Счетоводител в нужда се познава 17

  • 33 181
  • 758
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 5 797
Здравейте, влизам с един малко глупав въпрос, но няма кой да попитам в момента.
До вчера включително (петък) бях отпуска. От понеделник ще съм болничен пък. Тези два дни (събота и неделя) между двете трябва ли да влизат на документ в отпуската или в болничния или не?
Не е необходимо, ако сте на редовно работно време. Ако сте на смени тр. да са отпуска, защото болничния започва от деня, определен от лекаря.

# 616
  • sofia
  • Мнения: 2 259
На редовно раб. време съм и почивам уикенда. Благодаря! 🌷
Здравейте, влизам с един малко глупав въпрос, но няма кой да попитам в момента.
До вчера включително (петък) бях отпуска. От понеделник ще съм болничен пък. Тези два дни (събота и неделя) между двете трябва ли да влизат на документ в отпуската или в болничния или не?
Не е необходимо, ако сте на редовно работно време. Ако сте на смени тр. да са отпуска, защото болничния започва от деня, определен от лекаря.

# 617
  • Мнения: 11
Здравейте,
Имам един въпрос.
В момента работя на трудов договор в офис. През свободното си време се занимавам с дейности в сферата на изкуството. Преди известно време се регистрирах във Fiverr и Upwork, но не бях кандидатствала по проекти, нито пък ми бяха писали за нещо. Напоследък си оправих профилите, попълних информация и качих портфолиа. На едно от местата ми писаха за поръчка, която впоследствие прерасна в по-дългосрочен проект. Дотук добре, но никъде не съм се регистрирала като свободна професия,  фирма и т.н. нямам и образование за това, с което се занимавам там, самоука съм. Истината е, че искам да си плащам данъците и тн., но не знам как да стане това в такъв случай. Не смятам, че е адекватно да регистрирам фирма за нещо такова, изглежда ми напълно излишно, тъй като нито знам дълго ли ще се занимавам там с това, нито ми се струва изгодно, ако имам месеци и периоди, в които не печеля нищо. Има ли друг вариант да си платя данъците върху парите, които изкарам, различен от тези двата. Има ли някакъв долен праг на сума, под който не е необходимо да се заплаща данък? Освен това след като така или иначе ме осигуряват от работата ми трябва ли да плащам някакви осигуровки, свързани с моята си дейност?

# 618
  • София
  • Мнения: 1 620
Здравейте,
Имам един въпрос.
В момента работя на трудов договор в офис. През свободното си време се занимавам с дейности в сферата на изкуството. Преди известно време се регистрирах във Fiverr и Upwork, но не бях кандидатствала по проекти, нито пък ми бяха писали за нещо. Напоследък си оправих профилите, попълних информация и качих портфолиа. На едно от местата ми писаха за поръчка, която впоследствие прерасна в по-дългосрочен проект. Дотук добре, но никъде не съм се регистрирала като свободна професия,  фирма и т.н. нямам и образование за това, с което се занимавам там, самоука съм. Истината е, че искам да си плащам данъците и тн., но не знам как да стане това в такъв случай. Не смятам, че е адекватно да регистрирам фирма за нещо такова, изглежда ми напълно излишно, тъй като нито знам дълго ли ще се занимавам там с това, нито ми се струва изгодно, ако имам месеци и периоди, в които не печеля нищо. Има ли друг вариант да си платя данъците върху парите, които изкарам, различен от тези двата. Има ли някакъв долен праг на сума, под който не е необходимо да се заплаща данък? Освен това след като така или иначе ме осигуряват от работата ми трябва ли да плащам някакви осигуровки, свързани с моята си дейност?
Ще Ви пиша на ЛС.

Последна редакция: вт, 05 окт 2021, 15:55 от bialata3

# 619
  • Мнения: 1 032
Здравейте, никога не съм взимала болничен и имам два въпроса - заплатата ми е над осигурителния праг, това предполагам означава, че е ясна сумата, която трябва да се получи? Три дни са, търсих, но не намерих конкретна информация. И вторият е - ако ще получа доста по-малко пари в сравнение със заплата ми за тези три дни, мога ли да пусна отпуск вместо болничен предвид факта, че съм хоспитализирана(не е домашно лечение). Благодаря!

# 620
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте, никога не съм взимала болничен и имам два въпроса - заплатата ми е над осигурителния праг, това предполагам означава, че е ясна сумата, която трябва да се получи? 70% от осигурителния доход се взема за дните в болничен - в случая ще ги плати работодателят, защото са само три Три дни са, търсих, но не намерих конкретна информация. И вторият е - ако ще получа доста по-малко пари в сравнение със заплата ми за тези три дни, мога ли да пусна отпуск вместо болничен предвид факта, че съм хоспитализирана(не е домашно лечение). Благодаря! може

# 621
  • Мнения: 1 032
благодаря! А за болницата няма да е проблем, ако не искам болничен? Нещо с пътеките им и всичко останало?

# 622
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
благодаря! А за болницата няма да е проблем, ако не искам болничен? Нещо с пътеките им и всичко останало?

Не, просто като попитат дали искаш БЛ, ще кажеш, че не искаш. Simple Smile

# 623
  • Мнения: 5 797
Сума за получаване по БЛ:

Скрит текст:
5. Възнаграждение, от което се определя обезщетението. Начин на изчисляване на обезщетението.

Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, ... от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени ... осигурителни вноски, ... за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
...
(чл. 41 от КСО)

Иначе казано: 80% от среднодневната БРЗ (по-принцип се изчислява от по-голямото от двете - официалната ви заплата или осигурителния доход). Среднодневната БРЗ се изчислява на база БРЗ 18 месеца назад.
НО НЕ ПОВЕЧЕ от среднодневна нетна работна заплата.
Т.е ще получите 80% от дневния си чист надник след приспадане на осигуровки и данъци.
Понеже това най-вероятно няма да ви устройва, задължително НЕ ТРЯБВА да ви бъде ИЗДАВАН болничен от болницата в която сте били. Не просто да не го вземете, ами изобщо да не ви го издават.
(Ако те го напишат, болничния отива по ел.път в НОИ и най-малкото работодателя ви ще трябва да обяснява на НОИ защо не им го  е представил и че в тези дни сте в платен/неплатен отпуск)

# 624
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Цитат
Т.е ще получите 80% от дневния си чист надник след приспадане на осигуровки и данъци.
Понеже това най-вероятно няма да ви устройва, задължително НЕ ТРЯБВА да ви бъде ИЗДАВАН болничен от болницата в която сте били. Не просто да не го вземете, ами изобщо да не ви го издават.
(Ако те го напишат, болничния отива по ел.път в НОИ и най-малкото работодателя ви ще трябва да обяснява на НОИ защо не им го  е представил и че в тези дни сте в платен/неплатен отпуск)

Подчертаното не е вярно. Получава се 80% от осигурителния доход, но не повече от нетния доход на лицето.

Но тя е писала, че ще ползва само три дни, които са за сметка на работодателя. Обезщетението, което осигурителят изплаща на работника за първите три работни дни от временната неработоспособност е в размер на 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.

# 625
  • Мнения: 1 032
Цитат
Т.е ще получите 80% от дневния си чист надник след приспадане на осигуровки и данъци.
Понеже това най-вероятно няма да ви устройва, задължително НЕ ТРЯБВА да ви бъде ИЗДАВАН болничен от болницата в която сте били. Не просто да не го вземете, ами изобщо да не ви го издават.
(Ако те го напишат, болничния отива по ел.път в НОИ и най-малкото работодателя ви ще трябва да обяснява на НОИ защо не им го  е представил и че в тези дни сте в платен/неплатен отпуск)

Подчертаното не е вярно. Получава се 80% от осигурителния доход, но не повече от нетния доход на лицето.

Но тя е писала, че ще ползва само три дни, които са за сметка на работодателя. Обезщетението, което осигурителят изплаща на работника за първите три работни дни от временната неработоспособност е в размер на 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.

обърках се - нали получаваната сума всъщност е ограничена от макс облагаем доход? Колкото и да ми е възнаграждението, ако надвишава макл облагаем, има лимит на обезщетението?

# 626
  • sofia
  • Мнения: 2 259
Понеже стана въпрос за болнични - да попитам и аз:
В какъв срок работодателят (счетоводителят) е длъжен да представи болничния лист в НОИ и какво се случва, ако закъснее?

# 627
  • Мнения: 47 990
Срока е до 10 число на месеца, следващ месеца в който е получил болничния лист. Ако закъснее, може да го глобят.  Но може да не е закъснял, а да има проблем с болничния вкл. Да не е подаден от лекаря, да е обжалван и прочие. Вземете си пик код.
За другия въпрос- както каза Lady Brinne е, първите 3 дни от р-ля, няма таван, 70 процента от брутното. Нататък е това. С 80 процента от НОИ, там има лимит, да. По принцип може да не се вземе болничния, за това също е абсолютно права

# 628
  • sofia
  • Мнения: 2 259
HAPPY, благодаря!🌷

# 629
  • Мнения: 5 797
Прави сте за първите три дни от работодателя и се извинявам, че подведох питащата дама.

Общи условия

Активация на акаунт