Идва зима мразовита, всяка плетките заплита! - НОВА тема 99

  • 38 540
  • 730
  •   1
Отговори
# 705
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 104
Скрит текст:
най-добрата ми приятелка е с психичен проблем.
контролира го с лекарства и не се притеснява от него.
притесняваше се от това, че ще я изгонят от работа ако разберат, от това, че ако я изгонят няма да може да отгледа децата си без пари, че ще се присмиват на децата ѝ...
беше ѝ много трудно първо да потърси помощ, а после и да да сподели, че има проблем.
не мога да помогна с нищо на другите, мога само да дам знак, че ги подкрепям.

заедно с детето плетохме шалче и шапка в една акция "изплети топлина".
едното не измества другото.

и един октопод подарих, а "учебния" пентапод съм показвала в темата.

# 706
  • Мнения: 6 927
Да, трябва да се говори, съгласна съм.  Един лекар вдигна доста шум по темата със снимките, които публикува.  Но както всичко друго и тогава за няколко дни. Нищо не последва. Ето линк към снимките от 'болничните условия", в които са поставени тези хора.
https://www.manager.bg/obshchestvo/nechoveshki-usloviya-v-centra … ya-snimki-i-video
А дървената вееща барака тук, се нарича стационар.
https://www.dw.com/bg/%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%B8%D1%87%D0%BD … %D0%B8/a-55795315

Не зная какво ще постигнат с някакви шалчета. Не виждам поставените цели, не виждам начините да се случи нещо добро. Затова реагирах.

# 707
  • София
  • Мнения: 500
Съгласна съм с Diorela! Нещата не се правят така и мястото не бг-мама.

И като говорим за болежки, мога да споделе, че декември плетох шал и шапка на обръч номер 8. Кутрето още на половината така се схвана и заболя, че се наложи да спра с плетенето за седмица. Постепенно мазането с волтарен и топла превръзка накара болката да затихне. Дори ших нещо като напръстник от мек полар и ходех с него доста време. Предположението ми е, че обръча е натежал и натоварил това пръстче и затова е реагирала ставата. Сега на голям номер обръч нямам проблеми само с бамбуковите, може би защото са по-леки!

Последна редакция: вт, 16 мар 2021, 22:52 от Dilyani

# 708
  • София
  • Мнения: 8
Здравейте,
Благодаря на всички, които коментираха за проекта с шала - мненията ви са ценни, и се радвам, че темата не е безразлична.

Инициативата е на група от артисти и идеята е през езика на изкуството да се повдигне темата за психичното здраве. За много хора тази тема е голямо табу - както в семейството, така и сред колеги, в обществото като цяло. Ясно е, че подобен проект няма как да разреши многото здравни и институционални проблеми, с които се сблъскват хората, страдащи от психично заболяване, а и техните близки. Но вярвам, че подобни проекти могат да повишат чувствителността на хората - да говорим за това, че тези заболявания не са просто настинка, която отминава, ако се "стегнеш".

Шалът в този смисъл е метафора за приемането, за разбирането и човешката топлина. По време на изложбата - на която ще се покаже огромния, създаден от много различни хора, шал, ще има и срещи със специалисти и хора, готови да разкажат за своя опит.
Ще се радвам много, ако сред вас има желаещи да се включат в изплитането, да ми пишат на лично за въпроси или уточнения. За да не разсейваме темата за всички тук.
Благодаря ви отново за обратната връзка. Бъдете вие - и вашите семейства - здрави!


ПС:
Споменатите инициативи "Изплети топлина" и октоподчетата за недоносените бебета са прекрасни!

# 709
  • Мнения: 6 927
Момичета, заплетох си дантелен шал ( пусти мераци да пробвам всичко:) ). Ще бъде правоъгълен, размер "на око", мотивът го позволява. В момента плета долния бордюр - изплетеното е с ширина 15 см ( това е ширината на бордюра), до тук дължината е 45 см. Замислих се, че после ще трябва блокиране. Май най-удобният начин е дакупя плоскости фибран, върху които да го забода. Но като потърсих, виждам, че са с размери 125/60 см. Значи ще трябва да снадя няколко плоскости.
Моля дайте идеи как да снадя плоскостите, за да ги изправя вертикално при съхненето, да не пречат. Че ще ме изселят от къщи с тези плетки. Joy
Ако имате и други идеи за блокиране, моля да ги споделите.

Реших да питам предварително, че ако е трудно съединяването, ще го направя по-малък, да се събере на 1 плоскост.

# 710
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 425
Освен да ги залепиш с някакво лепило тези плоскости... или с монтажна пяна - има една във флакони, но тя надува след апликация, освен това шалът ще ти излезе "златен". Simple Smile

# 711
  • Мнения: 6 927
Търсих лепило за плоскости, всичките са тип шпакловка. Нямам идея какви лепила могат да слепят полистирен без да го разтопят. А и самото лепене по тънкото ръбче няма да е лесно.  Чудя се дали хартиено тиксо би ги задържало достатъчно дълго слепени, докато изсъхне шала.
Плоскостите не са толкова скъпи, има и на по-изгодни цени.
Попаднах и на някакъв гофриран дунапрен, който после може да се навие на руло. Не зная колко е удачен. Освен това дунапрените са доста по-скъпи.
https://www.dunapren.net/produkt/%D0%B3%D0%BE%D1%84%D1%80%D0%B8% … 0%D0%B5%D0%BD-20/

Абе то има и един друг начин - опъвам го на леглото ( голямо е) и гоня ММ да ходи на гости, докато изсъхне. Joy

# 712
  • Мнения: 48 006
Ми аз така направих с единствения шал, който блокирах. Ама аз нямам опит и не мога да дам съвет. Оплаках ли се, че при прането/блокирането му се отвори меджик ринга Joy та го ремонтирах

# 713
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 104
ако се навива, значи няма да ти свърши работа - няма да остане изпънат за да опънеш шала на него.
врата на хола нали имаш?
Wink
накарай миУто да ти навие 4 халкички на четирите края около стъклото. после им опъни едно кабелче. Simple Smile
а след това с по-здрав конец опъвай връхчетата на шала към кабелчето. Simple Smile
звуча като Латинка  Петрова, но това ми се струва най-лесно и бързо решение за различни размери шалове.
да си имаш и за бъдещи проекти.

# 714
  • Мнения: 9 904


Такива трябва да има в джъмбо, лесно се снаждат, удобно се съхраняват. Идеални за блокиране с карфици.

# 715
  • Мнения: 6 927
Ха ха, Латинке! Искаш да го ощастливя още повече - да дупчи вратите? То и стъклото е с ширина 60 см.
Чуденката ми е, че ако шалът ще е с ширина 60 см, трябва да спирам с плетенето на бордюра и да почвам другия ъгъл.

Тити, благодаря! как се наричат тези джаджи, да ги потърся в нета?
ПС Ако не намеря такива,  мога да приложа идеята със зъбчета за снаждане и на фибран - да си изрежа трапецовидни.

Последна редакция: ср, 17 мар 2021, 12:14 от Diorela

# 716
  • Мнения: 4 263
Това са гумени пъзели, които се купуват за прохождащи бебета, за да не се наранят като падат на пода. Използвала съм за големите деца, малкият беше много стабилен.

# 717
  • Мнения: 48 006
Много хубава идея
Сега ме хвана яд, че съм ги хвърлила Joy

# 718
  • Мнения: 9 904
Да, гумен пъзел за под или foam mat. Има  различни размери като 4 броя от 60х60см са най-удобни.

# 719
  • Мнения: 6 486
В магазините за строителни материали продават стиропорени плоскости за таван 50х50 см, дебелина различна имат, 5 -8 мм е удобна за блокиране на шалове, не са и скъпи изобщо.
Блокиране е възможно и с ютия с пара, но не го препоръчвам за хора без опит.

Общи условия

Активация на акаунт