зле от осеметажни панелки с по десет входа? 🤣

# 269
  • Мнения: X
Не знам СС в тези квартали без асансьор, там огромното болшинство  СС са ЕПК и панел,  и всички са с асансьор.
Мусагеница има и други ЕПК-та, не са само около Пепко. За под наем са добре.

Панел не е опция за нас. Не познавам и двата квартала изобщо, за това и не знам дали имат или нямат асансьори. Примерно, в Гео Милев масово малките стари тухлени блокчета за без.
Аз в Мусагеница не знам да има изобщо малки тухлени блокчета СС. Ако има, то е някакво диво изключение. Иначе са си бетонни джунгли, но добре планирани и с отстояния, защото са застроявани при други условия. Имат междублокови, имат си инфраструктура, имат и достъп до метро. И не са толкова далеч от Борисовата, за мераклиите да ходят 1/2 час пеш. Адвенчър, за теб се сетих Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт