Брекети – къде, какви, за колко? -тема 14

  • 36 607
  • 746
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 5 366
Според мен постоянните ретайнери са най сигурни, но на мен например не ми сложиха, а съм си на години...до колкото знам самото им закрепяне е доста голяма играчка, та явно не й се занимаваше на моята ортодонтка, само не знам какво се случва ако пак се изкривят зъбите, пак ли се слагат брекети и за сметка на кой са?
За твоя, разбира се.
Преди години носих брекети, след свалянето на които не ми постави апаратче. За 6м зъбите ми се върнаха.
Сега пак съм с брекети, но при друг доктор. Каза,ч е ще ми слага и постоянен ритейнър, ще имам и сваляем.

# 451
  • Мнения: 110
Според мен постоянните ретайнери са най сигурни, но на мен например не ми сложиха, а съм си на години...до колкото знам самото им закрепяне е доста голяма играчка, та явно не й се занимаваше на моята ортодонтка, само не знам какво се случва ако пак се изкривят зъбите, пак ли се слагат брекети и за сметка на кой са?
Здравейте! А ползвате ли някакъв и от колко време сте без брекети? Поне според мен, ако се изкривят и желаете да ги оправите, отново трябва да се сложат брекети и сигурно ще е за Ваша сметка. На много малко места се подписва договор за лечението. Затова предполагам, че няма да имате, а и ортодонтите едва ли ще  поемат отговорност за изкривяване след лечението.

# 452
  • Мнения: 630
Моята ортодонтка затова каза, че слага задължително след края на лечението и на двете челюсти постоянни ретайнери, за да гарантира задържането на резултата, защото зъбите си имат памет и постепенно ще се върнат в предходния си вид.
При нея също има пациенти, които са сложили брекети за втори път, защото предишния ортодонт не им е поставил ретайнери или е поставил само на долната челюст и са се върнали в изначалното си положение.

# 453
  • Мнения: 110
Моята ортодонтка затова каза, че слага задължително след края на лечението и на двете челюсти постоянни ретайнери, за да гарантира задържането на резултата, защото зъбите си имат памет и постепенно ще се върнат в предходния си вид.
При нея също има пациенти, които са сложили брекети за втори път, защото предишния ортодонт не им е поставил ретайнери или е поставил само на долната челюст и са се върнали в изначалното си положение.

А ако човек има брекети и на двете челюсти и на двете ли се слагат ретайнери?

# 454
  • Мнения: 630
До колкото ми е обяснявано и съм се интересувала - Да, хубаво е да се поставят и на двете челюсти, за да се задържи резултата.
Моя приятелка преди доста години по този начин, когато са й ги свалили и са й сложили ретайнер само на долните зъби и съответно до ден днешен те са перфектно наредени, докато на горните, където не са й поставили по незнайна за нея причина, но е била малка тогава, горните зъби й се върнаха в предишното състояние.

# 455
  • Мнения: 245
Сложиха ми Hawley ретайнер само за през нощта, ако се изкривят предполагам че ортодонта ще каже че не съм си носила ретайнера..
Според мен постоянните ретайнери са най сигурни, но на мен например не ми сложиха, а съм си на години...до колкото знам самото им закрепяне е доста голяма играчка, та явно не й се занимаваше на моята ортодонтка, само не знам какво се случва ако пак се изкривят зъбите, пак ли се слагат брекети и за сметка на кой са?
Здравейте! А ползвате ли някакъв и от колко време сте без брекети? Поне според мен, ако се изкривят и желаете да ги оправите, отново трябва да се сложат брекети и сигурно ще е за Ваша сметка. На много малко места се подписва договор за лечението. Затова предполагам, че няма да имате, а и ортодонтите едва ли ще  поемат отговорност за изкривяване след лечението.

# 456
  • Мнения: 1
Здравейте, имам 2 извадени зъба от преди 2 години и сега решех да отида на ортодонт и той ми каза, че трябва да извадя 3ти постоянен и заден зъб. Какво е вашете мнение за този процес?

# 457
  • Мнения: 4 009
Нашето мнение няма голямо значение за вас, защото не сме ортодонти, а и кристалното ни кълбо днес не е настроено да работи само по аватар. 

# 458
  • Мнения: 1 510
Видът ретенция е по преценка на ортодонта - и двата вида (фиксирани и снемаеми) си имат позитиви и негативи.

Прави сте, че с фиксирани почти няма как да се получи разместване на предните зъби, но хигиената е значително затруднена. Аз съм с такива и трябва да чистя зъбен камък през 5-6 месеца, много се насъбира там. Освен това трябва да се внимава при отхапване, за да не счупят - особено горните, те са по-проблемни в това отношение. Да не говорим, че адаптацията към фиксираните ритейнъри е неприятна, езикът се разранява и т.н. Всички тези неща са фактори при взимането на решение. Ако ортодонтът е преценил, че снемаем ритейнър е достатъчен, то няма причина да ви тормози излишно. Стига да ги носите според инструкциите, зъбите не би трябвало да мръднат. Макар че голяма част се презастраховат и слагат фиксирани на всички.

Последна редакция: чт, 11 мар 2021, 23:28 от Lilly_85

# 459
  • Мнения: X
Аз бях с фиксирани след брекетите, горни и долни. Зъбите ако не са добре подредени, дори и фиксирани няма да ги задържат. Моите се разместиха пак, със все ритайнерите закачени, и ритайнерите сами се разлепиха в един момент. И да, отвратителнно много зъбен камък събират. Сега като ходих за отпечатъци за инвизалайн, свалиха и долните и се почувствах като нов човек. Новата ОД ми каза, че фиксирани ритайнери се слагат най-вече, когато има парадонтоза и разклатени зъби, а за ретенция са достатъчни снемаемите, стига да се носят според указанията стриктно. И наистина, по-добре е дори и нещо да се размести, снемаемият ритайнър е отпечатък на правилната позиция, и като се сложи, се връща всичко на мястото. Докато фиксираният се слага само на предните зъби, и така както е залепен, се мести заедно със зъбите...

# 460
  • Мнения: 39 374
Признавам си, че не бях подготвена да прочета последните постове.

# 461
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Маре, наистина ли?

# 462
  • Мнения: 39 374
Да, Тарти. Мислех си, че след свалянето на брекетите всичко ще е цветя и рози. После дойде ред да науча за ритейнърите. И накрая за това, че и те не са вариант за постоянно красиво подредени зъби.
Преди няколко дни си говорих с позната(дама на над 30 години). Скоро е свалила брекетите, носи и двата вида ритейнъри и вече чувства, че зъбите се разместват. А самата тя ми беше споделяла, че има и вадени зъби, демек място се е отворило, никой зъб не бута друг, за да се намести той.... А и беше пациент на най- хвалената клиника в областта.

# 463
  • Мнения: 1 510
И наистина, по-добре е дори и нещо да се размести, снемаемият ритайнър е отпечатък на правилната позиция, и като се сложи, се връща всичко на мястото. Докато фиксираният се слага само на предните зъби, и така както е залепен, се мести заедно със зъбите...
И двата вида могат да се деформират с времето, затова се ходи на контролни прегледи и се подменят.

Фиксирани не се слагат само при парадонтоза, има и други фактори - колко голямо е разместването на предните зъби, колко бързо се движат, в каква посока (това ОД ще го е установил в процеса на лечение). Понякога да се носи снемаем ритейнър по 8-10 часа в денонощието просто не е достатъчно, а никой не иска да ходи с него по 20 часа. А в някои случаи дори се налага да се носят и двата вида ритейнъри.

Както казах, и двата си имат добри и лоши страни. Ако единият беше по-добър по всички показатели, вторият отдавна да е излязъл от употреба. Компетентните ортодонти могат да преценят какъв ритейнър ще свърши по-добра работа спрямо конкретния случай.

Последна редакция: пт, 12 мар 2021, 18:03 от Lilly_85

# 464
  • Варна
  • Мнения: 2 849
Здравейте отново! Сега в сряда имам час при Янева, но в петък говорих с един съученик и той ми каза да отида при Мила Стоянова в Smileart.  Доколкото помня е споменавана тук с добри отзиви, но ако някой друг се включи с още информация, ще съм много благодарна. Като цяло се чудя при Янева или при Стоянова да ми е третата консултация.

Общи условия

Активация на акаунт