?Въпроси всякакви? (2021г.)

  • 496 535
  • 14 320
  •   2
Отговори
# 11 100
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 270
Малко анатомично-двигателен въпрос.
При заставане в позиция за клек - стъпалата на широчината на раменете, пръстите на краката леко навън и от това положение се прави дълбок клек, без да се застава на пръсти. Къде трябва да падне тежестта? Питам, защото усещам, че ми се напрягат глезенът и сводът, а според мен не трябва да е така.
Ако наистина се интересуваш напиши в гугал "правилно клякане" - излизат много клипове изгледай ги всички и опитай да повториш след треньорите и ще разбереш Simple Smile

# 11 101
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Като изчислявам сумите от моите обезщетения за майчинство+ пенсия+ интеграционни+ заплатата на мъжът ми за кандидатстване за детски надбавки, смятам ли и сумата, която досега са ми изплащали за детски ? Сумата, която съм получила наследствена пенсия еднократно от татко изчислявам ли я към сумата?
Сумата, която се изплаща като добавка за дете , не влиза в изчисленията.
За пенсията:
""Доход" са всички брутни доходи на семейството, които са облагаеми по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, както и получаваните пенсии, обезщетения, помощи и стипендии, с изключение на добавката за чужда помощ по чл. 103 от Кодекса за социално осигуряване, стипендиите на учащите се до завършване на средно образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст, както и помощите и средствата, получени по този закон и по Закона за закрила на детето и Закона за хората с увреждания."

# 11 102
  • Мнения: 35 140
Значи освен моята пенсия , изчислявам и еднократно изплатената ми пенсия от татко?

# 11 103
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Значи освен моята пенсия , изчислявам и еднократно изплатената ми пенсия от татко?
От така цитирания текст...май да.

# 11 104
  • Мнения: 14 923
Малко анатомично-двигателен въпрос.
При заставане в позиция за клек - стъпалата на широчината на раменете, пръстите на краката леко навън и от това положение се прави дълбок клек, без да се застава на пръсти. Къде трябва да падне тежестта? Питам, защото усещам, че ми се напрягат глезенът и сводът, а според мен не трябва да е така.
Ако наистина се интересуваш напиши в гугал "правилно клякане" - излизат много клипове изгледай ги всички и опитай да повториш след треньорите и ще разбереш Simple Smile
Ще огледам, но наскоро гледах пак по темата терапевти 'развенчават митове' за тренирането. Единият мит беше за клякането, че коленете всъщност не трябвало да минават пред пръстите, защото много се натоварвали мускулите на седалището. Ами то не е ли точно това идеята - да се натоварят мускулите на седалището Simple Smile След това видео вече и за тренирането и разтягането всичко ми е с 1 наум Simple Smile

# 11 105
  • София
  • Мнения: 8 935
Извинявайте, ама аз пак с моите драми за личен лекар. В системата за проверка на личен лекар все още стои името на стария, а от поликлиниката ме увериха, че от днес оставаме без личен лекар. Знаете ли колко време отнема, за да се заличи тази информация. Сега като отида при новия личен лекар да не стане така, че да не може да ни запише? В НЗОК ли да звънна да питам?
Този списък не е особено актуален. Видях в него педиатъра на децата ми, а той от повече от година не записва пациенти. Така че предполагам си имат и други начини за проверка, които са недостъпни за нас.

# 11 106
  • Мнения: 9 693
Малко анатомично-двигателен въпрос.
При заставане в позиция за клек - стъпалата на широчината на раменете, пръстите на краката леко навън и от това положение се прави дълбок клек, без да се застава на пръсти. Къде трябва да падне тежестта? Питам, защото усещам, че ми се напрягат глезенът и сводът, а според мен не трябва да е така.
Ако наистина се интересуваш напиши в гугал "правилно клякане" - излизат много клипове изгледай ги всички и опитай да повториш след треньорите и ще разбереш Simple Smile
Ще огледам, но наскоро гледах пак по темата терапевти 'развенчават митове' за тренирането. Единият мит беше за клякането, че коленете всъщност не трябвало да минават пред пръстите, защото много се натоварвали мускулите на седалището. Ами то не е ли точно това идеята - да се натоварят мускулите на седалището Simple Smile След това видео вече и за тренирането и разтягането всичко ми е с 1 наум Simple Smile

Аз пък знаех, че така се прави, за да не ти се прецакат коленете ..

# 11 107
  • Сф
  • Мнения: 10 681
Пенсията си  и майчинството само пишеш. Без добавката по ЗИХУ. Там в декларациятаи да си сбъркала в сумата, те си виждат няма да се минат. Така мисля .Скоро бях , казаха ми колко ми е пенсията, че вече не получавам разпореждания от НОИ с актуализации.

# 11 108
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
Здравейте!
Какво е възрастово ограничение за издаване на болничен лист на родител за гледане на болно дете?








Как мога да изкарам т.нар. зелени сертификати за ваксините ?
Нещо не мога да се оправя.

В сайта https://www.his.bg/certificate отивате на меню "Аз и моето семейство", от там избирате  "Цифров COVID сертификат на ЕС" и попълвате ЕГН и номер на сертификат.

# 11 109
  • София
  • Мнения: 979
Здравейте!
Какво е възрастово ограничение за издаване на болничен лист на родител за гледане на болно дете?

до навършване на 18 години

# 11 110
  • Мнения: 35 140
А има ли опция да имам сертификат, който не е А4 и който да нося в протмонето си ? Не съм се интересувала , признавам. Питам директно тук

# 11 111
  • Мнения: X
А има ли опция да имам сертификат, който не е А4 и който да нося в протмонето си ?
Копие на файла в телефона

# 11 112
  • София
  • Мнения: 979
А има ли опция да имам сертификат, който не е А4 и който да нося в протмонето си ? Не съм се интересувала , признавам. Питам директно тук

Сваляш си приложение на телефона "cardbox", сканираш QR кода и го имаш на телефона

# 11 113
  • Мнения: 68 892
Здравейте!
Какво е възрастово ограничение за издаване на болничен лист на родител за гледане на болно дете?

до навършване на 18 години

БЛ се издава и ако гледаш или придружаваш болен възрастен, не само дете.

Скрит текст:

Раздел VI.
Издаване на болничен лист за гледане на болен член от семейството


Препратки от статииПрепратки от практикиПрепратки от процедуриБележки
Чл. 38. (1) Болничен лист за гледане на болен член от семейството в дома, както и за гледане на болно дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗД), се издава:
1. от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина - еднолично до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания;
2. от ЛКК - до 30 дни наведнъж, но за не повече от 6 месеца, а след 6-ия месец - след решение на ТЕЛК.
(2) Болничните листове по ал. 1 се издават от лечебните заведения, в които се осъществяват лечението и наблюдението на болния.
(3) В болничния лист за гледане на болен член се вписват имената на болния, единният граждански номер, родствената връзка и диагнозата.
(4) При издаване на болничен лист за гледане на болен член от семейството лекуващият лекар или ЛКК вписва в личната амбулаторна карта на болния името на лицето, на което е издаден болничният лист за гледането му, местоработата, постоянния адрес, родствената връзка с болния, размера на отпуска и номера на болничния лист. В ЛАК на болния се отразяват прегледът, изследванията, назначеното лечение и диагнозата. Данните от болничния лист - номер, серия, начало и продължителност на отпуска, се нанасят и в ЛАК на лицето, на което е издаден болничният лист.


Препратки от статииПрепратки от практикиПрепратки от процедуриБележки
Чл. 39. (1) Болничен лист за гледане на деца от семейството се издава еднолично от лекуващия лекар и в следните случаи:
1. за гледане на дете, посещаващо детско заведение, контактно със заразноболен, задължително карантинирано в дома - до изтичане на карантинния период;
2. за гледане на здрави деца, посещаващи детски заведения, върнати оттам поради наложена карантина на тези заведения или на отделни групи - за срока на карантинния период; болничен лист в случая се издава въз основа на служебна бележка от директора на детското заведение за наличността и срока на карантината и за невъзможността детето да бъде прехвърлено в друга група, където няма карантина; служебната бележка се прилага в амбулаторната карта на лицето, което получава отпуска, на което се издава болничен лист за гледане.
(2) Не се издава болничен лист за гледане на здрави деца, оставени под карантина, които не посещават детски заведения.


Препратки от статииПрепратки от практикиПрепратки от процедуриБележки
Чл. 40. (1) Болничен лист за гледане на болен член от семейството в лечебно заведение за болнична помощ се издава еднолично от лекуващия лекар при наличие на заключение, вписано в историята на заболяването от ръководителя на лечебното заведение, че гледането на болния е било наложително, и за какъв срок. Това обстоятелство задължително се вписва в болничния лист, като се отбелязва номерът на историята на заболяването на болния член от семейството.
(2) Болничен лист за гледане на дете до 3-годишна възраст, настанено на лечение в лечебно заведение за болнична помощ, се издава еднолично от лекуващия лекар, без да се изисква разрешение на ръководителя на лечебното заведение, за целия престой на осигурения в лечебното заведение.

Раздел VII.
Издаване на болничен лист за придружаване на член от семейството за лечение, консултация и изследване


Препратки от статииПрепратки от практикиПрепратки от процедуриБележки
Чл. 41. (1) Болничен лист за придружаване на болен член от семейството, включително на болно дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗД) в същото или в друго населено място, се издава от лекуващия лекар или от ЛКК, изпратили болния за консултация, изследване или постъпване за лечение, след като осигуреният представи документи от лечебното заведение, към което е насочен болният, от които се вижда времето, необходимо за придружаване.
(2) В случаите по ал. 1 болничен лист се издава само за времето до настаняването на болния в лечебното заведение за болнична помощ, след което болничен лист може да се издаде по реда на чл. 40.
(3) Когато извънболничното лечение се поеме от лечебно заведение в друго населено място, болничен лист на придружителя се издава от това заведение по реда на наредбата.


Препратки от статииПрепратки от практикиПрепратки от процедуриБележки
Чл. 42. (1) В болничния лист за придружаване на болен член се вписват имената на болния, единният граждански номер, родствената връзка и диагнозата.
(2) При издаване на болничен лист за придружаване на болен член от семейството лекуващият лекар или ЛКК вписва в личната амбулаторна карта на болния името на лицето, на което е издаден болничният лист за придружаването му, местоработата, постоянния адрес, родствената връзка с болния, размера на отпуска и номера на болничния лист. В ЛАК на болния се отразяват прегледът, изследванията, назначеното лечение и диагнозата. Данните от болничния лист - номер, серия, начало и продължителност на отпуска, се нанасят и в ЛАК на лицето, на което е издаден болничният лист.


Препратки от статииПрепратки от практикиПрепратки от процедуриБележки
Чл. 43. (1) Не се издава болничен лист за гледане или за придружаване на болен член от семейството едновременно на повече от един осигурен.
(2) Болничен лист може да се издаде едновременно на повече от един осигурен член от семейството, когато в семейството има едновременно повече от един болен и гледането или придружаването на болните се осъществява на различни места, както и в случаите, когато в семейството има повече от един болен от различни инфекциозни болести, гледането на които в дома или в лечебното заведение е противопоказано да се извършва от едно и също лице.
 

# 11 114
  • Мнения: 13 580
Как мога да изкарам т.нар. зелени сертификати за ваксините ?
Нещо не мога да се оправя.
https://www.his.bg/bg/dgc
Тук се разпечатва, отстрани има инструкция какво, къде се подпълва.

Общи условия

Активация на акаунт