Тенджера под налягане - как се ползва

  • 4 437
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 345
Мн. благодаря! Може и да се разберем с тенджерата ако с врялата е 15 мин.

# 16
  • Мнения: 1 698
Защо не си взехте мултикукър херметик, като реално са това - тенджера под налягане? Доста по-безопасни са. За пъзливи хора като мен  са идеални.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 345
Защото вече нямам място за уреди,каквото има за улеснение го има в кухнята,имам мултикукър нормален,а това ще прибера в шкафа Simple Smile. Мен ще ме е шубе само докато не се убедя,че работя правилно с тенджерата.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 254
Готвя с такава тенджера от около 3 години. В началото много ме беше страх да не стане някой сакатлък, но  й хванах цаката и сега си я използвам редовно. Варя месо в нея най-често - кокошка, телешко, заек, джолани.... А от манджите за сега успешно готвя прясно зеле. Слагам всичко в тенджерата - зеле, лук, морков, домати, пилешко, мазнина, подправки и му засичам точно 12 минути. Вадя, разбърква и е готово.

# 19
  • Мнения: 25 589
Моята е много стара, стоманена и от най-безопасните модели – няма как да гръмне. Просто капакът е по-широк от отвора ѝ.
Но въпреки това спазвам техниката за безопасност. Включвам котлона на 9, докато започне да свисти, след това намалявам на 2. Когато я сваля от котлона, чакам търпеливо да спре да изпуска пара, чак тогава отварям капака.
Друго важно условие е да не се пълни догоре. Най-много до 2/3 от вместимостта.
Понеже моята е с много дебело дъно и стени, загрява много бавно. После докато изстине... Определено не става за бързо готвене. Затова и в нея готвя само неща, които трудно и бавно увират – сърца, джолани, св. крачета, кестени и др. подобни. Обичайните ястия си ги готвя в обикновена тенджера – по-бързо става.

# 20
  • Мнения: 960
От години ползвам. Не са маркови, но една работа вършат.
Сменила съм две-едната загорих с дреболия, голямо блеене беше паднало тогава. А другата просто се амортизира.
И прясно зеле съм готвила.
Но предварително го задушавам с мазнина в тенджера, колкото да спадне и омекне. След това прибавям доматите и ако се налага много малко вода. В тенджерата за най-много  10тина минути и готово.Спестявам си бъркането , наглеждането и опитването. Ако ми се разправя , след това си го запичам с месо във фурната, но рядко го правя. В повечето случаи е постничко и ни върви със сирене и сланинка. Слушала съм от познати, че слагат и картоф, но такъв експеримент не съм опитвала. Виж, боб с крачета и манатарка си е друго.

# 21
  • Мнения: 40 834
Плюс това не е необходимо да пълните догоре, ако необходимото количество е по-малко.

На моята някога в инструкциите пишеше да не се пълни повече от 2/3. Та е добре да е голяма. Особено ако се вари и цяло пиле, а иначе наистина не е нужно да се пълни.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 990
Да, 2/3 важи за всяка тенджера под налягане. Имах предвид, че и на 1/2 да напълни тенджерата, нищо й няма. 2/3 имах предвид под "догоре".

# 23
  • София
  • Мнения: 1 686
Аз ползвам тенджера под налягане на Тефал от 2015г. Преди това имах друга италианска. От Тефал-а съм супер доволна, само че моята е 6 л. и понякога не ми стига - най-вече за кисело зеле с месо. Разни кебапи винаги ги готвя в нея, като правя запръжка директно в тенджерата, защото е с хубаво, дебело дъно и  после доливам гореща вода, затварям и заключвам лостчето (това е важно, но ако го забравиш, няма да се вдигне налягането). Само брашното го добавям после и доварявам, защото май води до образуване на пяна. До достигане на налягането държа котлона на 9 (максимална степен), след като започне да съска силно намалявам на 2 и засичам времето за готвене. Тогава съскането отслабва, но трябва да е равномерно и да не спира. Тъй като тенджерата е много добре уплътнена, задържа налягането дълго и спокойно можеш да изключиш котлона около 15 минути преди достигане на времето, без да я махаш от котлона (това е за стъклокерамичен котлон). Реално няма как да отвориш тенджерата преди да е спаднало налягането, така че е напълно безопасна. Ако бързаш обаче, можеш да го изпуснеш внимателно. Единственото условие за безопасност е да се наглежда до завиране и намаляване на котлона. Ако я забравиш на макс. котлон, може да стане проблем. Макар че се чува свистенето отдалече, но ако живееш в къща и отидеш на друг етаж, може и да не чуеш. Освен меса, готвя винаги боб в нея, вкл. и зелен фасул. Капакът не трябва да се мие в миялна.  За напълването сигурно си видяла, че от вътрешната страна има резка за максимално ниво на яденето, така че няма нужда да изчисляваш 2/3. Не е задължително да я пълниш, слагаш колкото ти е нужно. Иначе времето за завиране зависи от количеството на водата и съставките, не съм забелязала да е много по-бавно отколкото в обикновена тенджера. Ако имаш други въпроси, съм насреща.

Последна редакция: нд, 10 яну 2021, 11:15 от миленка_д

# 24
  • Мнения: 7 260
Тенджерата под налягане е мой любим помощник, ползвам я почти ежедневно. Най- често приготвям в нея месни ястия, нищо не пържа, всичко слагам едновременно. След като е готово добавям при нужда брашно и някои подправки. Ако се спазват инструкциите не виждам нищо страшно в тенджерата под налягане. Спестява време и енергия.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 548
Aз варя и царевица на кочани в нея. Трябват ѝ 10-15 мин, ако е млечна.

# 26
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 681
Моята е Тефал 6л.  Супер доволна съм, но понякога ми се е искало да е 8 кг.  Ползвам индукционен плот и в зависимост от количеството вода, времето на завиране е 10-15 мин.  След завиране на най-високата степен /9/, намалявам на 3 и засичам време.
Една хитринка: Може да изключите котлона 10 мин. по-рано и да оставите да си падне налягането, без да се намесвате. Ако варя кокошка, са ми нужни около час, но аз изключвам котлона по-рано и оставям да си спадне налягането. Обикновено за 10 мин. става. Спестява електричество, но аз не го правя заради това само, по-скоро за да не придържам клапана и да ми съска силно. Никога не съм слагала горещата тенджедара, под студена вода.

# 27
  • София
  • Мнения: 10 309
Преди 20г. за сватбата ми подариха тенджера под налягане, мноооооого измислен ми изглеждаше и избягвах да я използвам. Преди повече от 5г. обаче си купих Tefal Clipso Essential и от тогава я използвам много често, за всичко, което трябва да остане известно време под капак или да се вари по-дълго.


Та всеки който се притеснява да си купи тенджера под налягане, съвета ми е да си купи Тефал, страхотни са!

# 28
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 681
Моята е тази:
https://www.tefal.bg/%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B7 … --6L/p/7114000215
Купувана е, преди много години /може и повече от 10 да са, не зная/. Преди това ползвах една руска алуминиева, подарена ми на сватбата, преди вече 30 + години, но беше малка и затова я смених.
За да станат нещата, като в обикновена тенджера, винаги си оставям време да поври, след като махна капака, поне 20 мин. Така бульона не остава бистър, а си става като при обикновеното варене. В момента варя боб с св.ребра и преди малко махнах капака/вря 35 мин+10 мин докато си падне налягането/, сложих домата и солта и варя още 20 мин.

# 29
  • Мнения: 7 260
Аз винаги я слагам накрая под студена течаща вода. Действа безотказно.

Общи условия

Активация на акаунт