Тенджера под налягане - как се ползва

  • 4 483
  • 46
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 345
Здравейте, след много години страхуване от това чудо днес се сдобих с такава - Tefal secure NEO 8литрова. Не откривам тема за ползването им за новобранци, а би било полезно и да се знае коя тенджера е добра също. По спомен преди много време съм чела такава тема във форума,имаше препоръки за марки и модели,съвети и насоки. Днес и беше първото ползване, седях до нея в напрежение. Имам някои идиотски въпроси, надявам се някой да ми отговори за да не се чудя дали е нормално или ще гърми 😁.
1. Колко време отнема докато достигне работно налягане - на мен ми се видя много, очаквах да е доста бързо. Включих я на степен 5 от 6 на котлона докато заври,дали за това не е станало прекалено бавно?
2. Когато клапанчето за налягане показа достигнато такова тенджерата не започна да съска (това беше моментът на голямо притеснение дали да я махам). След няколко минути започна да съска чак,дали това е нормално?
3 . Какво готвите в тази тенджера и може ли рецепти?
4. Сваляте ли за проверка клапана преди всяко готвене както пише в упътването?

# 1
  • Мнения: X
Моята не е Тефал, но предполагам са на 1 принцип. Няма да гръмне, не се притеснявай.
1. Времето зависи от количеството вода, което си сложила, и силата на котлона. Аз винаги включвам котлона на възможно най-висока степен, докато достигне работно налягане, след това намалявам наполовина, когато започне да изпуска пара (все едно 3та степен в твоя случай ).
2. Тенджерата ще съска докато се затвори клапанът, после ще започне да съска отново след известно време - така изпуска ненужната пара, за да поддържа налягането. Нормално се е случило при теб. Това е моментът, в който се намалява котлонът и започва да се отчита времето за готвене.
3. Основно варя месо и правя картофи на пара, тъй като времето, което отнема в тенджерата под налягане, е наполовина, отколкото иначе. Може да правиш яхнии, боб и др.
4. Не. Но мий капака на ръка, а не в съдомиялна.

Последна редакция: нд, 10 яну 2021, 14:06 от Анонимен

# 2
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Най-често готвя боб, защото бързо се сварява без да го накисвам. Доколкото знам бързо се вари и месо, но аз не го правя. Моята има приставка за варене на пара. Много ми беше полезна за приготвяне на зеленчукови бебешки пюрета. Вадила съм зеленчуци и от фризера. За 7-10 минути всичко беше готово.
Могат да се приготвят здравословни зеленчуци на пара.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 345
hypodermic благодаря, при мен се случи точно описаното в точка 2 Simple Smile значи всичко и е било наред.
qmkarenzazakuska проблем ли е страх от тенджера под налягане? Не знам дали сте виждали последици от гръмнала такава,аз съм, при съседка. Да, стоя доста време в болница, доста беше разрушено и след това продадоха дори жилището,не пожела да се върне там. Да,беше руска тенджера и най-вероятно не е боравено правилно с нея, за това не виждам проблем да се пита дали правилно се използва даден уред,съд или техника. След този случай и аз имах руска ползвах я веднъж и изхвърлих. Десет и повече години след това се сдобих с друга чак.

П.п. има и дефектни стоки, последните ми покупки на над 5 неща и то с големи електроуреди са все първите дефектни и сменят с други. Защо да не си помисля и за една тенджера,че е възможно и да се притеснявам при първото ползване докато видя,че е наред?

Последна редакция: сб, 09 яну 2021, 21:35 от Snoopi

# 4
  • София
  • Мнения: 4 548
8 литрова е доста голяма и бавно загрява до завиране. Моята е 9, та знам. Обикновена е. Слагам я на макс на котлона с отворен вентил и като започне да съска, намалявам на 1 или 2 (от 6) и затварям вентила. Като вдигне налягането си изпуска по малко и пак съска. Вторият ѝ вентил е резервен. Като мия капака понякога повдигам и двата и духвам през тях, да проверя за запушване.
Като я махна от котлона я слагам под студена струя на чешмата и след малко проверявам с повдигане на вентила, дали има налягане. Като престане да съска, отварям капака. Тефалските тенджери са по-различни, но като цяло това е процедурата за безопасна работа - намаляваш котлона като се затвори вентила и охлаждаш преди отваряне.
Какво готвя с нея - пиле се вари за около 20 мин, картофи - 15-на, шкембе, боб, телешко варено, мусака. Никога вече не варя нещо с повече ориз или леща - излизат през вентила и може да се запуши от дребни частици.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 345
8 литрова е доста голяма и бавно загрява до завиране. Моята е 9, та знам. Обикновена е.
Ясно, аз тръгнах за 6 л, но ми се видя малък капацитета 2/3 и взех 8л. Не съобразих изобщо повечето време за загряване,а идеята беше да се случват бързо нещата.Следващият път пускам на макс и да видим колко време ще отнеме до свистене. Мусака как правиш вътре?

# 6
  • Мнения: 41 035
Аз я ползва много рядко, основно за език (телешки и свински) или за джолан. тези неща изискват яко варене и в тенджера под налягане, за да не са жилави, какво остава в нормална тенджера. И боб варя в нея, но бавно сготвеният е по-вкусен. Което си важи за всичко останало и затова като цяло си готвя нормално.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 548
8 литрова е доста голяма и бавно загрява до завиране. Моята е 9, та знам. Обикновена е.
Ясно, аз тръгнах за 6 л, но ми се видя малък капацитета 2/3 и взех 8л. Не съобразих изобщо повечето време за загряване,а идеята беше да се случват бързо нещата.Следващият път пускам на макс и да видим колко време ще отнеме до свистене. Мусака как правиш вътре?
Слагам олио и нарязани зеленчуци (лук, морков, може и чушка), слагам и каймата поне малко да се раздроби на късчета (купувам някакво месо и карам в магазина да ми го смелят - така лесно се раздробява за разлика от лепкавите готови кайми), слагам картофите и подправките, вода колкото почти да покрие всичко и варя. Голямата тенджера, обаче, е проблем, защото на мусаката не мога да сложа много вода. отгоре остава много въздух, който много бавно се запълва с пара с достатъчно налягане, за да започне да свисти вентилът. Сварява се за 15-20 мин (след затваряне на вентила) и после мога и да я запека със заливка или да си я ядем само варена.

Мисля да си взема някоя по-малка - не повече от 6 литра. Тогава бих я ползвала по-често, за супи примерно.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 995
Готвя в тенджери под налягане, едната ми е този модел. Печката е с 9 степени и държа на 9, докато не вдигне вентила, после намалявам на 4 или 5. Съскането е обичайно, ако е малко и не постоянно, ако много силно съска, е хубаво да се намали котлона.
Вентила и уплътнението ги мия на всяко готвене, да.
Готвя всичко под налягане - варива, супи, месо. Единствено в началото гледах кое за колко време трябва да се готви, за да не се развари. Въпрос на навик е.
Леща варя 35 мин. и боб и месо - 40 на 2-ра степен. Зеленчуци 20-25 и на 1-ва степен.
Правя заготовката като в обикновена тенджера (лук, моркови), задушавам, след като сложа основния продукт, вакуумирам.

Последна редакция: сб, 09 яну 2021, 23:00 от милинка

# 9
  • София
  • Мнения: 1 345
mlv    Сега вече съвсем си затвърдих,че сбърках с по-голямата заради едните сърми Sad  . На другата видях,че няма да се съберат два реда,а е доста тясна и реших,че за 4-ма ще е  малко и в голямата може да събере и малко и много. Не съобразих изобщо за времето на достигане на работно налягане при много празно пространство. Идеята ми беше да ми стига времето след работа за готвене и на по-бавни неща,а защо не и да скъся времето на всичко... Ако чакам да речем за супа топчета до свистене 30мин и 10-15 готвене, то е равносилно на обикновена тенджера.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 995
Сипвайте вряла вода от ел.кана за супата, така по-бързо ще заври.
Аз обикновено вакуумирам, когато манджата заври и след това намалявам котлона.
Плюс това не е необходимо да пълните догоре, ако необходимото количество е по-малко.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 345
Сипвайте вряла вода от ел.кана за супата, така по-бързо ще заври.
Аз обикновено вакуумирам, когато манджата заври и след това намалявам котлона.
Плюс това не е необходимо да пълните догоре, ако необходимото количество е по-малко.
За врялата вода се сетих и ще пробвам, за количеството е ясно и това ми беше идеята,че може малко и много,но като е малко остава повече въздух за нагнетяване, съответно по-бавно достига до момента на засичане на времето. Ще я изпробвам с количеството,което готвя редовно и ако не ми пести време каквато е идеята ще я продам и ще взема по-малката.

# 12
  • София
  • Мнения: 7 995
Имам и осемлитрова, и шестлитрова. Времето за вакуумиране е практически еднакво, стига да спазя процедурата, която описах преди това - вряла вода, котлон на макс, вакуумирам, намалявам котлона наполовина и чакам.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 345
Имам и осемлитрова, и шестлитрова. Времето за вакуумиране е практически еднакво, стига да спазя процедурата, която описах преди това - вряла вода, котлон на макс, вакуумирам, намалявам котлона наполовина и чакам.

Значи не съм сбъркала все пак Simple Smile успокои ме. Засичала ли си колко време отнема ?

# 14
  • София
  • Мнения: 7 995
Зависи от печката и водата, но грубо около 15 мин.  с врялата вода.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 345
Мн. благодаря! Може и да се разберем с тенджерата ако с врялата е 15 мин.

# 16
  • Мнения: 1 701
Защо не си взехте мултикукър херметик, като реално са това - тенджера под налягане? Доста по-безопасни са. За пъзливи хора като мен  са идеални.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 345
Защото вече нямам място за уреди,каквото има за улеснение го има в кухнята,имам мултикукър нормален,а това ще прибера в шкафа Simple Smile. Мен ще ме е шубе само докато не се убедя,че работя правилно с тенджерата.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 255
Готвя с такава тенджера от около 3 години. В началото много ме беше страх да не стане някой сакатлък, но  й хванах цаката и сега си я използвам редовно. Варя месо в нея най-често - кокошка, телешко, заек, джолани.... А от манджите за сега успешно готвя прясно зеле. Слагам всичко в тенджерата - зеле, лук, морков, домати, пилешко, мазнина, подправки и му засичам точно 12 минути. Вадя, разбърква и е готово.

# 19
  • Мнения: 25 655
Моята е много стара, стоманена и от най-безопасните модели – няма как да гръмне. Просто капакът е по-широк от отвора ѝ.
Но въпреки това спазвам техниката за безопасност. Включвам котлона на 9, докато започне да свисти, след това намалявам на 2. Когато я сваля от котлона, чакам търпеливо да спре да изпуска пара, чак тогава отварям капака.
Друго важно условие е да не се пълни догоре. Най-много до 2/3 от вместимостта.
Понеже моята е с много дебело дъно и стени, загрява много бавно. После докато изстине... Определено не става за бързо готвене. Затова и в нея готвя само неща, които трудно и бавно увират – сърца, джолани, св. крачета, кестени и др. подобни. Обичайните ястия си ги готвя в обикновена тенджера – по-бързо става.

# 20
  • Мнения: 960
От години ползвам. Не са маркови, но една работа вършат.
Сменила съм две-едната загорих с дреболия, голямо блеене беше паднало тогава. А другата просто се амортизира.
И прясно зеле съм готвила.
Но предварително го задушавам с мазнина в тенджера, колкото да спадне и омекне. След това прибавям доматите и ако се налага много малко вода. В тенджерата за най-много  10тина минути и готово.Спестявам си бъркането , наглеждането и опитването. Ако ми се разправя , след това си го запичам с месо във фурната, но рядко го правя. В повечето случаи е постничко и ни върви със сирене и сланинка. Слушала съм от познати, че слагат и картоф, но такъв експеримент не съм опитвала. Виж, боб с крачета и манатарка си е друго.

# 21
  • Мнения: 41 035
Плюс това не е необходимо да пълните догоре, ако необходимото количество е по-малко.

На моята някога в инструкциите пишеше да не се пълни повече от 2/3. Та е добре да е голяма. Особено ако се вари и цяло пиле, а иначе наистина не е нужно да се пълни.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 995
Да, 2/3 важи за всяка тенджера под налягане. Имах предвид, че и на 1/2 да напълни тенджерата, нищо й няма. 2/3 имах предвид под "догоре".

# 23
  • София
  • Мнения: 1 697
Аз ползвам тенджера под налягане на Тефал от 2015г. Преди това имах друга италианска. От Тефал-а съм супер доволна, само че моята е 6 л. и понякога не ми стига - най-вече за кисело зеле с месо. Разни кебапи винаги ги готвя в нея, като правя запръжка директно в тенджерата, защото е с хубаво, дебело дъно и  после доливам гореща вода, затварям и заключвам лостчето (това е важно, но ако го забравиш, няма да се вдигне налягането). Само брашното го добавям после и доварявам, защото май води до образуване на пяна. До достигане на налягането държа котлона на 9 (максимална степен), след като започне да съска силно намалявам на 2 и засичам времето за готвене. Тогава съскането отслабва, но трябва да е равномерно и да не спира. Тъй като тенджерата е много добре уплътнена, задържа налягането дълго и спокойно можеш да изключиш котлона около 15 минути преди достигане на времето, без да я махаш от котлона (това е за стъклокерамичен котлон). Реално няма как да отвориш тенджерата преди да е спаднало налягането, така че е напълно безопасна. Ако бързаш обаче, можеш да го изпуснеш внимателно. Единственото условие за безопасност е да се наглежда до завиране и намаляване на котлона. Ако я забравиш на макс. котлон, може да стане проблем. Макар че се чува свистенето отдалече, но ако живееш в къща и отидеш на друг етаж, може и да не чуеш. Освен меса, готвя винаги боб в нея, вкл. и зелен фасул. Капакът не трябва да се мие в миялна.  За напълването сигурно си видяла, че от вътрешната страна има резка за максимално ниво на яденето, така че няма нужда да изчисляваш 2/3. Не е задължително да я пълниш, слагаш колкото ти е нужно. Иначе времето за завиране зависи от количеството на водата и съставките, не съм забелязала да е много по-бавно отколкото в обикновена тенджера. Ако имаш други въпроси, съм насреща.

Последна редакция: нд, 10 яну 2021, 11:15 от миленка_д

# 24
  • Мнения: 7 318
Тенджерата под налягане е мой любим помощник, ползвам я почти ежедневно. Най- често приготвям в нея месни ястия, нищо не пържа, всичко слагам едновременно. След като е готово добавям при нужда брашно и някои подправки. Ако се спазват инструкциите не виждам нищо страшно в тенджерата под налягане. Спестява време и енергия.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 548
Aз варя и царевица на кочани в нея. Трябват ѝ 10-15 мин, ако е млечна.

# 26
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 693
Моята е Тефал 6л.  Супер доволна съм, но понякога ми се е искало да е 8 кг.  Ползвам индукционен плот и в зависимост от количеството вода, времето на завиране е 10-15 мин.  След завиране на най-високата степен /9/, намалявам на 3 и засичам време.
Една хитринка: Може да изключите котлона 10 мин. по-рано и да оставите да си падне налягането, без да се намесвате. Ако варя кокошка, са ми нужни около час, но аз изключвам котлона по-рано и оставям да си спадне налягането. Обикновено за 10 мин. става. Спестява електричество, но аз не го правя заради това само, по-скоро за да не придържам клапана и да ми съска силно. Никога не съм слагала горещата тенджедара, под студена вода.

# 27
  • София
  • Мнения: 10 317
Преди 20г. за сватбата ми подариха тенджера под налягане, мноооооого измислен ми изглеждаше и избягвах да я използвам. Преди повече от 5г. обаче си купих Tefal Clipso Essential и от тогава я използвам много често, за всичко, което трябва да остане известно време под капак или да се вари по-дълго.


Та всеки който се притеснява да си купи тенджера под налягане, съвета ми е да си купи Тефал, страхотни са!

# 28
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 693
Моята е тази:
https://www.tefal.bg/%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B7 … --6L/p/7114000215
Купувана е, преди много години /може и повече от 10 да са, не зная/. Преди това ползвах една руска алуминиева, подарена ми на сватбата, преди вече 30 + години, но беше малка и затова я смених.
За да станат нещата, като в обикновена тенджера, винаги си оставям време да поври, след като махна капака, поне 20 мин. Така бульона не остава бистър, а си става като при обикновеното варене. В момента варя боб с св.ребра и преди малко махнах капака/вря 35 мин+10 мин докато си падне налягането/, сложих домата и солта и варя още 20 мин.

# 29
  • Мнения: 7 318
Аз винаги я слагам накрая под студена течаща вода. Действа безотказно.

# 30
  • Мнения: X
Да Simple Smile И аз почти винаги, иначе поне 15 минути трябва да чакам да спадне налягането, така става за половин минута.
Аз винаги я слагам накрая под студена течаща вода. Действа безотказно.

# 31
  • София
  • Мнения: 10 317
Аз винаги я слагам накрая под студена течаща вода. Действа безотказно.

Винаги? Правя го само ако трябва да отворя бързо тенджерата, иначе си използвам остатъчната топлина на тенджерата.

# 32
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
А откъде мога да купя уплътнение за TEFAL Secure 5? И аз съм с такава от 6-7 години. Много я използвам - пиле, зеле, фасул, леща, царевица. Не я слагам под вода, защото клапанът за същото време ми освобождава въздуха.

# 33
  • София
  • Мнения: 10 317
А откъде мога да купя уплътнение за TEFAL Secure 5? И аз съм с такава от 6-7 години. Много я използвам - пиле, зеле, фасул, леща, царевица. Не я слагам под вода, защото клапанът за същото време ми освобождава въздуха.

Напишете в Гугъл сервиз Тефал и ще ви излезе телефон.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 345
Д0Д0. Ще се пробва зелето там Simple Smile

  Как' Сийка и тази се оказа с много дебело дъно и може би за това бавно завря. Може би по-горният клас Тефал да са по- бързи,но над 300 лв ми се видя безумие,не че близо 200 лесно ги преглътнах,но топно от мнения за безопасност се спрях на Тефала. Единствено няма да стане бързото готвене,сз си представях нещо такова - 15 мин до свистене 35 още за телешко варено и за час да е готово. За 2/3 пълнене знам още от предишната изхвърлена.

миленка_д  моето лостпе заключва автоматично при правилно поставен капак.

mlv царевицата ще се пробва Simple Smile ние я обичаме много,добра идея ми даде.

nad_tab  точно заради притеснения си купих Тефала,но по нисък клас от твоята. От любопитство дали тя загрява по-бързо от secure 5?

# 35
  • София
  • Мнения: 10 317

nad_tab  точно заради притеснения си купих Тефала,но по нисък клас от твоята. От любопитство дали тя загрява по-бързо от secure 5?

Дебело е дъното, но не ми прави впечатление да завира бавно, дали не зависи от котлона? Винаги включвам на 9, до 10 мин ако е пълна до половината е завряла, дори да не сипя вряла вода от ел.кана.

Днес правих пиле с картофи, почти не ми трябваше вода, та сложих кошницата да не опира пилето дъното, половин литър вода, сол, сложих котлона на 15мин. и затворих, като просъска, намалих на 3, котлона си спря, но го отворих май 30-40мин. след като котлона се беше изключил, беше перфектно сготвено. Сложих картофи в тава още сол, червен пипер, масло, пилето с бульона, пекох 30мин. и стана много вкусно, почти без да правя нищо.

# 36
  • Мнения: 2 675
Имаме абсолютно същия модел като на автора.
Днес я напълних с вряла вода и завря много бързо, но ако го напълня до горе със студена вода бая време си трябва.
Знам че не е хубаво да се слагат подправки, когато се пълни до горе, че може да запушат клапана. Почне ли да изпуска я намалявам от 6 на 3.
Хубавото на новите тенджера е че имат и предпазен клапан (ако са по евро стандарт)
Ползваме я основно за телешко месо.

Последна редакция: нд, 10 яну 2021, 23:05 от IvanGeorgiew

# 37
  • Мнения: 41 035
Завират бавно, защото тенджерата под налягане работи при доста повече от 100 градуса. И колкото време отнема да се вдигне температурата от 15 до 100 в нормална тенджера, толкова и отгоре трябват за да се вдигне до ... не знам точно на колко работят тенджерите под налягане, но е доста повече и именно затова всичко се готви по-бързо.

# 38
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Aз я купих след епична битка с едно шкембе. За телешко варено и телешко винен кебап е незаменима. Моята завира за около 15 мин. най-много.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 345
Aз я купих след епична битка с едно шкембе. За телешко варено и телешко винен кебап е незаменима. Моята завира за около 15 мин. най-много.

Аз най - вече заради телешкото,мн.го обичаме,но докато се свари до степен крехкост...особено ако е "телешко"Open Mouth.

# 40
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 333
Не мога без нея. В момента е в творчески процес - чорба 3 в 1 - краче, шкембе и език.

За да премахна налягането, махам винтила. Изкарвам я на терасата естествено. Старата я обливах със студена вода, но ми обясниха, че не е добре за уплътненията. Бързо се разваляли при драстична смяна на температурите. Не съм забелязала подобно нещо. Служеше дълги години в бащината ми къща. С тефала съм вече над 10 години и не е мръднала.

# 41
  • София
  • Мнения: 4 178
Купих си Тефал Secure neo и вече няколко пъти я ползвам. Не знам дали е нормално, но излиза пара от вентила отгоре почти през цялото време. Веднъж даже през клапана за налягане. Досега имах стара руска, не е като да не съм ползвала подобна. И този клапан с червената лента огледам с фенерче дали се е повдигнал. Мислех си, че трябва по-ярко да се откроява. Аз ли нещо неправилно правя?

# 42
  • София
  • Мнения: 1 345
rimar на кое казваш клапан и на кое винтил? Има два клапана, един с три позиции,две за готвене и една за изпускане на парата след това и един скрит под дръжката, от който ако свисти тенджерат трябва да се дръпне от котлона и да се намали котлона, той е защитен. От този със степените трябва да излиза свистене и малко пара

# 43
  • София
  • Мнения: 4 178
rimar на кое казваш клапан и на кое винтил? Има два клапана, един с три позиции,две за готвене и една за изпускане на парата след това и един скрит под дръжката, от който ако свисти тенджерат трябва да се дръпне от котлона и да се намали котлона, той е защитен. От този със степените трябва да излиза свистене и малко пара

Този с червената черта мисля, че е клапан за налягане. Веднъж от него излизаше пара. А това с позициите мисля, че е вентил. Първия път от него излизаше силно пара.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 345
В самото описание пише,че докато не набере нужното налягане е нормално да съска и излиза пара от клапана за налягане,а когато той се вдигне и покаже,че е набрало работното налягане спира да излиза пара от там, започва да свисти от регулиращия се клапан. В началото на темата някой го е описал подробно също,прочети пак за да ти се изясни. Аз след това подробно обяснение разбрах,че боравя нормално и тенджерата се държи адекватно. Имаш и един скрит клапан между двата, виж си хубаво упътването да го видиш къде се намира,от там ако почне да излиза вече е проблем, той е защитен. Имаш и една защита от страни на капака,ако и от там хвърля пара също проблем и трябва да се махне от котлона до изстиване

# 45
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 302
Правя перфектна пилешка супа за много кратко време без никакви игри в моята старовремска тенджера под налягане и без нея незнам как ще живея. Просто слагаш всичко вътре (целина, лук, моркови, магнаоз, замразеното пиле, 2 лъжици сол с връхче), затваряш я, чакаш да засъска, съска 20 мин. и край. Отваряш -  бульона е супер, пилето се разпада, супата е златиста, зеленчуците меки. ММммм

# 46
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 333
Замразена мръвка няма как да сложа и ще обера пяната. Тогава чак зеленчука и капака.

Общи условия

Активация на акаунт